• Německo

Walk The Line

Drama / Hudební / Romantický / Životopisný

USA / Německo, 2005, 136 min (SE: 153 min)

Johnnyho Cashe mám prostě rád a tento film je dá se říct poctou. Líbilo se mi, že se tvůrci soustředili na písničky (opravdu je to tak půl na půl s "normálním dějem") Musím složit poklonu ústřední dvojici, jak jsem neměl nikdy rád Reese Witherspoon, tak tady byla fakt skvělá a pan Joaquin Phoenix je kapitola sama pro sebe.(2.8.2006)

Absolútneho prekvapenia som sa dočkal hlavne z dvoch prostých dôvodov. Prvý je, že o amerických country spevákoch nemám ani páru, druhý, že muzikálové filmy mi nie vždy padnú do noty. A možno to bolo tak dobre. Perfektné, rytmické a pobavujúce neboli len Cashove songy odspievané Joaquinom, ale aj film samotný. Spolu s ďalším miniprekvapením - Reese, tvorili perfektne zohrané duo v piesňach, ale čo je pre film dôležitejšie aj v podaní a vžití sa so svojimi postavami. 90%.(16.10.2007)

Johnny Cash ani jeho hudba mi nic neříkají, stejně tak tento životopis, který byl na můj vkus až moc dlouhý. Proč jsem se na něj tedy koukal? Mám rád Reese Witherspoon. A dokázala mi, že nemusí být blond a neustále se smát, aby byla dobrá herečka, protože tady byla prostě výborná - po ní snad jen Natalie Portman umí každým pohledem přinášet tolik optimismu a rozzáří každý film. To by bylo první plus. Další je za hudbu, ač testy neznám, spousta melodií musí být každému notoricky známá z mnoha cover verzí. A poslední plus je za poznání osudu zajímavého člověka, možné vysvětlení toho jaký byl a nakonec vlastně i happy end, který jsem vůbec neočekával, vzhledem k tomu, že jde o životopis.(23.1.2009)

Pokud by byl celý film ve stylu prvních 150 vteřin, pak bych s nejvyšším hodnocením neváhal :) .... Každopádně se jedná o dobrý film, který mi ale způsobil lehké zklamání. Johny Cash byl totiž v době své největší slávy opravdový fenomén, jehož hudba překročila hranice country. Jeho písničky poslouchali i ti, kterým country do té doby nic neříkalo (jako já :). Proto nejsem až tak spokojen s vyzněním filmu, kde je J.C. vykreslen spíš jako neustále unavený, opilý, nadrogovaný a nešťastně zamilovaný "looser". Je to pohled pouze do soukromí, jakoby jeho celosvětová proslulost neexistovala ..... Nic proti hereckým výkonům, výběru muziky, kameře .... v tomhle vyznění má jednoznačně "prsty" režisér a scénárista v jedné osobě..... škoda, že se nedržel těch úvodních tří minut ..... určitě ovšem stojí za to vidět - 70%(26.2.2006)

Největším problémem "životopisných" filmů o hudebnících (tedy alespoň co se Raye a Walk the Line týče) je absence většího množstvý děje, který by film utáhl po celou písničkovou stopáž, kdy daná osobnost od ničeho stoupá po žebříčku popularity. Vždy se najde nějaká vtipná berlička (zde třeba Elvis), občas zajímavá scénka, i když o její přesnosti máte pochybnosti (prosazení Johnyho Cashe v nahrávacím studiu s Folsom Prison Blues). V druhé půli filmu pak přichází neodvratný pád, nebo alespoň nějaké problémy v soukromém životě hvězdy. Zde odehraje svůj part buď alkohol, drogy, v nejhorším případě obojí (viz Cash). Celá struktura Walk the Line je natolik podobná struktuře Raye (dětství - úmrtí bratra, kariéra, nevěra, drogy, vězení, usmíření / uklidnění situace), až to hezké není. Rayovi jsem tuhle šablonovitost odpustil, film se mi velice líbil a zásluhy na tom měl hlavně Jamie Foxx, který předvedl naprosto neuvěřitelný herecký koncert. Walk the Line nepostrádá kvalitní herecké (a pěvecké) výkony, ale už to není "koncert". Proč dostala Witherspoonová Oscara netuším, ale její herecký výkon se mi líbil. Joaquin Phoenix je výborný Johny Cash (rád bych si od obou pořídil elpíčko). Závislost na "lécích" zahrál až moc dobře, takže v téhle (pro mě nejslabší části filmu) mi Johny Cashe dokonce zprotivil, což se i přes drogovou závislost u Raye Charlese Jamie Foxxovi naštěstí nepodařilo.(19.4.2006)

• - Snímek získal tři Zlaté globy v kategorii Nejlepší muzikál či komedie a Joaquin Phoenix s Reese Witherspoon vyhráli v hlavních hereckých kategoriích. Na Oscarech měl film v ohni hned 5 želízek, ale nakonec se ze zlaté sošky těšila jen Witherspoon. Její herecký partner vyšel naprázdno. (imro)

• - V dabované verzi ve scéně z úvodu filmu, kdy je děj zasazen do věznice do roku 1944, hlasatel v rádiu hlásí, že zpívá 10letá June Carterová. V roce 1944 by však zpěvačce mělo být 15 let. (A7X92)

• - 29milionový autobiografický snímek vydělal během úvodního víkendu (18. – 20. 11. 2005) 22,3 mil. dolarů v severoamerických kinech. Díky mnohým oceněním se po třech měsících promítání jeho obrat lehce vyhoupl přes 115 milionů. (imro)