Nedodržený slib

Scénář:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (více)

Drama skutečného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna za druhé světové války. Talentovaný fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu. Další cesta zavede Martina také do plicního sanatoria, do kláštera i k partyzánům, své židovství na mnoha z těchto míst musí zapírat. Snímek předkládá příběh mladého muže, který unikl smrti ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a fotbalovému talentu. Epizodická struktura filmu zachycuje všechny významné mezníky Martinova válečného období a soustředí se zejména na základní linii jeho touhy po přežití. (MFF KV) (oficiální text distributora)

swinevenca

Vděčný téma, do kterýho je zasazenej originální příběh mapující vlastně celou druhou světovou. Ukazuje dvojí stránku ruských partyzánů i to, že totální antisemitismus, šířený oficiálně jen nacisty, byl zakořeněný v mnohem hlubších vrstvách a Židé mu v té době prakticky nemohli uniknout. Na československé poměry luxusní počin. ()

megajalec

Tak konečne sa aj Slováci poriadnym spôsobom vyjadrili k téme židia verzus druhá svetová vojna. Paradoxne, pomôcť musel český režisér. Based on true story, to dodá grády každému príbehu, navyše keď sa odohrával v miestach, ktoré sú vám blízke. Druhá partizánska polovica trochu slabšia, ale bez nej by film nebol tým, čím je. Výborný výkon Spišáka, veľmi som mu fandil. Najsilnejší okamih jednoznačne koniec. Zdôrazním to opäť: viac slovenských filmov, navyše podobne dobrých! P.S. A mihne sa aj krásna a tradične nahá Kerekes :) ()

pafka

Tematem urcite velmi zajimavy film. Pomerne dost ceskych slovensky nadabovanych hercu, coz kupodivu vubec neni rusive. Hlavni role velmi dobre zahrana ostatni taky. Mozna tomu chybi o trosku silnejsi vypraveni, ale i tak to bylo velmi zdarile. ()

Don Maty

Žeby konečne "slovenský film", ktorý stojí za pozretie? Solídna dráma. Je pravda, že trochu nevýrazná a nevybočujúca z priemeru. No ak by som to mal hodnotiť konkrétne v rámci slovenskej kinematografie tak je to to najlepšie čo tu bolo za posledné desaťročie. No ak všeobecne, je to len niečo o židovi, ktorý prežil aj keď všetci okolo neho umierali. Slabý odvar z Pianistu. Ale ja mám rád slovenské filmy. Veľmi...4* ()

padysak

Prekvapivo kvalitný film, ku konci trošku strácajúci dych. Snáď veľmi nestraniaci, lebo je podľa skutočných udalostí. Hlavný predstaviteľ je OVEĽA lepší, ako v Paneláku. ()

elanista1

Desatsekundova scena so zomierajucim konom so mnou pohla viac ako cely film dohromady. Prvu hodinu som este prezil, ale cim viac sa blizil koniec tym horsie to pre mna bolo. Posledna polhodina, kde sa prakticky rozprava len po rusky /a kto vie o čom/ nepreliala jedinu kvapku zaujmu. Stratil som dve hodiny. ()

lobo87

Aj Slovensko si chcelo natočiť svojho Pianistu. Príbeh židovského chlapca z Bánoviec je určite zaujímavý a hodný sfilmovania. Tvorcom sa podarilo udržať všetky zložky (réžia, kamera, hudba, herci) na profesionálnej úrovni. Hlavne mladý Samuel Spišák ukázal veľký potenciál. Reálne na 3*, s prihliadnutím na zvyšok tuzemskej produkcie jasné 4*. Takýchto zaujímavých príbehov (nielen z vojny) sa u nás nájdu stovky. Škoda, že ich nemá kto natočiť... 70% ()

blondboss

No musím povedať, že toto je hádam najlepší slovenský film posledných rokov. S citom a verne vyrozprávaný príbeh židovského futbalistu, ktorý sa pretĺkal vojnovými útrapami, až kým sa z neho nestal úspešný partizánsky bojovník. Najväčšie slovenské herecké esá doplnené o nováčika v branži Spišaka, ktorý svoju rolu zvládol skvelo. Za mňa jasné štyri hviezdy. 75 % ()

Akyno

Prijemne prekvapenie, slovensky film som uz pochoval a s radostou ho opat vykopem s pod ciernej zeme. Pekna kamera, dobra hudba, prijemne herci. ()

Bugiii

První půlhodinka lehce pokulhává a pořád jsem nějak nechápala, o čem ten film vlastně je, nebo spíš, co se bude dít. Ale to se poté změnilo, zvláště poslední hodina, to byla síla. Smutný film, který na vás udělá dojem. Málo války a bitev, což ocení ti, kteří takové ,,krváky" nemají rádi stejně jako já. Herec v hlavní roli byl velice dobrý. Místy jsem až nevěřila, že takový film dokáže slovensko, česko a USA natočit. ()

JohnTheOne

FNR 2009 - Obrovské překvapení v dobrém smyslu. Po traileru jsem čekal jen další film o tom, co zde již bylo tolikrát natočeno, ale dostalo se mi drama s tak charismatickým hlavním hrdinou, že kam se na něj hrabe Daniel Craig v Defiance. Hlavní hrdina nevítězí tím, že by byl pořádně chlapsky drsnej už od pohledu, ale právě tím, že je to takovej malej kluk, kterej má neskutečný štěstí a ani ve vypjatých situacích neztrácí hlavu a nezalekne se a tím se stává opravdu drsným. ()

brasek

Filmová dráma podľa skutočnej udalosti... čo si človek môže viac priať? Nuž len to, aby to malo "gule" a správnu atmosféru... a podľa mňa tomuto snímku to chýba. Celý film je taký chladný, vôbec nevťahuje diváka do deja, divák nesúcití, len s nezáujmom sleduje dej. ()

Grim

...napriek perfektnému úvodnému soundtracku a téme, o ktorej film pojednáva v spolupráci so skutočnosťou, že ide o film inšpirovaný skutočným príbehom, nevytvára dojímavú atmosféru, aká by náležite sedela k príbehu. Celým filmom som len povrchne preplával, ako loďka na Dunaji...dej filmu sa ma vôbec nedotkol a navyše je tu citeľná amatérskosť slovenských režisérov v necite pre detaily scény. Moderné kľučky, schránky a kadečo iné len ruší atmosféru a pripomína dobu natáčania filmu namiesto doby, ktorú film reflektuje... ()

jaqubko

Skvelé dielo, ktorému som najprvy dal 4* ale po druhom pozretí napálim plných päť! Lebo normálne ma až tak tento žáner nebere, obzvlášť, keď je to slovenské. Najlepšie by som to mohol porovnať s nedávno videnými Lidicami, ktoré ma absolútne nebavili a odradili (a to som ich videl v kine). Navyše sa mi dávno nestalo aby som tak mladému a neskúsenému hercovi všetko uveril. Ale späť k Nedodržanému sľubu. Určite sa dá vytknúť množstvo vecí a každý si nájde niečo čo mu nesadlo, ale to sa dá ospravedlniť, obzvlášť keď to vznikalo v našich "lúkach a hájoch". Absolútne mi nechýbali veľké epické scény (postrieľanie nemcov partizánmi na jednej lúke mi bohato stačilo). Chlumského film je skôr založený na niekoľkých silných momentoch, ktoré aj vďaka fantastickému hudobnému podkresu fungujú presne ako majú. Nedodržaný sľub sa na nič nehrá a je presne tým čo človek čaká a nepotrebuje lacné či komerčné scény či pakty.85/100 ()

0kozel

Povedený film, byl jsem mile překvapen. Jenom začátek je takový utahaný a taky je škoda té části s partyzánama nemyslím si že hlavním problémem partyzánů byli židé. ()

japekli

Dávám "plnej knedlik" hlavně za vodvahu. Sice nevím jaký emoce vyvolal snímek u samotných Slováků po premiéře, ale natočit to režisér z jiný země, zvedne se tam možná velká vlna nevole. Před časem jsem viděl dokument o tomto tématu ze středního Slovenska a lidi se na kameru ani moc vyjadřovat nechtěli. Všichni, tedy i Češi, by si měli vzít ponaučení a až nastane nějakej ´problém´, zkusit ho řešit civilizovaně a s rozumem, ať už se bude pohlížet třeba na Němce u nás nebo Maďary u nich, pak se nebudem muset za nic pozdějc stydět. Film samotnej, kterej se dotýká dosti citlivých míst, do etapy u partyzánů dost dobrý, pak, asi abysme nebyli ochuzený o střílečky, to ubralo na kvalitě, i když některý scény- chování Ivanů, jak to po vypuknutí povstání jeden z místních partíků balí a "odůvodněně" končí rebélii nebo ten návrat do rodnýho domu- byly taky slušný. Prostě autorům fakt metál, protože po zhlídnutí jsem měl dojem, jakoby by to byl určitej druh zpovědi, pokání a omluva zároveň. Rozhodně nemarná snaha o vyrovnání se s částí nelichotivý historie ( v Česku to byl ´Habermannův mlýn´). ()

jopal

Nebolo to uplne na 4*, ale za snahu a bojove sceny... Ale urcite to patri k tomu najlepsiemu co v poslednej dobe na SK vzniklo. ()