Sokolovo

Režie:

Otakar Vávra

Kamera:

Andrej Barla

Ladislav Chudík, Vladimir Samojlov, Jurij Solomin, Bohuš Pastorek, Martin Štěpánek, Lev Ivanov, Jiří Pleskot, Hannjo Hasse, Vladimír Ráž, Josef Langmiler (více)

Válečný velkofilm se odehrává v letech 1942 - 1943 a líčí historii vzniku vojenské jednotky v Sovětském svazu a účast českých a slovenských vojáků v bojích na východní frontě. Titul byl koncipován jako součást historické trilogie, jejíž další části tvořily "Dny zrady" a "Osvobození Prahy". Nákladný film byl natáčen na autentických místech Ukrajiny a přechodný nedostatek sněhu byl nahrazován umělými prostředky. V květnu 1975 se konaly četné slavnostní premiéry. Po odchodu Martina Štěpánka do zahraničí se už Sokolovo neuvádělo. Nezdálo se vhodné, aby národního hrdinu hrál emigrant. Film je dvoudílný, ale uváděn byl vcelku. (oficiální text distributora)

Eluin

No jo no... O. Jaroš nebyl komunista, dokonce bojoval za apolitizaci armády.. Beneš je tu vylíčen strašně podle.... Z tohoto filmu mi je docela špatně. Nicméně závěrečná část není úplně zlá. K tomu si připočtěte hudbu Zdeňka Lišky... ()

drankeryth

Film Sokolovo je rozdeleny na dve casti, ktore opisuju boj ceskoslovenskej armady smerom do svojej vlasti z maticky Rusi:) Prva cast je len taka rozbiehajuca, kde sa toho moc nedeje cinmi, ale skor dialogmi, ktore srsia aj vychvalovanim ohladom komunistickej ideologie. Najlepsia scena prisla, ked sa dej filmu sustredil na atentat Heydricha. Aj samotne vyhladenie dediny Lidice bolo zaujimave, ale potom sa uz toho ani moc nekonalo. Stale len vojaci pod velenim plukovnika Svobodu chceli ist na frontu a s komunistickeho Ruska boli az priamo dosraty a nevedeli sa ich nabazit, aki su skveli. V jednej scene oslovil jeden vyslanec z Londyna Svobodu podplukovnikom, aj ked na jeho vylozkach bolo jasne vidiet, ze je plukovnik. V tejto casti mi chybala ta spravna davka akcie, ktora by tuto cast riadne napumpovala adrenalinom, co sa az udialo v druhej casti, ktora mi bola omnoho sympatickejsia, co sa tyka vlastne skoro vsetkeho. Zaciatok druhej casti ma troska pobavil, ked sovietsky dostojnik vysvetloval, ze musia udrzat svoju poziciu na jednom useku. Svoboda v tom nevidel problem a bez najmensej obavy mu odvetil, ze to zvladnu, aj ked nevedel aka bude proti nim presila. Konecne sa dostal rad na vojnove besnenie v plnom prude, ale este bez nasich odhodlanych ceskoslovenskych vojakov.Dokonca aj ukazali nemecke tanky, ktore sa chceli prebit za pozicie sovietskych vojakov. Aj nalety nemeckych stihacov boli pozeratelne, ako cela tato mala sekvencia bojov, ktora by si aj zasluzila dlhsiu stopaz. A kdeze su nasi vojaci? Ty sa nedaleko od toho vojnoveho pekla trapia kopanim zakopov do tej zamrznutej zeme. Znova prichadza na scenu Taranovka, kde tvrdo bojuju sovietski a nemecki vojaci a nie ako ceskoslovenski, ktory este nic neukazali co je v ich silach:) Scena bola veeelmi kratucka, co ma aj troska nasralo:( Nasi vojaci stale kopu zakopy a uz aj nieco vykopali, ale za pomoci dedincanov. Ale co to, vidim uz prve mozole na rukach a mam pocit, ze im asi ani robota nevonia. Medzitym sa odohral mensi incident na ceskej zemi a za okamih znova spat k nasim vojakom a to presne do dedinky Sokolovo o com je aj cely film. Ohh nie, aj tu kopu zakopy nasi vojaci, mozno rovno hroby pre seba, kde urcite zomru pred utokom Nemcov. Aj tu vyuzili silu dedincanov, aby nemuseli tolko driet v kopani zakopov:))) A prisla ta spravna chvila, ked nasi vojaci dostali sancu ukazat co je v nich. Na otvorenom priestranstve mnohopocetna prevaha nasich vojakov si to rovno rozdala dokonca s siestymi nemeckymi vojakmi. Dokonca jeden z nasich im isiel rovno v ustreti a oni ho ani za boha nemohli trafit. Ale on v leziacej a krkolomnej polohe ich zabil az troch. Ale co to nevidim?? Zakopy v dedinke uz len kopu sedliaci, to je teda pekne podle od vojakov. Normalne sa na to vysrali a tazku drinu prenechali na ich pleciach:) Ale to uz prichadza do tuheho. Prve vybuchy bomb nahnali vojakom strach a prichadzajuce nemecke tanky sa pokusali zastavit sovietske dela. To vsetko bolo skraslene krasnou zimnou sceneriou, ktora tomu dodala ten spravny feeling. Boj nebol vobec kratky, co ma nesmierne potesilo. Krasne detailne zabery na nemecke tanky a obrnene transportery, s ktorych si to najviac uzivali plamenometcici ma milo prekvapili, ako aj samotna pechota, ktora sa tiez nedala zahanbit. Obcas som postrehol smiesne umieranie nemeckych vojakov, ktory vyzerali pri padu na zem, ze chceju tancovat:) Ceskoslovenski vojaci sa drzali, ale Nemci mali vo vsetkom prevahu, co sa tyka tankov roznych typov, ktore boli pouzite vo filme. To som vobec necakal, ze tam bude vselijaky vojensky arzenal na nicenie ludskych zivotov. Tato druha cast jednoznacne je mojim vitazom, co nemozem povedat o prvej casti, ktora mi mic nedala. Na konci filmu povedali, ze nasi vojaci vyhrali, ale ja som videl ako ich Nemci uspesne vytlacili zo samotnej dediny von a kdeze su tie silacke reci, akymi disponovali ceskoslovenski vojaci, ze ani za boha nepustia nacistov do tej dediny? () (méně) (více)

strycekmaso

No, první polovina je teda dost hrozná komunistická propaganda, ale ovšem druhá polovina je jiné kafe. Úžasně natočená závěrečná bitva se jen tak v českém filmu nevidí. Je vidět, že Otakar Vávra patří k naprosté režisérské špičce. Za tu hroznou první polovinu misím dát čisté tři hvězdy. ()

Martensson35

Film to v pravdě není špatný, neboť se v technických detailech striktně drží skutečného průběhu bitvy s precizností Bratrstva neohrožených. Bohužel silný nános politické agitky a deformace příslušný době vzniku především v první třetině působí hodně nestravitelně, a tak jinak skvělý válečný film deklasuje do škatulky propaganda. ()

markotter

Film by se dal rozdělit na 3 části: První - hrozná, plná komunistických frází a útoků na druhou stranu světa, druhá - lepší, ale nudná o přípravě vojáků v Buzuluku na boj - dalo se to stihnout za 15 minut a třetí - ta už byla zábavná a poučná o samotné bitvě. Ta byla zpracovaná fakt dobře. Ale jako celek je to slabý průměr. ()

rublik05

Historicky nepřesný, přesto kvalitně natočený válečný film z dílny pana Otakara Vávry. To, že je snímek těžce poplatný době svého vzniku a odpovídá tomu i upravený děj, je snad očekávaná věc, jinak by to soudruzi vůbec nepustili ven. Propaganda se projeví zejména ze začátku a v první polovině filmu, kdy jsou to až do očí bijící komunistické srance. Nicméně pak se vše rozjede do opravdového válečného filmu se vším všudy. Škoda jen, že mě děj místy trochu nudil. Kdyby se celková délka zkrátila o půl hodinky, byla by to úplně jiná liga a snímek by měl patřičný drive. Atmosféra i herecké výkony ujdou, kulisy a lokace taktéž parádní. Nebýt všudypřítomné propagandy a množství nepřesností, bylo by celkové hodnocení daleko lepší. 4/10. ()

Rodin

Pro BOHA!!! Hrůzyplný zážitek, který jsem naštěstí po zhlédnutí povinného školního představení již nikdy nemusel opakovat. ()

groz122

Už jen ze základních údajů vám film říká "Nůůůdáááá" a má pravdu. Na děj který film vypráví je scénář moc dlouhý. Takovýchto filmů jsou tucty. Nejdřív vše vypadá vážně a dramaticky a pak si po celou dobu trvání filmu vyndaváte špínu zpoza nehtů. Nemůžu přímo vytknout herecké výkony, či oko kamery, ale můžu vinit producenty a scénáristy. Když se film táhne, tak se přímou úměrností stává nudným. Nevím, co víc k tomu napsat Na rok 1974 zhruba průměr. 45% ()

Rattlehead

Velmi povedený válečný snímek. Je docela příznačné, že zatímco si pročítám komentáře, tak mi reklama na ČSFD nabízí jakýsi festival filmů o sexuálních deviantech. Věřím, že filmy glorifikující úchyly zde budou mít vyšší hodnocení než tento krásný válečný film o statečnosti našich vojáků. Taková už je totiž (pokroucená) doba. ()

J.e.r.e.c

Zhruba půlku filmu tvoří rudé šrouby do hlavy a uspávací dovádění hrdinných česko-slovenských komunistů čele s Kanyzou a Krampolem se sovětskými děvčaty někde v ukrajinské slévárně, ale ten zbytek fakt stojí za to. Lidice jsou zpracovány daleko lépe než ve filmu, atentát na Heydricha se taky povedl a naprostým vrcholem je závěrečná půlhodinová řež u Sokolova. Tady se s tím Vávra už vůbec nemazlil a rozjel v našich podmínkách už asi nepřekonatelné válečné peklo se spoustou tanků, autentické vojenské techniky a komparzistů. A je v tom minimum patosu; všichni chcípaj jako mouchy (možná jen to chcípání je trochu teatrální, ale budiž), a kdo byl před minutou hrdina, je už v příštím okamžiku tuhej jak sovětská zima. A konečně taky vím, po kom se jmenuje Nábřeží kapitána Jaroše. ()

hidden666

Ten film je dobré shlédnout snad jen kvůli tomu, aby bylo vidět v čem všem hrála plejáda herců, kteří se dnes s oblibou statečně vyjadřují k období "za bolševika". S realitou a fakty má film bohužel máloco společného. Na film se bude vzpomínat též jako na líheň ministrů kultury (Jandák, Štěpánek). ()

massive.at odpad!

Tak takovouhla propagandu sem už dlouho neviděl!!! Kdybych to hodnotil jako "jen" film, tak dám možná dvě, ale tohle se prostě nedalo. Realističnost někam zmizela, nevím kam? Nechci pošpiňovat památku mnoha vlastenců, kteří u Sokolova padli, ale nemůžu přejít oslavu Stalina a Sovětského svazu, když přitom českoslovenští vojáci byli napřed Stalinem deportováni do pracovních táborů a až díky Hitlerovi mohli vytvořit armádu. Škoda jen, že si kulturní výbor vybral O.Vávru k natočení tohoto "velkofilmu" na objednávku. ()

Arccos

Naši u Sokolova by si jistě zasloužili pořádné filmové zpracování. Což o to, zpodobnění vojenských akcí a bitvy je docela slušné a vojákům na východě jistě ostudu neudělá. Jenomže zbytek je neuvěřitelně prolezlý propagandou. Přímo nechutným vrcholem je zvolání popravovaných lidických mužů "Ať žije KSČ!", ale je toho mnohem víc. ()

Bigfuckman

Jak mě zaujaly Dny zrady tak jsem byl velmi zklamán Sokolovem. 2 hvězdičky dávám za závěrečnou bitvu, jinak to nejni nic jiného než řitolezectví rudým bratrům do rektálních otvorů. ()

J.McClane

Snímek nmůžeme zatratit pouze kvůli propagandě. Je to nesporně mnohem lepší film, než první díl trilogie Dny zrady. Vše se mi jeví mnohem více plastické a za scénu Atentát by si zasloužil ještě vyšší hodnocení (Nekonečně vtipná situace, kdy dav míjí umírajícího Reinharda s radou, ať si do nemocnice dojde sám..) ()

Mykhaluu

V dětství jsem byl smrtí kpt. Jaroše zdrcen až do koberce... Po letech jsem byl překvapen, že přes mnohá zoufalství, tak se na to i skoro dá dívat... ()

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“