Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Noviik

Jeden z mých nejlepších filmových zážitků, dílo hodné filmařského génia, herci a jejich výkony na takové úrovni, že jim lze věřit naprosto vše. Sergio Leone vytvořil něco neskutečného. Navíc ta geniálně pojatá hudba! ()

Radiq

Mistrovsky zakončeni mistrovské kariéry. I když to tak nevypadá, všichni hlavní hrdinové jsou hrozní hajzlové, ale stejně člověk musí být na jejich straně. Začne to nadrženejma létama nadrženejch puberťáků, prvníma šukacíma zkušenostma, krádežema a jinejma menšíma kriminálníma akcičkama, ale pak to najede na mafiánskou dráhu prošpikovanou zabíjením, prohibicí, odborama a prachama. Ale kromě zabíjení je celej film hodně o šukání - že se tomuhle tématu nevyhýbaj, tomu svědčí několikerý znásilnění, ukázaný kozy či bobr, ale i dialogy zmiňující nejrůznější sexuální chtíče a praktiky. Naprosto bezchybné je dobové vyobrazení a použitá hudba (dokonce tam najdeme i motiv Yesterday od Lennona). Taky musim pochválit, jak bylo namaskovaný zestárnutí herců, protože na tu dobu, kdy se to natáčelo, to bylo sakramensky dobry. Herci - James Woods, De Niro i William Forsyth s křivym okem - jedny z jejich nej rolí. Ale i kluci v mladejch letech, jejich ženský v pozdějších letech a vedlejší postavy byly naprosto skvěle vybrany (poznal jsem i mladičkou Jennifer Connelly, potěšil Joe Pesci atd.). Najde se tam plno skvělejch scén: "Noodlesi, já uklouznul." nebo přepadení diamantů v obchodě se znásilněním (+ pak setkání po letech s tou ženskou), následně přestřelka při předávce diamantů nebo znásilnění dlouholeté lásky v autě s řidičem nebo skvěle ohudebněná scéna s miminama v nemocnici. Ale takovejch scén je tam mnohem víc, který mi zůstaly a zůstanou v paměti. Některy kecy byly jak z Tarantinovejch Gaunerů - třeba to o pojištění ptáka nebo "strč do ní špunt" a jiny hlášky a slang. Co se týká délky, tak to může někomu dělat problém, protože 3,5h je fakt dlouhá doba (že to potřebovalo i Intermission) a místama se může zdát, že tam je hluchý místo, ale mě to nevadilo. Co by se dalo vytknout, že krev byla nic moc - byla moc červená jak Karkulka. Spoiler PS: Na konci to popelářský auto, to si jako děláte prdel, že tam skočil? ()

andrii

Z kapiček nostalgie, oceán vzpomínek. Otevírali všechny dveře na scénu zločinu, kupovali si vyšší kruhy. Mluvili stejným jazykem, dokud....nebyl zablácen slib "synů ulice." Ženichové gangu shodili gala výlučnosti, přetrhli nit pozlacené všednosti. Pominuly časy, které vrátit už není v jejich moci. ()

eJacques

...Director´s Cut byl strašně dlouhý (227min), doporučuji kratší verzi (139min)... Ale jako příběh to byl perfektní zapeklitý gangsterský doják... ()

Decker

Nevim cim zacit, je toho proste moc. Od brilantni kamery, pres podmanivou hudbu Ennia Morriconeho po excelentni herecke vykony. A co je nejvice na tomto filmu obdivuhodne, ze nechcete aby skoncil. Pres svou temer ctyr hodinovou stopaz vas natolik pohlti, ze jste ochotni se mu dokonale oddat. Nevim jak to Sergio Leone dokazal, ale stvoril film, ktery vas naprosto premuze a omami a vy nejste schopni se od neho odtrhnout. Je to jednoznacne jeden z Leoneho vrcholu a soucasne i z vrcholu gansterskych filmu. Nabizi se docela opodsatnene srovnani s Coppovym Kmotrem, ale ten byl zpracovan do trech dilu a s relativne velkym casovym odstupem, tudiz Coppola mohl vse vcas utnout. Sergio Leone ne. Dal do tohoto filmu prilis sveho zivota a jakoby tusil, ze to musi zvladnout na jeden zatah. Film rozdelil do trech casovych obdobi, ktere se navzajem nenasilne prolinaji a vypravi tak pribeh mladych kluku, ktere ulice premeni v muze a z muzu ve starce, kteri bilancuji nad svym zivotem a pocinanim a vse co jim zbylo jsou pouze jejich vzpominky a zivotni jizvy. Vse je natoceno s dokonalou citlivosti pro detail a film misty pusobi nadmiru poetickym a snovym dojmem a nekdy naopak velmi syrovou a brutalni realitou kriminalniho zivota. Vim, ze Sergio Leone natocil radu famoznich filmu a mozna lepsich filmu, pro me je vsak tento necim vyjimecnym, nezapomenutelnym a prilis hlubokym, abych ho mohl opomenout. ()

hans500

Jedinečný Leoneho film, který spíš než klasická gangsterka, je příběh o přítelství v období 50 let. Úžasná režie, perfektní herci (Robert De Niro, James Woods), famózní hudba Ennia Morriccneho (jeden z nejlepších Morriconeho soundtracků, srovnatelný s "Tenkrát na západě"), výtečný scénář, dokonalý závěr, který patří k nejlepším a nejzajímavějším filmovým závěrům (De Nirům výsměch do kamery byl geniální režisérský tah). Film má velmi pomalé tempo, které hodně prospívá. Jen škoda "krátké" stopáže 227 minut, kdyby byl film v té šesti hodinové verzi bylo by to ještě lepší. Nejlepší film Sergia Leoneho. Komentář napsán 12.2. ve 22:46 (2009). ()

Cedr

Jsou filmy, které si pět hvězd zaslouží i když nejsou ničím příliš významné a "pouze" plní svůj účel - tedy na hodinu a půl dobře pobaví. Pak jsou filmy, kteří mají v sobě "něco víc". Zní to neskutečně lacině a z pojmu "hlubší význam" se už dávno stalo klišé, ale prostě tomu tak je. Potom následuje velká pauza... a pak jsou tu filmy jako Once Upon a Time in America. Tak ultimátní, že to nemá cenu hrotit, protože na to nestačí slova, natož nějaké hvězdičky nebo procenta. ()

matezzz

Jsem z té Director´s cut verze (viděl jsem to zatím jen jednou) úplně paf, až to uvidím podruhé, napíši něco víc! ()

chelseaman22

Již první shot na opiové doupě v ChinaTownu dá potencionálním zájemcům najevo, že získat rezervaci v tomto prominentním doupěti bude běh na dlouhou trať. Mezi 9. a 11. minutou neustále zvoní telefon, což diváka vede k psychotickému mačkání prvního předmětu, jež mu přijde pod ruku. Hudební doprovod (jako by z Kmotra vypadl) doplňují Beatles jejich songem "Najednou" (poprvé jsem v pure mafia movie zaznamenal stopu populární hudební scény). Snímek samotný dává spoustu rad, jak na ženy. De Niro otírá svou špuntovku a ňadro ženy, jenž začne toužebně vzdychat (ale kde kurva vzít colt?!). Vážně nevím, co je na FAMU vyučováno, ale lektoři by měly přestat dávat přednášky na téma "Natočte to retrospektivně"! Kinder mafie zapaluje stánky nebohým emigrantům z Via Dolorosa (viz Půlnoc v Lisabonu či Zaslíbená země). "Když mi přineseš dortík, tak mě můžeš objíždět jak dlouho chceš." (dneska ti žena za tabuli čokolády ze Žabky vážně nedá - Gold Al Capone's America!) Neustále troubení autíček vzbouzí nutkavou touhu jít si zamastit geniální Mafii. Třináctiletá dívka básní o stehnech kluků, načež má De Niro sex s děvkou v pohřebáku. Přepadení Van Cleefa (viz. Stíny v ráji) se šátkama na xichtu je spíše humornou vložkou. "Ty máš velký prsa, otevřeme si mlíkárnu!" 251 minut velkého eposu je pošramocenou závěrečnou 1/3, jež je nestandardně nudná a zbytečná. 83% Celosvětový výdělek k 26. 4. 2013: $5,321,508, což je 0,18 násobek budgetu..........4,737. nejvýdělečnější snímek historie ()

Motinski

Toto sledovať je tak silný zážitok že dovi. Najpoetickejší film o mafii, ktorý sa kvalitou a formou najviac priblížil ku Kmotrovi. Tiež ma skvelú hudbu, autentické dobové spracovanie a výborných hercov (ajkeď na Branda a Pacina to stále nestačí). Mafiánske detstvo v prvej časti vie chytiť za srdce a niektoré scény som jasal nadšením. Morriconeho hudba mi znela v ušiach ešte veľmi dlho po skončení filmu a dovolím si povedať že tu tvorila tak 60% percent úspechu. Spielberg a Schindlerov zoznam, Jackson a Pán prsteňov, v takom kontraste je pre Leoneho Vtedy v Amerike. Áno, ide o kráľa Westernov, no toto je podľa mňa jeho vrcholné dielo a odkaz svetu. Veľká klasika žánru ktorá u mňa navždy ostane ako jeden z najpríjemnejších a najosobnejších filmov čo nie je len o gangsterskom živote ale aj o priateľstve a láske. ()

LeoH

Dvě věci. Za prvé se Tenkrát v Americe na rozdíl od většiny ostatních slavných gangsterek nerochní v přepychovém životě ani falešném heroismu, násilí i bohatství ukazuje ve vší jeho absurdní ubohosti a marnosti, své postavy vykresluje komplexně a velice lidsky, ne jako atraktivně zromantizované panáky dobré leda k obdivnému zírání. Nostalgie tam je, ale je to nostalgie za obecnou pomíjivostí věcí člověčích – dětství, iluzí, snů a tužeb. A za druhé jde o monumentální přehlídku filmařské dokonalosti, míněno schopnosti vyjadřovat se v celku i detailech skutečně filmovým jazykem, ve vynalézavé souhře obrazu, střihu, zvuku a hudby bez nadbytečných dialogových obezliček pokrýt obrovskou škálu vypravěčských fines, motivů, myšlenek, emocí, které nelze v úplnosti uvnímat a prožít na jedno dvě zhlédnutí (zvlášť ne ve více než čtyřhodinové prodloužené DC verzi, což je ovšem délka zcela odpovídající mnohostrannosti a propracovanosti díla – u většiny filmů příliš pompézní slovo, ale sem patří). ()

filmmovier

Absolutní filmová dokonalost. Téměř čtyři hodiny utečou jako voda a díky úžasné dobové atmosféře, prvotřídní režii, fantastickému hereckému koncertu všech zúčastněných (včetně mladičké Jenny Connelly) a fenomenální hudbě maestra Morriconneho se nebudete nudit ani jedinou vteřinu. Opravdu nádherně napsaná záležitost, která, ačkoliv je o gangsterech, je především o lidech, přátelství a fakt pohladí na duši, zejména pak první třetina, která opravdu patří k tomu úplně nejlepšímu, co jsem kdy viděl. Zbytek naštěstí opravdu nijak nezaostává, není tu jediné slabé místo, celek je opravdu neuvěřitelně nádherný a vůbec by mi nevadilo, kdyby celá tahle špičková podívaná byla klidně ještě dvakrát tak delší. Must see. Nevzpomínám si na žádný film, který mě takhle pohltil. 100 %. ()

Mrkvič

Nechám si asi první dojem z té kratčí verze, protože ta dlouhá je fákt mooc dlouhá, na to že se tam toho ani tolik nestane. Leoneho mám rád, hudba, záběry, na všechn ose hezky kouká, ale vždy mi ten příběh přijde hodně jednoduchej. ()

Sfinkter

Sledovat Tenkrát v Americe je jako číst si Foglarova dobrodružství hochů od Bobří řeky, byť newyorští hoši skládají trošku jiné bobříky. Díky čtyřhodinové délce se do filmu naprosto ponoříte a bez problémů se vžijete do hlavních postav, na které nebudete vzpomínat jako na filmové charaktery, nýbrž jako na staré známé. ()

DivX

Italský režisér Sergio Leone se připravoval 12 let a podařilo se mu natočit vynikající příběh skutečného přátelství, lásky, oddanosti, ale i lži a zrady. Tady sledujem příběh čtyř gangsterů, od jejich začátku přes období prohibice až do 60. let minulého století. Vynikající herecké výkony Roberta De Nira a Jamese Woodse jsou ozdobou celého příběhu. Nechybí násilí, vraždy a mafiánské metody, které jsou ve filmu předvedeny v syrovém stavu tak, aby co nejlépe přiblížily pravé mafiánské prostředí. První sestřih filmu měl přes 10 hodin. Hrubý zisk: 25,321,000$. 80% ()

Belbo

Snad nepřekonatelný film z gangsterské branže. Skvěle napsané postavy, dokonale vyrovnané tempo a snad nepřekonatelná atmosféra. Prostě a jednoduše: milník kinematografie. PS: Proč studio nechce zrekonstruovat původní, leonem sestřihanou, verzi? ()

Dado

Stopáž o hodnote štyroch hodín. Je to príliš veľa? Na prvý pohľad áno, no nemusí to platiť vždy. Postačí, aby si snímok dokázal pútavým príbehom a svižným tempom udržať pozornosť divákov a na základe pozitívnych ohlasov sa dá usudzovať, že Sergiovi Leonemu sa to podarilo. Avšak nie u všetkých ľudí a aj ja som jeden z tých, ktorému sa priebeh filmu zdá v niektorých pasážach príliš rozvláčny a dokonca, prepáčte mi moje pocity, aj nudný. To však v žiadnom prípade nepodhodnocuje ďalšie aspekty filmu, ako napríklad bravúrny herecký výkon Roberta de Nira alebo úžasné zobrazenie doby, v ktorej sa dej snímku odohráva. (80%) ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration