Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Film, který zachránil nejdelší filmovou serii všech dob. Děti legendárního bondovského producenta Broccoliho vytvořily nový tým v čele s Pierce Brosnanem, který vlil bondovi ztracenou krev do žil. Takže 007 přežil i pád železné opony a pod vedením nového, překvapivě ženského, M, se vydává kam jinam než do Ruska. Příjemnnou změnou je i to, že proti Bondovi tentokrát stojí jeho starý přítel, a tak se tentokrát bohužel nedočkáme onoho ďábelského "pane Bonde" ovšem Sean Bean je Brosnanovi vícenež důstojným protivníkem. Jen mě tak napadá, jak by ten film asi vypadal, kdyby se hlavní padouch jmenoval Felix Leiter!?(28.10.2003)

"Dávám ti šest minut. Stejných šest minut, jako jsi dal ty mně." - "Co to znamená?" - "Že máme tři minuty." V pořadí 17 bondovka! Timothy Dalton je vystřídán hezounem Pierce Brosnan. Je vtipný a přitom drsný. Brosnan vnesl do role lehkost a takovou mladistvost. Promnohé nejlepší Bond a přiznám se, že i promně. Když shrnu snímek, tak je dokonalý. Co mi utkvělo v hlavě: Scéna s tužko-grantátem, Bond v tanku, úchylná záporačka Famke Janssen ("Měla ráda pořádný stisk."), finální bitka Brosnan versus Bean, titulní píseň Golden Eye od Tiny Turner. Scénář trochu zamotaný, ale nevadí to, neboť se tam pořád něco děje. Bondgirl Izabella Scorupco, sice není můj tip, ale pasuje tam. "To zničíte každý dopravní prostředek, do kterého nasednete?" - "Standardní pracovní postup." Jedná se o kvalitní akční film. - 100%.(5.2.2018)

Bondovka par excellence. Pierce Brosnan se pro roli nepřemožitelného sukničkáře a vyznavače adrenalinové zábavy snad narodil. Žádná jiná role mu nesedla tak dobře jako 007. Šarmantní kukuč, nonšalantně pronášené hlášky a nenapodobitelný styl běhu (hrozně spěchám, ale nechci se rozcuchat) z něj dělají zatím největšího konkurenta legendárního Seana Conneryho. A s kým, že se potkal tentokrát? Zklamáni nebudete. Společnost našemu elegánovi dělají charismatický arcilotr Sean Bean, dokonalý Hi-Tech hajzlík Alan Cumming, holka od vedle Izabella Scorupco, ujetá milovnice "pevného stisku" Famke Janssen a nejlepší titulní song v historii, který pro rockovou babičku Tinu Turner zmákli kluci z U2... Milovníci bondovek zaslintají blahem, ostatní si užijí maxiporci akčního popcornu té nejvyšší kvality.(7.7.2007)

"007, musím vám připomenout, že máte povolení zabíjet a ne porušovat dopravní předpisy." Jenže zkuste jezdit po Něvském prospektu tankem nebo skákat s motorkou z prudce klesajícího letadla tak, abyste neporušili dopravní předpisy. To neumí snad ani úřadující postelový šampion Bond, tedy James Bond, tentokrát poprvé s vizáží č. 5 - typ Brosnan. Ale nechme dopravu dopravou, protože Bondova honba za satelitním elektromagnetickým pulzním udělátkem je zatraceně stylová, hodně zábavná a chraplavé Golden Eye k ní zní taky dost dobře.(7.4.2016)

S rozpočtem 58 mil. USD to není zdaleka tak eye-candy pokoukání, jako vymazlené a dvojnásobně drahé další díly, nicméně jako jakýsi základní stavební kámen - proč ne. Pořád se jedná o první přelomovou "moderní bondovku", ačkoliv tu zdánlivě není tolik veletočů a změn, jako mělo dřívější Povolení zabíjet, zároveň to není zdaleka tak kontroverzní přírůstek do série jako předchůdce. Brosnan je ok, v podstatě míchá všechny předešlé protagonisty dohromady, přičemž nejblíže má nonšalantnímu elegánovi Mooreovi. Akce robustní, ačkoliv má své mezery.(27.5.2006)

• - United Artists sa neúspešne usiľovali ako hlavného zloducha angažovať Anthonyho Hopkinsa. (ash99)

• - Ve filmu lze zahlédnout i zbraň české výroby. Jedná se o pistoli CZ 52 v ráži 7.62x25mm Tokarev, kterou je vyzbrojen Valentin Zukovsky (Robbie Coltrane) při scéně v nočním klubu v Petrohradě. (HectorHagman)

• - Skok na bungee z priehrady v predtitulkovej sekvencii posunul vtedajší svetový rekord na 700 stôp. (ash99)