Dny zrady I.

• angličtina Days of Betrayal I.
Československo, 1973, 106 min

Režie:

Otakar Vávra

Kamera:

Jaromír Šofr

Jiří Pleskot, Bohuš Pastorek, Gunnar Möller, Jaroslav Radimecký, Martin Gregor, Bořivoj Navrátil, Otakar Brousek st., Josef Langmiler, Rudolf Krátký (více)

Tento velkofilm Otakara Vávry předkládá podrobný záznam událostí, vedoucích k přijetí osudné, ponižující smlouvy, rozmluvy státních představitelů prý vycházejí ze zachovaných stenografických zápasů. Avšak zdánlivě objektivní pojetí je zcela poplatné ideologickým požadavkům - jedinou silou, která odmítala podřízení nacistickému Německu, se licoměrně stávají českoslovenští a sovětští komunisté. Dopad mnichovských událostí je sledován jak ve vládních kruzích (zvláště v protikladném přístupu poraženeckého Beneše a rozvážně bojovného Gottwalda), tak v osudech dělnických rodin a též u vojenských jednotek v příhraničních oblastech. Lid vedený komunistickou stranou se chtěl bránit, ale ničemná buržoazie jej zradila. Postižení vzhledu historických postav je přesvědčivé stejně jako napodobení způsobu mluvy, v gestech i chůzi, jen jazyková rovina není zcela domyšlena: zatímco Hitler vyřvává německy, francouzští a angličtí diplomaté mluví česky. (oficiální text distributora)

godal

Naprosto skvělý počin Vávry,než se z něj stal perverzní dědek.Klobouk dolů-tohle chce i poklonu.Ono to taky chce odvahu říct,že rusové nejsou zrovna to,co by nás zachránilo,ale on to tam vtlačil a povedlo se.Mistrovské herecké výkony,výprava,skutečně dodržená historická posloupnost.Dnešní ČT asi závidí ty poplatky,které by jim lidé za tohle platili.100% a neslevím ani krejcar. ()

horskejvlk

Gunnar Möller, jako nejlepší filmové ztvárnění Adolfa Hitlera, v režiii  machra svého řemesla Otakara Vávry působí tak autenticky, že mám pocit, že sleduji opravdu historii 1938 tak jak doopravdy byla. To je přesně záměr tohoto manipulativního filmu: skvěle namíchat historická fakta s fikcí a výsledek ? = vše by vyřešila Komunistická strana Československa, jen kdyby v té době byla u kormidla, toť je pointa tohoto díla. Samozřejmě geniálně zvládnuté masové scény, ordnery kteří přepadnou četnickou stanici, vše je pravda, Konrádovi Henlajn i ostatní zejména Josef Gobles, dokonale typově vybraní až dvojníci. Když odmyslíme, že vyznění filmu, které tak velebí KSČ je silně výmluvné, tak zbytek filmu nebyl do dnešní době překonán. Snaží se ukázat pragmatismus spojenců kteří hleděli na vlastní zájmy neboť na válku nebyli připraveni a na druhé straně vůbec neospravedlňuje 3.500.000 “českých” Němců kteří se z Čechy chtěli rozvést…Co se ale režiséru Otakara Vavrovi podařilo dokonale, přemístit Nás do podzimu 1938 kdy končí utopická myšlenka “Masarykovského” státu, totiž Republika Českoslevenská, tedy slepenec národů který zbyl z rozpadu Rakousko-Uherska totiž Zalitavska, na chatrných střdověkých zemských hranicích ještě z dob zemí koruny České,  jenže království bylo již dávno mrtvé a v jeho bývalých hranicích žili národy Němců, Čechů, Rusínů, Slováků a Češi tomu začali  šéfovali jako ČSR, no stačil jeden kop z venku a už se to sypalo, aby se to definitivně rozsypalo v roce 1993. Konečně je tu opět historicky jen Česky stát. Kdyby ve filmu nebyli použity ty pohádky s KSČ a SSSR a objektivně vysvětleny omyly Britské politiky kteří doufali že se budeme bránit a oslabíme Německo, ovšem politikou umyté anglické ruce, což prezident Beneš odmítl viz. Neobětuji národ za cizí zájmy. Byl by to excelentní film, který už nikdo v takovém rozsahu nenatočí. ()

Joskarakoska

Zavolejme rudou armádu na pomoc..! Film je strašná komoušárna, ale nevím proč mě se to líbí asi možná pro to jak to zvládl Vávra před 51 lety natočit.. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011