• Německo

Walk The Line

Drama / Hudební / Romantický / Životopisný

USA / Německo, 2005, 136 min (SE: 153 min)

Nevěděl jsem, že Johnny Cash byl nesympatický mladík bez ďábla v těle, jehož drsné image se rozpadá při prvním pohledu Reese Whitterspoon. Pokud chcete sledovat, jak chlápek dvě hodiny vašeho a snad 10 let svého života uhání jednu babu a to tak, že jsem si ke konci přál, ať ho pošle do prdele, tak je Walk The Line filmem pro vás. Až na pár scén rutina, Cashova hudba mě míjí. P.S. Nakonec jí užene(31.5.2007)

Největším problémem "životopisných" filmů o hudebnících (tedy alespoň co se Raye a Walk the Line týče) je absence většího množstvý děje, který by film utáhl po celou písničkovou stopáž, kdy daná osobnost od ničeho stoupá po žebříčku popularity. Vždy se najde nějaká vtipná berlička (zde třeba Elvis), občas zajímavá scénka, i když o její přesnosti máte pochybnosti (prosazení Johnyho Cashe v nahrávacím studiu s Folsom Prison Blues). V druhé půli filmu pak přichází neodvratný pád, nebo alespoň nějaké problémy v soukromém životě hvězdy. Zde odehraje svůj part buď alkohol, drogy, v nejhorším případě obojí (viz Cash). Celá struktura Walk the Line je natolik podobná struktuře Raye (dětství - úmrtí bratra, kariéra, nevěra, drogy, vězení, usmíření / uklidnění situace), až to hezké není. Rayovi jsem tuhle šablonovitost odpustil, film se mi velice líbil a zásluhy na tom měl hlavně Jamie Foxx, který předvedl naprosto neuvěřitelný herecký koncert. Walk the Line nepostrádá kvalitní herecké (a pěvecké) výkony, ale už to není "koncert". Proč dostala Witherspoonová Oscara netuším, ale její herecký výkon se mi líbil. Joaquin Phoenix je výborný Johny Cash (rád bych si od obou pořídil elpíčko). Závislost na "lécích" zahrál až moc dobře, takže v téhle (pro mě nejslabší části filmu) mi Johny Cashe dokonce zprotivil, což se i přes drogovou závislost u Raye Charlese Jamie Foxxovi naštěstí nepodařilo.(19.4.2006)

• francis

Přišlo mi to jako neskutečná nuda. Když to srovnám s filmem Great Balls of Fire! o Jerry Lee Lewisovi, kterej vypráví o stejný době a má hodně podobnej příběh, vyjde z toho Walk the Line hodně špatně. Chybí výraznej nápad, stylizace, prostě cokoliv, co by udělalo z tohohle filmu něco víc než jen neoriginální životopisnej příběh slavnýho hudebníka, po x-té podle stejný šablony.(27.2.2007)

Phoenix je přesvědčivý a Witherspoonová k mému velkému údivu též a životní příběh Johnnyho Cashe zdá se dost silný, aby divákovu pozornost udržel. Přece však budu remcat - zpěvákův pád na dno je sice vykreslen mistrně, slaběji pak jeho vzestup. Jeho obrácení je ve filmu téměř zamlčeno; snad aby se zamezilo diváckému pohoršení nad tím, že z Cashe se na ne až tak úplně stará kolena stal praktikující evangelikální křesťan a že jím až nadosmrti zůstal, a že leckdy nezpíval jen o psancích a vyděděncích, ale taky o Pánu Bohu. Toho zamlčení je škoda, protože když o Kristu zpívá Cash je to (jazykem dneška) mnohem víc cool, než když se o to na Andělu pokoušejí misionáři z Triumfálního centra víry. To, co je ve snímku řečeno, je v pořádku, problém je spíš v tom, co řečeno není a mělo by být. Druhá pak námitka se týká zpěvákovy první ženy a jejího postupného odsunutí ze scény. SPOILER: Byl jsem velmi zklamán happyendem. Žádost o ruku uprostřed písně před publikem je sice romantická, ale doufal jsem, že June - tak jako v předchozích letech tolikrát - zase řekne ne, už jen proto, že si nemůže vzít někoho, kdo již ženatý je. Ptal jsem se, co je s Vivian. Těžko však tvůrce biografického filmu vinit za to, že se drží skutečnosti...(18.2.2011)

Hello, I'm Johnny Cash Na tento film o jedné legendě jsem fakt moc těšil a výsledek mě nezklamal. Walk the Line je parádní film, který si mě získal především tím reálný zobrazením Cashe (přeci jen se o něm traduje, že to byl muž, který vyzkoušel každou drogu, co na světě existuje) ale zároveň vás nenutí si o něm myslet, že to byla troska. Byl to (zřejmě) smutný muž s pár problémy, ale když stál na pódiu, tak neměl konkurenci. Navíc výkony Phoenixe a Witherspoon jsou prakticky bezchybné, takže jsem nemusel dlouho přemýšlet. Co jiného taky dát filmu o legendě, když to je tak precizně natočené. 100 %.(19.12.2012)

• - Pretože skladby obsahovali texty sympatizujúce s väzňami, boli Cashovi poslucháči nútený držať svoje nadšené komentáre na uzde. Sám Johnny Cash si však neodpustil stráže občas podpichnúť. (youtoo18)

• - Při přípravě na svou postavu to Joaquin Phoenix s alkoholem přehnal natolik, že po natáčení musel do péče na protialkoholní léčebnu. (HarveyDent)

• - Reese Witherspoon je teprve třetí herečkou, která za svou roli June Carterové vyhrála najednou Oscara, Zlatý Glóbus, ocenění BAFTA a SAG (Screen Actors Guild) ocenění. Před ní se to povedlo pouze Julii Roberts za roli ve snímku Erin Brockovich (2000) a Renée Zellweger, která byla oceněna za ztvárnění postavy ve snímku Návrat do Cold Mountain (2003). (Lauri)