Série(2) / Epizody(3)

Docent Stehlík (I. Trojan) se téměř administrativním omylem dostává z policejní akademie na oddělení vražd. Padne do týmu hned poté, co kriminalisté začínají vyšetřovat brutální vraždu mladé dívky v lese u Prahy. Snaží se být užitečný jako specialista na psychologické profilování vrahů, ale na oddělení ho mají všichni za blázna, a tak ho neúprosný šéf tvrďák Šera (O. Vetchý) posadí do kanceláře s extrémně problematickou Fousovou (T. Ramba). Věří, že si navzájem znechutí práci natolik, že z oddělení odejdou. Netuší, že stejně jako jeho áčkový tým přezdívaný „Dvojčata“ (M. Taclík a M. Hádek) budou nakonec tito dva notoričtí potížisté velmi cenní nejen v kanceláři, ale i v terénu a možná, že nejen u jedné vraždy. (Česká televize)

HonzaBez

Tahle krimi série už svým názvem dávala asi avízo, že to bude tak trošku o tom, že vyšetřování vražd nemusí být jen o práci "ranařů a pistolníků", ale že může být užitečné mít v týmu i někoho, kdo se na ty věci dokáže "dívat jiným úhlem pohledu". Před čímž jsme varováni nebyli, byla přítomnost uřvané ambiciózní holky, co je "drzá jak lázeňská veverka". Tereza Ramba byla někdy drsná asi až moc, a stejně tak až moc mi přišlo, že scénář staví na hlouposti policejních matadorů. Jak mohl třeba ve třetím díle Matěj Hádek okamžitě nevyhlásit pátrání po majiteli modrého auta, jehož poznávací značku musel určitě  vidět, to mi moc jasné není. Ač tedy nakonec je otázkou, jak se celý policejní tým stihl dostat včas na inkriminované místo. Zavolal si snad pomoct sám Trojan nebo ti policejní "ranaři" si nakonec přeci jen dokázali spočítat, že jedna a jedna jsou dvě? Na tuhle otázku jsem v závěru žel odpověď nedostal. Za to zde nemohla nechybět téměř závěrečná scéna s uznáním ze strany šéfa mordparty Vetchého vůči docentovi. V tomto ohledu vcelku předvídatelný závěr, přesto (nejen v případě této scény) hezky zahráno a ze strany Jiřího Stracha i hezky natočeno. Jen ten scénář mohl být krapet logičtější a mohlo v něm být méně prostoru pro uřvanou Terezu Rambo. Ale jinak v zásadě spokojenost. ()

UhLee

ČT minisérie - (6,5/10). Když jsem se dozvěděl, že na obrazovky České televize zamíří minisérie z kriminálního prostředí, který bude mít na starosti velmi zdatný český režisér Jiří Strach, tak jsem velmi zpozorněl. Když bylo ještě oznámeno, že se v minisérii objeví velká část seriálu Případy 1. oddělení, tak mi to přišlo jako hrozně epický crossover. Hlavní role se chopil Ivan Trojan, který je mimochodem taktéž výborným českým hercem. Sekundovat mu měla Tereza Ramba, která pro mě velkou hereckou neznámou a je to takový chameleon. První díl mě okamžitě vtáhl do středu dění, kde se vyšetřovalo řádění sériového vraha. Krásné nastínění případu a pomalé odkrývání podrobností. Připomínalo mi to takový slabší český odvar Temného případu. Herci začali rozehrávat své herecké koncerty, kdy si již dříve zmiňovaná Tereza Ramba kradla pro sebe velkou část pozornosti kvůli své dosti šílené povaze. Bavila mě postava Ondry Vetchého, která se dosti odrážela v postavě, kterou hrál i v dříve zmiňovaném seriálu. Jeho postava zkrátka neustále řvala a to mě hrozně bavilo. Druhý díl v mých očích přinesl mírnější pokles kvality, kdy se děj na můj vkus až moc zpomalil a byli jsme svědky dosti nelogických rozhodnutí. Na druhou stranu se nám pomalu začal rozkrývat obraz celého případu. Poslední díl byl ovšem výbornou podívanou, která krásně propojila všechny díly dohromady a vyložila na stůl všechny karty. Konec samotného vraha byl možná na můj vkus trochu zkratkovitý, ale v kontrastu s celým seriálem tam vlastně zapadal. Hlavně výběr herce, který byl oním predátorem, byla taktéž castingová výhra, protože slizkost herce byla neuvěřitelná. Zůstal jsem přikovaný ke gauči, jako celá moje rodina, se kterou jsme tuto minisérii hltali každou neděli. Jsem zvědavý, jestli přijde v budoucnu nějaké pokračování, protože z mé strany je tam určitě nemalý zájem. 🔝Nejlepší epizoda: Rozhodnutí (E03)🔝 ()

filmmovier

Docela zklamání. První díl je ještě fajn, ale s každým dalším kvalita bohužel klesá. Sice se po celou dobu tvůrcům jakžtakž daří budovat napětí, ale výtek mám bohužel habaděj, a takový veleprůměr, jakým Docent je, jsem od Mareše, Malindy a Stracha vážně nečekal. Herci jsou výborní. Trojan si svou roli neskutečně užívá a je fakt vidět, že je mu psaná na tělo. Ramba je taky výborná, bohužel její postava je napsaná o dost hůř, takže ten její neustále nasranej ksicht a řev musí za pár minut zákonitě začít lézt na nervy. Vetchý je taky výborný, ale hraje to naprosto úplně stejně, jako Kozáka. Taclík a Hádek jsou taky výborní, ale Dvojčata jsou bohužel neuvěřitelní dementi, a vůbec nechápu, jak tihle dva můžou být nejlepší detektivové týmu. Na všechno přijdou víceméně náhodou, nezapíšou si poznávací značku, nechají si ujet pachatele, vůbec jsem nepochopil, jak na to nakonec mohli přijít, když snad nic z toho, co udělali, nebylo správně. Tím se obloukem vracím k Rambě - vůbec, ale vůbec jsem nepochopil, jak na to mohla Holému její postava skočit - tisíc výmluv, obrovský barák, ve kterém žije sám... jak očividné. Ale vlastně chápu - jinak by na něj nikdo nepřišel. Samotné finále pak bylo také nechtěně směšné. Trojana s lžící na boty bych ještě pochopil, k té postavě to docela sedí, ale Holého bojový pokřik mě opravdu rozesmál... Dobře, teď jsem si postěžoval, na závěr ještě něco málo pochválím. Ani jedna část nenudí, fakt to příjemně utíká a v jádru je to pořád zatraceně dobrá detektivka. Strach (Jirka) to vede dobře, napínavé je to taky správně, ale celé je to prostě tak nějak rutinní a moc na jistotu. Taky je škoda, že docentovo profilování bylo prakticky nevyužité a že jednotlivé pátrací linie už v závěrečném díle působily opravdu směšně. Já jsem si to sice užil, na druhou sérii se těším, výsledný produkt nezklamal, ale 1. oddělení ani Devadesátky to prostě nejsou. A Docent je průměr i v porovnání s mnoha jinými seriály z dílny ČT. Je to škoda, snad to příště bude lepší. 65 %, bohužel. Výš to ale fakt nejde. Možná jsem vyzněl až příliš negativně, taková hrůza to opravdu není, ale tohle prostě MĚLO být mnohem lepší. ()

Lachtaan

Další generická blbost od ČT dojela do svého konce a i ta trojka je u mě tentokrát silně hraniční. Vlastně jsem tak znavený těmato lehce zapomenutelnými minisériemi, že se mi nechce ani moc nadávat na to, co tu mohlo být všechno mnohem lépe uděláno a radši budu držet hubu a krok s přesvědčením, že u pokračování rozhodně nebudu. ()

Cushing

Proč si Hádek ve 3.dílu nenapsal a nezjistil poznávačku toho prchajícího auta? ... Ten scénář je tragickej. ()

hanagi

Všechno to, co se tady seriálu vytýká, se mi vlastně líbí. Beru to totiž s nadsázkou a s nadhledem. Nečekala jsem další 1. oddělení a myslím, že to tak nechtěli ani scénáristé. Naopak, své původní dílo používají jako odrazový můstek a záměrně ho odlehčují. A do tohoto konceptu pak přesně zapadají všechny tolik kritizované postavy - pedantský profesor, horlivá a prostořeká policistka, omezený a uřvaný šéf i komické duo "dvojčat". Nemám důvod remcat, bavila jsem se. ()

fabecc1222

První řada (druhá už je potvrzena) Docenta je z tvůrčího hlediska mnohem více Strach, než Malinda - Mareš, jen tomu chybí ta mysteriozní stránka jiných jeho krimi...Docent je jinak úplně rutinní kriminálka, kterých jsou mraky, což vzhledem ke jménům scénáristů docela překvapuje. Nesourodá hlavní dvojka, "neschopní" vyšetřovatelé...Plus tady dělají Mareš - Malinda svůj první větší přeslap, a napsali pro Vetchého úplně stejnou roli, jako v Případech 1. oddělení. Ramba tu má svou suveréně nejhorší roli, její Fousová je nesnesitelná skoro v každé scéně. Výsledkem tak neni vyložený průser, ale vzhledem k tvůrčím jménům by člověk asi čekal něco víc, než sérii filmových klišé, splácaných do uceleného seriálového formátu. ()

Autogram

Trojan to tu dal na Svěráka, tá podoba s jeho mladším JA bola celkom príjemná. Vcelku zaujímavé krimi, ktoré sa síce nevyhlo chybám, ale dobre zahrané, napínavé, až na príliš rýchly záver. Jedna z vecí, čo naozaj udrela do očí, je to unikajúce modré suvečko, ktoré policajnú dvojicu nijak nerozhodilo, aj keď práve také už niekoľko dní hľadali. ()

Ravi

Záměr pana Mareše byl více, než jasný. Ukázat, že analytik je minimálně stejně dobrý a důležitý při vyšetřování, jako operativec, natož kdyby opravdu týmově spojili síly. V tomto duchu se to všechno povedlo, a to včetně načasování a spádu příběhu. Co se nepovedlo, byl ten závěr. Celé tři díly sledujeme promyšlené uvažování psychopata, kterému se zčásti štěstím, zčásti vychatralostí, daří vyhýbat se oku spravedlnosti. No a pak vyběhne v bezvýchodné situaci ze sklepa se sekáčkem v ústrety nabitým pistolím jak ta netupější fetka poté, co ši šlehla všecho, co doma bylo. Tohle mě na tom hooodně zklamalo. Ale jinak to byla opravdu povedená minisérie a stál bych o nějaké pokračování. 75% = 4/5 ()

Anet21

⚪Ako celok slabota, prvý diel ešte uchádzajúci rozbeh, potom len dojazd na neutrál - všadeprítomné nesympatické postavy, prípadne postavy bez zmyslu výskytu v deji (minister, otec docenta, žena docenta), množstvo postáv je zbytočne afektovaných, kričia, sú permanentne urevané a premúdrené (Ramba, Vetchý), samotný vrah je vraj génius, ktorý sa ale správa ako úplný amatér, scenár má postupne diváka za hlupáka, najprv ho dve časti zahlcuje vyslovene tonou nepotrebných informácií, ktoré sa ešte neustále opakujú, kto, kde, kedy, ako, s kým, ktoré by sa dali na polovicu okresať, aby posledný diel potom nahadzoval detektívom jednu deus ex machina za druhou a xy príhodných nálezov a výpovedí.⚪Samotný motív unášania cudziniek, ktoré pracujú na čierno a nikto ich nehľadá tiež nie je nič inovatívne, čo by asi ani nevadilo, ak by to bolo aspoň spracované dobre, s postavami, ktoré si divák obľúbi. Slabota, priemerný scenár a priemerné výkony, teda priemer na úrovni každej inej modernej českej detektívnej minisérie.⚪ ()

Maynard.

No, tak detektivku si seňor Strach zkusil a teď už hurá zpátky do pohádky. Takle ne čoveče... Ještě ten první díl tomu dal docela atmošku a jakousi naději lepších zítřků. Ale poslední díl to uplně zazdil, zpomalil a odnapnul :o). Trochu mi přišlo zbytečný, že se to mělo tendenci podobat Případům 1 odd. Tím Vetchým to byl prodle mě špatnej tah, i když to zahrál jako dycky suprově, ale měli tam šoupnout někoho jinýho. Proti Trojanovi nic nemám, i když tohle si podle mě za rámeček uplně nedá. No, ale co mi pije krev od začátku, tak Ramba, já tu ženskou prostě nemůžu ani cejtit v jakýmkoli filmu... ()

velkyvezir

Takže pachatel měl dovolenou, kdy něco kutí doma, přičemž si jede do hospody pro cigarety, ale kvůli přítomným policistům si je nekoupí a jede domů, kde na lince má skoro plnou krabičku. To byl moment, kdy smíšené pocity se změnily ve zklamání. ()

Vajonek

Začátek série hodně tragický (viz i komentář k první epizodě), v podstatě všichni se tam chovali každou chvíli dost nelogicky, ještě navíc byli příjemní jak víte co a jediné, co uměli, bylo po sobě většinu času řvát jak zjednaní. Řekla bych, že dosti důležitou složkou úspěchu při vyšetřování vražd(y) je spolupráce v týmu a kdyby policajti reálně spolupracovali jako tohle osazenstvo, tipuju, že by vyšetřili leda tak starou bačkoru (což se skoro stalo i v této fikci). Děj byl dost nepřehledný, bylo dost obtížné to celé sledovat a nějak se v tom orientovat. Bylo to velmi roztahané, spousta dílčích zápletek nedotažených, vyšlých do ztracena. Postupně přece jen došlo ke zmírnění (rozhodně ale ne úplnému odstranění) některých uvedených negativ, např. Monika Fousová se nám trochu vyklidnila (tenhle dojem ale, pravda, možná posílila skutečnost, že byla vlastně celý poslední díl vlivem více či méně absurdních okolností, blbých rozhodnutí a náhod tak nějak mimo hlavní obraz). Příjemně mě překvapil Ivan Trojan, jak vizuálem, tak působivým, přesným ztvárněním zajímavé postavy, kterou hrál. A vlastně i takovou zvláštní, celkem příjemnou chemií, kterou si postupně vybudovali s Terezou Rambou. Takže ve výsledku dávám takové hraniční tři hvězdy. Rozhodně z Docenta ale nejsem dvakrát nadšená, možná měli Mareš s Malindou zůstat u prvních řad Případů, ty byly skvělé, a nepokoušet scénáristické štěstí dále. Odhadovala bych ale, že vznikne minimálně pokračování Docenta, v závěru k tomu byly určité náznaky. Já si tedy ale vůbec nejsem jistá, jestli dvojce dám šanci. 55 %. ()

klukluka

Zázrak se nekonal a limča o ve finále nejlepším detektivovi s nejhorší výchozí pozicí byla přesně tím, čím být měla- béčkem autentických a výborně natočených Případů 1. oddělení. ()

Wally

Přehnané očekávání a možná nanejvýš průměrná detektivka... Prostě mne to nechytlo. Labyrint byl o světelné roky lepší. Tady bych stěží hledal něco, co mne zaujalo.. ()

Tjaden

Po bezkonkurenčních Případech 1. oddělení se scénaristické duo Mareš-Malinda rozhodlo podílet na mainstreamovější detektivní minisérii, přičemž se mohlo spolehnout na osvědčenou partu herců. Zatímco však dnes již kultovní "Případy" těží z reálných kriminálních kauz a zobrazování skutečných policejních postupů, Docent se utápí v tradičních klišé a bez povšimnutí zapadá do běžné české seriálové tvorby. Za problematické považuju především chování hlavních postav a vykreslení jejich charakterů. Neustálé emocionální výbuchy (především Terezy Ramby a v menší míře i Ondřeje Vetchého) působí značně nepřirozeně a zdvihají otazník, jak by takové osoby vůbec mohly projít přijímacími psychotesty. Připravované 2. sérii zřejmě dám šanci, ale rozhodně nemůžu tvrdit, že bych se na ni vyloženě těšil. ()

F.W.Colqhoun

Policejní rodina je základ policejního státu. Docentovi lze rozumět jako jakési očistné kúře Jiřího Stracha po ponoření do kdysi osvěžujících, již nějakou dobu kalných esoterických vod bubu-sérií, které doufám ani on sám nebral příliš vážně. Jeho čerstvou práci naopak skoro vážně brát lze. I když se točí okolo šestákového motivu sériových vražd, manifestuje cosi, co lze považovat za detektivní vyšetřování, včetně slepých uliček, falešných a domnělých stop, falzifikujících se hypotéz a všeho to, co činí řešení skutečných problémů nelineárním. Základní konflikt neprobíhá mezi vyšetřovateli a pachateli, nýbrž mezi metodami policejní práce. Nejspíš proto ty divácké stížnosti na 'nudu' - čím realističtější to je, tím méně to odsýpá; a odsýpání je kupodivu velmi žádaná komodita, snad aby se už mohlo jít brzy spát. V jednom ohledu zašel Strach a scénáristé příliš daleko: Dysfunkčnost policejního týmu je alarmující a já doufám, že skutečnost reflektuje spíše méně věrně. Složitost problémů vyplývá z povahy světa, stejně tak existence kreténů. Sem tam nějaký profesionál se snad i u policie našjde. Prosím vás, s pánem režisérem Renčem citlivě. To víte, je to umělec. ()

Disease

Nejslabší, co jsem od Jiřího Stracha viděl. Díl od dílu sestupná tendence. Jak mi v prvním dílu přišlo, že mezi Docentem a Fousovou to celkem funguje, v druhém díle už to bylo jen o výkřikách. Ty humory až na pár výjimek byly značně křečovité a sklepní finále bylo zase nechtěně parodické. ()

Lefty86

Všechno dobrý, jen v posledním díle ukázala tv policie že kdyby byla takhle blbá i ta skutečná tak nevyřeší asi nikdy nic. ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy