Gravitace

• USA Gravity (více)

Jednoho dne vyšle NASA na oběžnou dráhu planety Země raketoplán Explorer. Cílem mise je instalovat do Hubbleova teleskopu nové systémy. Velitelem výpravy je zkušený veterán Matt Kowalski, který má nalétáno asi dvacet let a toto měla být jeho poslední mise před odchodem na odpočinek. Další členkou posádky je cílevědomá doktorka, ale nepříliš zkušená astronautka Ryan Stoneová. Během výstupu do volného prostoru se ale stane nečekaná katastrofa. Posádka se díky neuvážlivému odstřelu porouchaného ruského satelitu dostane do roje trosek. Ten zničí raketoplán a přeruší jeho spojení s pozemským řídícím střediskem. Oba astronauti se ocitají sami ve vesmíru, odkázáni jeden na druhého. Nesourodá dvojice pluje nekonečnou temnou prázdnotou a snaží se dostat k nejbližší ruské vesmírné stanici Sojuz. Kyslík jim pomalu dochází a oni zoufale a z posledních sil bojují o svou záchranu. (TV Nova)

Akret

Film, kterému jednoznačně vévodí forma v kontrastu s nevýrazným obsahem. Vesmír a jeho ticho jsou prvky, které narušuje (americký) boj o život. A že za všechno mohli Rusové, v americkém filmu, to jsem byla překvapená. ()

ZinedineCR7

Komu treba príbeh, keď mu Cuarón šplechne do ksichtu technicky dokonalú bravúru, ktorá nie je kazená strihom? Každý z nás je na hodinu a pol Gagarinom, Armstrongom, Tereškovovou alebo Lajkou a užíva si cestu vesmírom hoc neprešiel cez výcvik NASA. Po hodine som sa už zľakol, že to pôjde do klasických amerických notičiek, lebo sen trval nejak dlho, ale nakoniec to dopadlo dobre pre príbeh. Ja by som si skafander otvoril hneď, keď by som precitol z točenia, ale Sandra to nevzdala. Sľubujem, že ak sa raz budem vŕtať v nejakej vesmírnej stanici a napadne ma haveď tak to nevzdám!! :) Inak celkom by som tu rozdával Oscarov. Technicky je to veľdielo, kde sa nájde minimum chýb. Cuáronovci si dali záležať na každom detaile a špárať sa v tom môžu veľké mozgy na čele so Sheldonom. Ja som si to vychutnal a doprovod hudby bol TOP. Akadémia....neprehliadnite toto dielo! ()

Trisis

Prvý strih po trinástich minútach vole... Za film a hlavne finálnu scénu zostupu do atmosféry by som dal Cuarónovi oskara rovno zožrať. No žiaľ tento mexičan nebozkáva správne zadnice a hlavne... je mexičan. ()

zolo23

Za plný počet to nieje, i keď som videl "len" 2D verziu, tých hluchých miest tu bolo na mňa omnoho viac ako som čakal. Ešte že stopáž bola rozumná, pretože pozerať sa na "Bulločku" ako si to trieli prázdnym vesmírom o niečo dlhšie "došiel" by som o kyslík. Bol to Cuarónov pokus o niečo nové čo v podstate vyšlo ,ale predsa len na Alfonsove "dlhé" zábery sme predsa zvyknutý.. Dám šancu ešte 3D verzii, možno zbadám niečo čo ma na tomto filme zaujme, ale s hodnotením vyššie asi nepôjdem. ()

manonfire

Ona katastrofa byla paradoxně oživením konstantního smutku (neplést s unylostí), jehož si hrdinka Sandry Bullockové přinesla ze svého všedního života pozemského. Z těch očí a hlasu to prostě čišelo maximálně uvěřitelně, čímž si vysloužila diváckou spoluúčast, o které to vlastně celé je. Pokud jde pak o vizuál, nenapadá mě žádný jiný film, který by byl právě díky němu tak příjemným ke shlédnutí. Takhle si představuji KKK..Kumšt Kvalitní Komerce, která se za to třetí Káčko nemusí stydět. Vyjímečný film. 90% ()

MichelSmith

Perfektný film na velkej uhlopriečke som si ho užil až do síta a to nehovorím o tom ako to musí vyzerať v 3D kine!Ale ja by som vyzdvihol aj iné než vizuálne kvality filmu a to je dobre poskladaný dej,v podstate stále sa niečo deje,dialogy sú dospelé má to napätie a hlavne ste zvedavý ako to nakoniec s tou neštastnou Sandrou dopadne! No a v tých okamihoh ked sa nedeje nič si zas vychutnávate a tým sa dostávame k spomínamému vizuálu každú zanedbatelnú prkotinu , občas som sa prichytil,že som si užíval aj uplnú tmu... Takže ked to zhrneme tento film je zábavný po celú dobu,ale je pravda že abyste ste si ho aspoň z väčšej časti vychutnali chce to väčšiu uhlopriečku ideálne kino... ()

VAC0

Režijně, zvukově a především vizuálně velmi působivé dílko. Bohužel hloubku to (pochopitelně) nemá veškerou žádnou a já jsem spíše na tu hloubku, proto mě Gravitace příliš za srdíčko nevzala a za pár dní zcela vymizí i z mé hlavy. ()

jenik71

Do vesmíru se asi osobně nepodívám, takže jsem rád alespoň za podobné filmy. Zápletka je sice jednoduchá, ale záběry matičky Země a orbitální stanice jsou opravdu působivé. Lituji, že jsem to neviděl ve 3D, i tak to ovšem byl solidní vizuální zážitek. 4 hvězdičky uděluji především za vynikající kameru, na které celý film stojí. ()

Aberforth

Film som pozeral len kvôli nominácii na Oscara, zo všetkých sa mi najmenej chcelo pustiť do gravitácie, no po 10 minútach som si uvedomil aký je to jedinečný film v ktorom môžme vidieť to čo naživo asi nikdy mať možnosť nebudeme. Ocitnúť sa v v koži hlavnej postavy by sa určite nikto nechcel, jej cesta bola pre mňa fascinujúca, doslova som nedokázal odlepiť oči od obrazovky dokedy nezačali titulky a pri nich som už len žasol s otvorenými ústami a nechal si balzamovať uši nádhernou hudbou. Po vizuálnej stránke bol vesmír proste nádherný, skutočne nekonečný a záhadný, východ/západ slnka a vzdialené hviezdy a planéty mali svoje čaro.Škoda že oscara za najlepší film nedostala gravitácia, myslím že tá by si to plne zaslúžila ! ()

Sheffield

Technicky je to sice parádní, možná převratná záležitost, která vám 3D efekty omlátí o palici, i když koukáte pouze na 2D verzi, a kdesi cosi. Ale kýčovitý scénář - hra na city přesně tam, kde to čekáte, tomu nepříjemně podkopává štafle. Člověk se jenom diví, jestli by i v realitě pustili do vesmíru "specialistku", která neumí přistát s pitomým záchranným modulem... Všichni to chválí za efekty - od kdy platí, že je důležitější forma, než obsah? Tohle je, obrazně řečeno, fotka exkrementu upravená ve Photoshopu. A ten smutný rodinný příběh naší "specialistky" působí přinejmenším naroubovaně. ()

Pipes

O filmu se tak moc mluvilo, že mě to docela odpuzovalo od jeho shlédnutí. Věděl jsem, že to bude vizuální skvost a proto jsem se na něj vlastně nakonec podíval. Chtěl jsem totiž vyzkoušet svůj nový OBROVSKÝ televizor. Očekávání bylo tedy jasné: vizuální orgie. Nic víc. Jo - také všichni všude říkali, že je od začátku jasné, jak to dopadne. Asi jsem blbej, ale já teda celou dobu čekal jiný konec (nebudu prozrazovat samo sebou). Takže - vizuální orgasmus byl nakonec ještě větší, než jsem čekal, a ke všemu velmi hutná a snad nenapodobitelná atmosféra. Příběh to sice jakoby nemá, ale v podstatě aj jakoby má, chápete? Jestli ne, nevadí. Prostě jsem byl tak překvapen, že jsem byl uplně mimo a ještě hodinu po skončení titulků s otevřenou pusou hleděl na televizor (přeháním). Palec hore! ()

tommmy89

Film čistý ako kryštáľ s neskutočne krásnou "podívanou" na zábery, ktoré sa len tak hocikde nevidia. Neviem, ale asi prvý krát musím pochváliť kameru, ktorá tu bola viac než jedinečná ! Scénka, kde G.Clooney poznamenával na adresu S.Bullock, nech sa pozrie v akom krásnom prostredí sú a keď sa už stratil mimo signál vysielačky a hovoril jej, že o čo prichádza. Pre mňa jedna z top scénok, ktoré tam boli, pretože fakt ten obraz bola slasť pre oči a pohltila moje zmysli. To ticho, napätie, krásna panoráma - akoby ste pozerali dokumentárny film a zároveň sledovali niečo s obrovským napätím a čakali ste na vyvrcholenie so zaťatými päsťami. Filmu nemôžem vytknúť jedinú chybičku a sám ľutujem dve veci a to: 1.) že som film odkladal dosť dlho, lebo som mu neveril, akože vesmírne sci-fi nie je moja parketa. 2.) že som na to nešiel do kina, lebo vidieť to v rozmere 2k alebo 4k musí byť zadosťučinenie a luxus. Sandra je veľmi dobrá herečka o tom niet pochýb, no zaspala dosť dobu a tento film ju vyšvihol zas do obrovských výšok - nasadila laťku vysoko. 4* ()

milancecil

240. Gravitace, nejen projev duchovní jednoty a vzájemné soudržnosti Vesmíru, ale i velmi mocné filmové dílo, ve vyjádření s převahou důrazu na naši emocionální složku vnímání, právě od jejího rozpětí se odvíjí náš osobní divácký prožitek, samotný příběh je spíše v pozadí, tvoří jej jen jednoduchý rámec událostí, které děj pohání s prudkostí téměř srovnatelnou s účinkem setrvačných sil působících na vše, co se na oběžné dráze vzájemně střetne, najednou, až tisíce kilometrů vzdálení od Země si máme možnost uvědomit , jak jsme s ní existenčně sepětí, jaké mimořádné jistoty nám ona, jako ochranitelská matka, poskytuje, jak pevně nás svou neustávající gravitační silou tiskne, jakoby v náručí, cítíme se mnohdy spoutáni a omezení, když se toužíme vyprostit a vzlétnout, Gravitace, jako pocta, pokorné vyjádření vděčnosti Zemi, našemu domovu. Zajímavý komentář: Fridecka ()

Hollohlaway

V hlavní roli je (v tomto pořadí) - režie, kamera, triky, atmosféra, hudba. Moje oblíbená Sandra je sice hlavní postava, ale v podstatě tvoří jen jakýsi základ, po kterém se to všechno veze. Ale vypadá pořád výborně, a s chutí bych jí pomohl sundat skafandr. Děj filmu a scénář je v podstatě velmi jednoduchý, ale technické a dramatické podání povzneslo formu nad obsah. ()

Lektor

Gravity je vyjímka potvrzující pravidlo, že dobrý film potřebuje dobrý příběh. Vesmírná survival story, kde absenci pořádného příběhu vyvažují ostatní filmové složky, které jsou dotaženy do úplného maxima. ()

venca163

Já jsem teda čekal, že Clooneyho obětujou, ale dost mě překvapilo, jak brzo. Což je poměrně škoda, protože tim zmizel veškerej dialog. Zbytek jsou efekty (a já na tom nebyl v kině, takže...moje chyba) a ubrečená Sandra Bullock. Já ji mam docela rád, ale ten příběh, jestli se o příběhu dá vůbec mluvit, stál za starou belu. Emočně mě to nezasáhlo a přiznejme si, že to, že jí kdysi umřela dcera byla z hlediska děje irelevantní a prvoplánová vydíračka. Takže palec nahoru za hezký záběry Země a vesmírnejch stanic, ale znova to vidět nepotřebuju. PS: Nechápu, proč nemohl Clooney umřít nějak, aby to dávalo smysl. Hlavně, že se tady všude píše, jak nad technickými detaily dohlíželo minimálně celý jedno oddělení NASA, ale to, že už jsou oba kosmonauti vůči tý stanici v nulový rychlosti a přesto tam působí nějaká hrůzná síla, která Clooneyho táhne dopryč, mi přijde jako docela zásadní fuckup. PS 2: Díky tomuhle filmu jsem si zjistil, že ruský stroje jsou fakt prošpikovaný ruštinou (nevim jak číňani, tipuju, že to dělaj stejně). Dokonce kosmounauti, kteří se účastní těchto misí, musí projít 6 měsíčním kurzem ruštiny. Mezinárodní spojení sil ve výzkumu vesmíru je fajn, ale tohle považuju za úplně zbytečnou nabubřelost. #englishWonLongTimeAgo #justDealWithIt (70%) ()

giovanni3

Tento film stojí na úžasném vizuálním zpracování a kameře. Dějově to je naopak řekněme "obyčejný vesmírný průměr", kdy ani herecké výkony zde nemají čím nadchnout. Navíc Clooney je zde tak krátce, že zde nejspíše šlo hlavně o jeho jméno na plakátu. Celkově lehké zklamání, ale na 3z5 to je. ()

LadyVader

Já se z toho filmu klepu ještě teď.. parádní vizuál, fakt dechberoucí vizuální orgie, doplněný slušným nervákem. Prožívala jsem s něma každičkej okamžik. 90 minut mi uteklo jako nic a užívala jsem si nádherný vesmírný záběry a realisticky udělaný ticho. Tenhle film 100% stojí za to vidět v kině, 3D formátu nelitovat. Jen škoda že jsme si neudělali výlet do Imaxu. Akorád teda v mým případě u některých scén mi vylítl tlak pěkně nahoru.. sugestivní film. Nádhera! A btw.. obsazení Sandy Bullock v tomhle filmu mě fakt děsilo, jelikož ju jako herečku nemusím.. Ale tady byla fakt výborná a navíc jí to slušelo, i ve skafandru! :) ()

Metal Lord

Nadšení!!! Jak jinak vyjádřit pocity k filmu, o kterém člověk již dopředu věděl, že zklamat nemůže, navzdory menším změnám a pozdržení, které film provázelo. Vše funguje dokonale, ať už od úvodní, úchvatné 17 minutové sekvence bez jediného střihu, až po dechberoucí závěr při průletu atmosférou. Strhující atmosféru podtrhává i fakt, že se Cuarón nedrží jedinců z Hollywoodu (Michael Bay), kteří musí film z vesmíru doplnit ohromnou ohlušující explozí (alá Armageddon), doprovázenou solidní hudbou. Vlivem vzduchoprázdna se jednou zvuk nešíří, tak to prostě je i tady (Úplně mi to připomíná Cubrickovou 2001:Space Odyssey). A když není zrovna scéna podkreslena soundtrackem (nemyslím to špatně), tak vás totálně zamrazí ta představa, kdyby jste tam v tom tichu nahoře byli vy. Až mi bylo líto, že je konec, současné filmy sice mají tendenci mít stopáž 2 hodin a více, ale u Gravity bych se za 10-20 dalších minut nezlobil (tak třeba na Blu-ray). Co říct o ději? S nadsázkou můžu říct, že děj je trefně vystižen. Protože stejně jako v Avatarovi ukazoval trefně Cameron na následky ničení matičky Země (doprovázeno chamtivostí lidstva, které je za účelem zisku schopné zničit další svět), tak tady Cuarón ukázal, že i takovou banalitu, jako je vesmírné smetí ze starých družic a satelitů, je nutné brát opravdu vážně. Pak již opravdu stačí jen málo a něco takového můžeme také čekat u nás (výpadky komunikací, ztráta GPS...). Sandra Bullock to tu zahrála perfektně a že neumí vyjádřit emoce? Tady v tom filmu to je jedině dobře, protože kdyby se tohle stalo ve skutečnosti, tak člověk musí zachovat chladnou hlavu, kdežto emotivní člověk by z paniky nejspíše umřel na infarkt. Dost už ale rozboru alá Fuka. Kdo stále uvažuje, jestli vyrazit....jděte a pokud můžete, rovnou do IMAXu, protože stejně jako Avatar, i tohle je třeba vidět na pořádném plátně. UPDATE: Nedalo mi to a musel jsem se vydat do IMAXu, výsledek je ještě lepší, jak v klasickém kině. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (více)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (více)