Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Až když člověk vidí všechny předchozí Bondovky, dokáže docenit Zlaté oko, které představuje opravdu dlouho očekávané probuzení série z kómatu, kdy ještě třicet let po Connerym těžily Bondovky jen ze zašlé slávy. Od minulého dílu uplynulo možná šest let, vyspělostí je ale tenhle film od Glenovy křečovitosti na celá desetiletí. Campbell má nápady, aktivně něco dělá, nepřihlíží jen tomu, jak lidé pobíhají a střílí po sobě. Brosnan je vynikající Bond, nejlepší od Conneryho (i když proti Daltonovi jsem taky nic neměl).(3.9.2011)

Téměř dokonalá bonodvka. Má slušný děj a více než dobré herecké osazení. Jediné co mi kazilo dobrý dojem je syntetizátorový hudební doprovod Erica Serry.Taková umělá zvukvá kulisa se prostě k bondovskému žánru vůbec nehodí. Asi to ani není přímo chyba hudebního skladatele, ale spíše proucentů. Prostě nezvolili zrovna ideálně. A další chybičkou je postava Urumova. Ten se v průběhu filmu někam, neznámo kam vytratil.(4.2.2010)

Bondovská postava se protřepala...a zamíchala. Brosnan je na oko drsný a nevybíravý, ale hlavně je to nonšalantní chlápek v elegnatním obleku, který si upravuje v tanku kravatu a solí ze sebe cheesy hlášky ve vyhrocených situacích. Čirá atrakce, explozivní akce a jeden velký nadhled. Brosnanovi tak maximálně věříte ty sexuální narážky, jinak celá ta komplexní postava Bonda byla zabita hollywoodským systémem. Přepálené, v některých případech až moc (skok do letadla). Na druhou stranu jsem zrovna na těchto bondovkách vyrůstal, čili nějaký náznak nostalgie a mávnutí rukou nad několika momenty převažuje. Velmi opatné 4*, Craig je jiný frajer. [Přesná stopáž: 130 min](11.7.2005)

První a zároveň nejlepší bondovka s Brosnanem. Agent 007 je v jeho podání asi nejelegantnějším, co známe. Anglický gentleman. Osobitý humor a šarm, kterým dává této roli nový rozměr. Krásné exteriéry, krásná auta, krásné ženy. Honičky, efektní souboje a přestřelky. Pestrá škála padouchů se kterými je nutno se vypořádat. Každý z nich utkvěl v paměti. Ať už chlípná Xenie, zabíjející stiskem svých stehen, generál Urumov upíjející z placatice vodky při pronásledování tankem a samozřejmě výborný Sean Bean. A o Izabelle Scorupco v roli bond girl už každý ví, že chutná jako jahody. První role M pro Judi Dench. Role, ve které přežila i Brosnana o mnoho let. Jedna z nejlepších bondovek vůbec.(3.9.2014)

První Bondovka s Piercem Brosnanem znamená konec. Konec bondovské elegantní akce a Britského suchého gentlemanství. "Zlaté oko", byť je dobrým filmem, přetvořil bondovky do akčního kabátu, zběsilého střihu a udělal z nich výbušné akčňáky, které se od jiných podobných liší pouze hlavní postavou. Škoda.(25.9.2005)

• - Joe Don Baker, ktorý stvárnil Bondovho pomocníka Jacka Wadea, si zahral už v Dychu života (1987), kde mal pre zmenu zápornú rolu priekupníka zbraní Brada Whitakera. (ash99)

• - V jedné z prvních scén ve filmu používají Bond (Pierce Brosnan) i záporák dva letouny čs výroby L39 albatros vyrobené v Aeru Vodochody. (DanDannek)

• - Satelit, který je vidět v záběru ke konci filmu, byl použit také k natáčení filmu Kontakt (1997). Jde o radioteleskop Arecibo v Porto Ricu. (becki_tu)