Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

SAINTS

"Skurvena vojna".Velmi kvalitny značne antivojnovy film,aj ked dnes by sme povedali,že genderovo nie priliš korektny 😁. ()

Hawaj

Tedle film, kterej jsem viděl už za komančů mi vzal dech a dodnes mě fascinuje. Seriál už je jen takovej asi milionkrát nastavovanej odvar, výborný, ale poetice filmu nesahá ani po kotníky. A nejhvězdičkovatějších 5 hvězdiček ze všech hvězdiček co jsem kdy udělil. Kvůli takovýmhle filmům miluju film, kino a život. ()

Rayen1

Zku*vena vojna, zku*venej džíp... Seriál je mnohem lidstější, vtipnejší a sourodejsi. Film je narozdil od něj víc vulgární, postavy jsou nesympaticky, chovají se jak malý smradi (to ty v seriálu taky, ale tady jsou tak nějak větší s*aci) a časově to většinu filmu prostě nějak to nesedí. Kolikrát jsem měl problém se zorientovat, jestli se děj odehrává během jednoho dne, týdne nebo roku... Změny jsem poznal jen podle oblečení. Pár vtipnejch situaci se tu najde (klasickej Radar, rozhlas s Labusem, zubařova sebevražda...), ale to je žalostně málo. U scény s fotbalem mě filmovej M*A*S*H ztratil úplně. Pochválit ale musím scény že sálu, bylo to brutální a hodně drsný. Seriál je nepremozen a nesesazen z trůnu. ()

MartyMcFly89

Originál je většinou lepší, než pokračování. Zde to ale dopadlo nastejno. Člověk si jen musí odpustit Hawkeyeho. A vůbec, je blbost se na to koukat po mládí stráveném u seriálu a myslet si, že je člověk neovlivněn. Je a sakra dost, protože seriál vlastně rozvádí to, co začal film. I to částečně nafukuje do ryze seriálových záležitostí. Jako protiválečný film plný briskního humoru je to dobrý film, jako předloha pro seriál také. ()

benyy

Napriek tomu, že som odchovanec seriálu, Donald Sutherland ako Hawkeye je vynikajúci. Len nechápem, prečo sa jeho postava vola "Koumes", čo ani netuším ako sa píše, pretože mám pocit, že keď som kedysi dávno čital predlohu, Hawkeye bol proste Hawkeye-Benjamin Franklin Pierce. Radar mal bohužiaľ oveľa menej priestoru, čo bolo trochu sklamaním, ale ústredné trio - Koumes, John a Duke je neprekonateľné. Seríal pre mňa naďalej ostáva najlepším seriálom vštkých čias, ale film si zaslúži všetkých 5 hviezdičiek. ()

walkingdead

Film jsem viděl později než seriál a po prvním shlédnutí jsem byl zklamán. Pak jsem ho viděl ještě dvakrát a pocity byly lepší. Je třeba to brát jako něco jiného. To, co v seriálu trvalo 11 let, tady narvali do dvou hodin (jde o téměř přesné okopírování Hookerovy knižní předlohy). Obsazení celkem povedené (i když typově úplně odlišné od seriálu). Jediný Gary Burghoff (Radar) se ve své roli objevil ve filmu i v následném veleúspěšném seriálu. ()

Gladi

Som taktiez jeden z tych,ktori najprv videli serial a az potom film a musim uznat,ze film je slaby odvar genialneho dnes uz legendarneho serialu,ale som tvorcom velmi vdacny za tento film,ktoreho uspech dal zelenu na tocenie serialu ()

Trumper

Jediný způsob, jak může člověk, který považuje M*A*S*H za nejlepší seriál všech dob, akceptovat existenci původního filmu MASH, je nesrovnávat oba dva tituly. Tvůrci filmu uchopili stejné téma za úplně opačný konec, ale přesto na film nesoucí trademark v podobě čtyř písmenek je koncentrace 5 vtipů za hodinu dost málo. Film prakticky postrádá slovní humor typický pro seriál, filmové postavy nesahají těm seriálovým ani po kotníky – Frank není dost cáklej, Margaret je sice kočka, ale nudí a Pierce s McIntyrem nejsou ani zdaleka takoví sympaťáci jako v seriálu. Jediné, co hovoří ve prospěch filmu, je skutečnost, že „prý“ lépe vystihuje knižní předlohu. Z nostalgie a za fakt, že nebýt geniálního seriálu, dal bych tomu 4*, hodnotím: /70% ()

Stanmi

Tento výlet do Koreje nebyl vůbec špatný, Je na místě podotknout, že tento film se od stejného seriálu trochu odlišuje, vtipy u kterých byste se zalykaly smíchy tady nehledejte, spíš se budete jen usmívat a vzpomínat na serálový MASH, který přece jenom tento film překonává, známé prostředí se zde snoubí se známými i neznámým postavami, které jsou víceméně přesně takové jaké si je pamatujem ze seriálu (největší změny asi dosáhla postava Franka Burnse, za což autorům seriálu děkuju), celkově je tento film přijemný na večer, kdy nevíte co si pustit, tak sáhněto po tomto dílku, o bláznivých doktorech kdesi v Koreji ()

FojtikDesign

Ano, asi to opravdu není tak zábavné jako seriál, ale kdo říká, že by to měla být taková legrace, na kterou jsou všichni zvyklí? Neustálé srovnávání serialu s touto satirou není podle mého názoru vůbec na místě. Pozorný člověk si v tom kousku rozhodně najde velmi zajimavé momenty, napříkad symbolika poslední večeře, při pohřbu zubaře je úžasná... ale ano, souhlasím, není to jednoduchý humor, který pochopi každý... Týmto nechci shazovat seriál, ten se mi též líbí, ale holt je to o něčem jiném... ()

jokino

Som 1 z tých, čo "žial" prv videl seriál a až neskôr pôvodný film, ktorý tomu všetkému predchádzal.. Žial, čo sám neznášam, nevedel som sa vyhnúť porovnávaniu filmu vs.seriálu..! A nebyť tohto faktu, asi dám orig.filmu aj lepšie hodnotenie. No, keďže som ovplyvnený prv seriálom, musím len skonštatovať, že film mi žial priniesol sklamanie.. Je to zapríčenené určite hl.tým, že proste film neponúkol práve tie známe tváre zo seriálu (čo samozrejme ani nemohol!) a čo sa týka "humornej" str.filmu, proste mi to tam vôbec nesedelo.. Skôr mi to pripadalo, ako totálne plytká forma pokusu o humor. Proste som sa nechytal, skôr som to bral ako nutné zlo. Škoda, že som to nevidel pred seriálom..! No ako človek verný seriálu, ktorý je na našich obrazovkách za posledné dlhé roky a často sa opakujúci, si jednoducho nemôžem pomôcť.. 2* dávam z pocty k seriálu, ktorý považujem za kultovú klasiku, i keď vznikol práve na námet filmu !!! ()

Lurtz37

4* jako poklona za vznik legendy. Bohužel jsem na seriálu s Alanem Aldou, který je výrazně nabitější vtípky, odkojený, takže u filmu jsem se rozhodně netrhal smíchy. Ani dlouhé (typicky americké) fotbalové pasáže mě nikterak nevzaly za srdce. Ale je to klasika! Určitě se podívejte. ()

spookee

Na rozdíl od milovaného, uctívaného až zbožňovaného seriálu je toto nudný, prázdný film, který má k duchaplnému humoru hodně daleko. Není to tím, že jsem dřív viděla (několikrát) seriál... je to tím, že jsem se ani jednou ani nepousmála, natož od srdce zasmála... Lituju peněz vložených do koupi tohoto DVD. ()

gotham

Asi tak jako každý jsem tento film srovnával s legendárním seriálem a ten to na plné čáře vyhrál. Sutherland se mi jako Hawkeye celkem líbil, ale Alda je prostě ten pravý Hawkeye, v seriálu je ten humor lepší, štiplavější. Vynikající byl Gould jako Trapper, naopak Skerritt alias Duke mi přišel zoufale nezajímavý, plukovník Blake byl strašně odfláknutý, šťabajzna je v seriálu taky zábavnější, ale nejhůř dopadl Frank Barnes, jehož hrál podle mě nesmyslně obsazený, jinak vynikající herec, Robert Duvall. Alespoň v porovnání s jeho rolí v seriálu mi prostě ten Barnes ve filmu strašně pil krev, ale ne tím způsobem, jakým by měl. Vždyť na tom je vystavěna podstata seriálu, jak si Hawkeye neustále dobírá a zesměšňuje Barnese a šťabajznu. Na druhou stranu úplně špatný to není, a taky bysme měli být tomuto filmu vděční, že stál u zrodu fantastické kultovního seriálu, na který se, na rozdíl od filmu, dá koukat pořád dokola. 60% ()

tsatsiki

Oproti serialu nuda,spatne herejcke vykony,asi je to tim,ze film srovnavam se serialem,ktery je muj oblibeny. Mel jsem velke ocekavani,ktere nebylo naplnene. Jeste,co me udivilo,ze v ceskem dabingu zustal jen Labus,skvely dabing serialu nic nenahradi. 3* ()

Slam7

Seriál rozhodně pozvedl MASH na vyšší úroveň, ale film bych určitě nezatracoval. Vlastně nebejt filmu tak se seriálu ani nedočkáme a to by byla velká škoda!!! I když je podle mě seriál mnohem lepší, tak mě film bavil a zasmál jsem se. Můžu jenom doporučit...jen bych poradil zkouknout nejdřív film a pak teprve seriál. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)