Král Tulsy

• USA Tulsa King (více)
USA, (2022–2024), 12 h 16 min (Minutáž: 36–43 min)

Série(2) / Epizody(18)

Člen newyorské mafie Dwight "The General" Manfredi, propuštěný po 25 letech z vězení, je svým šéfem vyhnán na venkov v Oklahomě, aby rozšířil operace, ale když podezřívá svou gangsterskou rodinu, že pracuje proti němu, pomalu si buduje vlastní tým. (SkyShowtime)

rowdys

Aj dobre obsadená a pohodičková rutina je stále len rutinou. Terence Winter sa k Tulsa King postavil ako k víkendovému projektu, kde vývoj postáv je plytší než hroby, v ktorých končia Dwightovi oponenti. Celý seriál stojí totiž výhradne na Stallonovej charizme, zábavných jednorozmerných postavičkách a vtipnom machizme. No od scenáristu stojaceho za Sopranovcami a Boardwalkom som čakal trochu hlbšiu gangsterku, než len takýto fastfood. Čas strávený pri Tulsa King neľutujem, veď nemusí byť všetko v TV intelektuálny Escargot. Ale nebyť Sylvestra v hlavnej roli, asi by tie hodnotenia boli všeobecne o dosť nižšie a úprimnejšie. ()

noriaki

Čiší z toho chlapáctví a nostalgie po starých dobrých časech. Vzhledem k námětu a Stallonemu v hlavní roli se taky není co divit. Sly si roli dává naprosto s přehledem, a i když opravdu kvalitní je jen první a poslední epizoda, sám se v každé scéně postaral, že ani prostředních sedm nejsou žádná výplň. Naopak by dílů mohlo být i víc, protože některé linie se odehrály v poklusu, nebo by si zasloužily výraznější dozvuky. Zbytek obsazení je široce rozprostřený mezi sympaťáky, tolerovatelné postavičky a podivíny. S tím souvisí asi jediný výraznější zápor. I když se Manfredi psychologicky ustrnul v devadesátých letech, scénář  do děje trousí pokrokové názory ve stylu dnešní woke kultury. Nejen že se to moc nehodí do drsné kriminálky - i když patřičně odlehčené vkusně dávkovanou nadsázkou, ale vyloženě to sabotuje onu příjemně starosvětskou atmosféru. ()

zdenny

64 %. Jako ruku na srdce - kdo by se na to díval,  nehrát v tom Sylvester? Já jsem se na to kvůli Slye podíval - a nebylo to špatné. Jenže - a zase ruku na srdce - nemělo to žádný náboj. Tedy kromě Sylvestera, který snad nestárne. Jenže: při posledních dvou dílech jsem si říkal, že to prosté nejde stihnout - pořádně to dohrát. A skončilo to právě tak. Pohádkový závěr, prakticky nikdo nepřišel k úhoně, a vlastně se nic nevyřešilo. Defakto to byl film o milovníkovi starých mafiánských pořádků, který rozpoutal bordel v jinak ospalém městě. ()

vyfuk

Další jižanská Sheridanova telenovela, která asi je zajímavá pro Amíky a lidi, kteří žerou vše podobného druhu i mimo US, ale já jsem už jsem toho viděl dost. Můj oblíbený autor začíná jet kvantitu. Vychází mu to. U mě moc ne. ()

m.a.t.o.

„Chcete ma obviniť z toho, že ma takmer zastrelili? Pretože si nemyslím, že je to zločin. A to dokonca ani v Oklahome.“ Kvalitný mafiánsky seriál? Rádoby. Kým začiatok (prvá tretina) bol super, s nástupom "brutálne nebezpečného" motorkárskeho gangu na scénu to už išlo dole vodou. Akoby po tretej časti vymenili scenáristov a tí sa predbiehali v tom, kto vymyslí väčšiu kokotinu. Iba a jedine Sly to celé drží pohromade (hlavne kvôli nemu je moje hodnotenie zhovievavé) a je naňom doslova vidieť, že si svoju rolu užíva. Páčili sa mi vtipné vsuvky (semafor na prechode pre chodcov; fotenie sa na vodičák; posilovňa), no tie pre zmenu boli v kontraste s tými brutálnymi, kde Sly v jednej chvíli pôsobiaci ako slušne vychovaný mentorujúci dedko, sa zmení na vraždiace monštrum, ktoré holými rukami narobí z mafiánskeho klubu krvavé jatky. Takže úprimne, neviem či budem mať o rok chuť pozrieť si aj druhú sériu. 60 % ()

Hollohlaway

Atmosféru to rozhodně má a Sly je velmi uvěřitelný a charismatický jako mafiánský boss. Ale některé epizody byly dost nepříjemně televizně naivní, každou chvíli dělal sice vtipný, ale nelogický rozhodnutí. Někomu se nasere do kšeftu a je pak udivenej, že dotyčný po něm jdou a podobně, jako by snad v New Yorku nebylo konkurenční prostředí či co. Někdy jsem měl trochu potíž uvěřit, že ta nesourodá partička huličů, podivínů, opilců a naivních děcek ( ano, myslím tebe Tylere! ) je schopná vůbec fungovat jako zločinecké profesionální uskupení, kde jde, k jejich překvapenému údivu, taky o život. Každej kdo viděl pár mafiánských filmů by snad aspoň tušil, tady často nic. To trochu drhne, ale jinak je to velmi zábavné a originální. ()

kenkaku

První řada: **** Za mě zcela ukázkový seriál ze staré školy. Zápletka nijak komplikovaná, Stalloneho charisma táhne seriál jako správný “italský hřebec”. Jako třešinky na dortu považuji vtipné vsuvky/narážky a přítomnost Stalloneho nejmladší dcery. Za (v dnešní době raritu) považuji logické uzavření řady (bez pocitu, že se řada usekla v polovině). Podrobněji u jednotlivých epizod. Druhá řada: TBD.  ()

radecacek

Velice průměrná někdy až trapná jednohubka, kterou si můžu dát při obědě stejně jako devadesátkového Walker Texas Ranger. Uteče to rychle, na nejslabší Sherridenovku ale zapomenu rychle. Raději si pusťte 1883. ()

KoRner

Tak trochu mafiánske "Rýchlo a zbesilo", kde podobnosť tkvie najmä v nezraniteľnosti a neomylnosti hlavného hrdinu, ktorý si neustále dokazuje, že je najväčší alfasamec v okruhu tisíciek kilometrov. Do toho je samozrejme spravodlivý, citlivý a hneď na úvod dá najavo, že nie je rasista. Každé krimi je tak dobré, ako jeho antagonista a tu veru nie je čo pochváliť. Motorkarsky gang je partia hlupákov a tzv newyorská rodina má päť a pol člena, kde si capovia zásadne vybavujú veci osobne a nedotknuteľnosť "mademanov" u nich nepoznajú. Slyova postava totiž stoji ako nad zákonmi štátu, tak nad zákonmi Omerty. Viacmenej sa podarili akurát vedľajšie postavy, ktoré tvoria jeho tím, inak je to nenáročná zábava, kde nič hlbšie hľadať netreba. ()

Zagros

Další Sheridan = další dobrý seriál. Nevím, jak dlouho tahle rovnice ještě bude platit, ale zatím platí spolehlivě. První díl byl naprostá pohodovka, kdy starý mafián opouští po pětadvaceti letech vězení a je konfrontován s novou realitou. Spíše než napětí, vyvolává kontrasty starého myšlení a nových pořádků, což často vede k úsměvným situacím. Jenom se však Dwigth Manfredi trochu rozkouká, začne přituhovat a závěrečné díly jsou už pořádně dramatické. Sylvester Stalonne se své první seriálové hlavní role zhostil na výbornou. I ve svých sedmdesáti pěti letech má pořádné charisma. Sice je logicky už méně akce, ale to vůbec nevadí. Stačí dobře odvedený rozhovor starého mafiána, a když to nepomůže, tak jedna rána pěstí. :-) Vytknu možná jen lehkou naivitu většiny postav a velké zjednodušení při budování nové mafiánské rodiny. Přesto jde stále o osvěžující dílko, kterému dám i tu čtvrtou (menší) hvězdu. ()

borec999

Taylor Sheridan sa pre tentokrát trafil do čierneho. Old school mafiánska miniséria s doslova žiariacim Stalloneom, ktorý má postavu šitú priamo na mieru, ťahá výsledný dojem výrazne nahor a aj ďaleko po 70-ke stále pôsobí cool a dojmom, že by ste s ním nechceli mať konflikt a pästný súboj. Po scenáristickej a príbehovej stránke by sme v žánri našli určite i sofistikovanejšie a kvalitnejšie kúsky, no osobne som bol s Tulsa King i vďaka viacero akčným scénam a humorným momentom vyplývajúcich z dosadenia zástupcu "starej školy" do modernej doby vcelku spokojný. Druhá séria vzhľadom na koniec vyzerá byť ako povinnosť a vlastne nie som proti- Stallone totiž od posledného Ramba, od ktorého uplynuli už 4 roky, nič moc zásadného a kvalitného nenatočil. 80% ()

Devadesát Dva

Na stará kolena se Sly rozhodl pro trochu víc stylovou gangsterku (ačkoliv samozřejmě dojde i na ukázku jeho svalů a jak v 75 letech ještě pořád balí buchty na baře, potom, co strávil čtvrt století v kriminále), takže akce trochu ustupuje, ale i tak je jí pořád dost, nicméně bych řekl, že v tomhle ohledu jde o tu nejméně zajímavou část 'Tulsa King'. V rámci scénáře, nebo postav to nepřináší nic dechberoucího, nového, ale je to solidní záležitost, speciálně pokud vás baví gangsterky (De Nirovské) a má to pár dobrých momentů, například celý arch okolo weed shopu nebo "starý dinosaur nerozumí modernímu Světu". Je fajn Slye vidět v něčem, co není jen z jeho propraných frančíz, ale působí jako "fresh & new" (navíc poprvé, co dělá TV show). Vždycky jsem byl spíše fanda Arnolda, ale pokud jde o jejich televizní klání, jsem si jist, že Sly zvítězil na plné čáře, v Arnoldově případě půjde spíše o komedii (parodii?). 'Tulsa King' má trochu chytřejší a zábavnější scénář, než je u Slye obvykle zvykem, ale jeho typické archetypy postav, zaměřených na rodinu, hodnoty, oldschool, pořád zůstává. Sly je ten, který s věkem zraje jako víno, tenhle výkon a postava je vlastně jediným důvodem, proč show nezapadla do absolutního průměru. Ale, že bych ji chtěl nějak extrémně sledovat taky říct nemůžu, spíš tak na zabití času, do pozadí. 7/10 ()

Lefty86

I kdyby Stallone hrál v seriálu o inseminaci krav budu pálit plný počet. Jeho charisma utáhne všechny epizody a všichni okolo jsou jen do počtu. Jen ten konec mi vadí. Mohla tak spíš druhá série začínat, než první končit . Teď budeme čekat a kdoví jestli se vůbec dočkáme. ()

Paldiny

So Stallonem je zábava, vylezie z lochu po štvrťstoročí, aby zistil, že v kaviarni dostane kávu iba do papierového pohárika a ani ju nedokáže zaplatiť v hotovosti. Jediné čo ho teší, že Rolling Stones sú stále na turné. Ani zmena doby mu nezabráni podmaniť si miestny zapadákov a miestnych obyvateľov, ktorí to dobrovoľne alebo nasilu potiahnu s ním celú prvú sériu. Scorsese si to medzi obľúbené mafiánske eposy asi nedá, ale ja ako fanúšik Stalloneho a žánru s tým problém nemám. Ak by som sa ho snažil nájsť, tak napíšem, že tých 5 hodín čistého času bez tituliek a otravných rekapitulácií je zbytočne natiahnutých. Keď uvážim čo sa v ňom udialo, látka by si vystačila na jednom celovečernom páse. Na druhú stranu ten by sa asi nezaplatil, čo nie je zrejme prípad seriálu, ktorého čaká na moje prekvapenie ďalších 9 epizód. Ale ako píšem, ak sa vráti kráľ Tulsy, problém s tým nemám, len dúfam, že znovu nevyfasuje 25 rokov. Neprezradil som moc? ()

bobstock

V první řadě bych se zde ohradil proti přímému srovnání s FUBAREM či JCvJohnsonem. Ne tohle je pánové mnohem komplexnější příběh a mnohem lepší filmová práce. Paramountu na tom celkem záleželo, není to jen nějaká staromilská, satirická parodie na Silvestra. I přes absenci větší akční nálože nám tu scénáristi předvádějí slušnou práci s mnoha postavami a chemii mezi nimi, samozřejmě s novým pojmem mafiánského světa sympošem Dwightem Manfredim. Stallone mu předal své dokonale sofistikované hraní a tak mu závidím kuráž ošlehaného muže, co se nebojí v pokročilém věku šlápnout komukoliv do úsměvu..troufnu si říct Rambo, Rocky a teď ´´Generál´´ 80% ()

Pawlisman

Za mě vlastně nepřesvědčivé, trochu drsoně, trochu (malinko) mafie, trochu nevtipného humoru, nějak toho je málo a repetitivní, na to aby mě nalákalo k další ztrátě času- ()

Antaeus

No teda.. Rambo vs. Samvěd. Houly šit! Kde začať? Deda zavrú v 50-ke na 25 rokov a on nie len že sa dostane z basy živý, ale aj zdravý a v plnej sile. No a za "odmenu", že 25 rokov držal slovo a hubu, fasuje po svojom prepustení celé mesto Tulsa, kam je "vyslaný" aby sa tam usadil a prevzal to tam. No a keďže "sa doba zmenila" a "v Ňú Jorku už pre neho nič nezostalo", vezme túto ponuku, ktorá sa neodmieta, usadí sa tam a prevezme to tam. No a všetci z toho ostanú odvarení, že sa tam usadil a prevzal to tam. Potom nejaké ďalšie zápletky a dejové línie a tak šak seriál, že áno a všetky tie veci okolo. Silvester to na staré kolená dáva solídne a miestami som mal pocit, že sa dokonca bavil. Takže nakoniec z toho máme vcelku slušný guláš kadečoho, ktorý si však s chuťou dám znova. ()

Kopi1

Pohodový a drsný seriál, kde se Stallone našel ve svém řemesle. Nejedná se o žádný převratný seriál, tempo je pomalejší, ale má své kvality a charisma. Sice je seriál poměrně předvídavý, furt se ale na něj kouká dobře, napomáhá tomu i kratší stopáž (35min) než je obvyklé. Konec zajímavý, ale nevím, jestli je to dost na to, abych se koukal i na další sérii. Nadprůměr. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

19.11.2022

1923 dostane i druhou sérii

1923 dostane i druhou sérii

26.10.2022

Taylor Sheridan (Wind River, Sicario) si před pár lety řekl, že J. J. Abramsovi ukradne nálepku největší workoholik v současném Hollywoodu. Jeho seriálová expanze na Paramount+ začala nenápadně, dnes… (více)