Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Šarmantní Brosnan, slušný Beanův záporák, modré BMW a ruská programátorka, kterou byste si klidně přibalili na dovolenou. Zlaté oko je dokonalou akční jízdou a ztělesněním všeho, co si pod pojmem "bondovka" představuji. A hlavně má jeden velký trumf - nepřekonatelnou honičku s tankem. Pokaždé, když Brosnan projede barákem a trademarkově si upraví kravatu, můžu umřít blahem. Best Bond movie ever.(25.2.2006)

Nový koncept Bonda je fajn. Campbell servíruje nadpozemskou akci, která dává agentovi slušivý kabátek. Bohužel to ztrácí dech v budování dramatického oblouku, takže se celá zápletka vleče předlouhé dvě hodiny. Ale to vem čert. Sajúz padl, nechal Bondovi slušivé dědictví, nová doba si vyžádala ostřejší nášup akce, což splňuje Zlaté oko do puntíku, takže ten tank v Petrohradě jsem si užil jako dlouho nic!(27.5.2007)

První Bondovka s Piercem Brosnanem znamená konec. Konec bondovské elegantní akce a Britského suchého gentlemanství. "Zlaté oko", byť je dobrým filmem, přetvořil bondovky do akčního kabátu, zběsilého střihu a udělal z nich výbušné akčňáky, které se od jiných podobných liší pouze hlavní postavou. Škoda.(25.9.2005)

Ruská zločinecká organizace unese moderní bojový vrtulník a využije ho k tomu, aby se zmocnila tajného satelitního systému Zlaté oko. Vyšetřením případu je pověřen James Bond, kterému se téměř povedlo záměr zločinců zmařit už v okamžiku únosu vrtulníku. V Petrohradě se pokouší prostřednictvím bývalého agenta KGB Žukovského proniknout k šéfovi organizace, aby nakonec po řadě nebezpečných situací zjistil, že ji řídí jeho bývalý kolega, potomek ruských kozáků, který se chce pomstít Británii za to, že kozáky předhodila bolševické genocidě. Spatlaný a nepřehledný scénář vyvažuje slušná porce akce a Pierce Brosnan.(5.3.2009)

První a nejlepší Brosnanovka. Ohromná změna stylu oproti dílům s Daltonem. Opět se vrátil humor, který Pierce vkusně zkombinoval do své gentlemanské pózy. V Campbellově režii Bond získal mnohem větší švih, do 90. let přesně zapadl a především tenhle díl ještě stál trochu při zemi. Málo efektů, hodně old-school práce. Sean Bean na jedničku a James Bond v tanku se skutečně jen tak nevidí. Tahle scéna v Petrohradu je jednou z nejzábavnějších akčních scén, které jsem viděl (myšleno v dobrém smyslu slova).(10.2.2007)

• - Producenti kúpili v Anglicku starú továreň na Rolls-Royce a premenili ju na najväčšie filmové štúdio na svete. Okrem iného tu postavili dokonalú repliku petrohradských ulíc, kde sa odohrávali niektoré scény snímky. (ash99)

• - Úvodní scénu skoku z přehradní hráze natočil zkušený bondovský kaskadér Wayne Michaels. (DominikV)

• - Joe Don Baker, ktorý stvárnil Bondovho pomocníka Jacka Wadea, si zahral už v Dychu života (1987), kde mal pre zmenu zápornú rolu priekupníka zbraní Brada Whitakera. (ash99)