Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

(TV film)
  • Velká Británie Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson spolu s režisérem Chrisem Columbem a dalšími herci ze všech osmi filmů o Harrym Potterovi putují zpět do Bradavic a společně oslavují dvacáté výročí od uvedení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Retrospektivní dokument Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic vypráví okouzlující příběh o natáčení prostřednictvím zcela nových rozhovorů s herci, zvoucí fanoušky na magickou cestu z pohledu první osoby na jednu z nejoblíbenějších filmových franšíz všech dob. (Magic Box)

NiWi

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts opravdu silně sází na nostalgii. Všichni jsou k sobě neskutečně milí, děkují si za roky strávené pospolu a atmosféra je opravdu nasycená pozitivitou. Některým právě toto vadí, jsou slyšet hlasy, že dokument jinak nenabízí opravdu nic navíc. Co víc však jako fanoušci série potřebujete, než vidět své oblíbené hrdiny a herce, se kterými jste vyrůstali, jak si mezi sebou i po takové době rozumí, a vzpomínají na všechny ty vtipné a dojemné zážitky. Pokud nejste fanoušci série, tak vás může výroční snímek zaujmout alespoň jako o něco delší dokument, který poodkrývá produkci celé série, a přibližuje vám vizi jednotlivých režisérů. Za mě se tak jedná o velmi milou záležitost, která potěší a dojme zároveň, nechá spoustu lidí včetně mě zavzpomínat na dospívání a zvýrazní onu nadčasovost, díky které si budou moci nejen filmovou sérii Harryho Pottera připomínat i budoucí generace. ()

Motinski

Silno nostalgická záležitosť ktorá funguje aj ako reunion aj ako dokument o celej sérii. Nato že to nie je moc dlhé sa ku koncu začne tempo celkom vliect, inak ale fajn oddychová vec a pekný návrat do sveta kúziel. ()

UhLee

(9/10). Harry Potter série byla moje srdcová záležitost, která formovala moje dětství. Dovolil bych si tvrdit, že moje nejoblíbenější filmová série. Znám všechny filmy skoro nazpaměť a můj nejoblíbenější díl je rozhodně Princ Dvojí Krve. Oznámení o tom, že vznikne Harry Potter reunion, byla zpráva jak z čistého nebe, kterou jsem vítal a nemohl jsem se dočkat. Musím konstatovat, že tam stále jsou ty neskutečné emoce, které se zakořenily v mém srdci a tímto dokumentem se opět probudily k životu. Jakmile to začalo, tak naskočila husina a přetrvávala po celou dobu stopáže. Bylo hrozně krásné a osvěžující vidět Daniela Radcliffa pohlceného emocemi, protože na to u něj nejsem vůbec zvyklý. Na mě asi nejvíc fungovala hudba, která dokreslovala pozadí jednotlivých let a Brumbálova smrt je pro mě nejsilnějším zážitkem ze všech filmů. Jenom to dokazuje, že je to prostě přehlídka výjimečných herců, režisérů, kulis, kostýmů a hudby. Společně to tvoří legendární sérii, která ovlivnila miliony lidí po celém světě včetně mě. Čirá radost a nostalgie. Jsem hrozně rád, že něco takového vzniklo a rozhodně to byl silný nostalgický zážitek, který jsem si naprosto vychutnal. ()

Ryuuhei

Perfektní tečka za filmovou sérií! Bohužel se nedostavila spousta důležitých (žijících) herců a neposkytla tak rozhovory, které by bývaly mohly být zajímavé. Ale nechybělo úhlavní trio, důležité vedlejší postavy a hlavně komentář všech čtyř režisérů, kteří se na filmech postupně podíleli. Bylo vidět, jak k ní a hercům každý z nich přistupoval jinak a měl své osobité kouzlo, což bylo víceméně znát na výsledných snímcích. Líbily se mi pohledy do minulosti, na to, kde to všechno začalo a s čím vším se herci museli potýkat. Někteří tu kritizují, že je dokument příliš oslavný. Ano, je. Zbytečně se nezatěžuje nepříjemnostmi, sází na pozitivní a veselou notu, která se převrací akorát ke konci, kde se již nešetří naprosto přirozenými a upřímnými emocemi. Sám jsem měl co dělat, abych si zachoval svou neochvějnost a neronil slzy spolu s respondenty. Za mě velice zajímavé, dojemné a krásně zpracované povídání, které mně osobně úžasně uzavřelo další cestu za znovuzkouknutím všech filmů. Dozvěděl jsem se spoustu věcí okolo natáčení bez toho, aniž bych měl pocit, že by mě to jakkoliv vytrhlo z iluze fiktivního kouzelnického světa. ()

filmmovier

Zpracováním mnohem, mnohem lepší, než reunion Přátel. HP je mnohem atraktivnější, informačně bohatý, bez nablblých řečí fanoušků a hlavně je to mnohem víc dokument, protože přináší opravdu hodně zajímavostí a informací ze zákulisí, které správný fanoušek sice už dávno zná, ale to ničemu nevadí, protože ta nostlagie je nádherná a funguje přímo magicky. Těch střetávek různých herců a tvůrců ale i v tomto případě mohlo být více. Nejlepší rozhodně bylo setkání HBC a Dana v Gringottovic bance. Nádherné. Nejlepší začátek roku, jaký si vůbec lze přát a jaký lze dostat. Nádherná popůlnoční radost! 100% - a v tomto případě dokonce objektivně :D Bylo to krásné. ()

Mrkvič

Srovnání s Přáteli se nabízí a za mě Harry prohrává. Sice je prostředí milejší, setkání tolika postav bombastičtější, vzpomínání na zemřelé herce smutnější, ale na druhou stranu mnohem více patosu a hlavně informační hodnota takřka nulová. Snad jediná věc, o které jsem nevěděl, je vztah představitelů Malfoje a Hermiony. Mladší herci natáčení i roky potom pořád prožívají víc než jejich starší kolegové. ()

Lachtaan

Nejsem žádným “potterheadem” a už vůbec netrpím ovčí nemocí mermomocně sledovat každým rokem celou HP ságu pěkně od plenek až do finále. Jsem ale z dětí, co vyrůstaly v době, kdy vznikala tahle série a jisté citové pouto k ní díky tomu chovám. Možnost zavzpomínat si formou tohoto dokumentu na dětství strávené společně s hrdiny nejslavnějšího kouzelnického filmu se na Nový rok opravdu hodila. Na dokumentární koncepty filmů o filmu příliš nekoukám, tohle jsem si ale nemohl nechat ujít. [viděno na HBO GO 1.1.2022] ()

rockwoman

Je úplně jedno, jestli jste vrstevníkem Harryho Poterra, nebo rodičem dítěte, kterému jste s jeho dětským filmovým hrdinou kupovali knihy, nebo s ním chodily do kina, protože ta nostalgie během sledování se zkrátka dostaví....alespoň já to takhle měla. A jak pravil Sirius Black Harrymu " Ti co nás milují, nás nikdy neopustí. Vždycky je můžeš najít...tady ~♡~ " ()

Pavlínka9

Tak jako fajn se znovu podívat na interiéry, které mě provázeli moji pubertu...Nicméně - herce, kteří "zestárly" znám i nadále, tudíž to pro mě bylo spíš takové zvláštní je zase v tom prostředí vidět...Nedozvěděla jsem se tam nic extra pro mě průlomového, takže jsem si to příjemně užila, ale za mě tam hlavně byl nesoulad v tom, že tam nebyla knižní autorka... ()

Dreaker.24

Stejný koncept jako s Přáteli a taky stejně krásný a dojímavý. Ten návrat do těch let a pohled do zákulisí, ty neskutečně dojímavé vzpomínky jak pro herce a vlastně všechny podílející se lidi, tak pro nás diváky jsou opravdu kouzelné a mě jakožto nostalgikovi tohle na 5 hvězd prostě stačí. ()

VasaX

Pěkný "throwback" dokument, hezky poskládaný a člověk má pocit, že opravdu dostává nějakou přidanou hodnotu. ()

hroubek

Krásné nostalgické vzpomínání. Osobně bych ocenil, kdyby se to týkalo jen prvního dílu, ale to by pak nemohli přijít herci a tvůrci z dalších dílů. Přál jsem si, aby to bylo delší a šlo se více do hloubky. Některé rozhovory mi přišly hodně strojené. Jenže pak se začne vzpomínat na herce, kteří už nejsou mezi námi, hlavní trojice je spolu a vypraví o konci natáčení a já jsem regulérně na měkko. Funguje to na mě perfektně a krásně mě to dojalo. Takže ano, tento speciál splnil svůj účel a já se těším, až si ságu o mladém kouzelníkovi pustím znovu. ()

Eleanor05

Nostalgické vzpomínání několika herců z filmů Harryho Pottera na časy, kdy spolu natáčeli, které je sice cituplné (možná až moc) a zábavné, z hlediska nových informací však ne příliš přínosné. A je přínosné ještě o to méně, že se tohoto srazu nezúčastnila spousta žijících herců, kteří hráli v HP sérii důležitou roli – Michael Gambon, David Thewlis, Maggie Smith, Emma Thompson, Kenneth Branagh, Julie Walters, Timothy Spall, Imelda Stauton atd. Pozornost dokumentu se tak zaměřuje především na představitele hlavního tria a jejich postavy, bohužel mnohem méně se zabývá dospělými herci, kteří jsou (stejně jako jejich postavy) po všech stránkách zajímavější. Např. o takové Maggie Smith padla v dvouhodinovém snímku jedna věta, o McGonagallové pro změnu ani zmínka. To samé Lupin, Pošuk Moody, Tonksová a překvapivě i Snape. Nejzajímavější, nejpropracovanější a nejrozporuplnější postava celého HP universa, navíc dost oblíbená, a nikdo o něm neřekl ani slovo. Ale o Dracu Malfoyovi, jeho rodinném zázemí, jeho povaze, volbách a chování se tam dohromady mluvilo nejméně čtvrt hodiny. Opravdu nechápu. Zřejmě bylo nějakým způsobem nutné zaměřit se na postavy herců, kteří přišli na sraz, lhostejno jak nedůležitá jejich postava byla v rámci příběhu… Korunu tomu nasazuje fakt, že se srazu po tolika letech nezúčastnila ani tvůrkyně celého světa HP – Rowlingová, protože si dovolila napsat na Twitter, že ženy menstruují. Hlavně, že se v průběhu dokumentu citují pasáže přímo z jejích knih. Na dalším srazu po třiceti letech bude zřejmě chybět i Emma Watson, kterou před pár dny nařkli pro změnu z antisemitismu, takže řady HP herců zřejmě ještě prořídnou a dost možná budeme za pár let předstírat, že žádná Hermiona nikdy neexistovala a její místo zaujme třeba takový Neville Longbottom. :D Abych se vrátila ale zpátky k dokumentu – je zkrátka škoda, že je tento počin tak nevyrovnaný v rámci zmínek o jednotlivých hercích a postavách, a je obrovská škoda, že se tohoto srazu již nemohli zúčastnit Alan Rickman, Richard Harris, Helen McCrory, John Hurt a Richard Griffiths. PS: Nejlepšími řečníky dokumentu byli Jason Isaacs (klidně mohl mluvit déle) a Emma Watson. PPS: Nikdo nikdy dostatečně nedocení Chrise Columbuse za to, jak HP na začátku skvěle, trefně obsadil, a za to, jak poctivě se držel předlohy, a tím vytvořil funkční zázemí pro příští díly, které již spoustu věcí pozměňovaly nebo rovnou vynechávaly. ()