Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

První Bondovka s Piercem Brosnanem znamená konec. Konec bondovské elegantní akce a Britského suchého gentlemanství. "Zlaté oko", byť je dobrým filmem, přetvořil bondovky do akčního kabátu, zběsilého střihu a udělal z nich výbušné akčňáky, které se od jiných podobných liší pouze hlavní postavou. Škoda.(25.9.2005)

První Brosnanovka má naprosto vše. Pro mě nejlepší Bond, badass Seana Beana, sympatickou a sličnou bond-girl a naprosto šílenou Famke Janssen, staronového Q a všechny atributy bondovek. Jestli se Martinu Campbellovi v kariéře něco povedlo, tak jsou právě jeho dva filmy s agentem s povolením zabíjet a ani po dvaceti letech neztratil snímek nic na kvalitě...90%(14.11.2015)

Film, který zachránil nejdelší filmovou serii všech dob. Děti legendárního bondovského producenta Broccoliho vytvořily nový tým v čele s Pierce Brosnanem, který vlil bondovi ztracenou krev do žil. Takže 007 přežil i pád železné opony a pod vedením nového, překvapivě ženského, M, se vydává kam jinam než do Ruska. Příjemnnou změnou je i to, že proti Bondovi tentokrát stojí jeho starý přítel, a tak se tentokrát bohužel nedočkáme onoho ďábelského "pane Bonde" ovšem Sean Bean je Brosnanovi vícenež důstojným protivníkem. Jen mě tak napadá, jak by ten film asi vypadal, kdyby se hlavní padouch jmenoval Felix Leiter!?(28.10.2003)

Na Jamese Bonda mám názor ten, že není na světě agent, jenž by se zavděčil lidem všem ;-) Ale rozvést to musím: podle mě (lépe řečeno pro mě) mají bondovky hodnotu jen v okamžiku, kdy se na ně dívám. Nejsou pro mě nějakou hodnotou, která přetrvává. Nejsou nadčasové. Opakuji - pro mě ne. Zatímco u třeba Supermana (1978) a jeho "prostinkých" triků (na dnešní dobu) uslintávám a chrochtím blahem, bondovky např. s Connerym sleduji okem spíše pobaveným a shovívavým. Dvě hvězdičky, které jsem při prvním zhlédnutí Zlatému oku dal, byly zapříčiněny proto, že jsem ještě nebyl zvyklý na akční filmy. Po podívání druhém hodnotím výše, ovšem, stejné výtky zůstaly - směrem k nerealističnosti (jak si někdo stěžoval u Casina Royale) je to scéna s "pádem" do letadla, směrem k "nadsázce" je to např. scéna z krytu, která přechází v grotesku (ta snad nemá v JB co dělat!), akce mi připadla nenápaditá a tak to, co by stálo za zmínku, je občasný inteligentní vtip, Famke Janssen, mající orgasmus při střílení ze samopalu, tytulky s padajícími srpy a kladivy a zvláštní hudba Erica Serry. Ale abyste neřekli, tady je jedna výjímka, potvrzující pravidlo... Moje.(23.1.2007)

První a nejlepší Brosnanovka. Ohromná změna stylu oproti dílům s Daltonem. Opět se vrátil humor, který Pierce vkusně zkombinoval do své gentlemanské pózy. V Campbellově režii Bond získal mnohem větší švih, do 90. let přesně zapadl a především tenhle díl ještě stál trochu při zemi. Málo efektů, hodně old-school práce. Sean Bean na jedničku a James Bond v tanku se skutečně jen tak nevidí. Tahle scéna v Petrohradu je jednou z nejzábavnějších akčních scén, které jsem viděl (myšleno v dobrém smyslu slova).(10.2.2007)

• - Robbie Coltrane, ktorý hrá vo filme Valentina Žukovského, sa pri nakrúcaní bavil natoľko, že presvedčil scenáristov, aby jeho postavu nedali zabiť, ako bolo pôvodne v pláne. Chcel sa objaviť v nejakej ďalšej bondovke, čo sa mu skutočne splnilo vo filme Jeden svet nestačí (1999). (ash99)

• - Skupina The Rolling Stones odmítla nabídku nazpívat titulní píseň k filmu. (becki_tu)

• - Vo Fínsku sa film volal "007 a zlaté oko", v Grécku "Operácia: Zlaté oko". (ash99)