L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

salahadin

Zažili jste to? Pijete fakt dobrej drink (4 cl Becherovky, tonik, led, plátek nebo osminka citronu), ale "něco" vám na něm nesedí. Asi ta předtucha, že na dně bude pěkně slizká utopená masařka a vy ten drink vrátíte i s předchozím obědem číšníkovi na jeho vyleštěný boty. Já to zažil...při sledování L.A. Přísně tajné. Do doby, kdy jen tušíte, kdo a co a jak, tak v poho. Ale pak se vám potvrdí vaše nejhorší předtucha a rázem ta příjemně drsná chuť nasládne a na konci se objeví znechucení, zažívací potíže a... ehm, to je "přísně tajné". To je na beton. ()

GilEstel

Tři policisté, tři rozdílné charaktery, tři různé vyšetřovací postupy. Originálně pojatý kriminální akčňák se skvělou atmosférou a herci zvučných jmen. Film, který ve vás nejspíš nezanechá hlubší stopu, ale minimálně zaujme. Retro styl 50. let má své kouzlo. Ať už jde o staré americké koráby brázdící silnice, šaty, nebo vzpomenutí dobových filmových klasik. Pro mě osobně dobrá podívaná, která je jedním ze žánrových symbolů končících 90. let. Stačí jen vzpomenout na masivní reklamní kampaň, kdy bylo možné vidět Kim Basinger s hlubokým dekoltem na každém kroku. 75% ()

Cappuccino

Detektívny thriller s kvalitnou atmosférou, dobre premyslenou (a nečakanou) zápletkou a špičkovým hereckým obsadením. Je možné priať si čosi viac? ()

Ruut

UPDATE 2018: Opravdu špičková krimi se skvělými herci a úžasným nádechem retro 50 let. ------ Russell Crowe je borec, respektive jeho postava v tomhle filmu :-). Ne vážně skvělá detektivka, ale místy překombinovaná, získává práve díky drsňákovy Russelovi a skvělému Guy Pearcemu punc vyjímečnosti. ()

misterz

Veľký rest z minulosti je už konečne za mnou. Musím potvrdiť, že je to naozaj také dobré ako sa hovorí. Kriminálky síce nie sú pre mňa to pravé orechové, ale keď sa nájde niečo inteligentné, prípadne originálne, tak prečo nie. V prípade tohto snímku by som sa priklonil k tej inteligencii. Zápletka je vystavaná naozaj zaujímavo a ešte zaujímavejšie je jej rozpletanie. Filmu výrazne pomohla aj skvelá herecká zostava, v tomto smere určite nie je čo vytknúť. Preto nezostáva nič iné iba vychutnať si príbeh a čakať ako to celé dopadne. Na druhú stranu však, celkový dojem na mňa päťhviezdičkovo nezapôsobil, ale to je vyslovene len môj subjektívny pocit. 85/100 ()

Satan

Hodně stylová retro kriminálka, nádherně zavánějící starým dobrým noirem a kvalitní zápletkou, která se jako klubíčko postupně rozmotává. Helgelandův scénář je kvalitka, Hansonova režie jakbysmet a herecké výkony špičkové. Crowe jakožto cholerický bitkař perfekt, Spacey jako mediální polda hrající vše na prachy taky a Pearce ženoucí policejní kariéru byl možná až příliš přestylizovaný. Scénář je vynikající, ač stanovené tempo po hodině značně odpadne a dovysvětlující scénky (dialog Buda s Exleym a posledních 5 minut) jsou až příliš okaté a vpasované, vše vynahrazuje solidně vyústěná zápletka se skvělou tečkou v podobě drsné přestřelky v motelu. [Přesná stopáž: 132 min] ()

kingik

Já tedy nevím. Tady ty filmy jsou celkem o ničem. Něco se v nich složitě řeší, herci s vážnou tváří pronášejí smrtelné repliky a ve výsledku nejde o nic. Je to řemeslně dobře zrežírované i zahrané, ale vlastně i tak trochu prázdné. Já nevím, že zrovna takovéto filmy se dostanou do topky. Když je nebudu vidět 100 let, tak se nic nestane. 40% ()

InJo

Geniální retro kriminálka s tak nabušeným dějem, že nestačíte zírat. Helgelandův oscarový scénář je plný zvratů a diváka v jednom kuse zásobuje novými důležitými informacemi, takže je vážně potřeba sledovat film co nejpozorněji (a pokud možno vícekrát). Hanson na režijní sesli naštěstí nezaostává a celý příběh podává (vzhledem k značné komplikovanosti) přehledně a s úžasným šmrncem a dravostí. Taktéž ústřední herecké trio Spacey-Crowe-Pierce tu má role, které patří mezi jejich nejlepší a nejpamětihodnější. Dokonalá podívaná a jeden z nejlepších filmů 90. let. 100 % ()

Legas

Je báječné po letech sledovat spoustu dnes již proslavených tváří. Ale na můj vkusu je zde moc mrtvol, což zavání velkou dírou v příběhu. Zdá se mi to značně přitažené za vlasy. Je zde víc mrtvých, než v Pulp Fiction, které nejsou seriózní detektivkou (v případě L.A. spíš policejním filmem). ()

Šakal

Tak tohle je parádní záležitost. V krimi žánru( vyjma filmu obvyklí podezřelí ) nemá konkurenci! Excelentní herecké obsazení( všichni zde podávají mimořádné herecké výkony a je vidět, jak si to náramně užívají! ) Ať už je to můj oblíbenec K. Spacey, přes R. Crowea nebo G. Pearce. Co se týče obsazení ženské role nemohli tvůrci vybrat lépe, ikdyž musím zároveň jedním dechem dodat, že nevím, za co Kim toho oskara dostala. Slušelo jí to ale náramně :o) L.A. Confidential je detektivka " ze staré poctivé školy." Parádní herecké výkony, propracovaný scénář, mistrná režie. Vše odvedeno po technické stránce do DOKONALOSTI, nemám jediné výtky! Po celých 130 minut snímku jsem se ani na chviličku nenudil a vygradované závěrečné finále bylo více než důstojnou tečkou! Curtis Hanson mi tímto počinem udělal obrovskou radost. Po prvním shlédnutí 5*, po druhém 6*! Jsem zvědavý na své hodnocení, až snímek uvidím popáté:o) A že k tomu určitě dojde, je to pouze otázka času. Jasná záležitost v mé top 10! Díky C. Hansone a vám všem zůčastněným! ()

Webb

Lehce nadprůměrně zrežírovaná kriminálka s celkem dobrým scénářem, známými herci a happyendem na závěr. [6,5/10] (Monarchy, Regency, Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Curtis Hanson, Arnon Milchan, Michael G. Nathanson /// Scénář: Brian Helgeland, Curtis Hanson podle románu Jamese Ellroye /// Kamera: Dante Spinotti /// Hudba: Jerry Goldsmith /// Oscar: Brian Helgeland, Curtis Hanson (scénář), Kim Basinger (herečka ve vedlejší roli) /// Nominace na Oscara: Arnon Milchan, Curtis Hanson, Michael G. Nathanson (nejlepší film), Curtis Hanson (režie), Jeannine Claudia Oppewall, Jay Hart (výprava), Dante Spinotti (kamera), Peter Honess (střih), Jerry Goldsmith (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Začátek jak ze starý školy mě trochu vylekal, ale pak přišla elegantní, byť pomalejší, kriminální podívaná, jejíž zápletka a herci mě dostatečně uspokojili. Úžasný správňák Spacey a jeho kamenná tvář, tvrďák Crowe i ambiciózní Pearce, kterého jsem měl chuť praštit. # "Vždycky jsem se chtěl vyrovnat tátovi." "Teď máš šanci." "Zemřel ve službě, že jo?" # příběh 9 | hudba 4 | humor 1 | akce 2 | napětí 2 | pustil bych si znovu 7 ()

HoneyBunny

Chytrý příběh, skvělá režie, hodně nadprůměrné herecké výkony. No prostě jeden z nejlepších filmů devadesátých let vůbec. L.A. Confidential má v sobě kouzlo filmů, které vás k tomuhle oboru přitáhnou. ()

Tsuki

Detektivka jak se patří - poutavá, matoucí a nakonec samozřejmě překvapivá. Nejde sice o můj oblíbený typ žánru, ale musím uznat, že provedení je výborné, navíc se zajímavými a různorodými postavami, které hrají přední hollywoodští herci (ok, Russell Crowe asi není přímo "hollywoodský", ale "oskarový" ano). Množství postav a složitost děje (nemluvě o žargonu amerického "podsvětí" 50. let...) jsou sice v první polovině trochu dezorientující, ale naštěstí se vše postupně vystříbří a divákovi dojde, že sleduje především tři odlišné policisty, z nichž každý má jiný záměr a řeší kriminální případy po svém. I když to není typ filmu, ke kterému bych se do budoucna vracela, musím uznat, že je příběhově moc dobře napsaný a vystavěný. Fanoušci krimi si určitě přijdou na své a já jsem naopak ráda, že jsem L.A. Confidential jednou viděla.  ~(4,0)~ ()

Anderton

Pekne komplikované, krásne atmosférické, vzrušujúco amorálne a hviezdne zahraté. Málokedy sa stane, že mi úplné nepochopenie všetkých súvislostí vo filme neprekáža, skôr naopak, pretože tento film chcete kvôli hore uvedeným faktom vidieť znova a znova. A kľudne to mohlo byť aj dlhšie, alebo mohlo vzniknúť kvalitné pokračovanie s nejakou tou cool pomstou. Ešte vydarenejší neo-noir ako Čínska štvrť. ()

Frajer42

Takhle nějak to dopadne, když se skvělý nápad střetně s precizním hereckém obsazením. Nebyl herec, kterému bych si odvážil cokoliv vytknout. Prvních pár minut film nudí, ale poté už jen graduje, graduje a graduje. A vygradoval se až na * * * *. Nebál bych se ani zhlédnutí opakovat. ()

boshke

Brilantní příběh, který shodami okolností donutí ke spolupráci tři naprosto rozdílné policisty, kteří se tu více, tu ještě více nemají v lásce, na cestě za rozmotáním jednoho zapeklitého případu. Kim mne tak neohromila,spíše čtveřice policistů v podání Pearce, Spaceyho, Crowea a Cromwella. Úžasný film... 100% ()

Dzeyna

Hodně kvalitní snímek, který je přeplněn skvělými herci. Kdybych měla vybrat toho nejzajímavějšího a nejlepšího byl by to asi Guy Pearce, ten se zde opravdu předvedl. Nikdy bych neřekla, že film o policii a korupci může být napínavý, akční, zábavný a dokonce bez přihlouplosti. Ovšem, vadila mi délka snímku, chvílemi mi to přišlo zdlouhavé a proto nemůžu dát plný počet hvězd. ()

Kothy

Neskutečně našlapané obsazení a kvalitní film. Jak jsem se mu mohl, tak dlouho vyhýbat? Teď jsem ho opravdu docenil. Děj se odehrává v L.A. v 50. letech a zaměřuje se na prohnilost tamního policejního sboru. Ten má totiž spoustu průšvihů a špatnou pověst. Pár místních policistů se to ale snaží napravit. Po několika vraždách se vše zamotá a vedení se to snaží zamést pod koberec. Vše ale není tak, jak se zdá a začnou podrazy. Zvraty se mi tu skutečně líbily. Je to hrozně zamotané a je těžké se vyznat, kdo je vlastně kdo. Russell Crowe a Guy Pearce si jdou tvrdě za svým. "Koho zajímá mrtvý buzík?" ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji