Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 3
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

Billie777

Výborně natočený seriál se skvělými herci, Stanislav Zindulka tu září. Moje nejoblíbenější role Heleny Růžičkové je právě z tohoto seriálu a skvělá byla i "dcéra vlasti" Žaneta Fuchsová. Jeden z našich nejlepších seriálů. ()

bari68

Herecké kvality Rúžičkovej a Zindulky boli nesporné už pred tým než som zhliadol tento seriál. .... Ale teraz vidím , že v týchto úlohách sa našli o to viacej, sedli im a pre Zindulku to bolo TOP. Výborné hlášky, krásny príbeh, toto Kachyňa vie. Pár vecí, ktoré by som vypichol, ktoré ma iritovali som videl hlavne v Javorském ( tu som mu to neveril) a niektorých Henleinovských sekvenciách (bojúvky a provokácie boli ďaleko horšie než je vykreslené). Prvá polovica lepšia než druhá, ale napriek tomu, jeden z najlepších seriálov 80-tok. ()

Zagros

Několik filmů od Karla Kachyni mám velmi rád a nedám na ně dopustit (Smrt krásných srnců, Zlatí úhoři, Ucho), seriál Vlak dětství a naděje mi ale moc nesedl. Má svou zvláštní poetiku, na kterou jsem se nedokázal naladit. Pohled na válku očima dítěte je osvědčený způsob změny vnímání a může přinést do příběhu oživení. Tady se to bohužel moc nestalo. Žaneta Fuchsová už tratila roztomilost dítěte a do krásy ještě nevyrostla. Prohození s Terezou Brodskou v dalších dílech chápu, ale taky to působilo divně. Na chuť jsem nepřišel ani ostatním postavám. Většina byla až moc bláznivá. Bylo to tím dětským pohledem, či snahou se vyrovnat s válkou? Co bych seriálu naopak nevyčítal (jako některé komentáře tady), je nějaká oslava komunistů, Rusů apod. To, že se na konci války vítali Rusové s otevřenou náručí, byl fakt. Tehdy to byli skuteční osvoboditelé. Navíc samotný seriál si pobyl nějakou dobu v trezoru. Jsem rád, že jsem tuto klasiku viděl, ale jednou stačilo, slabší tři hvězdy. ()

wosho

Rozhodně jeden z našich nejpodařenějších seriálů. Dokonalý mix dramatu, smutného humoru, lidskosti, lidské hlouposti, politiky a češství. Kachyňa dokázal, že ani formát televizního seriálu není překážkou k velkému filmovému dílu. Stačí mýt jen silný příběh, dobrý scénář a vhodně zvolené herecké obsazení a pevnou ruku režiséra s vizí. Zindulka s Růžičkovou předvádějí opravdový herecký koncer. Zvláště Helena Růžičková, která do té doby byla obsazována jen do komickým postav. Vlak dětství a naděje ani za čtvrt století nezestárl a lidé se na něj budou dívat i po další generace. Což už bohužel u drtivé většiny dnešní tv produkce už nelze říci. ()

Přemek

Když Věra Sládková napsala tyto příběhy v Brně jako rozhlasové hry, rozdrtil je svým kritickým pohledem na padrť Jan Lopatka, který v samizdatové knize "Radiojournal v ko(s)mickém věku" hodnotil např. seriál Jak se máte, Vondrovi?. - Jak vidno, televizní zpracování se povedlo více, byť by zcela jistě Pumplmě jako bývalý legionář těžko vyhlížel s radostí v srdci sovětská vojska... Román Malý muž a velká žena vznikl až po TV adaptaci... Odkazy na rozhlasové zpracování: http://mluveny.panacek.com/rozhlasove-hry/8436-posledni-vlak-z-fryvaldova-1978.html a http://mluveny.panacek.com/rozhlasove-hry/8437-bile-puncochy-1979.html . ()

Paity

Nemám příliš rád smutné seriály a bohužel (a pochopitelně) je takový i Vlak dětství a naděje. Opět to ale trpí krátkostí (šest epizod!). Helenka Růžičková super, ale nestačí to. Ta "smutnost" mi to celé přebíjí. ()

Foxhound#1

Skvělý seriál z protektorátního prostředí. Všichni zde zmiňují skvělé výkony hlavních postav, ano odvedli vynikající výkon. Já bych ještě vyzdvihl Vladimíra Javorského, který je ve své záporácké úloze opravdu odporný. ()

Wishkah

Famozní herecký koncert Heleny "Amazonky" Růžičkové a Stanislava "Srágory" Zindulky ve skvělém seriálu. Zahanbit se nenechávají ani obě představitelky Věrky Žaneta Fuchsová a Tereza Brodská. Dodnes obdivuju tu neuvěřitelnou tíseň, kterou člověk cítí, i když je scéna v seriálu vyloženě komická. Seriál s výbornou atmosférou, skvěle natočený a zrežírovaný. Mistrovské dílo televizní tvorby ()

Piškotka

Z tohohle seriálu jsem pokaždé naměkko, je smutný, ale díky hercům opravdový. Ž. Fuchsová a S. Zindulka jsou dobře zvolenou dvojicí dcery a otce. Ostatní dokonale dotvářejí kolorit života v pohraničí. Malá Věrka je nucena rychle dospět, spoustu věcí pochopit a zůstat hrdou vlastenkou. Líbí se mi zejména období, kdy je ještě malá, kdy získává novou matku. ()

ondrula

O kvalitách tohoto dílka netřeba příliš spekulovat. Růžičková tady podává naprosto ojedinělý herecký výkon a myslím, že naprosto zastiňuje všechny ostatní. Dokonalejší antré, nežli scénu, kdy seřve místní henlainovskou kliku tak, že se její příslušníci se sklopenýma ušima rozejdou domu, si snad ani neumím představit. Atmosféra pohraničního městečka pro mě, Sudeťáka, je taky příjemná. Update: po letech jsem na to opět mrkl a jedna * musí dolů, protože druhá polovina seriálu má kvalitativně dost sestupnou tendenci. ()

spiritus

Na tento seriál se můžu podívat vždy.Má v sobě cosi lidského co nejde jen tak přehlédnout.Kachyňa byl vskutku velmi dobrý režisér a paní Růžičková zde předvedla že je skutečně Velká herečka. ()

ladycarnevall

Geniální zpracování se prolíná s ještě geniálnějšími výkony herců (Zindulky a Růžičkové), pro mě bezkonkurenčně nejlepší český seriál. ()

bohemia_regent

Rozjezd seriálu je více než slibný, během prvních tří dílů se dá s přehledem uvažovat o čtyřech hvězdičkách. Pak jde bohužel úroveň pomalu, ale jistě dolů - a to nejen kvůli čím dál výraznějšímu dobově tendenčnímu pohledu na život v Protektorátu. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka