Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Po pravdepodobne nejdelsi pauze mezi bondovkou (6 let) se vraci Bond v podani Brosnana, kterej je muj jednoznacne nejoblibenejsi Bond. Netvrdim, ze je nejlepsi, me vicemene vyhovovali krome Lazenbyho a Craiga vsichni, ale Brosnana mam jako Bonda nejradsi. Jinak pribeh tyhle bondovky je klasika, takze tu mame zase nakej ten plan na ovladnuti sveta, ale tentokrat pribeh naprosto dostacuje, protoze tu je solidni zaporak Bean, ve vedlejsi zaporacky roli pekna mrcha Janssen, uchazejici bondgirl, v roli M tu mame poprve zenskou - Judi Dench a nastesti to je obcas nekterejma narazkama slusne vysvetleny ("Slysel jsem, ze novej M je zenska."), takze to nepusobi nak divne a Dench je v ty roli v pohode. No a hlavne hromada uz trikove docela povedeny a obcas hodne originalni akce. A pak samozrejme Brosnan, kterej zvlada s prehledem vsechno od baleni zenskejch, pres hazeni hlasek az po akci v tanku. Navic slusne hraje. No a hned si pri svym prvnim predstaveni v roli Bonda vybral pravdepodobne svoji nejlepsi bondovku. Na 5* to bohuzel neni, tak trochu uz to nema uplne to kouzlo tech starejch bondovek a je to spis akcnak, ale zase sakra povedenej akcnak.(15.2.2010)

První a nejlepší Brosnanovka. Ohromná změna stylu oproti dílům s Daltonem. Opět se vrátil humor, který Pierce vkusně zkombinoval do své gentlemanské pózy. V Campbellově režii Bond získal mnohem větší švih, do 90. let přesně zapadl a především tenhle díl ještě stál trochu při zemi. Málo efektů, hodně old-school práce. Sean Bean na jedničku a James Bond v tanku se skutečně jen tak nevidí. Tahle scéna v Petrohradu je jednou z nejzábavnějších akčních scén, které jsem viděl (myšleno v dobrém smyslu slova).(10.2.2007)

James Bond vstúpil do deväťdesiatych rokov pokračujúc v trende veľkovýpravnej akcie Daltonoviek pridávajúc efekty a grandióznu akciu a definitívne vytvára to, čo si dnes predstavujeme pod Jamesom Bondom. Na jednej strane už od úvodu cituje množstvo trademarkov (martini, naháňačka na snehu, naháňačka áut, "Bond, James Bond"...), ktoré ale inovuje post-modernizmom deväťdesiatych rokov (narážky na Bonda a spochybňovanie jeho kultového neohroziteľného statusu). Skvelá úvodná skladba, fajn bondgirls, celkom zaujímavý dej, potenciálny (ale nevyužitý) hlavný záporák, M a úžasný Brosnan, toť klady. Bohužiaľ tempo filmu je veľmi rozdrobené a medzi skvelú akciu a napínavý dej Campbell a spol. nepochopiteľne vkladajú až príliš veľa bla-bla scén. 7/10(25.10.2008)

S odstupem a čím dál větším počtem repríz nezbývá nic jiného než dát Zlatému Oku absolutní hodnocení. Za prvé - návrat ke kvalitě (po příšerných filmech s Timothy Daltonem - co naplat, bondovky zvolna upadaly od počátku osmdesátých let, a přelom 80. a 90. let byla asi úplně zvrácená doba), za druhé charismatický Pierce Brosnan, který nezůstává v šarmu a stylu ani o krok pozadu za božským Connerym a zcela po právu se stává personifikací přechodu Bonda do třetího tisíciletí. A za třetí - některé jistoty (super titulky, Q, Aston Martin, atd...) přetrvaly, ale nastoupila i úžasně trefená invence - Moneypenny už není ta naivní puťka a přiznejme si to, je to tak lepší:), M změnil dokonce i pohlaví (a Judi Dench je ve své roli vždy skvělá)... Sean Bean coby Alex Trevelyan je skvělý protivník a skvělý symbol rozloučení se starými pořádky. Emancipace žen dostupuje vrcholu (a to doslova) v osobě Xenie Sergejevny Navrachovové. Famke Janssenová je naprosto úžasná.A na závěr - Zlaté Oko má výbornou titulní píseň (nezapomenutelně performed by Tina Turner) i filmovou hudbu, kterou tentokrát vytvořil Eric Serra (a je to hodně znát)?(24.1.2003)

První bondovka Pierce Brosnana. Film se mi líbil, žádné velké problémy nemám, moc se mi nelíbila hl.bondgirl Izabella Scorupco. Hudba byla hodně dobrá, sice na Arnolda nemá. Akčních scén je tu dost. Nejvíc se mi líbil úvod, konec a naháněčka tankem. Většina herců se mi líbila ve filmu, příběh byl zajímavej, Sean Bean zahral skvěle záporáka, není co dodat. Pro mě je to tak na 95% = ****(3.10.2012)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 57. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Úvodní píseň napsali Bono a The Edge ze skupiny U2 a nazpívala ji Tina Turner. Bono se nechal při psaní písně inspirovat pobytem ve Flemingově domě "Goldeneye" na Jamajce, kde byl i se svojí manželkou. (becki_tu)

• - Tržby za otvírací víkend byly mírně pozměněny na částku $26,205,007. Stylové poslední trojčíslí bylo použito i ve zprávách o tržbách u následujících dvou "bondovek". (becki_tu)