Sebevražedný oddíl

Suicide Squad

Jednotka samovrahov

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Thriller / Komedie

USA, 2016, 123 min

X-men Apocalypse (už zase souboj s Bohy? ale no tak) vs Deadpool (dříve táhli heroes, letos jsou to vilains). Barevná komiksová jízda, která nenudí. Jsem ujetá na všechny odstíny růžové a fosforu, takže jo jo, obal prodává a já kupuju a ač bych stále za film roku 2016 subjektivně zvolávala, že X-meni vítězí, tak musím stejně tak i zvolat, že Harley je filmovou postavou roku, charisma z plátna v Imaxu doslova stříkalo a určitě na to nemělo vliv 3D. Nejlepší postavy - Harley, Joker, Deadshot, zbytek vesměs nedostal takový prostor ani náboj, aby byl v nadvládě divoké trojice povšimnut.(4.8.2016)

"Harley Quinn, nice to meet ya!" Suicide Squad je první (filmový) počin od DC, který mě zaujal natolik, že jsem na něj chtěla vyrazit do kina a musím říct, že mě nezklamal a naplnil moje očekávání. Tenhle film měl totiž: 1. Boží soundtrack, 2. Barvy, líbilo se mi to šíleně barevný zpracování titulků a tak a 3. Harley Quinn (!!!), kterou naprosto skvěle zahrála Margot Robbie. Obsazení bylo celkově dobré, Jared Leto byl až k nepoznání a šla z něj vážně hrůza, Will Smith se mi pak v roli Deadshota taky překvapivě hodně líbil. Jo, s hláškujícíma padouchama je holt někdy větší sranda než s "klaďasema", jinak zápletka byla taková naprosto klasická, nic nového, ale nenudilo to. Film ubíhal rychle a vůbec mi nepřišlo, že by měl 130 minut, bála jsem se, že počáteční představování postav mě bude nudit, ale i když to zabralo asi půl hodinu z filmu, tak mi to vůbec nevadilo. Ač jsem podle traileru čekala, že to bude ještě víc odlehčené, tak se mi to líbilo. 4*(11.8.2016)

Konečně magie. DC stihlo Marvel předehnat alespoň v tomhle. Sebevražedný střih, ale pro tempo obětoval celistvost. Úplně v tom vidím ďábelskou ruku producentů. Vynucený písničkový soundtrack (uznávám že lahůdkový, všechna čest) častokrát krkolomně doprovází představování postav, které tak má větší "dynamiku", ale odstraňuje to, co by ony flashbacky mohlo činit zajímavé. Úvod prodloužit ne zkrátit a dát mu účel, krom toho obligátního představení. Ayer dokonale zvládl souhru sebestředných zmrdů, i když Will je pořád klaďák (tak zabíjí lidi a co?), všechny týmové scény fungují bezvadně. Celý film si pro sebe nepřekvapivě krade Harley. Margot Robbie je dokonalá a její linie s Jokerem je romantika nejtěžšího kalibru (i když jde trochu proti komiksovému záměru o domácím násilí). Tomu filmu by strašně slušelo R-ko, hlavně u Jokerovi mučící scény. SS trpí syndromem New 52 (babráka Geoffa Johnse, který dohlíží i na filmy), kdy pro snahu oslovit mladší publikum DC ztratilo koule. Ayer proti tomu bojuje, představené postavy jsou všechny super. Jai Courtney dokonce v životní roli! Linii Enchantress/Flag malinko kazí závěr, kdy se tvůrci neměli bát a dotáhnout to do konce, ale jak říkám, magie dává Suicide Squad fazónu neokoukanosti. Celkově poměrně spokojenost, ale dalo se to udělat líp. Ten tým tady na to byl. Doufám v režisérský střih, který vrátí zmizelé scény z trailerů a dá tomu větší punc originality. Snaha být Stráži galaxie tomu filmu totiž nesluší.(3.8.2016)

Zase se staví vesmír a tentokrát tam, kde to vůbec není potřeba. Zamýšlené originální týmovce jsou od prvních minut podtrhávány nohy, protože do všech zásadnějších originů je dosazen někdo z Justice League, kterou v tu chvíli ani nikdo vidět nechce. Od nových postav to odvádí pozornost a v trailerech tolik proklamovaná jinakost je v tu ránu pryč. Ani písničkový soundtrack mě moc nevtáhne, protože s každým dalším oldschool flákem se nedokážu zbavit dojmu, že žánrově notně příbuzní Strážci galaxie se jen těžko dali vykrádat okatějším způsobem. Alespoň že orchestrální doprovod Stevena Priceho podporuje akci do závratných hodnot a dává zapomenout na to, že je při každé přestřelce tma, déšť nebo tma a déšť. Bohužel ta nejzásadnější, do finále pošetřená bitka je vynucená, co se týče motivací záporáků směšná a hlavně překvapivě trikově nezvládnutá. Právě u ní je nejvíc patrné to, jak je celá druhá půlka hláškami a činy naší Squad vyměklá, což vzhledem k jejich údajně totálně psychopatickým kořenům vůbec nedává smysl. Jedno velké pozitivní překvapení ale film skrývá, a to Harley Quinn, která je přesně tak dobrá, jak jsem si myslel, že v podání Margot Robbie nikdy být nemůže. Krade si každou scénu, sebestřelenější dialog prodává na samou hranu a s charismatickým Deadshotem jsou tak jediní, kteří by si zasloužili se do adaptací ještě někdy vrátit. Největším castingovým zklamáním pak zůstává Jared Leto. Ne snad že by se nesnažil, ale zatímco takový Ledger svého času v Temném rytíři dokázal vyděsit už jen tím, že se na plátně objevil, Leto si musí pomáhat prázdným přehráváním, makeupem nebo nejrůznějšími rekvizitami - a kvůli tomu je jen řvavou atrakcí, po které zbude pachuť promarněné šance. Ostatně jako po celém Oddíle, který sice občas přinese dobrou věc, ale bez výjimky ji pokaždé následuje nějaká špatná.(4.8.2016)

Tuto úchylárnu jsem si nemohl nechat ujít v Imaxu :) Smith má konečně po dlouhé době dobrý film a Margot Robbie nebyla víc k sežrání.(11.8.2016)