Nedodržený slib

Scénář:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (více)

Drama skutečného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna za druhé světové války. Talentovaný fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu. Další cesta zavede Martina také do plicního sanatoria, do kláštera i k partyzánům, své židovství na mnoha z těchto míst musí zapírat. Snímek předkládá příběh mladého muže, který unikl smrti ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a fotbalovému talentu. Epizodická struktura filmu zachycuje všechny významné mezníky Martinova válečného období a soustředí se zejména na základní linii jeho touhy po přežití. (MFF KV) (oficiální text distributora)

drankeryth

Konecne lepsi film od nasich koncin a este sa im aj fakt dobre vydaril, aj tymi mensimi akciami voci nemeckym vojakom. Tvorcovia filmu sa nemaju za co hanbit, ich filmove dielo sa im fakt vydarilo. Pribeh bol zaujimavy a vobec ma nenudil. ()

Rathalos

Wau,tak tento film podla skutocnej udalosti ma milo prekvapil,vyborna cesko-slovenska vojnova drama,dobre herecke vykony,zvukovy doprovod fajn,aj vyprava,jedine,co mi vadilo bolo,ze ceski herci boli dabovani do slovenciny,nechapem,na co je to dobre,cestina je krasny jazyk a tak by to malo aj ostat v cestine...:-) ()

brumbrum

Nebolo to az take zle. A je zazrak, ze na Sk vobec nieco vzniklo. I ked hodne tendencne. Zidia komplet dobri, ostatni komplet zli, pocnuc Tisovym nezaujmom o nich, az po nevyrovnaneho katolickeho mnicha. Film mohol vyzniet realnejsie, skoda. A tie nemecke a ruske preslovy mohli dat fakt nadabovat - kto vie dobre nemecky aj rusky, bude iritovany slovenskou nemcinou/rustinou. 3* si to snad ale zasluzi. ()

dANIELKaB

tak ja teda neviem... Ak by bol ten scenar skrateny tak o pol hodinu... Ak by vybrali lepsich hercov (hlavne za mamicku hlavneho hrdinu som mala az trapny pocit...)... Ak by ta posledna partizanska cast netrvala tak dlho... Ak by... Keby bolo keby, boli by sme... mozno aj nominovani na toho Oscara. Tri hviezdy za zaver a skutocneho Martina Friedmanna - uzasny zivotny pribeh. ()

Lucas87

Po Obchodu na Korze je toto další film, který zobrazuje slovenský štát, příběh Martina Friedmanna je tak fascinující jako ve filmu pianista, ovšem nechápu proč Pavel Kříž, nebo Ondřej Vetchý jsou předabovaní a přitom se jedná o koprodukční film. Toto mě nepříjemně zarazilo :-/ ()

Pekisan

Je az neuveritelne co niektori ludia zaziju. Vazne som mal chut sa tomu celemu zasmiat a napisat nieco o dobrodruzstvach slovenskeho Indiana Jonesa, ktory namiesto archy hlada slobodu a miesto na zemi. "Bohuzial" po zisteny, ze je to skutocny pribeh mladeho muza mi zamrzol usmev na perach a z ust sa mi vydrel dlhy vzdych. Samotny film je dobry, viac menej v nicom neurazi (mozno bojove sceny). Co potesi je krasne Slovensko a prijemna hudba. Moze to byt len dalsi film o zverstvach 2. svetovej vojny ale tento krat je zo Slovenska. ()

mi-ib

Když se odprostím od toho, že toto opravdu někdo prožil, tak musím hodnotit průměrně. Hlavně proto, že do doby než se Martin dostal k partyzánům, tak je děj celkem slabý. Určitě bych si tento příběh rád poslech od skutečného Martina Friedmana někde u piva, ale hlavně díky ne moc zajímavé a hlavně zdlouhavé první části to na celý film nestačí. Na druhou stranu poslední část je celkem povedená a působivá. Rozporuplné pocity, ale mám dojem, že je to celkem zapomenutelný snímek. Přesto silné 3*. ()

siloalampa

Takmer 4*, no keby som posledný film pred ním nevidel oscarový Artist, ktorému som tie 4* dal, pri 3 a 3/4 nezostanem. Čo všetko urobí dobrá kamera a réžia!?! Človek má pocit, že herci, ktorí povyliezajú z panelákov, ordinácií a kdejakých iných sračiek zrazu vedia skvele hrať a celkom sa dá tomu príbehu i uveriť. Vlastne tie 4* tam mám chuť dať opäť, ale to by som musel prepisovať tento neplnohodnotný bezduchý komentár a ja mám aj iné veci na práci... ()

Joski

Konečne som po dlhom čase videl uspokojivo natočený slovensko /český/ film. Ale napriek popri skvele herecky zvládnutom príbehu (dobrý výber hercov) či starostlivo vybraných exteriéroch sa môj dojem z filmu niekde vytratil. Neviem. Stačilo mi to na jeden krát a dosť. Udalosti a pocity hrdinu sú jasné, ale niečo "filmovo zjednocujúce" mi chýbalo. 70% ()

wacheksite

Hezky natočené, vkusně vkomponované detaily, při dramatických scénách by filmu slušely trochu pomalejší střihy. Opravdu velký příběh a velké sousto, bohužel pro režiséra Ošklivky Katky až moc veliké. Celkem povedená výprava, exterierové lokace ale nebyly nejsilnější stránkou. Místy trochu hodně televizní, obvzláště na začátku, ale když začátek přečkáte, přečkáte začáteční dialogy, film stojí za to. ()

markotter

Nuda, nic než nuda. Pokud to, že zavíraj dveře dobytčáku s židama, kteří jedou prokazatelně do plynu se mnou nic ve filmu neudělá, tak je něco s tím filmem špatně. A takto to jde celý film. Snad jen výprava a herectví hlavního hrdiny to trochu zvedly. ()

Petulka88

Je velká škoda, že snímek o temné kapitole slovenských dějin jen klouže po povrchu silného tématu slovenského antisemismu z dob Slovenského štátu. Rozhodně to není špatné, ale dalo se z toho vytěžit mnohem víc. ()

bono22vox

Dobrodružství ani emoce nechybí. Jen těch partyzánů je tu nějak moc. Nedodrženy slib se stal torzem velkofilmu, který se v průběhu cesty svou vlastní tíhou droli a rozpadá. Přesto režisér natočil slušnou dobrodružnou a pestrou podívanou, téměř každý si v ní najde část která ho osloví... ()

Astrebleue

Plně souhlasím se Zandelee.Slovenský film má velký potenciál a tento snímek je hozenou rukavicí, aby se česká kinematografie pochlapila;-) ()

prengelo

Niečo mi tam v tej slovenskej tvorbe chyba. Scenár pohoda, kamera aj réžia vlastne všetko tak na 2-. Ale jedna vec ma na tomto filme potešila. V poslednom slovenskom filme, ktorý som videl " Pokoj v duši" som si myslel, že si chcel Roman Luknár na konci siahnuť na život. Uf odľahlo mi. Je v poriadku. :)) ()

winstonik

Škoda tých neuveriteľne veľa klišé, ktoré patria k holokaustovým filmom. A k tomu strojené dialógy, ktoré patria do zlatej studnice násilnej slovenčiny z éry komunistickej kinematografie. Inak vcelku pozerateľný film a dobrý dokument o zlej dobe. ()

Mysho

Typická slovenská mentalita , film dokážu pokaziť aj keby nechceli . Obsadiť do filmu pól paneláku nebol zrovna dobrý ťah . Poznám veľa slovenských alebo českých hercov ktorý by sa do filmu hodili viac . Úplný kliniec bolo obsadenie hlavnej úlohy chalana ktorý hral vlastne iba v paneláku a už z pohybov pri futbale bolo vidno , že je to futbalové poleno . Aspoň trochu futbalového herca tam mohli dať . Na druhú stranu , príbeh bol pekný , jeden z mála za posledné roky slovenskej kinematografie . Dej - 4* Herecké obsadenie ktoré mi osobne dosť vadilo - 2* ()

TSZ

Silné téma podle skutečné události, navíc velice profesionálně natočeno. Dvouhodinová stopáž je sice asi trochu víc než by bylo záhodno (celý film díky tomu působí místy dost nataženě), ale přesto dávám palec mírně nahoru. ()