V roce 1962 se prezident Charles de Gaulle stal pro mnohé Francouze zrádcem, když dal Alžíru nezávislost. Extremisté, většinou příslušníci armády, vytvořili ilegální organizaci a rozhodli se de Gaulla zabít. Když první pokus nevyšel, najali si nájemného vraha, který si řekl o půl milionu dolarů a zvolil si krycí jméno Šakal. Aby získali potřebnou částku, museli vyloupit několik bank. To vzbudilo pozornost tajné služby, která se pouští do pátrání. Zadrželi kurýra extremistů a mučením z něj dostali jediné jméno ? Šakal. Ten za sebou důkladně zametá stopy. Komisař kriminální policie Claude Lebel, který byl pověřen pátráním, se pomalu a za naprostého utajení dostává záhadnému atentátníkovi na stopu. (TV Nova)

merigieren

dalo by se říct, že je to 2h pořád stejný, střídají se záběry profi vraha, který v každém tahu někoho zabije nebo změní identitu a v druhém záběru komisař s aparátem zdrojů upřesňuje, o krok pozadu, kdo je vrah, aby nakonec zjistil, že to neví a nějakým zázrakem ho odhalil v poslední vteřině. Ale bylo to docela zajímavý, plno nápadů na obou stranách... vlastně jedna muška mi tam vrtá hlavou, na začátku prohlásil, že jakmile se akce prozradí, tak končí, přitom už skoro od začátku věděl, že po něm jdou... ()

BeranSon

Naprosto strhnující hra na kočku a na myš, přičemž divák může pozorovat umění jak hledaného, tak pátrajícího. Šakal má pevnou režii, výjimečný scénář a především silný životní příběh, který čerpá ze skutečých událostí, to je skvěle pestrobarevná paleta skýtající velké množstvý barev. Takže spokojenost opravdu velká. Jediná škoda urychleného finále, které mělo být rozvinutější, jenže to filmu z roku 1973, který mě dokázel nadmíru v předchozím ději plně upoutat odpouštím. Jak jsem již řekl, obě roviny (Šakal/ policie) jsou skvostně zkomponované, na jedné straně sludujeme příběh frajera, který počítá se vším možným, je připraven na spoustu věcí a má k tomu i nějaké to štěstí, a na straně druhé pozorujeme rozsáhlí pátrací tým těch nejlepších, kteří z nulového počtu informací dokáží vyčíst divy. Tento snímek vřele doporučuji, pokud si chcete odpočitnout od "moderního" pojetí kinematografie. - 9/10 - ()

Evander

Den Šakala je výborným filmem, od kterého jsem však upřímně čekal ještě o trochu více. Film mi místy přijde takový nemastný, neslaný, místy pomalý, místy vyloženě nudný, násilí se mi prakticky v každé scéně jeví úplně zbytečné – do filmu mi vůbec nezapadá, a tak snad jen postava vyšetřovatele Lebela se mi opravdu líbila, byť i ten je poměrně nevýrazný. Přes všechna tato negativa má však film poutavý příběh a místy má děj i docela slušný spád. Čím více nad filmem přemýšlím, tím těžší je pro mě správně naformulovat a sepsat myšlenky, protože na jedné straně je Den Šakala opravdu dobrým filmem, avšak na straně druhé musím říci, že jsem od něj čekal více snad v každém myslitelném ohledu. Můj výsledný dojem z filmu je tak poněkud rozporuplný... Závěrem dodávám, že nevalně hodnocený americký remake s Brucem Willisem je mi celkově mnohem sympatičtější. 80% ()

Lucas87

O tomto filmu sem se dozvěděl z jednoho dokumentárního cyklu, film popisuje jeden z pokusů o zabití Charlese de Gaulla mazaným zabijákem, celkem se jednalo o 30 pokusů o atentát na tuto osobu během jeho funkce. Ze začátku sem si říkal, že to je moc natažené, ale jakmile Šakal něco udělal, za chvilku o tom věděla tajná služba. Takže film měl i přes svou délku dynamický příběh. Na film z roku 1973 je to velmi povedený thriller. Líbil se mi, ovšem dá se na film takového ražení podívat jednou za čas. Edward Fox byl dobrá volba, takový sympaťák v roli zločince se hledá špatně. 4* ()

bif

Toto rozhodování bylo extrémně náročné, protože Zinnermanna jako tvůrce opravdu obdivuji. Šakal je dvě a půl hodiny dlouhá krimi v podstatě bez hudebního doprovodu, k tomu se však dostaneme později. Nejdříve pozitiva, těch je hodně. Kamera je skvělá, střih také, režie jakbysmet, Edward Fox podal životní výkon, fajn. A nyní zpět k hudbě, možná díky tomu, že se Zinnermann pokusil o větší autetičnost tím, že film hudby zbaví, mi film přišel opravdu moc dlouhý a bohužel musím říct, že až na pár vážně skvělých a napínavých scén, nudný. Filmařská kvalita se mu nedá upřít, ale faktor zábavy byl někde jinde než mohl být, bohužel. Po druhém shlédnutí beru všechny negativa zpět. Geniální krimi. ()

kabel

První kniha kterou jsem od Forsytha přečetl byl právě Den pro Šakala a byl jsem nadmíru spokojen. Hned poté jsem si pustil tento snímek od Zinnemanna a má spokojenost přetrvala. Opravdu skvělé zpracovaní, kde Edward Fox úžasně ztvárnil svojí roli, která mu dokonale padne. ()

DAPDO

Parádní politický thriller.Kdybych měl srovnávat s remakem z roku 1997 s B.Willisem, tak je tento určitě lepší.Slušelo by klidně i šest hvězdiček.Edward Fox je tak skvělý, že jsem mu prostě musel fandit.A už se těším na knihu od Forsytha, kterou jsem konečně sehnal. ()

darkreider

Dlho som odkladal praotca môjho obľúbeného šakala s Willisom. Ale vďaka čakaniu môžem usúdiť, že 40 rokov starý film, ktorý je aj v tejto dobe veľmi zaujímavý a precízny, môžem s kludom označiť za kvalitný. ()

Drom

Napínavý thriller v klasickém zpracování ze 70. let. Jak píše kolega Tosim, zvláště první polovina filmu je trochu rozvláčná, jsme holt zmlsáni dnešním trendem akce na každém rohu. Přes to však stojí za to vše ustát a ponořit se do postupného budování napětí až k vrcholu na konci. V úvodu se také mihne skoro columbovský Peugeot 403, ve správné barvě avšak s pevnou střechou. Film je velmi skromný co se týče podbarvovací hudby a vše je tak ponecháno na velmi dobře zvládnutých scénách a dobrých hereckých výkonech. Zabiják ztvárněný Edwardem Foxem je velmi chladný a rozhodný, přes to však neobyčejně charismatický. Oskarová nominace za střih byla zcela oprávněná, neboť střídání scén je na mnoha místech skoro geniální, zvláště v druhé půli, kdy se stupňuje pátrání policie. Téměř notoricky známý konec v jámě lvové, živě mi připomínající můj střet s policií při návštěvě Paříže v den oslav pádu Bastily (já se chtěl jenom poválnout v parku čekaje na kamaráda, ne střílet prezidenty), je pak skvělé vyvrcholení celého dramatu. Mávnu Ti, Oto. ()

Biopler

Nestarnúca klasika, v ktorej pozorujete úžasne oddaného profíka, podriadeného svojej misii, až ostáva rozum stáť. Z Edwarda Foxa sa v druhej polovici filmu stáva chladný týpek, ktorý má, napriek chybám, v talóne stále plán B, aby bol opäť o krok pred vyšetrovateľmi. Sledovanie akoby dvoch paralelných príbehov, ktoré sa navzájom prelínajú a skrz spojky vedia o sebe, je ukážkovým príkladom majstrovstva tvorcov, ktorí nepotrebujú okázalo ohúriť množstvom akcie, hi-tech vychytávok či počtom mŕtvol. Film by som ani nenazval napínavým, až na záver, skôr precíznou ukážkou pilovania detailov v práci, počas ktorej potrebujete myslieť dopredu a variovať možné scenáre. Podmanivý filmový kus, zrejúci ako víno. ()

mardun

Filmy, které obklopují skutečnou historickou událost fiktivním příběhem, mají vždy něco fascinujícího. Nejenže to dodává ději skutečný pocit realismu, čímž zvyšuje napětí a intenzitu, ale také v nás vyvolává pocit, že možná příběh není fiktivní. I když to odporuje naší logice, ten pocit stále zůstává v našich myslích; kdo ví, možná se opravdu pokusili 25. srpna 1963 atentát na Charlese de Gaulla, který byl rychle utajen úřady. Samozřejmě, Fred Zinnemannův film "Den Šakala (1973)", založený na úspěšném thrillerovém románu Fredericka Forsytha z roku 1971, nepředstírá, že vypráví skutečný příběh, ale zůstává to vzrušující úvaha. Film sleduje chytrého, bezohledného atentátníka - s krycím jménem Šakal - jak plánuje zastřelit francouzského prezidenta, stejně jako zoufalé snahy úřadů chytit tohoto anonymního muže, než může své plány uskutečnit. Na rozdíl od většiny thrillerů, které se soustředí na chycení vraha, než může udeřit, "Den Šakala" tráví většinu času s atentátníkem, kde sledujeme, jak inteligentně a umně kreslí své pečlivé plány a realizuje je. Šakal (Edward Fox) je muž mála slov; tichý a svědomitý profesionál, který nikdy nedovolí, aby emoce ovlivnily jeho práci. Poznáváme jeho chytré brilance ve všem, co dělá, ale film nikdy neslaví jeho inteligenci a obdiv není emocí, se kterou jsme ochotni reagovat na něj. Na opačné straně morální škály je zástupce komisaře Claude Lebel (Michael Lonsdale), plachý a měkký detektiv, který se ukazuje jako překvapivě chytrý a vynalézavý vyšetřovatel. Způsob, jakým on a jeho kolegové rozbíjejí Šakalův neprostupný plán, je skutečně poutavý a zajímavý. Vzhledem k historickému zázemí příběhu je nevyhnutelné, že pokus o atentát nebude úspěšný, i když Zinnemann dokázal příběh naplnit stálým napětím, které se pomalu stupňuje, když se blíží osudový den - Den osvobození v Paříži. "Den Šakala" se řadí k filmům jako "Všichni prezidentovi muži (1976)" a "Zodiac (2007)", které nějakým způsobem udržují napětí, přestože jejich závěry nikdy nejsou pochybné {ačkoli, musíme přiznat, tyto dva měly dodatečnou zátěž úplně faktického příběhu}. Přestože byl Forsythův román fenomenálně úspěšný, filmová adaptace byla propadákem, což Zinnemann později připsal tomu, že v hlavní roli by l neznámý herec. Přesto je nyní "Den Šakala" považován za klasický thriller, který inspiroval i průměrný remake z roku 1997, "Šakal", ve kterém hrají Bruce Willis a Richard Gere. ()

arkie

Veľmi realistické a zaujímavé, ikeď tomu chýba moderný akčný prístup - čo je nakoniec asi aj dobre. ()

Dan

Velmi dobře natočený thriller. Jenom mi trošku vadí přlíš nereálná zkratkovitost a všechny řeči pořádně mluvících postav v angličtině (i když s francouzským akcentem) - to mi příliš tahalo uši. ()

sonoluca

Poctivá filmařina ze starý školy. Některé, prakticky totožné scény, se objevily i v o více než 30 let starším remaku, Zinnemannova verze má ale ve všem, včetně herců, jasně na vrch ()

waska

Kdo četl knihu Frederyka Forsytha musí potvrdit, že se jedná o skoro na vlas shodný přepis a zároveň stejně prvotřídní. Sledovat Šakala, jeho vůli, úpornost a snahu dovést vše do úspěšného cíle je lahůdkou. Určitě k tomu přispěl skvělý Edward Fox a jeho úhlavní pronásledovatel Michael Lonsdale. Ani delší stopáž filmu nevadí díky skvělé atmosféře. ()

bakeero

Opravdu výborný "atentátnický" thriller, který vás i přes svou více jak dvouhodinovou stopáž nebude ani chvíli nudit. Klobouk dolů, že si i po tolika letech dokáže udržet chytlavou atmosféru. Poznáte, že i když tenkrát ještě nebyly gigantické počítačové databáze, tajná služba si dokázala poradit pěkně postaru a stejně si svého muže našla... ()

Chosef76

anglicko-francouzská koprodukce daleko předčí americký remake filmu. Velmi věrohodné ztvárnění příběhu excelentního nájemného zabijáka, který plánuje zastřelit gen. Charlesa de Gaullea. Charizmatická hlavní postava, skvělý scénář, věrohodné (až téměř autentické) pojetí zasluhuje maximální ohodnocení ! ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale