Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

kukuuuc10

100%. Není co řešit. Můj nejdéle trvající film byl pokořen a mrzí mě jen, že jsem se do něj nepustil dřív. Napravit to mohu snad tím, že se na něj znovu podívám třeba s kolegou marleyym a budeme se společně kochat tímto trumfnutím Tenkrát na Západě. Během těch 229-ti minut se Vám vystřídá několik nálad. Po shlédnutí mám chuť vystřelit si svůj průměrný mozek z hlavy, protože Sergio Leone měl tento příběh ve své hlavě a dokázal ho takhle skvostně přenést do vizuální podoby. Celý snímek se točí kolem mnoha postav, ale stejně je naprosto jasné, že to je souboj Robert De Niro versus James Woods. Tenkrát v Americe je jeden z těch filmů, kvůli kterým mám účet na čsfd. Děkuji pěkně! ***** ()

Balu...

..čtyři hodiny na jeden film je hodně, ale tady se při titulcích ptám jenom, jak to, že jsem tenhle film dodnes neviděl? ()

dopita

Každopádně je to pozoruhodné dílo, i když ne bez chyb. Dlouhé, opravdu dlouhé pasáže jsou bezchybné a po všech stránkách bravurně natočené. Otázka je, jestli v závěru film ztrácí na zajímavosti nebo jsem byl už přetaženou stopáží tak uondanej... nevim. Každopádně v mém případě závěr vyšuměl. ()

Miller

Prostě dokonalé. Hned tento film jde do oblíbených. Má to spád (i přes délku čtyř hodin) a ani chvíli nenudí. Robert De Niro hraje oscarově (muselo by být pekelně těžké, zda si oscara zasloužil spíš F. Murray Abraham, nebo Robert De Niro). James Woods by si zasloužil také oscara. Řekl bych, že se jedná o (po Kmotrovi) nejlepší gangsterku. Film, který ani na malinkatou chvilinku nenudí. A to, že to nebyl film nominován ani na jednoho oscara ? TO JE SKANDÁLNÍ! Ani na globy se nedá spoléhat, alespoň v BAFTA mají rozum. Napínavé, nostaligické, krásné. Leone jde do oblíbených. Každá postava má své kouzlo. Není tu žádná špatná chvíle. Krásná hudba od mistrného Ennia Morriconneho. Příběh je velmi syrový. Kdo nedá 5*, nemá smysl pro film. A ti mladí herci ? To snad museli být geneticky upravení, vždyť vypadají úplně stejně! Kamera je fenomenální. Bohužel jsem neměl to štěstí, a neviděl jsem Director's cut, který je o půl hodiny delší, a možná vysvětlujíctější. Opravud majstrštyk a masterpiece. A ten konec ? To je karma jako prase! Ty tenkráty zkrátka Leonemu sedniu :-) 100% Rotten Tomatoes: 94% | FDb.cz: 86% | kfilmu.net: 94% | IMDb.com: 84% | Kinobox: 84% | průměr: 88% ()

Sgt.Pepper

Všechny úžasné filmařské schopnosti a zkušenosti nasbírané během své brilantní režisérské kariéry využil Sergio Leone k poslednímu mistrovskému dílu. Při sledování Once upon a time in America si uvědomíte relativitu času. Stejně jako ve škole, když se každá vyučovací hodina neskutečně vlekla a každá přestávka, nebo volná hodina utekla příliš rychle. Prožít životní příběh Noodlese trvá téměř 4 hodiny, ale nám připadá až zbytečně krátký. Lehkost, která provází každou scénu, je nadpřirozená. Stejně jako hudba maestra Morriconeho a výkon Roberta De Nira. Láska na celý život..Noodles..I slipped.. ()

Ještěřák

Po dětství "Nudličky" dobrý a to tak, že velmi. Jednou tuhle Leoneho rozvlekle rozvleklou rozvleklost zkouknu a přehodnotím, slibuju! A nebo taky ne... ()

Piškotka

Kdyby to nebylo tak dlouhé, bylo by to o dost lepší. A zkrátit by to určitě šlo, už jenom ty protahované šmírácké záběry:-) Jinak to mělo děj a dobové prvky, herci dobří. ()

Ondis

Já teda moc na mafiánský filmy nejsem, ale Leoneho snímek byl hodně slušnej. Na svojí mega délku jsem se ale vůbec nenudil, mělo to styl a napětí a hlavně De Nira. O moc lepší než Mafiáni. Každopádně mě tradičně zamotal hlavu závěr a spousta stejně vyzerajúcích chlapů ve smokingu.4/5* ()

Wishkah

Leoneho poslední film je magický epos, který vás vtáhne do děje a už nepustí. Vynikající a neopakovatelný Robert De Niro, kterého skvěle doplňuje zbytek ansámblu, hlavně James Woods a hudba Enia Morriconeho, která souzní s filmem tak dokonale, že už to více jít ani nemohlo. Takhle se loučí opravdový mistr ()

Standito

Parádna gangsterská sága, ktorá napriek prekliate dlhej stopáži nudí iba výnimočne a hluché miesta by ste našli len ťažko. Nechýba tu prakticky nič. Humor, romantika, mafiánske čistky... Morricone sa tiež vyznamenal, hudba je tu rozhodne vhodnejšia ako u Untouchables. 4,5*, tú polhviezdičku odoberám za trochu čudný záver filmu, ktorý mi do príbehu veľmi nepasoval, no to si asi žiada ďalšiu projekciu. ()

Schuldiner

Na toto už se nikdy nepodívám, to je jisté! A to mam gangsterky a mafiánské filmy velmi velmi rád!!! Naštěstí je jich tolik lepších než Tenkrát v Americe. Jediným a hlavním důvodem toho co píšu je jednoznačně délka filmu v souvislosti s vláčejícím se dějem... Neni to špatný snímek, ale prostě ..zas to neni žádná bomba.. Člověk celou tu dobu na něco čeká a vlastně se mu nedostane pořádně nic.. Mlaskal jsem jen u scény, kdy je postřílená ´´diamantová´´ posádka auta. Kéž by tam tohoto bylo víc! ()

DannyBoy80

Co to bylo za slátaninu? Tohle Leone daval dokupy 19 let? To na tom byl asi hodně blbě. 4 hodiny nudy, nudy a nudy. Stupidní scénář s naprosto dementním závěrem a otřesnou hudbou. Nedostalo se mi ničeho, drsné to nebylo, emoce nulové, bez vtipu, bez jakéhokoli nápadu a překvapení. První 45 minut velká slabota, pak dětství bylo aspoň trochu lepší, pak následuje sešup na dno tohohle žánru. DeNiro není herec, ale statista, že plivnul Rodenovi do ksichtu se nedivím, protože ten ho přehrál levou zadní v jiném filmu. Pořád je to lepší než jiní herci, kteří přehrávali co to dá, zejména ženské role, kdy některé ani po 40ti letech nezestárly a vypadají na 25. Na tomhle nebo dobré nic, až na pěkné reálie New Yorku z doby prohibice. Např. Coeni natočili něco co je o 10 tříd jinde, ale to možná každý, kdo točil gangsterku. ()

Milodar

Ty emoce... život bych za filmy nevyměnil, ale pro tento jsem pár hodin obětoval a rád. Nebo to bylo pár minut? ()

Prochy38

Velký herecký koncert včele s R. De Nirem a J. Woodsem. Herecky, režijně, hudebně (díky, pane Morricone) i příběhově na 100% skvělé. Ale ať se na mě nikdo nezlobí... Asi jsem si měl pustit tu verzi na 139min. 229 je moc, hrozně moc a já nebyl schopen udržet 100% pozornost tak dlouho... Škoda! Ale jinak úžasné! ()

Lionheart

Neznám film, kterému víc sluší přízvisko epos. Dlouhý, ale v každém okamžiku zajímavý a emocemi nabitý (samozřejmě hlavně díky Morriconeho genialitě). Na konci jsem měl pocit, jako bych ty dekády let spolu s hrdiny skutečně prožil, bylo mi jich líto, ale měl jsem pocit, jakože jsme si spolu užili mnoho krásných chvil za celý ten čas. A to se mi nestává u každého filmu. ()

.MJ.

Velká dávka umění a výborný spád. Ty tři a půl hodiny jsou kupodivu tak akorát narozdíl od nekonečného Kmotra. 82% ()

peetriss

Sergio Leone patří k nejmistrnějším režisérům všech dob, o tom není žádných pochyb. Mazlí se s každým záběrem, každým detailem. Přesto jeho předchozí "Tenkrát", tedy nejlepší western všech dob, Tenkrát na Západě, zůstal pro mě zážitkově o třídu výše. Nebudu zde vyjmenovávat neduhy tohoto filmu, protože je naprosto přesně popsal uživatel Lima. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration