Slon

Slunečný den v areálu americké střední školy. Kamera sleduje pár chlapců i děvčat, kteří se míjejí na trávníku, na hřišti, na nekonečných chodbách školní budovy. Všichni působí uvolněně, sebejistě, možná dospěleji než jejich rodiče. Mají jména - John, Alex, Eric, Carrie -, ale na nikom z nich nespočine kamera tak dlouho, aby kolem něj vyrostl příběh. Nic zdánlivě nenapovídá tomu, jakým hrůzným dramatem vyvrcholí den. Ostatně i ono drama je zachyceno jakoby z odstupu: žádný obraz paniky, žádné výkřiky zděšení, jen záblesk překvapení v očích těch, jež jejich dva spolužáci bez emocí kosí výstřely.
Gus Van Sant pojal drama, jež se odehrálo ve škole v Columbine jinak než Michael Moore ve svém oscarovém dokumentu. Víc než sociopolitické souvislosti ho zajímá, co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců, kteří se rozhodli dát světu za vyučenou povražděním nevinných lidí a skoncovat s vlastním životem. Nehledá vysvětlení, je si vědom, že řetěz příčin je složitý. Bajka praví, že každý slepec líčí slona podle části jeho těla, kterou ohmatal. (oficiální text distributora)

KRYSIOPICE

Jasně, určitě se to stalo přesně tahle. Může za to hraní stříleček, rozhodně na tom nemá vliv šikana nebo rodina... ()

-dRaGoN-

Jedna hvezdicka za snahu o prolinacky a ze zacatku byla prace s kamerou originalni, ta ale po nekolika minutach vyprchala a presla ve velke nicmene ne jedine minus celeho snimku. Nehledejte smysl, nehledejte pribeh, nehledejte vubec nic a radeji se tomuto filmu vyhnete a pustte si cokoliv jinyho...Na to ze film ma 78minut je priserne zdlouhavy, stereotypni, a celkove naprosto s zadnou myslenkou. Zdlouhave putovani hercu s kamerou se po par minutach stava tak kycovite ze bud usnete nebo budete cekat kdy se zacne sakra uz neco dit (jako sem cekal ja - ano byla to bohuzel chyba), pripadne ti nejchytrejsi z vas vypnou film a pusti si neco jineho. Poslednich 10minut na ktere se ceka neuveritelne dlouhych 70 minut predchozich, mohlo byt alespon zpracovano precizne a ne bez emoci (copak reziser nevi ze pri hromadne panice lidi krici, breci aj???) a stylem prask-mrtvej, prask-mrtva, .... prask....konec filmu, nicmene do celeho predchozi jednoduchosti to zapada, takze se vlastne nemuzete ani divit, maximalne si vynadat ze jste to vydrzeli az do konce. Pokud hledate film u ktereho byste se chteli v klidu vyspat, tohle je volba pro vas! ()

lennyd

Nic nenasvědčuje tomu, že by tento den měl být něčím vyjímečným. Studenti střední školy si, jako každý jiný den, prožívají své malé radosti, starosti, řeší co, kdo, s kým, kdo má co nového, a tak. Ale dva z nich řeší také něco jiného. Jejich zálibu ve zbraních, v nacistických symbolech, obdivu Adolfa Hitlera a počítačových hrách. A když si toto všechno spojí dohromady, tragédie na sebe nenechá dlouho čekat ... Gus Van Sant si s divákem vcelku pohrává. Více než hodinu ho ukolébává představou, že vlastně vcelku o nic nejde, že se nic nestane. I když podvědomě nějaký "průser" očekáváte, stále se nic neděje - jen sledujete prolínání jednotlivých studentských pohledů. O to drsněji pak působí poslední čtvrthodinka, kdy Van Sant všechny, se kterými nás tak pracně (i když odtažitě) seznamoval, zmačká do malé kuličky a tu rozstřílí na tisíc kousků. Při chladnokrevnosti, s jakou dva mladí vrazi procházeli školou, jako by se jednalo jen o nějakou hru, mě běhal mráz po zádech - hlavně při vědomí, že nejde jen o nějaký příběh, ale že vše (nebo téměř vše) se opravdu stalo. Síla... ()

T-pack

Možná jsem si neměl číst popis v programu, ve kterém se píše cosi o Columbine - na druhou stranu, jinak bych se na to asi nekouknul. S masakrem v Columbine to mělo totiž pramálo společného. Když tedy odprostím film od jakékoli předlohy ve skutečném životě, stejně mi vyjde dost zvláštní film. Až na pár výkřiků v dálce jsou všichni naprosto bez emocí a jen se tam blbě tváří, hlavně ten ve žlutym tričku mě na konci opravdu namích. Začátek naznačí, že záhy zastřelné postavy mají nějaký život, ale tím to asi tak hasne, proto když v druhé půli filmu chodí zabijáci školou a střílí je, pláču nad jejich skonem asi jako u účastníků nehod, se kterými se seznámým ve večerních zprávách. Navíc je prakticky čtvrtina filmu zabitá pohledy na zátylky chodících lidí. Úplně špatnej ten film zase nebyl, ale sám jsem překvapen, že v záplavě vcelku slušných hodnocení, ale negativních komentářů zrovna JÁ musím ohodnotit podprůměrně. A to jsem původně chtěl dát dvě hvězdičky, ale čtu si kometáře, a všichni pouze kritizují, už ale nepíšou, proč dali tři. Nikomu se ten snímek vlastně zrovna nelíbil, přesto je furt červený - a na protest dám jednu! Jeden z mála červených filmů, u kterých se nedívím odpadovým hodnocením a dokonce se tomu Arogantovu směji. ()

Raven0

Ona zajímavá stylizace a odstup od dění a hrdinů mi k filmu seděla. Zajímavý experiment, který udržuje diváka v neustálém napětí, kdy čeká, kdy se vše konečně zlomí, kdy začne to pravé peklo... A ono začne. A je ještě děsivější, působivější a hlavně lidštější, než kdyby bylo plné výkřiků, zděšení a podobných srdceryvných scén... ()

Pavlínka9

Až mrazivým způsobem natočen pohled na jednu střední školu, na které se chystá dvojice jejich studentů zaútočit střelnými zbraněmi, není podle mého názoru pro všechny. Klid a rozvážnost, s nimiž je snímek natočen může po pár minutách "ničehosenedění" odradit velké množství diváků. Ale to je právě na tomto úžasné. Film se zaobírá pár vybránými osobami, které jsou zcela odlišné, ale jež spojuje studium na střední škole. Film nastiňuje atmosféru, kdy divák pouze čeká, kdy se stane něco zásadního, kolik osob z představených přežije tento útok, nějaké vysvětlení, proč se to vůbec stalo apod. Divák se ani nestihne nějakým zásadním způsobem seznámit s danými osobami, ale přesto je u každého znázorněno, co je trápí. Unikátní je také díky tomu, že film není postaven na chaotických a krvavých scénách. Ale právě pomalu se blížící příchod Erica a Alexe do školy je právě ten dechberoucí okamžik..Nemůžu si ještě pomoct, ale film ve mě zanechal jeden opravdu krásný záběr a to cca v 00:20:40, kdy si John hraje se psem. Záběr, který režisér zpomalil je prostě úžasný..S jakým klidem a pohodou je daná situace předvedena. A za sekundu se to zcela změní, jelikož ho míjejí Alex a Eric, kteří ho varují, ať se teď už nevrací do školy... ()

YumiOkami

realne, mrazive, nadherne natocene; aesthetically pleasing format 4:3… — 𝗳𝗶𝗹𝗺 𝗻𝗮𝘀 𝗽𝗿𝗼𝘃𝗮𝗱𝗶 𝘇𝗱𝗮𝗻𝗹𝗶𝘃𝗲 𝗼𝗯𝘆𝗰𝗲𝗷𝗻𝘆𝗺 𝗱𝗻𝗲𝗺 𝘀𝘁𝘂𝗱𝗲𝗻𝘁𝘂, 𝗸𝘁𝗲𝗿𝘆 𝘀𝗲 𝘃 𝘀𝗲𝗸𝘂𝗻𝗱𝗲 𝘇𝗺𝗲𝗻𝗶 𝘃 𝗻𝗼𝗰𝗻𝗶 𝗺𝘂𝗿𝘂. — libil se mi taky kvuli tomu, ze to neni dokument o masakru na stredni skole columbine; ve snimku nejsou zadna fakta, mozna se zde nekdy vyskytuji i teorie (napriklad si “fanynky” mysli, ze mezi ericem a dylanem neco doopravdy bylo). — overall, uzasny snimek od meho oblibeneho rezisera. || ❝𝐒𝐨 𝐟𝐨𝐮𝐥 𝐚𝐧𝐝 𝐟𝐚𝐢𝐫 𝐚 𝐝𝐚𝐲 𝐈 𝐡𝐚𝐯𝐞 𝐧𝐨𝐭 𝐬𝐞𝐞𝐧.❞ 📸🕊 ()

Diego

Jestli muzu nazvat film konstrujici krutou realitu težkopadnou nudou? Ano muzu, cely film sledujete chodici deti, jejich pribehy vedou do slepych ulicek, kde vyvrcholi cerny kluk, ktery se jen tak prochazi po chodbe, kde vsichni strili, pomuze dostat ven holku a pak bez jakykoliv emoci prijde ke klukovi s puskou a umre. Ani motiv tech kluku, aspon konspiracni jsem nepochopil, i kdyz se rezie zabyvala spis jen chodicimi obetmi. ()

fefee

Tak klobúk dole pred týmto snímkom, mnohým nedostatočne záživným a nijak zvlášť zaujímavým krátkym záberom jedného zasr****o dňa na americkej škole... Grácia Gus Van Sant 5***** ()

cross

Hodně naturální, velmi zajímavý a perfektně natočený pohled na masakr na střední škole. Originálně pojatý scénář vyprávění, šokující zobrazení, ale zároveň neřešící průběh. Asi mně celkem chybělo názornější vysvětlení jednání chlapců, ale na druhou stranu, zná ho někdo? Film, který po projekci musí vést k zamyšlení a paralizovat nejednoznačnost jednání lidských jedinců... ()

Jacob23

Nevim-film se nesnazi nic rict,nic zkoumat atd(asi mel strach)kamera je zajimava a doslova sleduje studenty-ze zacatku se mi to libilo,pak uz jsem se nudil.Ani konec me z toho nijak nevytrhl. ()

jitrnic odpad!

Neuvěřitelně úmorný film. Dobrou půlhodinu filmu zaujímají záběry nějaké postavy kráčející chodbou snímané zezadu, význam nejenom těchto záběrů pro "příběh" jsem vůbec nepochopil, dialogy zabraly tak jednu stranu scénáře a neherci nehrají autenticky nýbrž zcela amatérsky. Nehezká vyumělkovanost. ()

blackJag

Způsob, kterým se Van Sant rozhodl vyjádřit k tragickým událostem v Columbine, není vůbec špatný. Strohé, odtažíte, neúčastné, přesto znepokojivé a varovné. Nesoucitně a chladně působící digitální kamera a neherecké obsazení, které je v drtivé většině záběrů obdivuhodně přirozené, zajišťují autentické vyznění, kterým se může pochlubit jen málo filmů, mající za námět skutečné události a jejich komentář. Nezdá se to, ale snímek velmi účelně poukazuje na záležitosti "slona v obývacím pokoji", které je už nejvyšší čas přestat ignorovat. 80% ()

Ichabod

Až jako lehce dehonestující se mi zdá podání obětí v tomto filmu, kde se k postavám nelze přimknout a když zemřou kamera jede dál jakoby nic. Bez jakékoliv špetky gradace děje, jakoby se Van Sant bál filmu vtisknout jakékokliv filmové kvality a finty, pak ale nevím proč tento film točil. Na Titanicu zemřelo mnohem více lidí e je to popcornová událost vydělajíc miliardu. Ačkoliv jsem Elephanta sehnal až po roce hledání, nestálo to čekání za to. Massacre at Columbine HIGH ( http://www.csfd.cz/film/234204-masakr-na-stredni-skole-columbine/ ) coby hraný dokument používající i skutečné podklady a dokonale celou událost prochází mne zcela smetl a skutečně citově zasáhl. Elephant je pravým opakem a s realitou se nepáře a školu podává bezmála jako místo radosti, kde se všichni znají a zdraví, místo kulturního vyžití a svobody... Nerealistické. Nefilmové. Nijaké. ()

Amputace

Tak tenhle film se vůbec nepovedl. Jedním z problémů možná bylo, že jsem viděl dokonalou "Klass", s níž nelze Slona ani okrajově srovnávat a oproti níž je zkrátka nedostačující a nepřekvapující ve všech svých složkách. Co mě zaujalo, byla sugestivní kamera a chladné podání, na němž film stál a zároveň padal. Slon je ovšem filmem až natolik chladným a necitelným, že nenechává divákovi žádný prostor pro jeho vlastní pocitový přínos. Postavy jsou zbytečné, jednotlivé scény jsou zbytečné (navození atmosféry nudného dne nudou nepovažuji za přínos), závěr je zbytečný, snímek nemá dopad a na tom vůbec nic nezmění ani fakt, že rozebírá bezpochyby závažné téma. Ani jedna scéna mě nezaujala, herci byli mnohdy křečovití a nedůvěryhodní, koncepce "příběhu" naprosto nepochopitelná (například pasáž se třemi dívkami ???), atmosféra školního prostředí nenavozená. Jak se vlastně může člověk nad touto otřesnou událostí zamyslet, když neví kdo vraždil a kdo byl zabit, když netuší jaké byly příčiny, jaká byla motivace (ano, šikana, to si i hloupější divák domyslí, ale není v takovém případě šikanu vhodnější ukázat explicitně, než aby následný masakr vyzněl jako běžná součást běžného dne?). Nevím, tento film mě v mnohém zklamal, ačkoli mu neupírám jistou objevnost a experimentálnost (viz. již zmiňovaná kamera - např. způsob, jakým je nasnímána diskuze o homosexualitě mě velmi zaujal - nebo právě bezprostřední režie), ale napodruhé se mu zcela jistě vyhnu. Závěrem bych chtěl dodat, že Slon byl teprve druhým filmem od Van Santa (tím prvním byl Milk), který jsem viděl a prvním filmem, u nějž jsem (ač s obtížemi) vydržel do konce. I přes tato negativa citím, že Gus Van Sant mi má rozhodně co říct a co nabídnout a je jen otázkou času, než narazím na ten správný film. Teď se mohu jen těšit na Paranoid park, který už doufejme má očekávání naplní. ()

venca163

Neřikam, že je jich nějak extrémně moc, ale tohle je další z příkladů, kdy slavný jméno režiséra (Dobrý Will Hunting) zvedá hodnocení filmu (jednim z důkazů budiž celkem kritizující komentáře obdařený poměrně vysokym hodnocenim - ten rozpor =). Tady to hodnocení přizvedává ještě zajímavej námět (za něj 1 hvězdu). Koukal jsem se na to, protože úryvky z filmu jsou v klipu songu Sodoma Gomora - Školní masakry (bohužel se ukázalo, že většina zajímavých scén v klipu je ještě z jinýho filmu, škoda). Film ze všeho nejvíc připomíná některý zoufalý režiséry (typicky z východu), který na festivalu představují svůj debut, kde sledujeme lidi, jak dělají naprosto normální věci. Kluk vstane, jde do koupelny a čistí si zuby. Kluk jde do školy. Kluk jde skrz areál a chodby školy - záběr trvá 2-3 minuty a největším rozptýlením je občasně pronesený "wassup". A pak to samý s jinym klukem. A pak to samý s holkou. Vím co tim rejža myslel, ale tenhle styl nemůže používat celej film, musí přijít ten kontrast! Zase další prázdnej, nic nevypovídající art. I když se postavy potkají, nejde o žádný protnutí příběhů, protože ty postavy svůj příběh prostě nemají. Nemáme tu individuální příběhy (aby nám jich bylo líto když je odprásknou), nemáme tu pokus o přesnou rekonstrukci (to bych ocenil ze všeho nejvíc), nemáme tu provokativní obhajobu střelců (to by bylo alespoň zajímavý - viz Zkažená mládež). Nemáme tu dokonce ani pokus o vysvětlení motivace střelců (What's in the mind of a serial killer?) - tomu v celym 1,5 hodiny dlouhym filmu režisér věnuje 4 krátký scény - na Erica při hodině házeli papírky (žádný další vysvětlení), oba dva hráli nějakou střílecí hru, oba dva koukali chvilku na dokument o Hitlerovi (ten chlap tady na čsfd má jednu z nejbohatších filmografií - jako vážně?) a pak naprostá WTF scéna, kdy jeden přijde za druhym do sprchy a dají si pusu *blicí smajlík*. To mělo být ono? Co já jsem viděl dokumentů o nacistech, co já jsem se nahrál střílecích her, viděl brutálních filmů - tohle vysvětlení motivace pro vystřílení školy je směšný. Krom toho má film i další WTF scény, jako celej pokus o symbolismus v postavě černocha Bennyho. Druhou hvězdu dávam za záběr, ve kterym fotograf vyfotí střelce po příchodu do knihovny. Film je sračka a už ho nechci nikdy vidět. Nejlepší koment: Tuxedo. (40%) ()

Anet21

So Slonom mám istý, skoro až osobný problém, keďže ma téma, ktorú spracováva, t.j. streľba na škole (v Columbine aj vo všeobecnosti) zaujíma a má ohľadne nej aj dosť načítané, napozerané a napočúvané.⚪Ak chceme film hodnotiť iba ako kinematografické dielo, nemôžeme byť vyslovene sklamaní. Dlhé nájazdy kamery, ktoré zaberajú postavy od chrbta, čím sa vytvára dojem, že je divák s postavou v rovnakom čase na mieste sú fajn voľbou, síce v období natáčania filmu neboli už ničím novým, čo by práve režisér vynašiel, ale budiž. Rovnako až akési reťazové rozprávanie, kedy sa perspektívy postáv strihom menia a celá kompozícia je tak poskladaná z kusov je filmársky (asi) vďačná, keďže zase vytvára dojem ,,deje sa to v reálnom čase" a ,, všetko so všetkým súvisí." Ak sa ale tieto postupy opakujú neustále, začnú extrémne liezť na nervy. Ako aj v tomto prípade. Po 45 minútach (a to som ešte veľmi dobrá) už má divák pokrk pomalých nájazdov a záberov na oblohu a stále čaká, kedy už teda príde tá akcia, to tragické, to, čo je témou filmu. A keď to príde, tak to vlastne nestojí za nič. ⚪Prečo? Pretože režisér očividne až priveľmi zapojil autorskú invenciu a rozhodol sa scény streľby natočiť vyslovene štýlom ,,oko kamery." MOŽNO SPOILER ... Postavy sú teda skoro úplne pokojné, robotické, žiaci počujú na chodbe streľbu a nikto sa ani nezdvihne zo stoličky, učiteľ povie, že to nič nie je, jeden žiak sa ide pozrieť na chodbu, otvorí dvere a je zastrelený hneď na prahu, pričom toto všetko vidia spomínaní spolužiaci a učiteľ a nikto nekričí, len tak-tak ho vôbec nejaká postava vtiahne späť do triedy, na čo k nemu ledva, skoro až vychadzkovým krokom príde učiteľ a pýta sa ho ležérnym tónom, či mu nič nie je, pritom študent krváca a je v bezvedomí, rovnako čierny študent len tak prechádza po chodbách, bez emócie, až vyslovene nakráča k vrahom a nechá sa zabiť? - KONIEC SPOILERU... U niektorých komentárov sa spomína, že toto ,,bezemociálne" zobrazenie režisérom bolo chcené a má naznačiť istú stratu akýchkoľvek emócií v podobnej chvíli, úplný blok, kedy neviete, čo robíte a hovoríte a telo ,,ide len na automatiku." Nemôžem sa s tým však stotožniť a priznávam, že viac emocionálne, nie explicitné alebo brutálne, ale surovo emocionálne, plné kriku, behu ľudí kade-tade a podobne by záverečné scény pôsobili oveľa presvedčivejšie, reálnejšie a v konečnom dôsledku i tiaživejsie, pretože celý tento ,, chladný" symbolizmus sa strašne míňa účinkom, je hrozne samoúčelný, a hlavne pri rekonštrukcii reálnej udalosti. (Pretože naozaj, tie pomaly po chodbách idúce postavy, ktoré vedia, že sa kúsok od nich strieľa a iné podobné scény sú skôr bizarné ako symbolické a skôr pripomínajú paródiu a parodovanie tej skutočnosti).⚪ A tým sa dostávam k hodnoteniu filmu ako k rekonštrukcii, či ak chceme ,,dokumentu" o streľbe na škole Columbine. Tu si režisér celkom dosť uletel a autorská invencia zašlapala, i keď pre mňa úplne nepochopiteľne a pre diváka, ktorý nie tak dobre pozná reálne udalosti mu možno aj skreslila pohľad na vec. ZASE MOŽNO SPOILER ... tá homosexualita, to akože načo?, prečo režisér/scenárista na konci vložil do monológu strelca informáciu, že zastrelili riaditeľa, keď nič také sa nikdy nestalo a zastrelený bol iba jeden učiteľ telocviku? Prečo v úplnom závere zastrelí jeden strelec druhého a potom sa ešte sám vyberie ďalej strieľať a hľadať ľudí po škole? Veď v realite sa obaja strelci ,,zašili" do jedálne a každý sa zabil/zastrelil sám, jeden krátkohlavňovou ručnou zbraňou strelou do spánku a druhý s vložením si brokovnice do úst, tak prečo to film úplne poprel a vymyslel si vlastný scenár udalostí?? Lebo údajne ani nechce byť podľa skutočných udalostí, ale len na motívy?⚪ Celý film je teda predovšetkým sondou do života vybraných mladých ľudí a toho, čo viedlo k osudným udalostiam, pričom ako divák pomaly pomyslene odpočítavame životnosť postáv. Škoda, že to odpočítavanie trvá skoro 90% filmu a už v polovici viac nudí ako baví a že v tých zvyšných 10% sú zvolené režisérom také postupy, ktoré nemôžem vystáť. ⚪Pretože fakt pardon, ale naozaj na mňa nemá ten cielený efekt, ak sa postavy v existenciálnej situácii správajú ako roboty, bez paniky, bez emócií, len preto, aby u diváka zafungovala reverzná psychológia a začal sa podvedome báť toho, akí sú všetci pokojní, divní, statickí. A hlavne pri tejto téme je taký spôsob spracovania fakt hovadina. Záver? - ak by som ako neznalec chcela vidieť niečo o Columbine, tak radšej reálny dokument, než toto rozvláčne, pseudonuansové čosi, čo pekne vyzerá, ale vlastne je studené ako zadok ľadového medveďa. () (méně) (více)