Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Honza pracuje u sedláka, který má hodnou a pracovitou nevlastní dceru Markýtku a vlastní panovačnou a línou Doru. Ta se o Honzu uchází, ale on dává přednost Markýtce. Dora, aby se pomstila, podplatí verbíře a ti vezmou Honzu na vojnu. Markýtku vyžene z domu. Zatímco Honza verbířům uteče a spřátelí se s čerty, kteří mu darují kouzelný plášť neviditelnosti, plátýnko prostírající všemožné dobroty a brašnu, která ukrývá oddíl husarů, Markýtka odejde do města, ke kmotřičce sloužící v zámecké kuchyni. Stane se svědkem toho, jak zlý král Brambas, ucházející se o ruku princezny Eufrozíny, v hrůze prchne před drakem Bucifalem, který žije v podzemí zámku. Protože ují masa, což je v království zakázáno, je odsouzena k smrti na popravišti... (TV Nova)

(více)

Recenze (372)

cherita 

všechny recenze uživatele

Jako malý capart jsem na tom byla v kině a pamatuju si, že už tehdy jsem z toho byla hrozně zklamaná. Příběh o ničem, postavy nesympatické a navíc to bylo k nevydržení dlouhé. Se stejnými pocity se na to dívám i dnes. Troška si jako vždycky dává záležet na výpravě a kostýmech, ale vůbec se nezaobírá takovými detaily jako logika děje nebo motivace postav. Proč například čerti dávají svoje tři nejcennější věci člověku, kterého vůbec neznají, a který jim ani nijak nepomohl? Když Honza tak miluje Markýtku, proč se vůbec nebrání, když ho chtějí oženit s princeznou? Podobných "proč" jsou v tom filmu desítky. Takových věcí si děti všímají, Zdeňku, nemysli si. A Honza je opravdu ukázkový tupoun. Takového blba si za krále můžou zvolit fakt jenom v Čechách (ty scény, kdy mu dav provolává slávu, mi tak trochu nechtěně připomněly Život Briana). Já být Markýtkou, vezmu si radši Vaculíka. ()

campix 

všechny recenze uživatele

Všichni máme Trošku zafixováného jako největší zlo našeho filmového průmyslu, ale když odhlédneme od zvěrstev jako jsou Kameňáky nebo (skoro se to bojím vyslovit) Babovřesky, tak zjistíme, že dokázal natočit několik nenáročných pohádek, které zlidověly do té míry, že každé Vánoce rotují našimi filmovými kanály. Z pekla štěstí je jedním z nich. A když opomenete naprosto všechno, co souvisí s kvalitním filmovým řemeslem, tak dostanete poměrně nenáročnou zábavu s několika skvělými momenty. Možná ze mě mluví i to, že mě Z pekla štěstí zasáhlo v letech, kdy jsem filmy moc neřešil, a tak ho viděl nesčetněkrát. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Z pekla smúla, že som dal tejto neo-rozprávke príležitosť. Našťastie to bolo ešte v 90tych rokoch. Zdenek Troška mal skončiť s filmom pri zmene režimu, podobne, ako Michal David s hudbou v rovnakom čase. Troška je bohužial už vyše dvadsať rokov kráľom tej najprimitívnejšej ľudovej zábavy a Z pekla šťastie jedným z jej "najvýraznejších" vzoriek. ()

Bozvav 

všechny recenze uživatele

Hlavně hrozně blbě zahrané. Snad jedině Laurinová něco předvedla, jinak potopa. Námět by ušel, dialogy by se dali přetrpět, ale jako celek dost hrůza. Dvojka malinko lepší. Po druhém shlédnutí, malinko přehodnocuji, dětem se to líbí i když ne tak moc jako jiné od pana Trošky. Tudíž dávám dvě a půl hvězdy. ()

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Klasika ještě z VHSek, která mě provázela nejen každé Vánoce, jako se jí daří nyní, ale třeba 5x během jednoho roku. Jako malí jsme absolutně neřešili nedostatky či mizerné efekty, na které se ale v rámci českého rozsahu nelze snad zlobit ani dnes. Vidět film dneska, tak se zahrabu do země s černým svědomím a lítostí ztraceného času, v době, kdy film vznikl a já se narodil, to ovšem byla povinnost číslo jedna, která měla velmi chabou konkurenci. A za to jí přísluší stálý obdiv. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (38)

  • Pohádku při televizní premiéře 4. 2. 2000 na šesté narozeniny TV Nova sledovalo 4,2 milionů diváků, přičemž share byl 75,11. Premiérové uvedení pohádky dodnes patří 4. místo v žebříčku nejsledovanějších pořadů na Nově. (Halloween9)
  • V roce 1999 získal Zdeněk Troška za režii cenu Emila Radoka na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. (Stocki)
  • Natáčelo se v létě roku 1998 na mnoha místech po České republice. Nejvíce se filmovalo na náměstí a zámku v Telči nebo ve skanzenu v Přerově nad Labem. Pár záběrů pochází i z hradu Roštejn či ze zámků Třeboň a Jindřichův Hradec. Scéna, kde král Brambas (Daniel Hůlka) nocuje se svým vojskem, se natáčela na nádvoří hradu Roštejn. Pod hradem Roštejn pak byla postavena a vzápětí zbourána chaloupka, do které Honza (Miroslav Šimůnek) utekl před vojáky. (Stocki)

Související novinky

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje

26.02.2019

Ve věku 54 let zemřel český herec a producent Jiří Pomeje. Příčinou smrti byla rakovina. Absolvent DAMU, který založil společnost Fronda film, byl asi nejznámější díky své práci na filmech Princezna… (více)

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

26.05.2015

Chcete se zúčastnit natáčení filmu? Poznat osobnosti z oblasti filmového průmyslu ? Chcete strávit tři dny ve „filmovém městě"? Filmový workshop v Telči je tu právě pro vás. Už za pár dní! Máme zde… (více)

Reklama

Reklama