• Německo

Walk The Line

Drama / Hudební / Romantický / Životopisný

USA / Německo, 2005, 136 min (SE: 153 min)

Nevěděl jsem, že Johnny Cash byl nesympatický mladík bez ďábla v těle, jehož drsné image se rozpadá při prvním pohledu Reese Whitterspoon. Pokud chcete sledovat, jak chlápek dvě hodiny vašeho a snad 10 let svého života uhání jednu babu a to tak, že jsem si ke konci přál, ať ho pošle do prdele, tak je Walk The Line filmem pro vás. Až na pár scén rutina, Cashova hudba mě míjí. P.S. Nakonec jí užene(31.5.2007)

• kingik

Nepříliš přesvědčivý pohled na jednu z hudebních legend. Ani výkon Joaquina Phoenixe mě nedostal a nemohu si pomoci, ale Johnu Cashovi nebyl příliš podobný. Tvůrci asi chtěli diváka unudit k smrti, protože jsem to celé odzýval a film má jen málo dobrých momentů, ale naštěstí je tu Reese Witherspoon, která své postavě vtiskla věrohodné rysy, ale bídný dojem z filmu se jí napravit nepodařilo. Je mi líto. 40%(30.1.2009)

Největším problémem "životopisných" filmů o hudebnících (tedy alespoň co se Raye a Walk the Line týče) je absence většího množstvý děje, který by film utáhl po celou písničkovou stopáž, kdy daná osobnost od ničeho stoupá po žebříčku popularity. Vždy se najde nějaká vtipná berlička (zde třeba Elvis), občas zajímavá scénka, i když o její přesnosti máte pochybnosti (prosazení Johnyho Cashe v nahrávacím studiu s Folsom Prison Blues). V druhé půli filmu pak přichází neodvratný pád, nebo alespoň nějaké problémy v soukromém životě hvězdy. Zde odehraje svůj part buď alkohol, drogy, v nejhorším případě obojí (viz Cash). Celá struktura Walk the Line je natolik podobná struktuře Raye (dětství - úmrtí bratra, kariéra, nevěra, drogy, vězení, usmíření / uklidnění situace), až to hezké není. Rayovi jsem tuhle šablonovitost odpustil, film se mi velice líbil a zásluhy na tom měl hlavně Jamie Foxx, který předvedl naprosto neuvěřitelný herecký koncert. Walk the Line nepostrádá kvalitní herecké (a pěvecké) výkony, ale už to není "koncert". Proč dostala Witherspoonová Oscara netuším, ale její herecký výkon se mi líbil. Joaquin Phoenix je výborný Johny Cash (rád bych si od obou pořídil elpíčko). Závislost na "lécích" zahrál až moc dobře, takže v téhle (pro mě nejslabší části filmu) mi Johny Cashe dokonce zprotivil, což se i přes drogovou závislost u Raye Charlese Jamie Foxxovi naštěstí nepodařilo.(19.4.2006)

S Johnny Cashem jsem se poprvé setkal na albu Zooropa od U2 při poslechu posledního songu, který nazpíval svým krásným hlubokým hlasem (kterým disponuje i Joaquin Phoenix) a přestože jeho tvorba není mým šálkem kávy, za tu inspiraci, kterou mu přiznává spousta hudebních osobností, nejenom countryových, ale i rockových, si "svůj" film určitě zasloužil. Walk the Line není naštěstí nudně popisným příběhem, navzdory pár letopočtům se tu v podstatě mnoho o Cashových úspěších a tvorbě divák nedozví (což skalní fandy možná zamrzí), ale příběh se zaměřuje v komorní rovině zejména na utváření vztahu se svojí budoucí ženou June Carter (sladce vitální Reese Whiterspoon) a jeho až posedlostí její osobou, ukazuje jeho návyk na prášcích a celoživotní těžké vyrovnávání se se smrtí svého bratra. Joaquin nejenom že krásně zpíval a s kytarou v ruce jsem mu věřil každý pohyb, ale i ten jeho utrápený pohled s vnitřními démony, kteří se mu zračili v očích a se kterými neustále bojoval, byl přímo "oscarový" :o). Stejně tak Whiterspoon, s tělem křehkého diblíka, ale povahou silná žena a Cashův anděl spásný. Od 5* tenhle film dělí jen absence nějaké opravdu silné scény, která by se nesmazatelně zapsala do paměti, snad s vyjímkou trestuhodně krátkého momentu, zobrazujícím koncert ve věznici ve Folsomu, při kterém mi naskakovala husina.(16.3.2006)

Kvalitně a zodpovědně natočený životopisný snímek, který se co do podobnosti líčených osudů a způsobu vyprávění hodně podobá o rok staršímu Rayovi. Největším překvapením pro mě byl skvělý (a oscarový) výkon "Pravé blondýny" Reese Witherspoonové - konečně dostala šanci ukázat co v ní je... a duši, kterou vdechla postavě June Carterové - to byla práce zkušené, nadané herečky. Phoenix samozřejmě taky válí, ale od něj se to daleko víc čekalo. Celkově pohodový, zajímavý film s příjemnou hudbou. 70%(3.9.2006)

• - Název filmu Walk the Line pochází z písně Johnny Cash „I Walk the Line“, což je o Johnnyho slibu, že zůstane věrný své ženě. (Pajkenzi)

• - Pro Reese WItherspoon to byla první role od narození syna Deacona. Do práce se vrátila 8 měsíců po porodu. (zajda404)

• - V reálném životě Johnnyho problémy s drogami vedly k tomu, aby udělal hloupé věci, jako je například vjetí traktoru do jezera za jeho novým domem v Hendersonville v Tennessee. (Pajkenzi)