Slon

Slunečný den v areálu americké střední školy. Kamera sleduje pár chlapců i děvčat, kteří se míjejí na trávníku, na hřišti, na nekonečných chodbách školní budovy. Všichni působí uvolněně, sebejistě, možná dospěleji než jejich rodiče. Mají jména - John, Alex, Eric, Carrie -, ale na nikom z nich nespočine kamera tak dlouho, aby kolem něj vyrostl příběh. Nic zdánlivě nenapovídá tomu, jakým hrůzným dramatem vyvrcholí den. Ostatně i ono drama je zachyceno jakoby z odstupu: žádný obraz paniky, žádné výkřiky zděšení, jen záblesk překvapení v očích těch, jež jejich dva spolužáci bez emocí kosí výstřely.
Gus Van Sant pojal drama, jež se odehrálo ve škole v Columbine jinak než Michael Moore ve svém oscarovém dokumentu. Víc než sociopolitické souvislosti ho zajímá, co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců, kteří se rozhodli dát světu za vyučenou povražděním nevinných lidí a skoncovat s vlastním životem. Nehledá vysvětlení, je si vědom, že řetěz příčin je složitý. Bajka praví, že každý slepec líčí slona podle části jeho těla, kterou ohmatal. (oficiální text distributora)

Sheldra

Jsem na rozpacích - buď mi uniklo, co chtěl básník říci, anebo to fakt nevěděl sám básník. Není tu v podstatě žádná postava, se kterou bychom se mohli ztotožnit nebo si ji oblíbit, protože na plátně se každý z nich opatřen jménem sotva mihne, aby byl vzápětí vystřídán nespočtem dalších lidí, kterým už na světě moc času nezbývá. Tahle ad absurdum dovedená odtažitost mi zrovna u tohohle tématu připadá naprosto nepochopitelná - nepotřebuju, aby mi někdo říkal, co si o tom mám myslet, aby někdo předkládal svoje stanovisko, ale kam se poděly emoce? Navíc si nejsem jistá, jestli se někdo obtěžoval sepsat cosi jako scénář, nebo zda pan režisér prostě zavelel: "Chovejte se normálně a něco si vykládejte." Pokud si chtěl Van Sant zachovat odstup, povedlo se mu to po všech stránkách kromě jedné: on musí homosexualitu zatáhnout úplně do všeho, ať už k tomu patří, nebo ne. Přesto je to mrazivé až do morku kostí a oceňuju, že někdo odvážil otevřít Pandořinu skříňku. Přesto si myslím, že zrovna Gus Van Sant ji mohl otevřít trochu obratněji... ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2003 - Zlatá Palma, Najlepšia réžia (Gus Van Sant) ◘◘◘◘ v oficiálnom texte distribútora ma zaujalo predovšetkým to, "co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců"... takmer nič z toho som tam ale nenašiel. Film pôsobí skôr ako elégia, meditácia o nevedomom vzájomnom prepojení ľudí, o smútku onoho dňa, o čase. Pocit "mono no aware" mi režisér ponúkol naozaj v štedrej miere, ale o Columbine to rozhodne nie je. A nechápem prečo režiséri tak s obľubou využívajú klasickú hudbu ako podmaz vo filmoch o šialenstve? Slabšie 4* ()

BoredSeal

Poctivej filmovej zážitek, temná houstnoucí atmosféra, nápaditá kamera. Bez ječení, symfonické hudby, melodramatu. Takhle kvalitně by se podobná látka měla zpracovávat jako povinnost. ()

honajz2

Já to nechápu. Většina mých oblíbených uživatelů je ze Slona nadšená a mě se to nelíbilo... Asi takhle, Van Sant si zase hraje na umělce a ve Slonovi servíruje obyčejný příběh o šikaně strašně "inovativní" formou. Ta skoro až dokumentární kamera je zajímavá, ale co je mi to platné, když nějaká atmosféra či napětí neexistuje (poněkud mi to připomnělo Je to jen vítr, taky dlouhé čekání na očekávatelný závěr) a o postavách se nic pořádně nedozvím (což je u (údajně) psychologického filmu hodně špatně)? Je to podané neskutečně chladně, bez emocí, tak, že vám osud všech postav je srdečně ukradený. Estonské Klass je tomu hodně podobné, ale na něm je znát nejen promyšlená hlavní dvojice, ale i větší promyšlenost celého příběhu, navíc člověk chápe jejich chování. Ve Slonovi postavy člověk nechápe vůbec - a to je to prý psychologický film! Ach jo, na Van Santa si příště už radši dám pozor... Lepší 1* ()

Marqta

Rozhodně nemám nic proti pomalu plynoucím filmům, ale co je moc to je moc. V první polovině filmu jsem byla úlně ztracená, nevěděla jsem o co de ani na co bych se měla soustředit i když mě zaujalo poskládání filmu z jednotlivých příběhů. Potom, okolo půlky se ale začalo všechno celkem propojovat a dávat smysl. Tenhle snímek je natočen zajímavým"pozorovatelsky-odtažitým" způsobem. Divák prožívá jeden den z různých úhlú pohledu, jakoby sledoval těch několik postav, jejichž příběhy se na konci propletou. Tohle uspořádání je bezesporu originálním prvkem, ale jak už jsem psala na začátku byla jsem hodně zmatená a kvůli (na mě) už přehnaně dlouhým pozorovacím scénám ve kterých se prakticky neděje vůbec nic, jsem se trochu nudila. Chápu, že tím pomalým plynutím měla pravděpodobně vyniknout ona závěrečná akce- jako kontrast k předchozímu ději/neději.....Tenhle snímek rozhodně není pro každého a myslím, že mě úplně nesedl. ()

Aljak

Svojim štýlom a atmosférou dosť podobné skvelému austrálskemu filmu 2:37, avšak čo sa týka kvality a podania celej témy, tak Elephant bol tak o 2-3 triedy slabší. Nejako to proste pôsobilo strašne fádne a nevýrazne, inak mám takýto štýl križujúcich sa osudov veľmi rád. Avšak tu bolo síce vykreslených viacero ľudí školy, ale žiadny z charakterov postáv nebol odkrytý nejak komplexnejšie (ako tomu bolo v spomínanom 2:37). Vyvrcholenie bolo očakávané, no ale popravde, nezanechalo to na mňa takmer žiadny dojem. Možno by bolo lepšie zamerať sa na menej postáv, alebo aspoň keby boli lepšie vystihnuté tie osobnosti študentov. Na to, že to je psychologická dráma, tak mi to prišlo dosť povrchné... ()

Martin741

Dalsi kvalitny film od Gus van Santa. Zdanlivo sa na istej US strednej skole nedeje nic, ani naznakj paniky, ani zdesenie ... nic.... a potom naraz masaker, ktory az desivo prelina do reality. 88 % ()

shyster

Gus Van Sant natočil film přesně takový, jaký chtěl. Pro mnoha diváků (a to včetně mě), je to ale velice pomalé (navzdory krátké stopáže) a nudné. To, že prvních 60 minut sledujeme jen záda herců, jak někam chodí a občas si něco řeknou, není pro mě nějaká zázračná filmařina. Závěrečných 20 minut to ale vynahrazují. Není to zase až skvělé (to, co Van Sant nedokázal za těch 20 minut, se Moorovi v Bowling for Columbine podařilo v několika minutách), ale je to prostě jiné a neokoukané. ()

Mefistofelle

K tomuhle filmu jsem se dostala přes něčí komentář k Afterschool, který byl s tímto počinem srovnáván. A opravdu - tyhle dva filmy toho mají mnoho společného. Místo, kde se děj odehrává je redukováno jen a pouze na školní prostředí, vnější svět do něj zasahuje minimálně. A pak tu samozřejmě máme tragickou událost, která je ústředním tématem obou snímků. A jaké jsou odlišnosti? Elephnat, na rozdíl od místy až otravné statičnosti Afterschool, sází na dynamickou kameru, která je téměř neustále v pohybu a škola tak o to víc působí jako lidské mraveniště. Takovou zvláštností je i neztradiční pojetí postav, které nám zde jsou představeny jaksi letmo a divák nemá téměř šanci se s nimi nějak emocionálně ztotožnit či, chcete-li, je poznat hlouběji. Jsou to jen neurčití mladí lidé, takoví, kterých jsou po celých Státech miliony. V Afterschool byl děj zaměřen pouze na jednoho člověka. Tím, že píšu toto srovnání, zároveň naznačuju, kde jsou ta pozitiva Elephanta, která zapříčinila to, že jsem ho hodnotila o dvě hvězdy výše než Afterschool. K samotnému ztvárnění reálné tragédie Columbine nemám výhrady, postavy obou vrahů jsou věrohodné. Škoda, že to samé nejde říci o chování některých studentů v době střelby, protože jinak bych neváhala dát i plné hodnocení. ()

ifa

Chladná kulka do útrob. Dokumentaristické převedení jednoho šíleného dne. Celkově to nepůsobilo jako vtíravé melodrama, ale jako svědecký pohled, s odstupem, nekoukáme do hlav a myšlení dvou hlavních iniciátorů této hrůzy, jsme svědky jejich závěrečných kroků, dá se říct, že to vidíme jako ti vedlejší, či spíš hlavní?,hrdinové-oběti. Nevíme proč, vidíme jen výsledek a cítíme ten chlad okamžiku. Po dokoukání mi bylo celkem zle, svět je šílenej.80% ()

ad

Hodně zvláštní film, složitý do sledování, ve výsledku silný... Ale nic nového pod sluncem, s podobným principem slavil úspěch už Haneke ve svých prvních filmech (Sedmý kontinent, 71 fragmentů) ()

C0r0ner

Je to parádně natočené a posledních patnáct minut je teda kurevských, ale vše mezi tím se bohužel dost rychle okouká. Ano, pořád ještě je to na čtyři hvězdičky, ale mnohem lepší film o této události je Bowling for Columbine. Pěkné, ale mohlo to být lepší. 70% ()

zette

Nevim, jak to snimek udelal, ale celkem me zaujal. A to i pres hromadu minimalne spornych situaci. Uz to tady nekdo vypisoval, tak jen pro poradek: u masakru chovani Benna, ktery tam chodi jako namesicny, lidi utikaji po chodbach bez kriku, neustale se opakujici zabery studentu, ktere nemely temer zadnou vypovidajici hodnotu, skoro porad puste chodby, romanek ve sprse atd, proc se ten kluk s holkou vraceli do skoly...? Jinak cela akce vypada tak jednoduse, ze bych se vubec nedivil, pokud by se tento film stal nejakym navodem pro dalsi. ()

Splasher

Náhled do obyčejného (posledního) dne některých studentů na střední škole mě zaujal - asi až v patnácté minutě mi docvaklo o co asi půjde. Vadila mi ovšem časová nesrovnalost mezi příchodem fotografa a dvěma střelci do knihovny - prostě tam nemohli dojít tak brzo. Musím přiznat, že i tak na mě konec silně zapůsobil. ()

tomeek

Velice zajímavě natočené, ale ten konec byl až moc nicneříkající. Navíc jako celek to působí strašně zdlouhavě, na druhou stranu ale cítím naprostou syrovost a nezúčastněnost autora na příběhu, který je vyprávěný hodně reálným způsobem, řeknu až naprosto přirozeným... ()

Radiq

Slon? Na co slon? Po umělecké stránce natočeno fakt zajímavě, ale některé záběry zbytečně dlouhé, takže většinu této krátké stopáže čekáte na nějakou pointu. Ta nakonec přijde, vcelku nečekaná, teda pokud bych nevěděl, o co tam jde. A slon tam žádnej není a číst si oficiální text distributora, aby to vůbec někdo pochopil, to mi přijde hodně trapny. Gus Van je dobrej režisér, ale tímhle mě nějak moc nepošlapal, teda že s tím u mě nepochodil... ()

Ryuuhei

Rozhodně zajímavě a netradičně natočený film, jehož děj se vešel s přehledem do jediného dne, během nějž dokázal diváky seznámit s řadou postav. Což se nakonec ukázalo docela zbytečným vzhledem k tomu, co následovalo, respektive jak celý film skončil. Sice to bylo záměrem, ale trochu mi vadí, že zůstal svým způsobem neuzavřen a důvod, proč se ona věc stala, byl dost nejasný. Určitě nejde o nudný počin, ale mohlo to do té psychologie postav zajít přece jen trochu víc. 73% ()