• Marek1991

Aj keď autor predlohy vníma tento film ako lepší než ten, ktorý sa nakrútil neskôr, paradoxne ja si myslím, že divácky sú na tom oba dosť približne rovnako. Tento je viac byrokratickejší podľa mňa a záver má podľa mňa tak naivne náhodný, až je to odpad. Vo filme je veľa rečí, všelijakých telefonátov kade tade, hľadania po úradoch, overovania, hypotetizovania, no nič chytľavé, čo by mi dalo dôvod prečo si pozrieť práve tento film.(13.7.2015)

Keď som tento film videl ako 16 ročný, ihned sa zaradil do mojej top 10. Myslím, že dnes by sa na tom nič nezmenilo, kedže niektoré výborné pasáže si stále pamätám a žasnem nad nimi. Policajná piplačka mi pripomenula Kurosawove Nebo a peklo. Dokonalý politický špionážny triler. Ani na druhý krát sa nič nezmenilo, tomuto sa nedá vytknúť absolutne nič. Absencia tohto filmu v 1001 filmoch, ktoré musíte vidieť, je jeden z najvačších omylov jej tvorcov.(1.9.2009)

jedná se o jedno z nejlepších převedení knižní předlohy na filmové plátno! Dnes již kultovní politický thriller podle románu mého oblíbence F.Forsytha, který vychází ze skutečných událostí okolo pokusu o atentát na francouzského prezidenta generála Charlese de Gaullea. Opravdu pouze nepatrně slabší než knižní předloha, ale na obranu snímku musím podotknout, že kniha je FANTASTICKÁ! Je to thriller v typickém francouzském stylu, natočen téměř dokumentární formou, která příběhu jenom prospívá! Po celých 145 minut snímku se ani na chviličku nenudíte, příběh neustále graduje až do závěrečného finále. Životní výkon zde podává Edward Fox v roli nájemného vraha ( chladnokrevného zabijáka bez emocí, soucitu, který jde za každou cenu za svým cílem! ) Toto je ten případ, kdy hlavnímu hrdinovi ( byť zabijákovi ) držíte palce, ať se mu to povede! Tento politický thriller zraje s dobou jako víno a nevyrovná se mu téměř žádný z novodobých akcí nadupaných thrillerů! Remake s B. Willisem tomuto snímku nesahá ani po kotníky! Vzdávám hold všem zůčastněným a s trochou nostalgie nezbývá než říci: velká škoda, že takovéto snímky se už netočí! Velmi silných 5*! Kandidát do top 10!(18.11.2008)

Mistrný film, který mě zcela dostal - v závěru jsem napětím téměř nedýchal (byť mi bylo v podstatě jasné, jak film skončí). A to jsem ho zpočátku sledoval dosti vlažně, a dokonce jsem i uvažoval, že to nedám a pustím si něco jiného - to by byla strašná chyba! Upřímně řečeno, ten film mě nadchnul už jen tím, kolik se v něm prohání citroënů DS - jsem si jistý, že jsem jich v žádném filmu neviděl tolik pohromadě, a už jen díky tomu jsem se při sledování téhle báječné podívané tetelil blahem - jaké skvostné auto, jaký nadčasový design, jaké mistrné dílo automobilové historie! Bezvýhradně ten vůz zbožňuji. A když už jsem u těch odboček, honila se mi hlavou při sledování ještě jedna věc - údiv nad tím, jakého povyku se zde vyvolá kolem ohrožení jediné osoby: vše musí jít stranou, jeho život je maximální prioritou, a jeho ochrana má přednost před vším a musí jí být dosaženo za každou cenu. Tato fascinující naléhavost, kterou celý film doslova sálá, je naprosto neuvěřitelná - a cynik ve mně žasne, kolik energie se zde na jedné straně investuje do spáchání politického atentátu, a kolik na straně druhé k jeho potření. Lze si jen domýšlet, kolik běžné policejní agendy by muselo jít stranou, aby se mohlo tolik lidí věnovat honbě jednoho jediného zločince. A přitom, kdyby de Gaulla skutečně oddělal, nahradil by ho za chvíli jiný potentát, a bylo by, dere se neodbytně na mysl. To mě na tom osobně fascinuje nejvíc, ta sdílená představa - na straně atentátníka i policie - že v se v osobě prezidenta kumuluje státní moc, a číkoli eventuální kroky k ohrožení jeho života udělají z takového opovážlivce veřejného nepřítele číslo 1. Nerad bych se mýlil, ale jsem v pokušení se domnívat, že instituce politického atentátu je totiž v současnosti již na vymření, a po této stránce tak tento film představuje v podstatě historickou sondu z časů, které dávno patří minulostí. Představa, že by dnes bylo něco takového možná, se mi zdá krajně nepravděpodobná. Och ano, přiznám se, že to nemám ze své hlavy - dočetl jsem se u jednoho autora, že poslední tři desetiletí přinesla v západním světě zajímavý a v mnohém potěšitelný vývoj – neobyčejně ubylo politicky motivovaných atentátů.... Jako jedno z možných vysvětlení zmíněný autor uvádí skutečnost, že se společnost významně zkultivovala a zmírnila, takže většině obyvatelstva je nemožné vztáhnout ruku na kapra či slepici, neřku-li na lokálního satrapu, což myslím nebude daleko od pravdy. Ale zpět k Šakalovi - je to naprosto vynikající film, kterému nemohu nic vytknout a který vůbec nezestárnul - naopak, ubíhající léta od premiéry mu jen přidávají na zajímavosti. Tenhle film bude i nadále zrát jako víno, jsem si tím jistý.(14.10.2014)

Pomalý film točený skoro až jako dokument. Milovnící současného módního trendu digitalních kamer a realičnosti by zajásali. Ovšem mně Šakal chvílemi spíš uspával a nudil. Gradace žádná. Dramatická hudba, výrazné herecké výkony. Nic z toho. Opravdu skoro dokument. Leč perfektně udělaný a působivý, ikdyž rozvleklý. Doporučuji těm co se jim líbil nový Fincherův Zodiac.(13.9.2007)

• - Frederick Forsyth sa vyjadril, že ide o jeho najvydarenejšiu filmovú adaptáciu. (Zdroj: zivot.sk) (kacer4)

• - Děj začíná věrnou rekonstrukcí pokusu OAS o atentát na Charlese de Gaullea v srpnu 1962 a následným zatčením hlavních strůjců, zbytek filmu je již fikce. (kenny.h)

• - Založeno na stejnojmenné novele Fredericka Forsytha. (Chatterer)