Pád Třetí říše

• Německo Der Untergang (více)
Německo / Rakousko / Itálie, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternativní 149 min)

Předloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scénář:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (více)

20. července 1944 byl spáchán ve Vůdcově hlavním stanu "Vlčím doupěti" (Wolfsschanze), atentát na Hitlera. Z bezprostřední blízkosti zažila tuto událost jeho osobní sekretářka Gertraud "Traudl" Junge. Poprvé se tak otřásla půda pod nohama kdysi všemocného "Vůdce" a všichni z jeho bezprostředního okolí poprvé pocítili šok. O devět měsíců později se Hitler přesunul do svého prostorného systému bunkrů na území Nového říšského kancléřství v Berlíně. Rudá armáda v téže době přistoupila k jeho totálnímu obklíčení. 20 dubna slaví Hitler 56. narozeniny v kruhu svých věrných spolupracovníků a svého štábu. Eva Braunová už s ním také několik dní žije v bunkru. Himmler, Goering a stranické špičky se odsunuly do bezpečnějších částí Německa, zatímco Hitler nechce v žádném případě opustit své hlavní město. 29. dubna Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od ostatního území Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. Svatebními svědky jsou Goebbels a Bormann. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm (Reichstag). Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu. Společně s Evou Braunovou se otrávili a jejich mrtvoly byly spáleny na zahradě říšského kancléřství. O den později otrávila Magda Goebbelsová ve spánku svých šest dětí. Pak odešli Magda a Joseph Goebbelsovi do zahrady a zastřelili se. I jejich mrtvoly byly spáleny. Přestože generál Weidling vydal rozkaz ke kapitulaci, v ulicích se bojuje dál... Film Pád Třetí říše vznikl na základě knihy osobní sekretářky Adolfa Hitlera Traudl Jungové "Bis zur letzten Stunde". Strhující herecký výkon Bruno Ganze v roli Hitlera, jen v samotném Německu přilákal do kin 6 milionů návštěvníků. (Česká televize)

lukano

Jsem rád, že tenhle film byl natočen, protože filmů o smrti Adolfa Hitlera bylo natočeno mnoho. O jejich objektivitě by se však dalo mnohdy pochybovat. Ale tento jediný film byl natočen podle svědectví jeho nejbližší pracovnice, která byla přítomná v jeho blízkosti až do konce, a která po mnoha létech mlčení se rozhodla promluvit. ()

M1k9

Naprosto dokonalé a dech beroucí drama. Popravdě, je to celkem brutální kombinace výjimečné události a výjimečně povedeného filmu. Každý druhý herec zahrál na oskara. Film neuspěl ani jako zahraniční, aha, tak to je výsměch. 10/10 ()

Gulde

Řekl bych, že bezpochyby jeden z nejatmosféričtějších, neřkuli vůbec nejatmosféričtější válečný film, co jsem kdy viděl. Ta atmosféra zoufalství a zmaru přímo teče z obrazovky. Navíc Bruno Ganz stvořil snad nejvěrnějšího Adolfa Hitlera v kinematografii - žádný "dáme někomu hranatej knírek a patku, a je to Adolf jak vyšitej" jak všude jinde. Tady ta celková vizáž i vystupování...takhle nějak jsem si Adolfa Hitlera představoval. ()

Milwa

4 3/4. Tento film mě dostal, opět jsem si poplakala. Myslím, že je jedinečný svým pohledem na konec války v Německu. Ještě před 20 lety by toto téma nikdo tak věrně nezpracoval. Skvělé herecké výkony, skvělá kamera, jen ten konec mohl být tak o 15 min. dřív. Věrně ukazuje hrůzu války a hlavně nesmyslnost nacismu. Podle mého názoru by tento film měl být povinný pro maturanty.Každému jsem zatím tento film doporučila. ()

Curunír

Působivý film o posledních dnech Adolfa Hitlera a jeho nejbližších. Výborný výkon Bruna Ganze a některé dechberoucí scény (např. vražda Goebelsových dětí jejich matkou). Jen je to místy rozvláčné a konec filmu mohl přijít o něco dřív. Ale všem rozhodně doporučuji. ()

Berry

Bruno Ganz je, coby Hitler, vynikající, Alexandra Maria Lara opravdu přesvědčivá, scéna, v níž matka zabije všechny svoje děti působivá, válečné a nemocniční úryvky skvělé. Film taky dobře ukazuje obě stránky Hitlera. Nejen tu špatnou, ale i tu dobrou (viz. přijímací pohovor na začátku filmu). A to na mě zapůsobilo, protože nikdo není jen špatný nebo jen dobrý... Přesto si ale nechávám názor, že kdyby byl film kratší, udělal by na mě jistě větší dojem... ()

Elgin

Takmer dokumentarny film nam popisuje posledne okamziky vodcu a jeho rise. Dych vyrazajuci spad, nemecka oddanost furrerovi, ktora vyusti k vopred vyticenemu cielu - smrti a skaze. Nemym uzasom pozorujeme kam az dokaze zajst ludska fanatickost respektive hlupost. Spolu s Životy těch druhých (http://www.csfd.cz/film/222173-zivoty-tech-druhych-leben-der-anderen-das/) a Proti Zdi (http://www.csfd.cz/film/169687-proti-zdi-gegen-die-wand/) najlepsie nemecke filmy poslednej doby. ()

ypres.bass

Po přečtení komentů, jsem si uvědomil hodně věcí a musel jsem přehodnocovat. přišel o hvězdičku, ale v TOPfilmech si ho nechám. ---------- Oproti mnohým tvrdím, že Ganz hraje Dolfiho velmi důvěryhodně teda ne že bych Dolfimu důveřoval, na to už doplatili Poláci) --- 75% ()

strangercz

Na můj vkus až moc natahovaný snímek kde za zmínku stojí snad jedině představitel hlavní role. Jinak je to jenom průměrný snímek který nevybočuje z řady. Nominace na Oskara je snad za mírně kontroverzní téma ()

Sista

oceňuji hlavně nezvyklý pohled z druhé strany. Chlad jsem nezaznamenala, jenom děsivý vliv ideologie, která si neúnavně hledá úrodnou půdu až vzklíčí v něco tak odporného jako byly činy Marty Goebbelsové. A na závěr - dá se konec něčeho tak velkého, odporného a všeprolézajícího ztvárnit jinak než (více či méně) pateticky? ()

THE_Joko

Prvý skutočne naozaj reálne stvárnený Furer no a ten Gobeles?Tak to bola parádna podoba! Sledoval som s uzasom všetky postavy ich podobu aj správanie a k žiadnemu som nepotreboval doplňujúce titulky. Bol to ako náhľad do minulosti vo farebnom obraze, vysokom rozlíšení a šesť-kanálovom zvuku...Ešte raz dodávam PARÁDA!!! ()

Grizzly

Je videt, ze germosi sou porad na risi hrdi a pad berou jako hodne tragickou udalost. V divakovi se snazi vyvolat litost a soucit hlavne pres tragicke osudy a polidsteni Hitlera. Marne. Nemecka kinematografie mi opet dokazala, ze nema naprosto co nabidnout. Nemastne, neslane, krecovite, zbytecne...35% ()

Košoun

Chladné rozvláčné drama o pádu Třetí říše a posledních dnech Hitlera a jeho noshledů v Berlínských bunkrech. Skvěle podané, historicky uvěřitelné, vynikající výkony (především Bruno Ganz), zajímavé podání... Ačkoliv nejsou válečná dramata mým oblíbeným žánrem, Pád Třetí říše jsem si užil a zařadil ho mezi své oblíbené filmy. ()

HouseMK

Velkou předností tohoto filmu je věrohodnost. Pan Ganz hraje rychle stárnocího, zchátralého a neúprosnou pravdu si uvědomujícího Hitlera velmi přesvědčivě. Ačkoli už jsem viděl i podobnější dvojníky Führera. Jen mě prostě celý příběh emocinálně nezasáhl. Prostě jsem proplul předlouhými 156 minutami bez toho, aby to ve mě vzbudilo smutek, hněv, napětí nebo soucit (litovat můžu jen nevinné děti) a tím pádem (Třetí říše) jsem se ani "nebavil". Ale možná to není tím filmem. ()

johnymdoe

Jen asi idiot tomuto filmu nedá pět hvězd. Díval jsem se na to v 21 letech a teď znovu ve 28 a znovu jsem, i když jen u pc, brečel a byl naprosto strhnutý dějem (který všichni známe) ale hlavně hereckými a filmařskými výkony tvůrců. Kdyby Bruno Ganz nenatočil nic jiného tak tímto vešel do historie a jsem za to vděčen! Škoda jen těch nesmyslů které začátek filmu provázely typu že je to propaganda třetí říše a podobně. Do dnes nechápu kde se vzala ta odvaha tento film přes to všechno natočit. Děkuju že jsem jako mladý člověk mohl ,i když touto formou, zjistit něco o historii a doufám že se to pouští na základních školách!. ()

jasanka

I když válečné filmy (a obzvlášť ty o druhé světové) vyloženě nesnáším, tak tenhle mi jako asi jediný nezůstal v paměti s vyloženě negativními vzpomínkami. I když dodnes (zhlédnuto asi přes šesti lety coby povinný film na gymplu) si z něj pamatuji pár příšerných scén, tak pořád zůstává asi tím nejlepším válečným filmem, jaký jsem viděla. 3* ()

Saur.us

Herecká jízda B. Ganze, která chvilkami nutí diváka slitovat se nad osudem nebohého zlomeného strýčka Hitlera. Naštěstí nás snímek dokáže opět rychle přesvědčit nad tím, že není koho litovat. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST