• Německo

Walk The Line

Drama / Hudební / Romantický / Životopisný

USA / Německo, 2005, 136 min (SE: 153 min)

Johnnyho Cashe mám prostě rád a tento film je dá se říct poctou. Líbilo se mi, že se tvůrci soustředili na písničky (opravdu je to tak půl na půl s "normálním dějem") Musím složit poklonu ústřední dvojici, jak jsem neměl nikdy rád Reese Witherspoon, tak tady byla fakt skvělá a pan Joaquin Phoenix je kapitola sama pro sebe.(2.8.2006)

Silný životopisný snímek zručného řemeslníka Johna Mangolda (ZEMĚ POLICAJTů, IDENTITA), kterému hrozně moc dávají Joaquin Phoenix jako Johnny Cash a Reese Witherspoon jako June Carter. Ty si pro film ještě před smrtí osobně vybrali Cash a Carter a Phoenix a Witherspoon se naučili hrát na potřebné nástroje a také nazpívali všechny písničky ve filmu.(10.7.2006)

V rámci ambicí snímku, zaměřeného z velké části na tu složitější a hlavně temnější stránku osobnosti Johnnyho Cashe, tomu nelze nic moc vytknout. Mangold se v šedesátých letech plných rockenrollu a divokého života pohybuje velmi zkušeně a propojení tří základních dějových rovin - Johnnyho psychického úpadku, osudové lásky mezi Johnnym a June a problematického vztahu mezi Johnnym a jeho otcem - zvládá řemeslně na jedničku podtrženou. Jenže film se drží tohoto schématu natolik urputně, že skutečný a ojedinělý příběh o začátcích hudební legendy se místy mění v klasickou hollywoodskou romanci, která nemá čím překvapit a také ničím nepřekvapí. Ale to vůbec nic nemění na tom, že film je sám o sobě skvělý, že hudba Johnnyho Cashe je nestárnoucí a že Joaquin a Reese nejenže spolu náramně dobře vypadají, ale také naprosto úžasně zpívají. Parádní filmařina, ne nadarmo odměněná pozorností akademiků.. 85%(23.7.2014)

“Cashův Phoenix” paráda, jen přál bych si víc šmrnc a dokázal si představit i zábavnější (...), obsáhlejší pojetí života tady té legendy, než pouze po rok 68. Plus přišlo mi, že ten film si vás hlavní postavu nepřiměje oblíbit, narozdíl od tvorby a jeho knižních biografií. To je škoda. Doufám tedy v další high profile počin. (x)(18.12.2018)

James Mangold v mých očích prozatím nenatočil žádný mnou obdivovaný snímek a i u oscarového WtL zůstal tak na půli cesty. Dějově se velmi hlásí k nedávnému Rayovi, i když díky menšímu časovému záběru (než detailně biografický Ray) drží mnohem lépe pohromadě. Uznávaný, pohublý Johnny Cash se stal legendou, hudební nebe mu zobalo z dlaně, mně jako divákovi ale chybí větší množství zapamatovatelných scén, výraznější scénář, stejně jako mírně svižnější tempo - snímek se tak pro mě stal pouze poskládanou životní rekonstrukcí bez nějakého výrazného tvůrčího vkladu. A uměřené životopisy v poslední době ne a ne nijak zázračně oslnit!! Jak už to tak bývá, tak nedostatky vyzdvihují zejména herci, zatímco o skvostném Phoenixovi už bylo napsáno leccos, tak i Reese Witherspoon obstála znamenitě, navíc na mnohem menším prostoru než její herecký kolega!! WtL je bezesporu kvalitní záležitost a adekvátní chválu si na těchto stránkách zcela jistě zaslouží - je dramatem, který rozhodně není průměrný, ale na 4* u mě (prostě neholduji životopisným snímkům) nedosáhl!! A na naskakující husí kůži to vážně ani zdaleka nebylo..(14.11.2006)

• - Zpěvák Johnny Cash údajně vybral svého představitele pro film Joaquina Phoenixe na základě jeho role ve filmu Gladiátor. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - I když byl Joaquin Phoenix vybrán do hlavní role samotným Johnnym Cashem, zprvu tomu tak být nemuselo. Režisérovi přišel Phoenix příliš malý, jelikož Johnny Cash měřil přes 190cm. (Pirlo)

• - Joaquin Phoenix spolu s Reese Witherspoon trénovali zpěv šest měsíců pod vedením hudebního producenta T-Bone Burnetta. Všechny písně k filmu nahráli sami a také se naučili hrát na hudební nástroje. (imro)