Nedodržený slib

Scénář:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (více)

Drama skutečného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna za druhé světové války. Talentovaný fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu. Další cesta zavede Martina také do plicního sanatoria, do kláštera i k partyzánům, své židovství na mnoha z těchto míst musí zapírat. Snímek předkládá příběh mladého muže, který unikl smrti ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a fotbalovému talentu. Epizodická struktura filmu zachycuje všechny významné mezníky Martinova válečného období a soustředí se zejména na základní linii jeho touhy po přežití. (MFF KV) (oficiální text distributora)

ybuko

Na ceskoslovenskou produkci dobre, ale trochu mi vadily nektere nelogicnosti v deji, par dle meho nazoru nezvladnutych scen (napr. utok na kostel, houslista ve vezeni...), a rychlokvasne pusobici konec. ()

lucascus

...čekal jsem tedy mnohem více, ani vlastně nevím co mě zklamalo, ale prostě jsem se místy i nudil, herci podle mě taky nebyli zvoleni nejlíp, hooodně zdlouhavý film, který měl ambice stát se lepším... ()

zdenny

Během filmu jsem si říkal - "to není možné, co ti naši už nevymyslí, tak trochu příběh slovenského Forresta Gumpa". Ten člověk fakt zažil snad všechno, tak jako "Benjamim Button". Z omylu mě pak vyvedl naprostý závěr filmu, kde se hlavní postava objevila v reálu. Co na to tedy říct? Ano, byl natočen film na reálném základě o válečném životě jednoho slovenského Žida. Chtě nechtě jsem film srovnával s nedávným "Habermannovým mlýnem" a vyznělo mi, že jsou kvalitativně oba stejné. Podruhé tedy tvrdím, že pro dnešní mladou generaci je třeba natočit něco, co hrůzy války (odsuny obyvatel, holocaust atd.) přiblíží téměř v naturální poloze. Dnešní mladí jsou dost otrlí a jen tak něco je nerozhází. Chceme-li tedy jejich myslí a city pohnout, je opravdu nutné natočit to tak, aby to pocítili až v morku kosti. Starší diváci a váleční pamětníci se mnou souhlasit nemusí. Tito ale válku buď zažili anebo si alespoň hrůzy války dokáží představit. Dnešní mladí moc ne. PS: Omlouvám se, pokud jsem někoho pohoršil. Nebyl to můj úmysl. Navíc, když se zde jedná o tak silný příběh, který ale podle mého soudu nebyl dostatečně zdůrazněn. ()

ghatos

Pěkný příběh. Ondřej Vetchý opět prokázal svou hereckou extratřídu. Těžko se rozhoduji mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem se přiklonil ke třem hvězdičkám z důvodu 129 minut. Josef Tiso mohl dostat klidně více prostoru. 70%. ()

Autogram

Keď sa vo filme chvíľu hrá futbal, tak ešte nejde o športový film. Ide o niečo iné, o deportácie a prežitie, ako sa mladý muž pretĺkal životom a zažil všemožné príkoria aj víťazstvá. Všetko som už akosi vo filmoch videl, ale zdá sa, že vždy sa nájde nová objednávka na natočenie filmu o židovstve počas vojny. Sila skutočného príbehu sa prejavila, ale tempo filmu mi nevyhovovalo, hlavne ku koncu, to už mal partizánsky oddiel namále, aby som to nevypol. ()

drackula

Filmový kabinet PLUS SK: Filmové profesie - 5. Kameraman - veľmi príjemné prekvapenie zo Slovenska. Téma je to samozrejme ťažká, niektoré scény nepríjemné, ale ako celok to funguje a nemám nič vážnejšie čo by som vytkol. 80% ()

faraon

75%, čo je na slovenský film veľmi dobre, dalo sa na to pozerať aj keď k dokonalosti to malo veľmi ďaleko, ešte stále cítiť starú školu... v prvej polke obohratá "jude" pesnička v slovenskom znení v druhej lepšie vďaka partizánom. ()

standsiller

Veľmi dobrá voľba takto skĺbiť spoluprácu. Áno, je to síce otrepaná tematika a mali sme možnosť vidieť obrovské kvantum filmov o židoch, mali sme možnosť listovať tisícky kníh a počúvať stovky príbehov od starých rodičov. No táto vec je stále živá. Bola to obrovská chyba ľudstva a dokumentovať to nie je hriech. Navyše keď je do toho zapojený i takýto zaujímavý , dramatický príbeh, v ktorom je až neuveriteľná dávka šťastia. Herecké výkony obstojné, vyzdvihol by som Ivana Romančíka st. za vedľajšiu úlohu. Kamera a réžia veľmi fajn. Hudba ...dajme tomu. Prečo sa k...va netočia takéto filmy ale robia sa 1000 dielové sračky ???? Plus metafora s padajúcou známkou na dno v pohári s vodou bola krásna. ()

Danikaa

Nemôžem si pomôcť, ale chvíľami mi to pripadalo ako televízna inscenácia a nie film. Martinov príbeh, život a dospievanie počas vojny ma zaujal, ale nedojal tak, ako by som očakávala, hoci bol naozaj dramatický. Časť s patizánmi, bola dosť  nepochopiteľná a zbytočná. Pomohlo by, keby bol film ucelenejší a o 15 minút kratší. To čo režisér chcel povedať, by sa vošlo aj do 114-ich minút. ()

Arius

Tak konečne som sa prepracoval k dlho očakávanému Nedodržanému sľubu a musím povedať, že v podstate splnilo očakávania. Tá snaha vytvoriť velkofilm, majestátne dielo tam bola evidentná. Dopomáhala k tomu premakaná výprava ale aj silný námet ktorý predpokladám že prešiel menšími korekciami, aby boli niektoré scény divácky zaujímavejšie. V podstate to spracovanie chválim, rovnako ako väčšinu hercov, trochu som sa obával Spišáka kvôli jeho detskému looku no napokon som mohol byť spokojný, ako sa s tým popasoval. Taktiež Luknár v nacistickej uniforme, hoci bol trochu odveci bol geniálny. Zato Kerekeš či Kříž boli zlé voľby, no bolo to zanedbatelné. Kvalitný štvorhviezdičkový prožidovský film ktorý v svojej druhej polovici nastavoval zrkadlo SNP a hrdinstvu partizánov. Celkovo si však myslím že každý môže byť spokojný a na stredoeurópske pomery je to skvelé. ()

made1

K tomuto filmu mě přivedla touha vidět hrát Lukáše Latináka jinde než v Partičce. Je ale těžké napsat komentář k filmu, který je natočený podle pravdy a navíc je poutavý. Souhlasím s ENŠPÍGLEM, že slovenský film nějak upozadily jiné filmy, možná české možná jen hloupější. Je ale veliká chyba, že slovenské filmy se vyhýbají český tv stanicím, protože možná bychom viděli i něco zajímavějšího než jen pár přihlouplých teenagerských rádobykomedií. JEDINÁ VÝTKA: Proboha kdy už přestaneme obě postčeskoslovenské země dabovat do druhého jazyka? Copak by se herec jako Ondra Vetchý nenaučil věrohodně slovensky?!? No, to mi nepovídejte. ()

Rudinsky

Na slovenské pomery FANTASTICKY technicko-režisérsky zvládnutý film, ktorý mal neuveriteľnú atmosféru, pretláčali sa na povrch aj nejaké tie seriózne emócie, mal dostatok brutality a režisérskych vychytávok...Scény v Tatrách a pod Strečnom boli nádherné, výprava solídna a exteriéry musím vychvaľovať do nebies...Konečne si niekto uvedomil potenciál našej krajiny a jej bohatej a hlavne napínavej histórie. Herecké výkony sínusoídne, Samuel Spišák je na tých maximách... Hlboký skok vpred, popri ostatných potratoch, ktoré sa na niečo iba hrajú. Stále však cítiť absenciu finacii, ale to nevadí, pretože manželia Černý sú veľmi schopní producenti. Čo mi tak trošku prekážalo bola slabá dynamizácia deja, mohli sa s niektorými vecami vyhrať trošku viac, mali obrovský potenciál, a priznajme si, nezávisel od rozpočtu...Hudobný motív pekný, ale taktiež mohol byť akýmsi spôsobom viac pretlačený do popredia... Ale celkové hodnotenie - v rámci SR a otrasných projektov ako Panelák, Susedia, Kutiyl s.r.o. a podobne - veľké prekvapenie Len si treba uvedomiť, že v tom pomaranči, čo tak vehementne vytláčajú, ešte vždy nechávajú nejakú tu šťavu naviac... ()

bari68

Mám rád scenáre, ktoré napísal sám život.Je bez zbytočných, už dlhšiu dobu otrieskaných klišé.Ku spokojnosti to ale vždy úplne nestačí.V tomto prípade obsahové výkyvy a istá menšia povrchnosť, film zaradila na naše tuzemské pomery k slušnému štandardu(hlavne, čo sa týka obsadenia alebo výpravy).Ako si ale vedie na svetovej úrovni? ...Ruku na srdce.Má ,,Nedodržaný sľub,, na to, aby stál v jednom rade s inými perlami svetovej kinematografie danej témy?Pre mňa je to stále len bárka , ktorá sa pozerá na ostatné lode vedľa nej....Ale, vďaka aj za ne! ()

klúčik

Veľmi silný príbeh... Výborne natočený, výborná hudba a kamera.... Jiří Chlumský natočil film , ktorý musí zasiahnuť každého normálneho človeka.. Tento film nieje len o židoch je to aj o nás všetkých..... Musím spomenúť aj výborné herecké výkony ---- Samuel Spišák, Peter Oszlík, Marian Slovák, Vlado Černý , Ondrej Vetchý----- Film hodnotím 80%.... ()

jondoe

Ani sa mi nesnivalo, ze sa niekdedy este dockam kvalitneho slovenskeho filmu. Nedodrzany Slub ma zaujal od sameho zaciatku a drzal ma v deji az do samotneho konca. Pred pozeranim som sa trosku bal vyberu mladeho herca nakolko som videl zopar casti Panelaku a tam toho vela nepredviedol. Nakoniec vsak mozem z kludom skonstatovat, ze postavy zidovskeho chlaca zvladol a zahral z velkym prehladom. Pribeh je zalozeny na skutocnych udalostiach a mne osobne pripomenul to co som sa ucil v skole na hodinach dejepisu. Vo filme sa najde par hluchych miest a niekedy sa moze zdat trosku roztahany, ale to nic nemeni na tom, ze tento film sa rozhodne podaril a mna velmi prijemne prekvapil. Potesili ma aj male ulohy v podani Romana Luknara, Lukáša Latinákana a Evy Kerekes. Dufam, ze tento film nestane bez odozvy a chytia sa aj dasli filmari, lebo je vidno, ze ked sa chce tak aj u nas sa da natocit kvalitny film. A ako je vidiet ani nasi herci nie su az taky zly, ked skutocne maju co hrat. ()

Romario

Tolik chyb, historických nepřesností, nechtěně trapných a směšných scén ve filmu na vážné téma jsem už dlouho neviděl. Začátek přitom nebyl až tak špatný, ale jak čas plynul a chyby se kupily, byl film stále horší, až ke konci mi byla za tvůrce takového braku až hanba. Raději ani nekomentuju ruské partyzány, ze kterých rusky uměl mluvit jen jeden, ostatní mluvili nějakou slovensko-polsko-ruskou hatmatilkou. Spousta zbytečných scén, které by soudný člověk musel nechat vystřihnout. Extrémně trapné a nezáživné vsuvky "fotbalových" zápasů. Němečtí vojáci, kteří si počínají tak netakticky při boji proti partyzánské sebrance, že jdou pěkně v houfu proti lesu a nechají se postřílet na hromadu. Takhle bych mohl pokračovat dál a dál a dál... A tuhle slátaninu že Slováci měli jako kandidáta na Oscara za nejlepší cizojazyčný film? No tak to je tedy opravdu s podivem, že to Oscara nevyhrálo! Ale je mou chybou, že jsem se nepodíval, kdo film režíroval, příště si dám velký pozor, abych s filmy od Chlumského neztrácel ještě někdy čas. Po Sedmi dnech hříchu a ještě strašlivějším Stůj, nebo se netrefím! už nikdy více. ()

vander19

Na tento film som narazil tak trochu náhodou. Tu na CSFD som len tak z nudy hľadal športové dokumenty resp. filmy a Nedodržaný sľub mi padol do oka. Hlavne ma prekvapilo, že sa jedná o slovenský film, o ktorom som nič nepočul. Je síce pravda, že nedávno boli veľkolepé oslavy SNP a preto tento film možno mohol aj v TV viac rezonovať. Židovský príbeh podľa skutočnej udalosti, ktorá u diváka zobrazí situáciu aká bola na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Vlastne je zaujímavé, že na dejepise sa tejto téme moc nevenuje naše školstvo. Až s úžasom som sledoval, čo sa dialo napr. počas futbalového zápasu židia vs. Tisový miláčikovia. Deportácie, klamstvá, intrigy. Hrúza. Za zaujímavé považujem, že herci z oblasti SR alebo ČR hovoria hebrejčinou. Takúto šancu človek nemá každý deň pri našich činovníkov. Rovnako ako aj náš pohľad na partizánov ako hrdinov tento film pekne otočil môj pohľad na nich. Zase oni až také zlatíčka neboli. Fakt drsné zábery, ktoré dokážu v človeku vyvolať silný emočný pocit. ()