Gravitace

• USA Gravity (více)

Jednoho dne vyšle NASA na oběžnou dráhu planety Země raketoplán Explorer. Cílem mise je instalovat do Hubbleova teleskopu nové systémy. Velitelem výpravy je zkušený veterán Matt Kowalski, který má nalétáno asi dvacet let a toto měla být jeho poslední mise před odchodem na odpočinek. Další členkou posádky je cílevědomá doktorka, ale nepříliš zkušená astronautka Ryan Stoneová. Během výstupu do volného prostoru se ale stane nečekaná katastrofa. Posádka se díky neuvážlivému odstřelu porouchaného ruského satelitu dostane do roje trosek. Ten zničí raketoplán a přeruší jeho spojení s pozemským řídícím střediskem. Oba astronauti se ocitají sami ve vesmíru, odkázáni jeden na druhého. Nesourodá dvojice pluje nekonečnou temnou prázdnotou a snaží se dostat k nejbližší ruské vesmírné stanici Sojuz. Kyslík jim pomalu dochází a oni zoufale a z posledních sil bojují o svou záchranu. (TV Nova)

pravdovravny

Akože scenár? akože?! akože ?! Akože 81%? . Tento film okrem vizuálu nič neponúka, absolútne nič. Ten scenár asi písal niekto s iq 60, lebo je hrozný a deravý. Prečo neinvestovali do scenára?! ()

Wade

Vizuálně opravdu podařený, ale to je to jediné co Gravitace má. Všechno ostatní mě nenadchlo a postupně i nudilo a čím dál více mě to utvrzovalo, že je Gravitace pro mě nezábavný a špatný film. Navíc nemám moc rád Sandru.B a i proto prostě nejde dát kladné hodnocení. 22% ()

fabecc1222

Vizuálně a zvukově jeden z nejlepších počinů, které se k nám poslední roky přivalili, a jediné, čeho mohu litovat, že jsem ho nezastihl v kině, ale až v běžném TV vysílání. Tohle musel být opravdový kino zážitek, podobně jako třeba Dunkerk. Sandra Bullock si tu odehraje v podstatě představení jednoho herce, ale o postavy tu opravdu až tak nejde. Kochejte se prací zvukařů, skladatelů, kameramanů a všech možných technických profesí, tento film je jejich oslavou. ()

zigíš

Naraci postrádající, intenzivní -téměř- čistě formální podívaná (!) unikátní audiovizuální zážitek (po tom co mi dotekla krev z uší i slza ukápla) a konečně scífko koncipované tak aby clooney neměl šanci ukázat holý zadek :D ()

Killda

Filmová atrakce nového tisíciletí. Jednoduše řečeno, příběh téměř žádný, rozpracování postav nulové, ale technicky velmi zdatný film, který (hádám) si užijete jen a jen na velkém plátně. Takže alou do kina. Hlavně atmosféra nad atmosférou se musí ocenit, protože pokud si chcete splnit sen a stát se na chvíli kosmonautem, Gravitace je jasným adeptem! ()

rumczeis

Vizuální a technická stránka jsou naprosto úžasné. Vychutnával jsem si dlouhé záběry z oběžné dráhy jako v žádném jiném filmu. Nevadí mi jednoduchost příběhu ani to obrovské štěstí o které hrdinka neustále zakopává, s tím tak nějak u filmu počítám. Bohužel o pár důležitých momentech ve filmu jsem přesvědčen, že takhle prostě nefungují a že jde o dost slabé scenáristické/logické berličky jak udržet příběh v zamýšleném směru. Zároveň je to první film u kterého jsem si uvědomil, že Imax jede jen ve 2K, tomuhle filmu by slušelo plné 3D 4K. ()

MI-380

Technická 3D lahůdka s prostinkým dějem, kde sci-fi je zastoupena pouze hrou na náhodu, občasným porušováním zákona setrvačnosti, a neuvěřitelnou pevností skafandrů a lidských těl. 75% (2236 hodnotících přede mnou je nadšeno mnohem víc - 90%, aktuálně 41. nejlepší film). ()

Ichabod

Není prakticky co vytknout. Skvěle natočená a originální jízda s výbornou Sandrou, při které se divákovi v sále občas taky nedostává kyslíku. Přehledná práce s kamerou s mnoha eye-candy záběry, co opravdu pohltí. ()

Mr.KarlAdler

Jestliže někdo tvrdil u Vesmírné odysey, že dlouhé, hluboké i několikaminutové záběry jsou nuda, ať jde na Gravitaci, zavře mu to totiž hubu. Alfonso Cuarón dokázal nemožné, přesunul realitu na filmové plátno a dal jí rozměr, který s jistotou přesahuje hranice nějakého 3D. Hrozivě nekonečný prostor a v pravdě dokonalé a originální podání vizuálů jak z úhlu vesmíru samotného, tak obyčejného člověka, vysloveně nutí naklánět se přes „okraj“. Vidět víc, zatínat svaly při každém smrtícím náletu po oběžné dráze nekontrolovatelně se řítících těles, a to ke všemu za zvuků vynikajícího soundtracku. Sandra Bullock emocionálně exceluje (taky má dostatečné množství prostoru), Clooneyho Kowalsky je jakožto vzhledově i povahou typicky americký produkt velmi dobře promyšleným tahem. Přiznám se, že to, jakým způsobem režisér pracoval se změnami v dynamice od sotva znatelných pohybů po zuřivou demonstraci gravitační síly, mě přivádělo k šílenství (v dobrym!). Neznamená to, že chybí příběh. On tu je, prolnutý s pozadím a občas promítnutý do popředí, ale neustále přítomný pouze tak, aby nenarušil činnost lidské fantazie - brilantní. Sugestivnost celého zážitku nečekaně vystihla situace po úplném závěru, kdy jeden z diváků vstal ze sedadla se slovy: „zajímavý, všechno mě bolí“. No, asi byl taky jako já skutečně ve vesmíru. ()

Jacob23

Asi nejvice adrenalinovy zazitekk v kine..technicka stranka je proste naprosto dokonala-mel by byt Oskar za kameru.Kupodivu potesila i Sandra a v kalhotkach evokuje Ripleyovou a taky bojuje o svuj zivot.V mnoha scenach se mi zastavil dech a funguje i hudebni podkres..90% P.S. : muj stary pantata kdyz se probral z shocku pri zaverecnych titulcich prohlasil ze neco takoveho v zivote nevidel! musim souhlasit..osobite national geographic z obezne drahy a jsem moc rad ze Cuaron a spol tak uspeli na Oskarech ()

cpt.Lynch

Zcela jiné, než jsem zatím viděl. Prostředí vesmíru a jeho fyzikální zákony byly využity na 120%. Po technické stránce vrchol. V 3D kině je prožitek zcela autentický... cítil jsem se jak ve vesmíru a to se vší úzkostí, adrenalinem a krásou. Kolena podráží trochu naivní příběh, ortodoxní milovník kosmonautiky asi párkrát zakroutí hlavou a některé dialogy a monology hlavních hrdinů bych taky nemusel... ale bez toho by to nebyla adrenalinová bomba ale dokument: „Putování vesmírem ve 3D“ a to by byla škoda :). ()

R´Hell

Gravitace je vizuálně nesmírně přitažlivé dílko. Cuarónovi se podařilo zhmotnit prostředí plné osamělosti, nekonečnosti a krásy která prostupuje celým vesmírem a se kterou musí bojovat každý astronaut. Mezi své hrdiny postavil těžkou volbu, oba musí projít životním rozhodnutím, jehož důsledky jsou zajímavým způsobem převedeny na city diváka. Na první pohled chuťovka pro mainstreamového i náročnějšího diváka, na druhý se začínají loudit myšlenky, že aby Gravitace fungovala, Sandře nesměl přát snad celý vesmír. A jen tak mezi námi - doufala jsem v jiný konec. Sečteno a podtrženo, George Clooney je pořád neskutečný sympaťák a trochu hype Gravitace rozhodně potěší. ()

blackJag

Fajnově natočené, v permanentním spádu, zbytečně obstarané několika doprovodnými motivy (mohlo to být víc na dřeň, bez potřeby ustanovování osobnostních profilů). 85% ()

cross

Geniální technická stránka v ostrém kontrastu s nepodstatným dějem... Gravitace mě nejdřív vizuálně odzbrojila, ale při odchodu z kina ve mně nebylo nic....a druhý den jsem si již na tenhle film ani nevzpomněl. Vizuálně tedy revoluční bomba, ale k čemu to vlastně je, když to ve vás vůbec nic nezanechá? ()

TheRoller

"I hate space." Gravitácia mohla byť do kín uvádzaná s podtitulom "Čo sa má pokašlať sa pokašle, a to, čo sa nemá sa pokašle aj tak." Ako inak by mohol začať americký survival film, ak by na vine neboli bratia Rusi? Vďaka skorším upozorneniam som sa nesústredil na dej, ale radšej som si prečistil okuliare. Najskôr dioptrické, potom 3D. A ten pohľad stál za to! Sandra sa týmto filmom opäť vracia v mojich očiach do doby, keď som ju mal veľmi rád. Naozaj som nečakal, že práve ona pozdvihne úroveň filmu minimálne o jeden svetelný rok. George štýlový ako vždy. Vizuál nabral nový význam, technické srandičky ako vznášajúce sa pero, slzy a plávajúca žaba pohladili na sietnici. Napriek tomu emócia, ktorá bola prítomná, nebola dostatočne silná na to, aby som mohol dať plný počet. A som rád, že na tejto planétke JE gravitácia. 85% ()

ghatos

Vesmírné So weit die Füße tragen s podprahovým sdělením o lidském druhu a jeho vůli přežít. Technicky špičková záležitost s vypiplanými detaily, snesitelnou S. Bullock a adrenalinovou hudbou. 78%. ()

Avari.73

Jako dokument v IMAXu fajn, ale jako film na DVD o hovně. Sledovat půl hodinové plácání ve vesmíru, 15-ti vteřinovou akci a další plácání, je určeno hlavně pro novináře a kritiky, kterým zde najednou nepříběh nevadí. Komedie nejhrubšího zrna pokud tohle někdo označuje za film roku. Triková stránka je dnes už taky standard, takže mé plus míří hlavně ke skvělé kameře. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (více)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (více)