Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Barak

(3) Bond číslo tři je konečně tím vytouženým a "pravým" Bondem. Parádní kára, výborné hlášky, Connery v nejlepší formě, nabušený pan "klobouk" a spousta zlata lahodící divákovým očím. Velmi zaujal i úvodní song. Já se bavil skvěle - všechny "bondovské" ingredience správně promíchany.. vlastně protřepány.... ;) (9/10) ()

maaan

Goldfinger, he's the man, the man with the mildest touch, a spider's touch. Such a cold finger, beckons you to enter his web of sin, but don't go in. He loves only gold, only gold, only gold, he loves gold. ()

shereen

Čím hlouběji hrábnu do bondovského kultu, tím méně chápu, co ho způsobuje. Jako komedie průměr, jako akčnák nuda. Jediné co tento film zachraňuje je šarm Seana Conneryho. ()

Bollek

Konečně klasická bondovka tak, jak to mám rád. Někoho změna od prvních dvou dílů možná zklame, ale mě se určitě zamlouvá. Píseň Goldfinger, jejíž tóny doprovázely celý film, mi bude ještě dlouho znít v hlavě. Objevují se zde dva přímo skvělí záporáci (Goldfinger i jeho poskok) a Connery je stejnětak výborný. ()

Stíba

Špička mezi Bondovkami. Proklatě dobře vymyšlená zápletka, jedny z nejlepších bondovských hlášek, na akci šedesátých let nezvykle silné tempo, excelentní padouši a konečně také ten neodmyslitelný Aston Martin se spoustou vychytávek. Tady uz je i vše ostatní ekvivaletní Conneryho jedinečnému bondovství což vytváří jedinečný kompaktní celek. ()

Jakubik

Ano…v tomto filmu s Jamesem Bondem už to vypadá velice slibně. Bond dostává nejrůznější hračičky a svůj první vůz nádherného Astona Martina DB5. Problém tohoto filmu je především jeho nevyrovnanost. Začátek je svižný, nabitý akcí a napínavý ale někdy v druhé polovině mě to začalo tak nějak zase nudit přestože začátek byl velice povedený. Opět je vidět, že s přibývajícími filmy se úroveň Bonda stále zvyšuje a to je dobře. Bohužel ale kvůli trošičku fádnějšímu závěru dávám zase jen za tři… ()

Jajar

Unikátní film, který zpopularizoval fenomén Jamese Bonda a vyprávěcí formou ovlivnil snímky o Agentovi 007 na několik desetiletí. Kolem hlavní postavy vznikl určitý kult nesmrtelnosti, což se prohloubilo hlavně v dalších dílech. Žánrově Guy Hamilton opouští rovinu špionážního thrilleru a předkládá čistě akční snímek. James Bond sice není většinu filmu ve zrovna komforní situaci (uvězněn v sídle hlavního záporáka), ale přesto si drží nadhled, hláškuje dvakrát tolik co posledně a stihne zabránit globální katastrofě. Nechybí víc akce, víc technických vychytávek, rychlejší střih i tempo. Proti Bondovi stojí důstojní protivníci. Goldfinger coby šílený padouch a jeho chladnokrevný poskok s knírkem a kloboučkem Oddjob, se navždy zapíší do dějin kinematografie. Třetí bondovka představuje důležitý filmový milník, když přichází s úplně novým, odvážným schématem, které se později podařilo až glorifikovat a více či méně dodržovat. ()

Al44...

Další díl nepřemožitelného Jamese Bonda - zajímavý nápad s Golden woman - velmi dobrý hlavní záporák s kloboukem + jeho nápaditý souboj s Bondem - určitě jeden z nejlepších starších Bond filmů. ()

tranquill

Ta babka se samopalem byla sakra drsná! :-) Ano, tohle je ten šarmantní Sean alias Bond obklopený různými bojovými udělátky a krásnými děvami. ()

Torpid

Kouzlo nostalgického kultu vůbec nezafungovalo. Téměř vše, na co film sázel, neuvěřitelně zastaralo. Akční scény jsou směšné, Bond se chová jako alkoholický superalfahovado, se kterým by nikdo kamarádit nechtěl. Jednu hvězdu za típka s cylindrem a hlavního záporáka. Druhou, za úvodní píseň. ()

DAPDO

Pro mě Sean Connery nejvýraznější a nejcharismatičtější nula nula sedmička. Jenom to házení Oddjobovým kloboukem mu moc nešlo, jinak na to, v kterým roce je Goldfinger natočenej, tak klobouček. ()

caramell

Kdybych měl ze všech bondovek vybrat nejlepší, sáhl bych po této. Vlastně by se dala nazvat nejklasičtější bondovkou - protože definovala všechny klasické filmové prvky této skvělé série. Vztah Bonda k ženám, autům, udělátkům od Q, míru nadsázky, humoru. Všechny další díly na tento navazují (když nebereme Craigovy filmy, které jsou dost jiné) a právě proto bych jej vyzvedl jako ten nejlepší. A to se ani v této úvaze nezabývám výborným scénářem, prostředím, famózním záporákem a závěrečnou pointou tohoto dílu :-) ()

Biopler

Goldfinger ako protivník Bonda je absolútne nezvládnutý výber. Gert Fröbe, nemôžem si pomôcť, na mňa pôsobí ako rakúsky dochôdca z nejakého malebného alpského strediska, vypasený pivkár spokojný so svojim životom. Nie ako niekto komu sa o zlate sníva každú noc. A ležérnym dojmom i herectvom to tiež nenapráva. Vo veľa veciach je to hravý film a vďaka charizmatickému Connerymu pozerateľný, no asi bude počiatkom málo premyslených Bondových vymanení za z pasce, z väzenia, z obkľúčenia. Pri záverečnom obrate herečky sa dá tiež veľa namietať, nakoľko "romantická" linka je rozvedená chabo. S prižmúrením oka za 3*. ()

Hpatrik

Film ale hrozně zestárnul co se efektů týče, a tou spoustou nelogických až stupidních věcí nad kterými se tenkrát nikdo ani nepozastavil, a já si nad nimi pomalu trhám žíly. Stejně tak jako teatrálnost zvlášť při umírání se už dneska moc nenosí. Jinak ale Connerrymu role dokonale seděla, a nelze nezmínit jednu z nejlepších ústředních písní Bondovského univerza. ()

mi-ib

Kdybych měl vybrat jedno slovo, které podle mě nejvíce charakterizuje nejen tohoto Bonda, ale vlastně zhruba všechny filmy s agentem 007, tak je to slovo “směšné”. Tady mají snad hlavu a patu jen úvodní a závěrečné titulky. Pokud se nad to divák povznese, dá se to zkouknout, ale jen mi to potvrdilo, že filmy o Bondovi nejsou pro mě. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)