Sokolovo

Režie:

Otakar Vávra

Kamera:

Andrej Barla

Ladislav Chudík, Vladimir Samojlov, Jurij Solomin, Bohuš Pastorek, Martin Štěpánek, Lev Ivanov, Jiří Pleskot, Hannjo Hasse, Vladimír Ráž, Josef Langmiler (více)

Válečný velkofilm se odehrává v letech 1942 - 1943 a líčí historii vzniku vojenské jednotky v Sovětském svazu a účast českých a slovenských vojáků v bojích na východní frontě. Titul byl koncipován jako součást historické trilogie, jejíž další části tvořily "Dny zrady" a "Osvobození Prahy". Nákladný film byl natáčen na autentických místech Ukrajiny a přechodný nedostatek sněhu byl nahrazován umělými prostředky. V květnu 1975 se konaly četné slavnostní premiéry. Po odchodu Martina Štěpánka do zahraničí se už Sokolovo neuvádělo. Nezdálo se vhodné, aby národního hrdinu hrál emigrant. Film je dvoudílný, ale uváděn byl vcelku. (oficiální text distributora)

mosem

Film jsem viděl s odstupem mnoha let. Filmařsky dobře odvedená práce, ostatně jako vždy u Vávry. U ideologických scén jsem se dnes nerozhořčoval, ale bavil. Přestava stařenky v klidu vařící oběd jen několik kilometrů od frontové linie, stejně jako představa "oslavy" Mezinárodního dne žen - no comment. Vrcholem byla scéna s ministrem Ingrem, který "požil". Že tuto scénu, či snad spíš Vávrův záměr parodování cenzorských tlaků bdělé politické oko neodhalilo, je téměř nepochopitelné. Pokud si divák odmyslí tento ideologický balast, stejně jako určítou dávku historických nepřesností, může být filmem docela upoután. ()

Stejšn

Bolševická agitka jak hrom, pochopitelně, ale s pěknou výpravou a dobře trefenými herci. Gottwald, Frank a Heydrich si byli fakt podobní. ()

krokodlak

Nesporné kvality závěrečných válečných scén bohužel nedokázaly vykompenzovat mé zděšení z první poloviny filmu, která byla oproti Dnům zrady mnohem nudnější po všech stránkách, za to však překypovala závratným množstvím propagandy. Lidičtí muži provolávající při své popravě slávu komunistické straně, Beneš toužící po jakési antikomunistické vojenské diktatuře, Ingr (relativně slušně zahraný Vladimírem Rážem) intrikující proti komunizaci armády či Gottwaldovy plamenné projevy vysoce přesáhli hranice snesitelnosti. Barlova kamera mi připadala oproti Šofrovi ve Dnech zrady dost fádní a herecké výkony ani moc nelze hodnotit, protože kromě politiky a vojáctví tu moc nebylo co ztvárňovat. Jediné zlepšení oproti Dnům zrady lze vidět v Liškově hudbě, která je v Sokolově působivější a méně eklektická. ()

Pitryx

O dvě třídy lepší než „Zbraně pro Prahu“. Když už o nic tak o titulky ve filmu. Rozhodně už to vidět nemusím, ale zde přece jen tu dvacítku dám, minimálně za scény bojové vřavy. O hercích se raději nezmiňuji, dělali co museli. Ale ani tak to nezahodili. ()

MirkaP

Povinně opakovaně shlédnuto v rámci školní výuky (ZDŠ). Kluci ve třídě si pak pořád hráli na vojáky. Ty válečné scény byly opravdu působivé. Na gymplu s tím už dali pokoj, navíc představitel hlavního hrdiny emigroval, tak se stal ze Sokolova trezorový film 😄😄. ()

Lish84

Příjemným zjištěním bylo, že film není taková nuda jako Vávrova husitská trilogie. V čí prospěch film dějiny vypráví je jasné hned od začátku: Klement Gottwald má plamenný projev, exilová vláda je tu vykreslena jako někdo, kdo si v závětří kuje své plány na ovládnutí republiky po válce atd. Jak moc velká propaganda film je ale hodnotit nechci, ani to koneckonců přesně a objektivně nedovedu. Nicméně z tohoto hlediska je film zajímavým svědectvím toho, jak historii vykládal komunistický režim. Bitva o Sokolovo vyplňuje podstatnou část druhé poloviny filmu a je poměrně velkolepá a realistická. I poslední scéna by zapůsobila - nástup těch co přežili - nebýt frází o československo-sovětském přátelství... Výborná je hudba Zdeňka Lišky - pozvedá kvalitu filmu o třídu výš a je to hlavně to, co dělá film koukatelným a působivým i dnes. ()

infernet

Pokud si odmyslíte, že chlapi u stodoly v Lidicích koukajíc do hlavně křičí "Ať žije komunistická strana", a to, že Německé tanky vypadají spíš jako krabičky od olejovek a "každej pes, jiná ves", tak se to dá přežít. Obzvlášť bitva samotná není vůbec špatně natočená. ()

honzic

Velkovýpravný leč hodně době poplatný a agitační film o válce zkreslený dle požadavků tehdejší vlády. Hodnocení: 45 % ()

Nerajohn

Tenhle snímek se hodnotí těžko. První polovina je velká bída, aby se film mohl natočit, je zde vyzdvižen Gottwald, zatímco představitelé londýnské vlády jsou ukázány jen jako zákeřné figurky. Pravda je, že jak generál Ingr spadne ožralej ze schodů, je fakt děs. Do toho zfilmování atentátu na Heydricha a vypálení Lidic jsou sice zajímavě natočena, ale ve filmu Sokolovo by být nemusela. Samotný atentát je zajímavé srovnat se scénami ze Sequensova Atentátu. Druhá polovina filmu zachycující vlastní bitvu je již mnohem lepší. Bohužel divák si až na pár postav není schopen udělat představu o tom, kdo je kdo. ()

rytir1

Nejlepší český válečný film po Atentátu a jedni, co komunismus ani nezažili společně s druhými, kteří prozměnu na něj mají pivku zničí díky tomu jeho hodnocení. Dneska je asi zřejmě podle lidí zde všechno točené ve staré době jen obsahující propagandu. Ta sice v tomto snímku výrazná byla, ovšem aby jeden z nejlepších počinů pana Vávry měl slabých padesát procent, to je ostuda hodnotících. ()

peaceNwar

Problém tohto snímku je v tom, že prvú polovicu sa snaží o komorné poňatie príbehu, čo sa mu nedarí až tak dobre ako v DŇOCH ZRADY, takže napína diváka na konečnú bitku, no tá nakoniec bohviečo nie je. V porovnaní s dobovými filmami, pokiaľ vynecháme kultové OSLOBODENIE, to je ale na veľmi dobrej úrovni, takže nie je sa začo hanbiť. V Resumé je to niečo medzi nudným a dobrým filmom. ()

Voloda

Som fanda filmov z 2 sv. vojny ale po tomto filme sa mi chcelo plakat....plno historickych nepresnosti, o realite bojov ani nehovorim. Bud reziser nemal potuchy o bojoch vo vojne alebo si myslel ze toci sci-fi. skoda skoda skoda ()

brasek

Podľa môjho názoru ide o jeden z unikátnych filmov zobrazujúcich historické udalosti našich dejín. Žiaľ komunistická ideológia sa silne podpísala a socialisticky ošetrila tento snímok podľa predstavy boľševika. ()

Delmondo

Ladislav Chudík v životní formě a ve svý nejznámější roli když pomineme primáře Sovu z Nemocnice, jako Ludvík Svoboda. A opět komunisti kam se podíváš. Jelikož má film přes dvě hodiny trvání tak když začátek přeskočíme tak nám furt zbývá dost času na válku a méně Ksč. Samotná bitva je dostatečně dlouhá a v československých uniformách se nám tam prohánějí snad všichni naši "bojeschopní" herci. Otakar Vávra se na bitce řemeslně vyřádil a má na svědomí asi nejlepší a dost možná i jedinou reálnou zfilmovanou bitvu našich borců z druhý světoví. Jo abych nezapomněl Zdeněk Liška zase dokazuje že byl naším nejlepším hudebním skladatelem. ()

Heywood

Slušná kvalita filmařské práce, ale poplatné době a KSČ. Přesto je dobré, že vojáci, co umírali za osvobození nejsou zapomenuti,. Za to 2 hvězdy. Jinak herecké výkony až směšně parodické (ten Kvietik, co se po roce 1991 ukázal jako slovenský fašista, to byl gól), Benešova karikatura možná byla dobrá, ale jeho cesta za Stalinem byla dětinská až idiotská, Svoboda sloužil SSSR celý život, ale dobytí ČSR Stalinem v roce 1945 asi vůbec nepochopil. Tím je film odsouzen ke klasifikaci více politické, než umělecké, což až taková bída nebyla. 40% ()

Salvator

Komunisté hnali do kin žáky od základní školy. Vidět Sokolovo byla prostě povinnost. Z pohledu zpracování je film vcelku ucházející. Ideologicky pochopitelně dle požadavku doby. ()

red.rhino odpad!

Takovým způsoben "prznit" historii uměli opravdu jenom komunisti. Plyvnul bych do obličeje za mého dědu tomu kdo tuhle prolhanou ubohost prosadil. Vzkaz pro pana Vávru: Být šikovným a talentovaným tvůrcem neznamená propůjčit své umění propagandě totalitního režimu. ()

Horácius

Dvě hvězdy za bojové scény, které byly kvalitní, bodejť by ne, když jsme to dělali s rusákama. Vše ostatní, zejména dialogy, to je něco takového, že to snad nemohli myslet vážně ani v době vzniku filmu. ()

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“