Drama / Romantický / Životopisný / Hudební

USA / Německo, 2005, 130 min (SE: 153 min)

Pokud by byl celý film ve stylu prvních 150 vteřin, pak bych s nejvyšším hodnocením neváhal :) .... Každopádně se jedná o dobrý film, který mi ale způsobil lehké zklamání. Johny Cash byl totiž v době své největší slávy opravdový fenomén, jehož hudba překročila hranice country. Jeho písničky poslouchali i ti, kterým country do té doby nic neříkalo (jako já :). Proto nejsem až tak spokojen s vyzněním filmu, kde je J.C. vykreslen spíš jako neustále unavený, opilý, nadrogovaný a nešťastně zamilovaný "looser". Je to pohled pouze do soukromí, jakoby jeho celosvětová proslulost neexistovala ..... Nic proti hereckým výkonům, výběru muziky, kameře .... v tomhle vyznění má jednoznačně "prsty" režisér a scénárista v jedné osobě..... škoda, že se nedržel těch úvodních tří minut ..... určitě ovšem stojí za to vidět - 70%(26.2.2006)

O Cashovi jsem do teď věděl jen to, že je to zpěvák. Děj i muzika mají grády a slušně odsýpají. Film řekne mnohé o jeho životu, ale jak tady píše golfista, ukazuje ho trochu jednostraně jako feťáka a pijana. Nakonec je fakt, že mohl skončit jako Elvis, což se naštěstí nestalo.(18.5.2011)

James Mangold v mých očích prozatím nenatočil žádný mnou obdivovaný snímek a i u oscarového WtL zůstal tak na půli cesty. Dějově se velmi hlásí k nedávnému Rayovi, i když díky menšímu časovému záběru (než detailně biografický Ray) drží mnohem lépe pohromadě. Uznávaný, pohublý Johnny Cash se stal legendou, hudební nebe mu zobalo z dlaně, mně jako divákovi ale chybí větší množství zapamatovatelných scén, výraznější scénář, stejně jako mírně svižnější tempo - snímek se tak pro mě stal pouze poskládanou životní rekonstrukcí bez nějakého výrazného tvůrčího vkladu. A uměřené životopisy v poslední době ne a ne nijak zázračně oslnit!! Jak už to tak bývá, tak nedostatky vyzdvihují zejména herci, zatímco o skvostném Phoenixovi už bylo napsáno leccos, tak i Reese Witherspoon obstála znamenitě, navíc na mnohem menším prostoru než její herecký kolega!! WtL je bezesporu kvalitní záležitost a adekvátní chválu si na těchto stránkách zcela jistě zaslouží - je dramatem, který rozhodně není průměrný, ale na 4* u mě (prostě neholduji životopisným snímkům) nedosáhl!! A na naskakující husí kůži to vážně ani zdaleka nebylo..(14.11.2006)

Příznivých 70%. Ray v bleděmodrém. Jen soudržnější, kratší, atmosféričtější a s rovnoměrnějším rozložením hereckých sil. A nudnější hudbou... o "náklonosti" k žánru jsem se snad už dostatečně vykecal právě u Raye.(23.12.2005)

Silné 4*. Vlastně nebýt toho zakončení (rovina otec - syn) a asi i pocitu, že jsem to už někde viděl (to vážně v USA neexistuje jediná star, která neměla problémy s fetem a chlastem, nebo se o nich jen netočí filmy ?:), bylo by to na plný počet. Líbí se mi ''tyhle časy'' a stejně tak tehdejší způsob tvorby muziky - 80%. PS: Skoro se mi nechtělo věřit, že ta půvabná a talentovaná slečna, co zde chodila po lajně, je tatáž blbka, co se onehdá učila na právníka. Kdo ví, kdyby si vybírala o něco serióznější role, mohla mít těch plešounů třeba víc.(18.2.2012)

• - Bratr Johnnyho Cashe ve skutečnosti zemřel necelý týden poté, co jej poranila pila. (Driss)

• - Joaquin Phoenix je o 6 palců (15,24 cm) menší než skutečný Johnny Cash. (Vikess)

• - Objevila se zde i držitelka prestižní ceny Grammy, Shelby Lynne, countryová a bluesová zpěvačka. Zahrála si Johnnyho matku Carrie Cash. Byl to pro ni celovečerní debut. (blackrain)