V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání „spasitel“, který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království… (Česká televize)

HolkaVBotech

Z porevolučních pohádek je toto jedna z těch, které podle mě vyčnívají. Lépe řečeno - je dobrá, nadprůměrná. Většina ostatních jsou prostě špatné. Líbí se mi herecké výkony Csongora Kassaie, kterého znám z Radotínského naivného divadla a obecně čertů, kteří jsou v téhle pohádce tak nějak lepší. Film, jako takový má na 4 *, ale pátou dostane za Zuzku Navarovou a ústřední píseň. ()

Muff

Nebyla to vůbec tak špatná pohádka, jak to vypadá z místních hodnocení. Pohádková atmosféra zůstala, moc hezké exteriéry a kamera, a bylo zde i dost vtipných scén, postavy dobře vybrané - kromě Pavla Lišky, ten sem vůbec neseděl a jeho přiblblé neherectví bylo docela trapné, i blbec se dá hrát tak, aby byl k smíchu, ne k pláči. Úplným opakem byl fantastický Csongor Kassai dabovaný stejně famózně Oldou Kaiserem. Je to tak mezi 3 a 4, ale dám 4. V záplavě přiblblých "pohádek" posledních let je to snad klenot. Písnička Co tu je, to tu je od Koubka mi v hlavě zní celá léta, a závěrečná písnička Zuzany Navarové je naprosto fantastická. Když vzpomenu tuto pohádku, vzpomenu i na ni. ()

Claire.TJ

Já mám tuhle pohádku ráda moc, ale při pokusu o objektivitu tomu ty dvě hvězdy sundat musím. Lábus je sice suprová Marge Simpsonová, ale když hraje se svým čumákem, občas to trochu přehání, stejně tak jako Holubová. Stejně tak jako někteří čerti a stejně tak jako nepekelný záporák tohoto příběhu a stejně jako ten blázen a jeho bláznivá manželka Hrzánová. Ale co mám na té pohádce tak ráda je ústřední dvojice, která je zkrátka krásná (vím, jak jsem povrchní), ale zároveň i milá (to, co se mezi nimi děje, skutečně úsměvná romantika je - narozdíl od přeexponovaných Honzíčků a Markýtek ve stylu Trošky). Bombová je i (jako skoro vždycky) Janžurka a Lucifer v této pohádce je jedním z mých favoritů (je suprovej). Takže asi tak. P. S. A "Ánička, kozí noožička" FTW, jakkoli se to komu zdá stupidní (já to vidim taky :D) ()

m.xFuck

Těžko uchopitelné a těžko hodnotitelné. Lucifer v pohodě, ten chlapík se mi líbil. Princezna hezká. Janžurka nezklamala, Výprava, kostýmy exteriéry taky v pohodě. Bohužel to zase padá se scénářem. Holubová dokonale otravná a naprosto zbytečná. Liška byl vyloženě mimo naprosto ve všech ohledech a ve finále pohádce spíš uškodil. Na druhou stranu se pohádka nesnaží být jen klasickou pohádkou, ale trochu dospělejším příběhem což se tvůrcům podařilo jen z části. Verdikt: Kdyby se nesnažili být vtipní za každou cenu a trochu vyladili scénář, tak by to bylo mnohem lepší. 60% ()

ZHODNOTITEL

POHÁDKA, KTERÁ SE MI JAKO MALÉMU LÍBILA ASI JENOM KVŮLI ČERTŮM Víc toho tento film asi moc dětem nenabízí. Celé je to spíš znovu zaflusaný středověk s temným podnebím. V příběhu se vlastně neodehrává nic jiného, než že jeden chlapec pokukuje po jedné dívce a během toho by rád vysvobodil svého otce z pekla. A nakonec se dozvíme, že vysvoboditel měl být sám pan režisér :D LÍBIL SE MI LUCIFER A POCHOPITELNĚ LIŠKA S CELÝM TÍM PEKELNÝM PROSTŘEDÍM. Jinak je to taková ta česko-německá vorlíčkovská pohádka na pomezí JO / NE ()

J.Mayen odpad!

Kdy jsem se dodival do pulky (a to jsem se opravdu moc premahal), mel jsem puvodne za to, ze zde na csfd bude celkove hodnoceni max do 20-30%,ale 50% me spis dostava do kolen. Jelikoz ziju v zahranici a Popelek a S certy nejsou zerty jsem mel nakoukano dost, rozhodl jsem se podivat se na neco modernejsiho. Ano ceska tvorba od roku cca 1991 stoji za velkou backoru a s ni kvalita a prehravani hereckych vykonu. Za me kdo me velmi zkalamal k upsani se neceho tak strasneho a trapneho byla Eva Holubova, kterou mam docela rad, od ostatnich "hercu" bych to i cekal. Otresna Janzurova, prehravajici Labus a debilne se ksichtici se Liska jsou zarukou opravdovy sracky. Myslim ze Janzurovy zivotni role byla role ucitelky v serialu Obeti - Prepadeni a od te doby to s ni jde z kopce, to jeji vecne nucene "usmivani se" mi uz leze na nervy. Pro se vsichni v te pohadce chovaji jak debilove, kaspari? Kde je nejaky pribeh, scenar? Proc herec hlavni role prince vypada jak z lacineho gay porna? Tohle neni pohadka, prislo mi ze i certi se snazili napodobit Karla Hermanka a Ondereje Vetcheho z opravdu jedinecne pohadky S certy nejsou zerty. Tenhle otres radeji nikdy nemel spatrit svetlo sveta. Zajimalo by me, jestli josu panove Vavra a Sulaj spokojeni se svoji praci. Pochybuju. ()

Alden_Larson

Upřímně k tomuto filmu nemám moc co napsat. To ale neznamená, že je špatný, naopak si myslím, že je to celkem dobrá pohádka s docela originální zápletkou. Některé její části mi přišly trochu zvláštní, ale jako celek do sebe celkem dobře zapadala. Herecké výkony byly dobré, Csongor Kassai mi nejdřív přišel trochu zvláštní v roli Lucifera ale postupem filmu jsem si na něj zvyknul. Prezentace byla dobrá, film několikrát použil záběry "ze stropu", které i když vypadaly dobře, tak mi přišlo, že neměly žádný účel. Zkrátka je to fajn pohádka, ale nic extra to taky není. 6/10 ()

hronik

Nevim ale tehle radoby pohadce jsem neprisel a neprijdu nikdy na chut.Neni tam to kouzlo pohadky co ma rozzarit oko nejen detskeho divaka, velmi moderni pojeti a zaroven nezazine.Cetr vi proc to vubec vzniklo.Snad to vice nez mi oceni neve generace divaku. ()

miza

Jediné co je na tomto filmu hezké je dokonalé peklo.To se opravdu povedlo.Jinak průměrný zážitek. ()

Bugiii

Taková jiná pohádka o čertech. Mělo to nápad, smysl a vtip. Určitě to není a ani nebude jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, ale ráda se na ni zase podívám. ()

da-a

Peklo je jen odraz našeho světa, drahé děti. Až tam jednou budete, sobě za to poděkujte. Roman Vávra uděluje lekci klasickým českým pohádkám, jak se mají dělat správní rohatí záporáci. Oč méně funguje Čert ví proč jako pohádka, tím více může nabídnout jako alternativa k nim. A to hned v několika věcech najednou (resp. postupně a pak najednou): 1) Dobro pozbývá aktivity i atraktivity, je ploché, málo legrační, na pohled krásné, ale uvnitř nesmírně pasivní, přitom však má stále plnit svou úlohu té strany, ke které by se každý správný junák měl hlásit, takže ve filmu je a postupuje, "jen" ošizeně o své hlavní artibuty. 2) Zlo je nesmírně lákavé, vychytralé, všemi mastmi mazané a jeho svět mnohem propracovanější, je činorodé, a přitom za něj většinu práce udělají zkažení lidé "nahoře". 3) V samotném závěru je nastolena spravedlnost takovým způsobem, že nic neubírá ani jedné z protikladných stran, kdy je dovoleno oběma zachovat si svoji tvář. 4) Celý film upomíná na množství klasických českých pohádek, ve kterých se s poněkud naivní samozřejmostí myslelo, že pravidla jsou janě daná a jakékoliv vybočení z nich nežádoucí a nevhodné. Tím se však postupem času dostal pohádkový žánr do své vlastní menší pasti, protože dostatku míst k vítaným odbočkám a kličkám (s obavou, aby je ještě dítě strávilo) se už nedostávalo a - čistě teoreticky - společně s morálním rozvojem naší společnosti (pesimisté by řekli degradací nebo alespoň otupením vnímání nevinných symbolů) stále méně fungoval jako "čistý" žánr. Čert ví proč se tomu všemu elegantně vyhýbá právě tím, že nechá dominovat toho soupeře, který po dominanci (tentokrát té filmové) od prádávna touží. Stále ale funguje jako pohádka se (skoro) vším všudy, jen stojí mírně bokem hlavního proudu a díky tomu se nepřehlédne. Pokud šlo režisérovi Romanu Vávrovi právě o to, pak většinově uspěl, nakolik tím ale utrpěl film samotný (protože film sám o sobě je děje řidšího, poměrně pomalu plynoucího a málo zdůraznělého), bude muset posoudit divák. O toho dětského strach nemám, to je pekelník. Ale Drdovci mezi námi budou možná za milostrdnými H(h)rátky s čertem pádit jako o život. A Csongor Kassai je Ďábel. ()

jopal

Take zmatene, ale pre Kassaia a vzhladom k tomu, ze som v poslednej dobe ziadnu lepsiu "novinku" nevidel, * pridavam. 12.2010 ()

TanoKaridy

lokace: hrad Lemberk, Grabštejn, Lipnice, Pernštejn, skalní hrad Kokořín, Dunajec, Harrasovské jezero, Poldi Kladno (stará výtopna - Peklo), Kouřimecká rybárna ()