V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání „spasitel“, který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království… (Česká televize)

Nick321

Filip: "Proč nás chceš zničit?" - Lucifer: "To jste celí vy. Vždycky a všechno svalujete na druhé. Já? Vy sami se přece ničíte. Já se jen dívám a držím vám palce. Ale nepopírám- svými vlastnostmi mi skvěle jdete na ruku. Už to nebude dlouho trvat. Fujtajksl " :-) ()

Hombre8

Nu... Pohádka tak nějak predikovala dnešní dobu. Peklo se sem už dávno vkradlo a je jen otázka času, kdy začnou prchat lidé. Otazka je kam. Rovněž žádný spasitel už nepřijde. Kassai dobrý. ()

lacertacz

Výborné herecké výkony i klasické, uvěřitelné exteriéry. Děj místy skřípe, ale vcelku se podařilo natočit nadprůměrnou, nadčasovou pohádku. Naprostý omyl je ovšem herecká kreace Lišky a vůbec celý kus scénáře s ním. Jako když střihač omylem vlepí do filmu scénu z filmu jiného, šmíráckého - o hranici mezi herectvím a pitvořením nemá Liška ani tuchy... ()

Bránolog

Ze všech svých dementů zvládl Liška dle mého nejlépe čerta v tomto filmu. A nádherná písnička pí. Navarové na konci... ()

Jeckyl

Výprava i kamera jsou velmi dobré. Bohužel dobrý dojem zcela kazí scénář i předvedené herecké výkony (korunované scénami z Pekla). Druhou * bych dal jen za skvělou titulní píseň od Navarový, ale i tak převažuje velké zklamání. ()

Mirešák

Na této pohádce se mi líbí především lucifer, kamera a scénář. Ano, tato pohádka totiž je stále pohádkou a přitom příliš nekopíruje profláklé pohádkové koncepty. Kde jinde taky peklo opustilo starost o individuální duše a jalo se likvidovat celá království? Navíc, jak lucifer trefně poznamenal, to peklo ani není tím hlavním. Rovněž bylo milé, že osud hlavního hrdiny před jeho připlutím nebyl vůbec vykreslen, a přesto je vcelku odhadnutelný, a taky ne zcela černobílá postava Quida. ()

Simaaja66

50 procent..průměrný film poměrně slušně natočený. 10% jsem přidal za fakt, že ho nenatočil Troška..:-D a za epizodní role Vaška Koubka a Petra Čtvrtníčka..:-) ()

Honey007

Neurazí, nepřekvapí. Moc pěkná výprava a kostýmy, docela zajímavý příběh, ale nemůžu si pomoct, nějak mi nesedl výběr herereckého obsazení...nebo to bylo možná scénářem, ale jakoby tomu chyběla taková ta pravá pohádkovská atmosféra a trochu emocí. Je to až moc rutinérské. 50% ()

marcelita

To peklo je kruté,ale zase si člověk říká,že tam nechce.Bylo to na hraně.Nemám ráda moc strašidelné pohádky,které bych dětem do 12let nepustila,ale tato už se u nás zabydlela a mám ji vlastně i ráda.A samozdřejmě nejlepší,nejmenší role je Liškova-anička kozí nožička :-) ()

OŠmíd

Velice špatná pohádka, bohužel, protože titulní písnička od Zuzany Navarové je skvělá a Táňa Pauhofová v roli princezny krásná. Proč mají režiséři porevolučních pohádek neustále potřebu dělat ze všech postav uřvané karikatury? Škoda, že film Čert ví proč neměl tak kvalitní tvůrce jako třeba Anděl Páně. Takže půl hvězdičky za Táňu, půl za písničku a jednu za výpravu, příběh a všechno ostatní je za nula. ()

charlie.sambora

A o čem, že to jako bylo??? Nějak jsem to nepochopila. Některá mluva, dokonce i některé scénky v pekle mi zrovna dvakrát nepřišly vhodné pro děti. A ta jedna * je jen za toho fešáka Kubištu. ()

PORTER44

Pohádka kde velkou roli hraje peklo,na jedné straně král kterého okrádá vlastní rádce a který je spojencem pekla,pak králova dcera Anička která s bylinkářkou Apolenou čekají na zachránce který království od pekla zachrání.Na Českou produkci pěkný pekelný efekty a zrovna tak masky čertů. ()