• Německo

Walk The Line

Drama / Hudební / Romantický / Životopisný

USA / Německo, 2005, 136 min (SE: 153 min)

One and only - Johnny Cash ... Vynikajúci životopisný film o tejto speváckej legende, ktorý zdobia predovšetkým herecké výkony hlavných predstaviteľov. R.Whithersponová mi bola donedávna nie veľmi sympatická, ale toto jej naozaj sadlo.Oskar za herecký výkon naozaj zaslúžený a nominácia Phoenixa určite tiež. Napriek tomu, že Phoenix pred natáčaním nemal žiadne skúsenosti so spevom, naspieval sám všetky piesne, ktoré vo filme zaznejú a hambiť sa za ne rozhodne nemusí. Spievané scény, vrátane všetkých duetov s R. Whithersponovou sú naozaj ozdobou tohto filmu. Scéna prvej speváckej skúšky v malom nahrávacom štúdiu bola jedna z najlepších scén. Phoenix J. Casha poznal osobne. Vraj bol veľký fanda filmu Gladiátor a keďže mali spoločných známych, tak k ich stretnutiu muselo dôjsť. Film sleduje všetky významné vrcholy i prepady jeho kariéry. Neviem nakoľko Phoenix pri scénach v ktorých smúti za bratom čerpal z vlastných skúsenosti, ale bolo by zaujímavé sledovať kariéru jeho tragicky zosnulého brata (na svoj mladý vek mimoriadne úspešnú)Rivera.Celkom zaujímavá úloha Cashovho otca si strihol T-1000 J.Patrick. Film, ktorý vás prinúti oprášiť staré Cashove hity, si naozaj zaslúži pochvalu.80%.(9.2.2009)

Já jsem si po pravdě po dlouhou dobu sledování tohoto filmu nevěděl co si o něm myslet. Johnny Cash a jeho okolí, manželky nevyjímaje mi přišlo hodně obyčejné, na svojí dobu klasické, jenže tak ve druhé třetině jsem to všecko pochopil a z myšlenky, že Cashův život mi nepříjde natolik dobrý aby byl zfilmován jsem okamžitě ustoupil a sledoval, jak si režisér se mnou celou tu dobu neskutečným způsobem hrál a já mu to všecko naletěl. Stejně tak jako to, když jsem Joaquina Phoenixe slyšel poprvé zpívat, falešně a divně, jenže nakonec jsem si jeho hlas zamiloval stejně jako Cashův a sledoval jeho život až do samého konce s ukápnutou slinou na triku. To se nedalo jinak, herecké výkony jsou výborné, nechápu proč Phoenix nedostal Oskara. Zato alespoň Whiterspoonová ve vedlejší roli byla patřičně oceněna a alespoň díky tomu se na tento film jen tak nezapomene. Rozhodně není proč. Je výborný. Já životopisné filmy mám hodně rád. Hodně bych tento srovnával s filmem Ray. Vlastně se ta kostra příběhu nijak závratně neliší, ale přecijenom je to něco jiného. Muzika je výborná a závěrečná scéna ve vězení? Dokonalá. Já nemůžu jinak než pět hvězdiček. Stejně tak jako jsem vrazíl Charlesu Chaplinovi nebo Rayi Charlesovi, prostě jsem se unášel a unášel, až do samotného konce.(4.10.2008)

V rámci ambicí snímku, zaměřeného z velké části na tu složitější a hlavně temnější stránku osobnosti Johnnyho Cashe, tomu nelze nic moc vytknout. Mangold se v šedesátých letech plných rockenrollu a divokého života pohybuje velmi zkušeně a propojení tří základních dějových rovin - Johnnyho psychického úpadku, osudové lásky mezi Johnnym a June a problematického vztahu mezi Johnnym a jeho otcem - zvládá řemeslně na jedničku podtrženou. Jenže film se drží tohoto schématu natolik urputně, že skutečný a ojedinělý příběh o začátcích hudební legendy se místy mění v klasickou hollywoodskou romanci, která nemá čím překvapit a také ničím nepřekvapí. Ale to vůbec nic nemění na tom, že film je sám o sobě skvělý, že hudba Johnnyho Cashe je nestárnoucí a že Joaquin a Reese nejenže spolu náramně dobře vypadají, ale také naprosto úžasně zpívají. Parádní filmařina, ne nadarmo odměněná pozorností akademiků.. 85%(23.7.2014)

Film je to rozhodně povedený, ale dle mého trošku nadhodnocený. Přitom příběh to má jako dělaný na celovečerní film, jelikož život Johnnyho Cashe rozhodně nebyl jednoduchý, když musel projít hned několika těžkými životními zkouškami. James Mangold pojal film vcelku komorně, o to víc však životopisně a řekl bych, že se mu podařilo celkem věrně zachytit kariéru slavného hudebníka. Hlavní dvojici prý vybrali přímo J.R. s June, což je samozřejmě nejlepší casting. Překvapilo mě, jak se naučili Phoenix s Witherspoon zpívat či prostě jak to zvládli a celkem mě to bavilo. Abych to shrnul, jedná se každopádně o povedený životopisný film dobře reflektující Cashovu kariéru, ovšem na můj vkus tomu přeci jen něco chybělo a možná by to chtělo malinko zkrátit (ale možná ve mě tento dojem vyvolala pouze extended verze)...74%(10.8.2014)

Tak tedy nevím… být fanouškem Johnnyho Cashe, podobně pojatá biografie mě dost rozladí. Jasně, nebyl jedinou celebritou, která ujížděla na drogách a alkoholu (to ani zdaleka ne), ale film vyznívá, jakoby Cash ani neměl přívětivější tvář (když pomineme, že uměl – pod vlivem drog – dobře zpívat). Během sto třiceti minut opustí manželku, několikrát se pohádá s přítelkyní, vůbec nevychází s otcem a do toho se láduje hrstmi prášků, které zapíjí vydatnými loky piva. Závěrečné procitnutí přichází vyloženě aby měl film happy end a silně pochybuji o podobné růžovosti reality. Jakožto nefanouškovi jeho muziky, potažmo osoby, mi to může být vcelku jedno, naopak bych měl ocenit pokus o otevřenější biografii, což je s výkonem Whitherspoonové vlastně to jediné, co stojí za vyzdvihnutí. Walk the Line není ani náhodou film špatný, je prostě příliš obyčejný, příliš akademický – tedy přesně takový, jako většina životopisných filmů o slavných osobnostech. Otázka zní „mohl by být lepší?“. Po pravdě - asi ne. Prodej Cashových desek po premiéře prudce stoupl, Oscaři byli dle zásluh rozdáni... nikomu by tedy nemělo vadit, že po tomto filmu za půl roku ani pes neštěkl. 70% Zajímavé komentáře: Silas, jojinecko, Nomád(4.12.2007)

• - Při přípravě na svou postavu to Joaquin Phoenix s alkoholem přehnal natolik, že po natáčení musel do péče na protialkoholní léčebnu. (HarveyDent)

• - 29milionový autobiografický snímek vydělal během úvodního víkendu (18. – 20. 11. 2005) 22,3 mil. dolarů v severoamerických kinech. Díky mnohým oceněním se po třech měsících promítání jeho obrat lehce vyhoupl přes 115 milionů. (imro)

• - Ke konci filmu – ve scéně v autobusu, která následuje po koncertu ve Folsomské věznici – jde Johnny Cash (Joaquin Phoenix) dozadu za spící June (Reese Witherspoon). Cestou vezme spícímu kytaristovi Lutheru Perkinsovi (Dan John Miller) hořící cigaretu z úst a típne ji. Tato scéna může být vnímána jako odkaz na nešťastnou událost, která se skutečně stala později toho roku – 3. srpna 1968 Perkins usnul ve svém domě s hořící cigaretou, od které se vzňal dům. Dva dny po této události Perkins na následky požáru zemřel. (Luxocculta)