Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Šarmantní Brosnan, slušný Beanův záporák, modré BMW a ruská programátorka, kterou byste si klidně přibalili na dovolenou. Zlaté oko je dokonalou akční jízdou a ztělesněním všeho, co si pod pojmem "bondovka" představuji. A hlavně má jeden velký trumf - nepřekonatelnou honičku s tankem. Pokaždé, když Brosnan projede barákem a trademarkově si upraví kravatu, můžu umřít blahem. Best Bond movie ever.(25.2.2006)

Bond 17 - nový Bond, nové tempo, nové zápletky v novém světě. Vynikající 007 v podání Pierce Brosnana, kterému můžeme i dnes vděčit za to, že James Bond přežil, že se posunul do doby po studené válce a agent Jejího veličensta si to nasměroval do nového století a tisíciletí. Zlaté oko je pravděpodobně nejlepší Brosnanova bondovka a až na několik za vlasy hodně přitažených scén jde o parádní podívanou.(4.12.2006)

Ruská zločinecká organizace unese moderní bojový vrtulník a využije ho k tomu, aby se zmocnila tajného satelitního systému Zlaté oko. Vyšetřením případu je pověřen James Bond, kterému se téměř povedlo záměr zločinců zmařit už v okamžiku únosu vrtulníku. V Petrohradě se pokouší prostřednictvím bývalého agenta KGB Žukovského proniknout k šéfovi organizace, aby nakonec po řadě nebezpečných situací zjistil, že ji řídí jeho bývalý kolega, potomek ruských kozáků, který se chce pomstít Británii za to, že kozáky předhodila bolševické genocidě. Spatlaný a nepřehledný scénář vyvažuje slušná porce akce a Pierce Brosnan.(5.3.2009)

Tak tímhle si Brosnan získal fanoušky na svojí stranu. Nasadil laťku vysoko a už ji nepřeskočil. Myslím, že to bude něco jako Craig, Casino Royale se zdálo byti propadákem,ale podle všeho to bude hit. Zlaté oko patří mezi ty lepší a z těch nových snad nejlepší. Nadupadé, efektní, prostě vynikající každým coulem. Souhlasím s tím, že je to už takové více modernější, ale nevidím to jako špatné.(11.8.2006)

• Dudek

James Bond je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších filmových postav a sérií. Není se čemu divit, vždyť filmy o tomto charismatickém agentovi nabízejí průměrnému divákovi přesně to co si jen může přát, efektivní výbuchy, krásná auta a ženy. Jenže ne vždy tyto prvky znamenají kvalitní filmovou podívanou. Pierce Brosnan přišel jako blesk z čistého nebe zrovna ve chvíli, kdy se již začaly šířit fámy o Bondově konci, ne všichni s ním souhlasili, ale většina mladých diváků byla spokojena. Nakonec to ovšem dopadlo více než dobře, Brosnan se zalíbil i fanouškům a začalo se spekulovat o tom, že se do role agenta konečně dostal herec, který jako Bond vypadá. Ale teď ke Zlatému oku, o kterém si myslím, že se jedná spíše o podprůměrný film. Nedokáže totiž ničím oslnit, pár scének je tu vysloveně na efekt a celkově se nic moc neděje. Samotný příběh je jednoduchý a odehrává se přesně tak, jak se od něj očekává. Já nejsem nijak zarytým Bondovým fanouškem a možná právě proto mě film zanechal až příliš chladným. Neměl jsem nic prosti přehnaným akcím, protože ty k tomu filmu prostě patří, ale připadal jsem si jako člověk, který zírá na film pro prostoduché. Ani herci nejsou nijak přesvědčiví, spíše než Brosnan a Bean zapůsobila Famke Janssen, která hrála dokonce i docela dobře napsanou postavu... No jak to ukončit? Ještě stále doufám, že bude natočena bondovka, která by dokázala zapůsobit i na mě... Třeba se přesně to povede s Craigem, který bude tak trochu jiným agentem 007.(5.4.2006)

• - Do úlohy Bondovho dievčaťa Natalje Simonovovej sa rátalo s Elizabeth Hurleyovou alebo Elle MacPhersonovou. Xeniu Onatoppovovú mala pôvodne hrať Pavlína Pořízková, ktorá odmietla. (ash99)

• - Počas nakrúcania sa na pľaci objavil Roger Moore, zotavujúci sa z operácie kolena, aby navštívil svojho syna, ktorý na filme pracoval ako asistent. (ash99)

• - Z britskej verzie pre video vystrihli scénu, v ktorej pri bitke Xenia Onatoppovová udrie do hlavy Natalju Simonovovú. (ash99)