Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Je těžké hodnotit zpětně ostatní bondovky, když jsem před nimi shlédnul Casino Royale. Zlaté oko dokonce režíroval stejný režisér, takže budu srovnávat. Brosnan je možná šarmantní a elegantní, ale jeho Bond je příliš uhlazený a hlášky má suché jako Martini. Předtitulková scéna má opravdu neskutečný začátek, to když si 007 (ve skutečnosti kaskadér Wayne Michaels) skočí bungee z 220 metrů vysoké přehrady. Na druhou stranu to vniknutí do letadla během volného pádu mi přivodilo slabší záchvat, při kterém jsem měl pokušení film vypnout. Samotný příběh je děsně rozvleklý a já tam prostě nenašel ani minutu dobré atmosféry. V Casinu Royale mi oči po plátně šmejdily s frekvencí kmitajících pavoučích nožek, aby stihly všechno pochytit. Tady jsem kolikrát koukal doprostřed obrazovky úplně otráveně. Abych jenom nekritizoval, na place toho vybouchlo 18krát víc, než v kterýmkoliv jiným akčňáku a tank si pořídím, až mě naserou dopraváci v Jihlavě (zjevně se s ním dá cestovat všude a vcelku bezproblémově). Famke Jansen je šílená (ale to bylo dáno dabingem), Sean Bean toho moc nepředvedl (scénář mu to neumožnil). Celkově vzato, možná se bondovky oživily novou tváří, ale ve srovnání s Casinem působí moc nastrojeně, načesaně a fyzicky neopotřebovaně. Akční sekvence jsou povětšinou přehnané, nereálné a už dost, dám radši těch 60%, než se ještě rozmyslím... 352 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(8.7.2007)

Svěží a nabitý Brosnan boří město s tankem, Sean Bean sází jednu poctivě drcenou hlášku za druhou a železný stisk Famke Janssen nutí v křesle nervózně poposedávat. Zlatému oku je už dvacet let, ale pořád je to esence všeho, proč jsem se já (a další hromada těch, kteří vyrůstali v devadesátkách) dostal k 007 a pootevřel tak další oblast filmové historie.(26.7.2006)

Nikoliv špionážní thriller s agentem Jejího veličenstva, ale plnokrevný komiks se vším všudy, představující koncentrát toho nejlepšího od "Goldfinger" po "Dech života". Místy až tak povedené, že s P. Brosnanem, jenž fakticky představuje sympatičtější upgrade nonšalantně sexistického R. Moora, pomalu celá generace diváků zapomněla na to, že Bond byl kdysi taky jen člověk z masa a kostí. Inu, protřepat, nemíchat...(7.5.2013)

Ruská zločinecká organizace unese moderní bojový vrtulník a využije ho k tomu, aby se zmocnila tajného satelitního systému Zlaté oko. Vyšetřením případu je pověřen James Bond, kterému se téměř povedlo záměr zločinců zmařit už v okamžiku únosu vrtulníku. V Petrohradě se pokouší prostřednictvím bývalého agenta KGB Žukovského proniknout k šéfovi organizace, aby nakonec po řadě nebezpečných situací zjistil, že ji řídí jeho bývalý kolega, potomek ruských kozáků, který se chce pomstít Británii za to, že kozáky předhodila bolševické genocidě. Spatlaný a nepřehledný scénář vyvažuje slušná porce akce a Pierce Brosnan.(5.3.2009)

Předně musím říci, že jsem byl na změnu představitele agenta 007 pěkně naštvaný a Timothy Dalton doplatil na všeobecnou představu, že Bond je elegán jehož mise jsou vlastně plná sexuálních dobrodružství a jedna velká vtipná údalost ! Takže po nepochopeném Timothy Daltonovi to měl Pierce docela jednoduché u všech až na mě ! Tak tedy nový 007 se jmenuje Pierce ..........Pierce Brosnan. Má dokonale padnoucí oblek a nejlepší konverzaci se ženami ze všech Bondů, používá ty nejlepší hračky od Q a když ho zradí 006 neváhá přitvrdit. Tohle protřepání vlastností však k němu dokonale sedlo . Ostatně úvodní elegantní bungee by ocenili i na Zvíkovském mostě a za jízdu tankem v Petrohradských ulicích by mu čeští dopraváci odebrali všechny body najednou. V rámci CK BOND návštívíme nové destinace, Monaco, Petrohrad a karibik.Krásné Bondgirl mě doslova uzemnili a zatímco Izabella Scorupco byla skutečně velmi krásná a statečná dívka, mé chlípné já potěšila hlavně supersexy Famke Janssen její dominantní povaha mě připoměla mou kamarádku MADAM MARII . Bohužel sadisticky úchylná Famke Janssen mě navždy vzala pocit bezpečí mezi ženskými stehny, kde se chlapy od pradávna rádi nacházejí. I přes tuto psychickou újmu budu rád koukat do zlatých očí tohoto filmu.(31.12.2006)

• - Slečnu Moneypenny a Jamesa Bonda (Pierce Brosnan) spája viac ako je vo filme ukázané. Slečnu Moneypenny hrá totiž herečka Samantha Bond. (gezko)

• - Keď sa ešte rátalo s tým, že Bonda bude znovu hrať Timothy Dalton, uvažovalo sa o nakrútení poslednej nesfilmovanej Flemingovej poviedky "The Property of a Lady". Hlavnú zápornú úlohu mala stvárniť vtedajšia Daltonova priateľka Whoopi Goldbergová. (ash99)

• - Scenár sa musel niekoľkokrát prepisovať, pretože jeho pôvodný dej sa príliš podobal snímke Pravdivé lži (1994). (ash99)