Sokolovo

Režie:

Otakar Vávra

Kamera:

Andrej Barla

Ladislav Chudík, Vladimir Samojlov, Jurij Solomin, Bohuš Pastorek, Martin Štěpánek, Lev Ivanov, Jiří Pleskot, Hannjo Hasse, Vladimír Ráž, Josef Langmiler (více)

Válečný velkofilm se odehrává v letech 1942 - 1943 a líčí historii vzniku vojenské jednotky v Sovětském svazu a účast českých a slovenských vojáků v bojích na východní frontě. Titul byl koncipován jako součást historické trilogie, jejíž další části tvořily "Dny zrady" a "Osvobození Prahy". Nákladný film byl natáčen na autentických místech Ukrajiny a přechodný nedostatek sněhu byl nahrazován umělými prostředky. V květnu 1975 se konaly četné slavnostní premiéry. Po odchodu Martina Štěpánka do zahraničí se už Sokolovo neuvádělo. Nezdálo se vhodné, aby národního hrdinu hrál emigrant. Film je dvoudílný, ale uváděn byl vcelku. (oficiální text distributora)

gizi

Přesně se ztotožňuji a nenapsal bych komentář lépe než uživatel Enšpígl. Z komunistické propagandy je mi ještě druhý den na nic, ale umělecké ztvárnění Vávry (Lidice...) s opět výbornou hudnou Zdeňka Lišky je opravdu kvalitní. Jako kluci jsme takového válečné československo-sovětskké filmy měli rádi (tu propagandu si nepamatuji, to jsme asi nevnímali a byli ještě moc malí?). Myslím, že kdejaký současný americký film má co závidět závěrečné bitvě trvající skoro hodinu! Opakovaně se na film už dívat nemusím, ale dávám mu 75% a 4*. Varování: filmu by mělo vždy při uvádění předcházet krátké vysvětlení, jak se věci měly skutečně. Mladé generace sice snad nejsou úplně hloupé, ale přesto už moc neznají historii a mohly by být mylně ovlivněny. ()

zekon

Plno hodných soudruhů a spousta kravin. Obrovské plus je za techniku!! To nepamatuju žádný film kde by to bylo tak kvalitní a původní. Ani amíci to nikdy nedokázali (aspoň vím jen o M60 apod :) ()

ssarka

Zajímalo by mě,jak si tvůrce srovnal se svědomím scénu Lidice-na statku a výkřik "Ať žije komunistická strana" To je víc než silný kafe. Hvězdička za to,že tehdy byla nějaká snaha točit filmy o obrovské odvaze a lásce k vlasti.To že p.Vávra proplul všemi možnými režimy bez úhony na něj vrhá určité světlo,každý ať si přebere sám. ()

slavikzbojni

Análisti opäť v akcii- kritizujú pravdu a chvália západnú falošnú koncepciu a priebeh dejín. Pán režisér Vávra ostane navždy v pamäti práve pr svoju historickú trilógiu o zločinoch "spojencov" - Británie a Francúzska- voči Československu. Mníchovská zrada- a následný hrdinský spoločný boj Čechov a Slovákov za Československo- navzdory všetkým Vlajkám( českí fašisti) a Hlinkovým gardám. A oslobodenie Prahy- Červená armáda umierala-aby zabránila Schörnerovým hrdlorezom v masakrovaní pražského obyvateľstva. Alebo ste to už zabudli- NSR priniesla cukrkandle? Vtedajší a dnešní zradcovia sa nelíšia- iba majú iný OBAL... ()

Jardatekk

Jko válečný film by to nebylo vůbec špatné, ale jinak těžká a lživá komárovská propaganda. Škoda, ale co jiného v té době čekat... ()

argus123

Keď odignorujeme socialisticku agitku, tak ide o vskutku dobrý vojnovy film, ktorý dnes v česku a na slovensku už nikto nenatočí. Keby to bolo natočene v inej dobe, mohlo by to byť zaujímavejšie aj ked spraviť remake by sa tiež dal, ale to by musela byť ina atmosféra u nás na niečo také. ()

Hombre8

Válečné filmy nemusím, ale pokud mám objektivně hodnotit režii a nepřílišnou zkušenost českých filmařů a hlavně herců s tímto žánrem, dalo se.  I když je jasné, že bez ruské pomoci, by to sám Vávra asi těžko natočil. Z historického hlediska těžko posuzovat. Nikdo nemůže objektivně říct, jak to tenkrát tam na východě bylo. Štěpánek... :-) ()

Brabcak odpad!

Ukázka překroucení historie komunistickou propagandou, která ve výsledku vyznívá jako zneuctění čs. padlých v protinacistickém odboji. Kdyby se aspoň jednalo o chytrou propagandu a zručně natočený film (Král Šumavy), dalo by se přimhouřit oko. Bohužel ani toto se snímku nedá přičíst k dobru. Němci jsou komicky zrůdné bestie, představitelé londýnského odboje směšně podlé postavičky a komunisti andělsky čisté a čestné bytosti (omlouvám se andělům). Všechny postavy dohromady jsou křečovité a člověk má pocit, že vystupují v kolekci Cimrmanových živých obrazů. Podobně vyznívají i bojové scény v poslední třetině filmu. Ve výsledku má člověk spíš chuť smát se, než aby cítil úctu k hrdinům, kterými vojáci 1. pěší roty 1. čs. samostatného polního praporu bezesporu byli. ()

P/\/EL

totální fejkdějiny...ale neva.....tahle scéna je uplně božsky pitomá.. http://www.youtube.com/watch?v=I5JARfogVI4&feature=player_embedded Ale jako..víte..co....si hrajou na těžkej art - širokoúhle..že jo....kamera...ale statická...nebo jen takový zůmíky......jako....nevim.....kompozice správně...ale...nuda....nuda......................no....jako...měli se pito*ci s KSČ vypořádat včas....řeknu Vám...škoda...že na**...nebyli důslednější??! ježiš.....no....vlastně jo......dyť to byla nehoráznost....z jedný totality do druhý...... ()

vk252

Že je Otakar Vávra fenomenální režisér, o tom mluví a píše i Emir Kusturica. Kusturica dokonce tvrdí, že bez Vávry by on nebyl fenomenální a kvalitní režisér. Tak si to tady všichni nějak přeberme :-). ()

Udet odpad!

..typická bolševická megalomanská agitka aneb jak z ukázkového debaklu vytvořit skvělé vítězství.. ..sice slušné herecké výkony, ale teatrální umírání npor. Jaroše mi způsobilo záchvat smíchu.. ()

DavidAAAA

Opravdu dobře udělaný válečný film, slušně vyšperkované akce, bohužel velká část herců hraje špatně. Ale na československé poměry tehdejší doby slušný nadstandart. Druhá půlka filmu je skvělá. Jen té propagandy kdyby bylo míň. Ale to se od válečného filmu z komunistické éry čekat nedá. Každopádně, dá se na to kouknout. ()

DarkSikorski

Jedinou ale zároveň největší bolestí, je přesycenost v té době tak nějak běžnou komunistickou propagandou. Jestli lidé z Lidic opravdu vykřikovali "Ať žije komunistická strana!", když je stříleli o tom hodně pochybuji. Pokud se ale dostanete přes tuto věc, čeká vás celkem slušně udělaný válečný snímek o vzniku 1. československého armádního sboru. Jen té politiky je tam fakt sakra moc. ()

milos.bradik

Tak je to jasná oslava komančů a historické nepřesnosti se zde jen hemží, ale válečné filmy z produkce USA nejsou také zrovna zdroj historické věrnosti, takže pokud hodnotím film a ne politickou a historickou věrnost, tak si těch 80 % nejen za herecké výkony zaslouží. ()

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“