Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

sirien

Tohle je podle mě jedna z nejlepších "původních" bondovek - i když si pamatuju že ten závěr mi přišel trochu šablonově-roubovanej už když sem to viděl pradávno poprvé (ale možná ten film v tomhle směru jen zestárl?), tak to zase vyvažují věci jako kvalitní postavy, záporáci se smysluplným plánem a tak podobně - celkově to je jeden z těch filmů, které spojují všechno "tradičně bondovské" do jednoho elegantního celku a nejspíš jeden z nejlepších bondů vůbec. ()

tomashrabek

3. bondovka. Priemyslový vzor nielen pre všetky ďalšie bondovky, ale aj 'tongue-in-cheek' špiónske filmy. Pridáva ďalšie legendárne prvky koktejlu: skvelý humor, viacero žien, ktoré sa nestihnú stať takými bondgirls, akými by si zaslúžili (Tania Mallet!), ale najmä výborného zloducha s chytrým plánom, ikonického záporáckeho sidekicka a záverečné zvraty. To všetko pri priamočiarej, zrozumiteľnej narácii. Niet divu, že je Goldfinger tak často citovaný a parodovaný. Zlatý fond akčných popcornov. ()

zdeny99

Goldfinger je v pořadí třetí bondovkou. Objevuje se v ní nechutně tlustý a oplzlý záporák Goldfinger (Gert Frobe) se svým korejským poskokem, který po lidech hází svůj železný klobouk a jím jim usekává hlavy (havajský herec Harold Sakata). Podle mě právě tihle dva jsou základním bodem v této dobře napsané a precizně natočené bondovce. Že se nejedná o ryze drsný film, nýbrž i o klasicky vtipnou bondovskou záležitost dokazuje třeba společné hraní golfu Goldfingera s Bondem. Samotný Connery je opět stylový a v hlavní roli nepřekonatelný. Z počátku mu podlehne ta bloncka na balkoně (Shirley Eaton), která radí Goldfingerovi při hraní pokeru a za to bude později zabita pozlacením v hotelovém pokoji. Později svede snad nejstarší ze všech Bond Girl (Homer Blackman). Mimo jiné v době natáčení jí bylo 39 let. Za mě bych si tedy jako Bond Girl spíše představil Shirley Eaton, ale jako ženská se mě mnohem víc líbila Homer Blackman, která j možná i nejkrásnější ženská ze všech bondovek vůbec. Poprvé se tu objevuje vynálezce Q se svými superhračičkami a především s poupraveným speciálem Aston Martinem. To bylo prostě auto z říše snů, které by mohl Bondovi závidět i Fantomas či Batman. Výprava stejně tak skvostná. Chvíli luxusní letní hotel, poté do jara se probouzející se nádherná Ženeva. Jen snad ta závěrečná scéna, kdy je napaden Fort Knox pomocí nějakého plynu z letadla. Ti vojáci podle mě padali k zemi až moc sami od sebe. Hodně mi to připomínalo úvodní scénu filmu MĚSTEČKO PROKLETÝCH z roku 1960. [14565. hodnocení, 516. komentář, 84%, 503. nejlepší film] ()

pipapa odpad!

Další fraška ze série frašek o bublegum-agentovi pro imbecily a obdivovatele slaboduchých "kultovních"škvárů - hlavně že to má punc kultu, že? Knoflíková válka na baterky, hojně zdobená nastrčenými sex-bombami. ()

Pradlík

Velmi zajímavý příběh o vykradení americké Fort Knox. Jamese Bonda jsem nikdy neměl rád, protože lepší jsou chlapíci jako Jason Bourne, než slavný 007, který má věčně nejlepší techniku a vymoženosti vědy, to Bourne mlátí lidi knihami... Každopádně Sean Connery je svou rolí legendární a film se mi tedy líbil. A nakonec nejslavnější věta: James Bond: Očekáváte, že promluvím, pane Goldfingere? Auric Goldfinger: Ne. Očekám, že zemřete. ()

Mary19

Třetí bondovka v pořadí s opět výborným Seanem Connerym v roli britského agenta 007... Vyjímečnost a kvalitu snímku ale především udávají záporáci Mr. Goldfinger a jeho oddaný sluha Oddjoby, kteří jsou opravdu výteční. Parádní hlášky, Aston Martin a hola hej, máme tu nejlepší bondovku se Sirem Connerym... 90% ()

strikeman

Jedna z nejlepších bondovek. Po Youngovi přebírá režisérskou taktovku Guy Hamilton a dá se říci, že svého předchůdce v mnohém předčil, resp. vylepšil to, co Young načrtl. Především vtiskl příběhu akčnější a dynamičtější spád, vybral skutečně hustého záporáka a Bonda poprvé opatřil opravdu luxusním bourákem. 85% ()

Akana

Jedna z nejopěvovanějších bondovek, v níž se všechny klasické ingredience doladily a vytvořily kánon, se kterým se pak už neustále srovnávalo. Osobně dávám přednost předchozím Pozdravům, tady mi sem tam zaskřípalo pár nelogičností. Jinak všechno v pořádku: originální padouši, geograficky rozmáchlé působiště, fantomasovsky vybavené vozidlo a hned několik ženských, které se Bondovi připletou do cesty aby na to vzápětí doplatily s vyjímkou Pussy Galore. Fanouškům jedovatého rock´n´rollu nemusím připomínat, že právě s jejím jménem na štítě kdysi začínal zabiják Jon Spencer. ()

Hapretor

Pravý Bond. Neni nad Conneryho. Bez něj to pak už stojí za prd. V těchto starších "Bondovkách" krásně funguje nadsázka a je to i vtipné. To další, modernější "Bondovky" naprosto postrádají. ()

Lyžař

Tož zajímavá detektívka. Jsem rád, že jsem se konečně odhodlal vstoupit do nekonečné série bondovek. Zatím jsem patrně neviděl ani jeden díl. Vybral jsem si tedy ten nejlépe hodnocený a nebyl jsem zklamán. Goldfinger má nezapomenutelnou hudbu. Teda vlastně jenom jednu skladbu a hudbu na její motivy.. No a Sean Connery také exceluje. Na to, že "zlatoprsťák" pochází ze šedesátých let, je v něm neuvěřitelná spousta efektů a vychytávek, z kterých by byly některé použitelné i nyní. Jen tak dál, Bonde. Jestli mě takhle bude bavit každý díl, myslím, že se tím "prokoušu" hodně rychle. Režie: ***; Hudba: ****; Herci: ****; Scénář: **** ()

Rokle

Ne, na pátou hvězdu to stále nemá... Vše je výborně skloubené, ale nedokážu dát plnou palbu filmu, který už na řadě míst působí hodně "papundeklově". ()

MickeyStuma

Třetí bondovka nepřinesla nic zásadního. Vše očekávané se objevilo, nic zvláštního nezklamalo. Sean Connery je do své role dokonale vžitý a tak ze sebe vydává zcela všechno. Padouch je tentokrát posedlý zlatem a má zvláštní úchylku své oběti celé pozlacovat. Do paměti se však více vryl jeho korejský sluha se svým vražedným kloboukem. Zcela originální. Atmosféra snímku je stejná jako u předešlých filmů a tak tu překvapí jen akční scény, přesněji zápasy. Jsou více propracované, tudíž více dynamické. Film si tedy drží svoji laťku a je to jedině dobře. ()

RedDuck

Chápu, proč je tento díl 007 tak oblíbený, ale mě tady hrozně rozčilovalo chování postav. Hlavně Bonda, který je tady dost neschopný mačo, kvůli kterýmu zemřou dvě ženy a je pořád zavřenej a odkázanej na milost a nemilost hlavního záporáka. ()

kkarx

Oproti Srdečným pozdravům z Ruska je Goldfinger odlehčenější až sebeparodický a mám pocit, že právě tenhle díl je zodpovědný za všechny následné parodie. Vždyť i Bond girl se jmenuje Pussy Galore. To vážně nejde se nesmát, když jen co je na scéně, tak začnou vždy začnou s jejím jménem. Samotnej Goldfinger je jako záporák slabší a Bond je půlku filmu v zajetí. K zapamatovatelnému patří scény v horách s Aston Martinem, pozlacená dívka, laser a kloboučník. Dobré, ale dnes bych zařadil Goldfingera až za Srdečné pozdravy a Thunderball. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)