Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

vyfuk

Třetí bondovka je pro mne věc, kterou jsem viděl a zároveň neviděl. Ale celkově vzato na mne měla zvláštní vliv a přišla mi speciální hlavně díky zřejmě zatím nejgeniálnějšímu padouchovi jakého jsem v bondovce kdy viděl. Goldfinger byl dokonalý s úžasným plánem a kreativitou pro svou zločinnost. Agent 007 po třetí se ukázal jak nejlépe mohl a tvůrci jakbysmet. Prostě dokonalé. ()

m.a.t.o.

Zmena na režisérskej stoličke je citeľná, aj keď treba poznamenať, že Guy Hamilton dostal do ruky podstatne lepší scenár, než jeho predchodca. Goldfinger je vraj prvá „pravá" bondovka. Nemôžem s tým nesúhlasiť. Aston Martin DB5, technické vychytávky, solídne slizký záporák so zábavným henchmanom, všetko to v predošlých častiach chýbalo, resp. objavovalo sa iba v náznakoch. Na svoju dobu je to slušný film, preto ochotne prižmurujem všetky oči a dávam 70 %. ()

zigíš

Ač jsem si na rozdíl od Srdečných pozdravů z Ruska užíval řekněme, méně formálně o to víc jsem se čistě bavil. Totiž, na scéně jsou konečně všechny typicky bondovské propriety, jako lasery co se zastaví těsně před hrdinou, bizarní gadgety divize Q (´na to tlačítko nešahat !´ - ´proč?´ - ´po jeho aktivaci ulétne kapota a vystřelí sedadlo spolujezdce´) kachnička na hlavě, jako součást špionského neoprénu, vlastně celý ten ´pobyt´ Bonda u Goldfingera, je takový letně pohodový (ostré ženy, jemné pití, super duper padoušský plán) jak celý film. ()

orionn12

A je to tady! Sean Connery a už v plné parádě. Bond a jeho nástroje jsou i na dnešní dobu ohromující. Stejně tak stylová akce a božsky napsané postavy. A ten soundtrack... Naprosto perfektní! U starších bondovek musím brát v ohled jejich věk a tehdejší pojetí, takže si dovolím být hodnější a udělit plný počet. 8,5-9/10 ()

KASUGI

První plnohodnotná Bondovka (rozuměj, James v ikonickém intru už střílí bez klobouku).Film jako takový za čtyři hvězdy. Jakožto Bondovka za pět. Kdysi mi přišla taková obyčejná, po letech (sjíždění neustále v tv, kdy dojede celá série a za pár měsíců to jede jiná stanice znova) zjišťuju, že je to vlastně moje hrozně oblíbená Bondovka, chytlavé prostředí, výborní záporáci, chytrý scénář. Jo, určitě ji vecpu do top 5. ()

Pit

Od počiatku ma Bond bral, nebudem tieto filmy rozoberať. Jednoducho si vždy pri nich dobre oddýchnem, nemusím si pražiť hlavu nad nejakým tažkým dejom a celé to nejako na mňa dobre vplýva. Kto z nás nechcel byť ako on, keď sme boli chlapci. /Samozrejme na Supermana a spol. som nezabudol/ ()

Cloud

Povedená Bondovka. Úžasný jak v ní James Bond NAPROSTO NIC NEDOKÁŽE! :D Vše pokazí, nic se mu nedaří. Hlavní zvrat za něj udělá ženská, aniž by o tom věděl a i obligátní odpojení bomby na konci za něj udělá na poslední chvíli pyrotechnik! :D Geniální. ()

Liqid

Moje nejoblíbenější bondovka s Connerym. Zajímavý děj a pokročilé "hračky" od Q. Konečně se do akce dostane dnes již kultovní Aston Martin DB5 v honičce s Mustangem. ()

BloodMax

Sean Connery jako agent 007 se mi vždy nejvíce líbil ze všech herců, kteří si Bonda zahráli. Goldfinger je asi nejlepší Bondovka, moc se mi líbila. Ten Aston Martin je fakt luxus, jooo není nad klasiku :-) Ještě, že ke skvělým filmům "stačí" dobrý scénář, hezké ženy, rychlé sportovní vozy, pár mrtvol a nějaký ten magor, který chce zničit svět k tomu jeden superagent...no a když se to vše sejde, tak máme nakonec kultovní sérii bondovek :-) ()

P1tr

Legendární Bondovka, která dostává své pověsti a přináší klasický příběh v atraktivním zpracování, kterému vedle samotného agenta 007 vévodí veleznámý záporák. Po kvalitních předchozích dvou dílech si tady nastolený směr pořádně sednul, vychytaly se mnohé mouchy a jde tak zřejmě o nejlepší Conneryho Bondovské dobrodružství. ()

Jello Biafra

James Bond sa tentoraz vydáva do akcie proti zbohatlíkovi, ktorý plánuje jadrovým výbuchom zamoriť americké zlaté rezervy z Fort Knox. Nezabudnuteľné scény, štandardne famózny hudobný doprovod Johna Barryho, elegantný Sean Connery a silná atmosféra. Jedna z najlepších Bondoviek vôbec. ()

vitekpe

Dle meho skromneho usudku nejlepsi a dosud neprekonana bondovka. Navic, od te doby co jsem poprve uvidel Honor Blackman jako Pussy Galore uz nikdy nebyl muj spanek stejne klidny jako driv... :-) Myslim, ze sam James Bond to prvni shledani okomentoval dostatecne jasne. ()

Dinosaurier

Bondovky byly jednou z mezer v mém seznamu. Tak jsem se rozhodla pro odlehčenější maraton. Connery pro mě vždy byl nej Bond. Ale geez. Jak jsou ty šedesátkové hrozně šovinisticko-rasistický! :D To se nedá. Ale slyšet Šóna říkat: "Oh Pussy.." To je priceless. :D ()

tempus

Jé, vzpomněl jsem si na Westa:-O. V tomto kousku je dobré hudební pozad, konečně, včetně ustřední písně (velký posun od Srdečných pozdravů). Bondu jsem se nehrnul s dobrých důvodů (ale nevylučuju, že nějaká budoucí ůkol 007 se mi bude líbít). Jo a také jsem si vzpomněl na Úžasňákovi (trubka). Celkově to je ale bez napětí. ()

srbak

Goldfinger je zrejme "najbondovejšou" bondovkou, aká kedy vznikla a možno aj vznikne. Táto stará klasa je takmer dokonalá a ponúka trochu iný typ zo série a agentovi 007. Sean Connery je pravá definícia slova Bond a Gert Fröbe alias Auric Goldfinger je asi najcharakternejší a najsvojráznejší zo všetkých banditov, ktorý Bondovi kedy stáli v ceste. Výborná a hlavne od ostatných sa odlišujúca bondovka, ktorá ma všetko, čo by mala mať. Veľkolepé hlášky, honosné dialógy, ale aj prefíkane dobrú kompozíciu. "Do you expect me to talk? No, Mr. Bond. I expect you to die!" ()

Maynard.

S obrovským respektem a nejhlubší pokorou vzdávám hold siru Connerymu.. Bude mi chybět. Na jeho počest sem si dal film, kterej sem vlastně nikdy před tím neviděl a kterej rozhodně patří mezi ty, který by měl film fanda aspoň jednou za život vidět. Teď v tv frčí nový bondovky, tak je na to ta správná chvíle. Jako, je to retro jako kráva :o). Zavalitej němej číňan, kterej seká kloboukem hlavy soch? Kdo tohle saknaryby vymejšlel? To si jako někdo řek: "hele, námět s 007 dobrej, záporák, kterej dělá do zlata taky dobrý, tak co nám tam ještě chybí? Jo, už to mám, tlustej číňan, kterej stíná kloboukem hlavy :o) ". Jinak to má hrozý nelogičnosti. Ale na podobný kousky je potřeba se dívat s obrovským nadhledem a říkat si, že nebejt těch, nebyly by ani Craigovky... RIP Maestro!!! ()

Raevan

Bondovky opravdu nemám rád, ale tohle mě fakticky překvapilo, hlavně díky obzvlášť vypečenému scénáři. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)