Sedmnáctiletý Tomáš má rád koně a trpělivě se o ně stará. Ve volných chvílích sní o drsné romantice skutečných kovbojů. Netuší, že právě on pomůže odhalit pachatele skutečné loupeže. (oficiální text distributora)

Stanmi

Mladý Tomáš (Rudolf Jelínek) se stará o koně v hřebčíně a rád sní o drsném, divokém Západě a jeho obyvatelích, o kterém čte v Rodokapsech. Všichni jej mají za fantastu a snílka a tak se rozhodnou na něj ušít menší maškarádu, oblečou se za kovboje a ukradnou hříbě, Tomáš jako správný kovboj se výdává v jejich stopách, ve stejný čas však dojde také k ozbrojené loupeži...Snímek režiséra Jindřich Poláka opravdu dýchá atmosférou starých časů, především díky zasazení příběhu do hřebčína a jeho okolí a je to takový československý western. Hlavní roli povedeně ztvárnil Rudolf Jelínek a ku pomoci měl další kvalitní české herce (Radovan Lukavský, Jiří Sovák, Eduard Dubský, Martin Růžek). Příběh samozřejmě není bůvíco, ale je přesně v duchu Rodokapsových příběhů a to je na něm sympatické. Je to totiž takový příjemný, odpočinkový film, který dokáže zažehnout touhu po dobrodružství v klukovi každého věku. ()

carl.oesch

Kdyby už nic jiného, tak ty záběry koní a krajiny jsou famózní. Story taky není úplně špatná, takže dobrý průměr. Když si uvědomím, kdy to vzniklo, tak smekám ještě víc. Vystižení fantazírování Jelínka mně pobaví, ale musím konstatovat, že takhle uvažoval v jeho letech kdekdo. Vlasatý Přeučil pobavil, Jana Kasanová, která umřela loni byla k nepoznání, ve starších letech (Samorost, Zuřivý reportér) jí to seklo mnohem víc a to byla čtyřicítka...... ()

Eire

No v temných 50 rokoch, medzi budovatekskymi zdá.kami to musel byť skvost. Skvele obsadené a jazdy na koňoch aj slušne sfilmovane... 70% :-) ()

blekekeke

Dnes by to sítem kritiky neprošlo,ale na tu dobu je to príma dílko. Vlastně je vůbec s podivem, že se v takové době dostalo do filmu tolika komiksu, svobody a westernu ... ()

Nerajohn

Kupodivu velmi slušný snímek. Závěrečný souboj v seníku a likvidace jednoho z lumpů zase nemá moc v českém filmu obdoby. ()

moorks

Tenhle film je takový hraný komiks. Je to taková pohádka pro malé i velké. Příjemné rozptýlení bez nějakých ambicí něco říct. Prostě odpočinková podívaná s řadou kvalitních herců v čele s Rudolfem Jelínkem. ()

giacobbe

Rodokapsové halucinace, koně, naivní kriminalní zápletka- při srovnání s, na stejných základech postaveným, mladším seriálem , ještě dobrý. ()

Peabody

na padesátá léta překvapivě westernově laděná romantika, kde se Rodokapsy neodsuzují jako ideologická diverze. Nádherné interiéry Slovenského ráje, dobré herecké výkony, absence závazků, úderníků i stranických tajemníků, není divu, že se na to lidi hrnuli. A Rudolf Jelínek myslím solidní, Lukavský, Růžek, Sovák ad vynikající. ()

EricNor

Nevím jaký je rozdíl v používaným materiálu tehdy a teď, ale mě se hodně líbí barevnost a obrazová hloubka filmů z té doby. Dnešní obrazy u českých filmů mi přijdou nudně sterilní a neoslovující. A film se mi líbil. Krátká a dobře natočená kovbojka. ()

ledger

V první asi tak třičtvrtě hodině jsem si užívala širokoúhlý obraz, krásné záběry, pohrávání s westernovým žánrem a občasný humor. Bohužel když se začalo schylovat k rozuzlení příběh ztratil původní dynamiku a autor ze zábavné variace na western obrátil na detektivku, zakončenou ponaučením jako z nedělní pohádky . ()

PORTER44

Ze začátku to vypadá jako příběh ze života z koňské farmy kde někteří nadšenci si zahrají na kovboje podle příběhu z rodokapsu jenže během jejich hry je přepaden místní účetní a posřelen,vloží se do toho policie a začne hon na zloděje. ()

MarsMartin

Taková atypická detektivka s výchovnou linií proti rodokapsům. Pro tehdejší mladou generaci film, na který se chodilo opakovaně. Brojení proti rodokapsům není fanatické (s výjimkou postavy vedoucího statku - Jiřího Sováka, ale jde o směšnou figuru), že jsou i jiné hodnoty, ukazuje sympatický ředitel hřebčína - Radovan Lukavský. Vzpomínání na minulé časy může být i nebezpečné a ty minulé časy nemusely být tak krásné (bývalý žokej - Eduard Dubský), k tomu se rádi přichytí místní floutkové (Miloš Nesvadba), kteří jsou ale směšní. Směšným se dlouho jeví učeň Tomáš (Rudolf Jelínek), ale je ze své vášně pro rodokapsy nadobro vyléčen (za pomoci dalších učňů - např. Jan Přeučil, sympatické dívky - Jana Kasanová, a už zmíněného Radovana Lukavského). Zaujme též Josef Beyvl jako dobrácký přepadený účetní, typická role, méně sympatičtí jsou příslušníci SNB (Martin Růžek). Film nezapře dobu vzniku (1958) - rodokapsy jsou tzv. "falešná romantika" (v té době mít něco takového znamenalo mít "poklad"), americké inspirace jdou ruku v ruce s podvodem, příp. i zločinem (postava Eduarda Dubského), ideálem je nový socialistický člověk s dobrým poměrem k práci a společnosti, který se neoddává snění. Taková je postava Radovana Lukavského a takový bude i Tomáš - Rudolf Jelínek. Naštěstí je to podáno alespoň nenásilnou formou, rámováno slovenskou přírodou, natáčelo se - v hřebčíně Slatiňany u Chrudimi (pozdější statek Dobrá voda ze stejnojmenného seriálu) a na Slovensku. ()