Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

no2

8/10 - Jeden z pěti nejlepších filmů Sergia Leoneho; viděl jsem ho až po trilogii s Eastwoodem a po C'era una volta il West a můj žebříček prvních čtyř filmů tohoto režiséra jeho zhlédnutí nezměnilo. De Niro nebyl špatný, ale mnohem víc mě zaujal třeba v The Godfather: Part II nebo v The Deer Hunter. Ovšem hudba je neméně skvělá jako v Tenkrát na západě, často jsem měl pocit, že kdyby tam nebyla, musel bych ještě o půl bodu dolů. Takto hodnotím navlas stejně jako pokračování Kmotra. ()

Furmi

Sergio leone bol bez najmenších pochýb jedným z najlepších svetových režisérov. Tenkrát v Americe sa mi od neho páčilo najviac. Krásny gangsterský príbeh z Ameriky zabalený v neskutočne krásnej hudbe (ako ináč Ennio Morricone is best) a s veľkým množstvom prekrásnych umeleckých záberov na ktorých režisér určite nešetril. K tomu veľmi dobré obsadenie a famózne herecké výkony. 91% ()

Nekgro

Po Kmotrovi 2. nejlepší mafiánskej film. Ty 3 hodinky utekly jak voda a zanechali ve mně skvělej filmovej zážitek. Tohle byl prostě mistrovský kousek, excelentní herecký výkon Roberta De Nira a k tomu ta muzika na pozadí. Fantazie... ()

Atheas

Toto je dílo, které bylo nad mé pochopení, odvaha a myšlenka tohoto filmu byla naprosto neuvěřitelná. Od tohoto filmu jen pan Robert de Niro. A ještě něco, opravdu famozní hudba podkresluje důležité části příběhu.Nezapomenutelné scény. Všechny, prostě není tam nic navíc. Ani ten šílený telefon, který na začátku zvoní tak dlouho až si budete myslet, že zvoní u vás doma i ten je tam dokonalý, proč, protože tam prostě má být. Pro mne je to vzácný klenot, a stále se k němu budu vracet. Nikdy nepřestanu být vděčný člověku co mi ten film dal. Díky Martine ()

zdenur

Musím říct, že jsem dost dlouho přemýšlel a urovnával všechno to, co se za 4 hodiny podařilo Leonemu nacpat do mého zchátralého mozku. Na DVD jsem bohužel našel menší dokument, který mi jisté věci ujasnil. Ujasnil v tom smyslu, že mi to bude v palici šrotovat ještě příští týden. Další nervové poruchy mi přineslo Intermezzo a nutnost přehodit DVD, ta délka je fakt na pováženou. Ale nikdy nezapomenu na nejzábavnější popelářskou scénku a De Nirův vytlemený závěr! ()

LaGomme

Prvních 10 minut mě film trošku štval. Takový ten klasický Leone, jen moc protahovaný. Jakmile však začala retrospektivní část filmu, oněměl jsem úžasem a nechal se unášet celých 229 (!) minut tou neuvěřitelnou nádherou. Naprosto netypický Sergio Leone mě naprosto odzbrojil a dle mého názoru je to jeho nejlepší film (znalci odpustí). Perfektní duo De Niro-Woods, které nenudilo od začátku do konce. A ten konec! No a Jennifer Connelly? To bude navždy dívka, kterou budu jedinou milovat! 95% ()

WinstonS

Hrozně rád bych viděl kompletní šestihodinovou verzi, protože i zěch čtyř hodin výrazně čouhá, že spoustu slibně rozepsaných postav musel Leone osekat (mj. i mého oblíbence Joe Pesciho). Jinak samozřejmě fantazie, ale to už se u Leoneho tak nějak předokládá :-) nicméně v žádném případě nejde o mafiánský film, jako spíš o výpravnou historickou fresku popisující, jak Leone vnímal americký svět. Hudba excelentní, ale opět, to už se u Morriconeho ani nemusí psát. Mělo-li to být Leoneho filmařské loučení, nemohlo být lepší. ()

RomanHyde

Epochální epos!!! Leonovsky pomalinku vyprávěný životní příběh "gangstera" , leonovské pohledy do očí, leonovské ticho, leonovské dlouhé nájezdy kamery a Morriconeho skvělá muzika ! Mne osobně se zdály i ty bezmála čtyřihodiny málo a musel jsem dávat hodně pozor, aby mi neunikalo propojení postav a zachytil vše, co se mi v těch nadupaných čtyřech hodinách nabízelo. Velmi rád bych viděl původní desetihodinovou verzi :) Opravdový mistr odchází na vrcholu... stejně jako se Tarkovskij rozloučil "Obětí", Leone si "vysnil" Tenkrát v Americe. Zanechal tak zde dalším generacím jeden z nejzajimavěji vyprávěných filmů, na které prostě nezapomenete a budete jej v sobě nosit celý život - stane se vaši součástí! ()

Hepy13

Tři dějové linie, čtyři hlavní hrdinové a bezmála čtyřhodinová ukázka filmového kumštu, na kterém se pořádně vyřádil Sergio Leone společně s Ennio Morriconem. Ještě jsem v žádném filmu neviděl tak dokonalé zobrazení tehdejší ameriky, pro mě mnohem, mnohem lepší než Kmotr. Celé to vykreslení drsného, korupcí prolezlého New Yorku. Ve kterém samozřejmě nesmí chybět prohibice, zbraně, auta-je prostě úchvatné (byl jsem do té doby ve které se film odehrává naprosto vtažen). Stejně tak jako interiéry budov, nebo duo Robert De Niro-James Woods, kterému to ladí za zvuků překrásných tónů Morriconeho hudby. Před začátkem filmu bych nevěřil že to řeknu, ale mohlo to být klidně delší a vůbec bych se nezlobil. Dokonalé po všech stránkách! Za zmínku určitě stojí začínající Jennifer Connelly. ()

arcticsky

Rovných 80% - vražedná stopáž ubíjí vše co by mohlo hlouběji zapůsobit. Nečekané skoky v čase tomu rozhodně nepomohou. Těžko se mi to všechno srovnává v hlavě. Ovšem de Niro je zde v naprosté životní formě stejně jako James Woods. ()

kujon

K 5* ještě malý, pomyslný krůček chbí, nicméně i tak se jedná o velmi, velmi kvalitní pokoukání, které nelze nedoporučit. ()

Pavelos

Dal jsem si tu nejdelší možnou verzi (229min) a stála za to.. Ani jsem se nestihl nudit.. Neskutečná mafiánská lahůdka.. ()

papyrosaurus

Velký zážitek, pro mne srovnatelný snad jen s Kmotrem, jež se mi při sledování filmu nesčetněkrát vybavil. Hudba, režie - jména, která hovoří sama za sebe - perfektní výkon R. de Nira i ostatních herců. Co však opravdu zaujalo byla zcela uvěřitelná atmosféra staré Ameriky - časů, kdy šlo rychle zbohatnout i zchudnout, kdy prohibice posloužila jako dojná kráva Mafii i zkorumpované spravedlnosti. Krásné scény ze špinavé ulice a stejně tak z nablýskaných a luxusních podniků - nezapomenutelné Thompsony, stylová a rychlá černá auta Mafie, klobouky a pláště, židovská hospoda, popelářské auto, nylonky a další věci, které dotvářely atmosféru. Taková malá filmová encyklopedie, ve které naleznete vysvětlení pojmů jako je láska, přátelství, zrada, oběť, svědomí, strach, požitek i bolest. Pro někoho, kdo přečetl knihy Maria Puza, shlédl Kmotrovskou trilogii, a v neposlední řadě hrál oba díly počítačové Mafie je toto dílo životabudičem. ()

poet

Leone je určite najlepší režisér westernov a aj na poli jeho jedinej gangsterky mu nápady nechýbali. Starnúci a mladnúci Robert De Niro a Morriconeho hudba je to čo si budem pamätať. Na druhej strane nemôžem povedať že by ma tento film nejako šialene strhol a ako povedali viacerý je značne roztrieštený a samotné finále nie je podla mňa najsilnešia časť filmu. Kedže to STV rozsekla na dve časti tak silnejšia prvá polovica zatienila tu slabšiu druhú ale ako celok to ani po toľkých rokoch nenudí... ()

crozet

Filmu zjevně velmi ublížil násilný sestřih na požadované 4 hodiny - narace jednotlivých úseků má rytmus a charakter, který ve výsledku komplikuje skladbu celku. Trpí i pružnost orientace v jednotlivých etapách ságy (chvíli trvá, než člověk úspěšně překlikne) - takříkajíc "bezprostřední divácká stravitelnost" tohoto filmu je minimálně z těchto dvou důvodů poněkud složitější, kompozice nepřehledná (a abych tak řekl "neholistická"..:). Krom toho i ty 4 hodiny jsou alespoň pro mě fyzicky už za hranicí. Samotné epizody a scény, ze kterých jsou složeny, jsou ovšem zpracovány nádherně, zcela v souladu s perfekcionismem a charismatem autora (kostýmy, výprava, interiéry, masky, světlo, vyjímající se osobitá hudba) a zpětně představují jakousi oslavu filmového umění, "a tribute to...". Nejzářnější jednotlivosti: celá část zobrazující dětství a dospívání postav (scénář i výkony kluků včetně Jennifer Connelly a Amy Ryder), de Nirovo zpracování stáří (počínaje držením postavy) a podmanivá autenticita erotických momentů. ()

Greg25

O dětství pod stínem Brooklynského mostu, o jedné generaci, která se formovala v chudé čtvrti během 1. světové války, o generaci z jejíchž některých členů se později stala mafie. Ale o mafii vlastně Tenkrát v Americe není, je spíš o životech, o lidech jež byli nutně ovlivňovány dobou a prostředím ve kterém vyrostli a které žili. Emocionálně neuvěřitelně silný snímek, který se vám dostane pod kůži i díky neuvěřitelné atmosféře a výborným hereckým výkonům. 100% ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration