Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

S rozpočtem 58 mil. USD to není zdaleka tak eye-candy pokoukání, jako vymazlené a dvojnásobně drahé další díly, nicméně jako jakýsi základní stavební kámen - proč ne. Pořád se jedná o první přelomovou "moderní bondovku", ačkoliv tu zdánlivě není tolik veletočů a změn, jako mělo dřívější Povolení zabíjet, zároveň to není zdaleka tak kontroverzní přírůstek do série jako předchůdce. Brosnan je ok, v podstatě míchá všechny předešlé protagonisty dohromady, přičemž nejblíže má nonšalantnímu elegánovi Mooreovi. Akce robustní, ačkoliv má své mezery.(27.5.2006)

Bondovská postava se protřepala...a zamíchala. Brosnan je na oko drsný a nevybíravý, ale hlavně je to nonšalantní chlápek v elegnatním obleku, který si upravuje v tanku kravatu a solí ze sebe cheesy hlášky ve vyhrocených situacích. Čirá atrakce, explozivní akce a jeden velký nadhled. Brosnanovi tak maximálně věříte ty sexuální narážky, jinak celá ta komplexní postava Bonda byla zabita hollywoodským systémem. Přepálené, v některých případech až moc (skok do letadla). Na druhou stranu jsem zrovna na těchto bondovkách vyrůstal, čili nějaký náznak nostalgie a mávnutí rukou nad několika momenty převažuje. Velmi opatné 4*, Craig je jiný frajer. [Přesná stopáž: 130 min](11.7.2005)

Bondovka par excellence. Pierce Brosnan se pro roli nepřemožitelného sukničkáře a vyznavače adrenalinové zábavy snad narodil. Žádná jiná role mu nesedla tak dobře jako 007. Šarmantní kukuč, nonšalantně pronášené hlášky a nenapodobitelný styl běhu (hrozně spěchám, ale nechci se rozcuchat) z něj dělají zatím největšího konkurenta legendárního Seana Conneryho. A s kým, že se potkal tentokrát? Zklamáni nebudete. Společnost našemu elegánovi dělají charismatický arcilotr Sean Bean, dokonalý Hi-Tech hajzlík Alan Cumming, holka od vedle Izabella Scorupco, ujetá milovnice "pevného stisku" Famke Janssen a nejlepší titulní song v historii, který pro rockovou babičku Tinu Turner zmákli kluci z U2... Milovníci bondovek zaslintají blahem, ostatní si užijí maxiporci akčního popcornu té nejvyšší kvality.(7.7.2007)

Film, který zachránil nejdelší filmovou serii všech dob. Děti legendárního bondovského producenta Broccoliho vytvořily nový tým v čele s Pierce Brosnanem, který vlil bondovi ztracenou krev do žil. Takže 007 přežil i pád železné opony a pod vedením nového, překvapivě ženského, M, se vydává kam jinam než do Ruska. Příjemnnou změnou je i to, že proti Bondovi tentokrát stojí jeho starý přítel, a tak se tentokrát bohužel nedočkáme onoho ďábelského "pane Bonde" ovšem Sean Bean je Brosnanovi vícenež důstojným protivníkem. Jen mě tak napadá, jak by ten film asi vypadal, kdyby se hlavní padouch jmenoval Felix Leiter!?(28.10.2003)

První a nejlepší Brosnanovka. Ohromná změna stylu oproti dílům s Daltonem. Opět se vrátil humor, který Pierce vkusně zkombinoval do své gentlemanské pózy. V Campbellově režii Bond získal mnohem větší švih, do 90. let přesně zapadl a především tenhle díl ještě stál trochu při zemi. Málo efektů, hodně old-school práce. Sean Bean na jedničku a James Bond v tanku se skutečně jen tak nevidí. Tahle scéna v Petrohradu je jednou z nejzábavnějších akčních scén, které jsem viděl (myšleno v dobrém smyslu slova).(10.2.2007)

• - Celá honička s tankem zabrala přibližně 4 týdny natáčení. (becki_tu)

• - Pierce Brosnan (James Bond) ve filmu používá německou pistoli Walther PPK 7.65mm, Sean Bean (Alec Trevelyan) používá britskou pistoli Browning BDM 9.19mm a Famke Janssen (Xenia Onatoppová) ruskou útočnou pušku AKS-74u a AK-74. (Redix)

• - V této bondovce se objevilo luxusní pero Parker Jotter, ale navíc k obyčejným funkcím, mělo jednu speciální. Sloužilo jako rozbuška, stačilo pero třikrát zmáčknout. (Pumiiix)