Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Nová krev do bondovského tématu a současně jedna z nejlepších bondovek vůbec. Nový Bond, nový design, nový styl, který přitom zachovává většinu povinných propriet tématu, byť mnohé zábavně inovované. Přestože Timothy Dalton pro mě zůstává asi nejlepším Bondem, Brosnan mu šlape na paty, protože dokázal využít a elegantně promísit přednosti všech svých předchůdců, má neuvěřitelně efektní nástup do role a celé dvě hodiny neztratí dech. Zlaté oko je rychlé, razantní, efentní, s velkolepou klasicky přehnanou akcí, konečně pořádným padouchem a kráskami, které už rozhodně neslouží pouze jako Bondův atraktivní přívěšek a zahřívadlo do postele. Zkrátka bondovka, kterou si občas rád zopáknu.(12.8.2011)

Bond je mrtev, ať žije Bond! Po nedomrlém Licence to Kill a nejdelší pauze v historii bondovek přichází pokračování, které jako zmutovaný fénix vstává z popela svých přechůdců a honosí se peřím ne zcela nevěrným svým genům, ale přesto novým a pro moderní svět zajímavým. A hlavně - září jasněji než kdy jindy. Cambell ve svižné a akční podobě představil dosud nejelegantnějšího Bonda, přímo s ním redefinoval pojem "cool", ale na rozdíl od svých nástupců se nebál mu trochu ušpinit oblek a nejen při projížďce v tanku ho představit i jako drsného bijce, pouze skrytého ve slupce uhlazeného šviháka. Jakkoli mám Conneryho jako Bonda radši než Brosnana, to že Golden Eye je nejlepší bondovkou všech dob už jí nikdo neodpáře. 9/10(15.6.2010)

JB 17: První a zároveň nejlepší dobrodružství s Piercem Brosnanem. Po shédnutí Casina Royale si jsem jist, že veliký podíl na tom má režisér Cambell. Rvačky působí propracovaně a profesionálně, akční scény jsou originální a vyskytly se tu dokonce i nové nápady hodné Bondova formátu(což o dalších brosnanovkách říci nelze). A ikdyž hlavní zápletka zcela jistě vychází z Diamantů, nenaruší to celkový dojem a navíc film posouvá Bonda dál - směrem za studenou válku. Samozřejmě nalezneme tu několik scén, které by nevymyslel ani John Matrix z Komanda. Bond je frajer to je bez diskuze...Ale že je tak velkej frajer, kterej volným pádem chytí k zemi řítící se letadlo...Jediný co zapomněli scénaristé k téhle scéně a možná i k celému filmu dopsat je, že Bond by měl mít oblečený modrý plášť s velikým červeným "S"!(25.9.2006)

S rozpočtem 58 mil. USD to není zdaleka tak eye-candy pokoukání, jako vymazlené a dvojnásobně drahé další díly, nicméně jako jakýsi základní stavební kámen - proč ne. Pořád se jedná o první přelomovou "moderní bondovku", ačkoliv tu zdánlivě není tolik veletočů a změn, jako mělo dřívější Povolení zabíjet, zároveň to není zdaleka tak kontroverzní přírůstek do série jako předchůdce. Brosnan je ok, v podstatě míchá všechny předešlé protagonisty dohromady, přičemž nejblíže má nonšalantnímu elegánovi Mooreovi. Akce robustní, ačkoliv má své mezery.(27.5.2006)

"Dávám ti šest minut. Stejných šest minut, jako jsi dal ty mně." - "Co to znamená?" - "Že máme tři minuty." V pořadí 17 bondovka! Timothy Dalton je vystřídán hezounem Pierce Brosnan. Je vtipný a přitom drsný. Brosnan vnesl do role lehkost a takovou mladistvost. Promnohé nejlepší Bond a přiznám se, že i promně. Když shrnu snímek, tak je dokonalý. Co mi utkvělo v hlavě: Scéna s tužko-grantátem, Bond v tanku, úchylná záporačka Famke Janssen ("Měla ráda pořádný stisk."), finální bitka Brosnan versus Bean, titulní píseň Golden Eye od Tiny Turner. Scénář trochu zamotaný, ale nevadí to, neboť se tam pořád něco děje. Bondgirl Izabella Scorupco, sice není můj tip, ale pasuje tam. "To zničíte každý dopravní prostředek, do kterého nasednete?" - "Standardní pracovní postup." Jedná se o kvalitní akční film. - 100%.(5.2.2018)