Reklama

Reklama

Čínský syndrom

  • USA The China Syndrome (více)
Trailer 1

VOD (1)

Chybělo málo a novodobá noční můra se v tomto napínavém dramatu o "nehodě" v jaderné elektrárně stala skutečností. Příběh se točí kolem ambiciózní televizní reportérky (Jane Fondová), která je svědkem jaderné havárie, jíž vedení elektrárny označilo za "drobnou závadu." Reportérčin kameraman (Michael Douglas) však nehodu tajně natočí a vyjde najevo, že ona "závada" málem způsobila roztavení reaktoru, k čemuž může dojít prakticky kdykoli. Když dlouholetý zaměstnanec elektrárny (Jack Lemmon) zjistí, kde se stala chyba, a snaží se ji vynést na světlo, někdo se jej pokusí zabít. A tak inženýr v zoufalství násilně převezme nad elektrárnou kontrolu a pozve média, aby vyslechla jeho svědectví. Vedení reaktoru je však rozhodnuto skrýt utajovanou pravdu za každou cenu! (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (122)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Dost napínavej filmek ze zajímavého prostředí atomovejch elektráren. Sice děj se dá odhadovat krásně dopředu, ale nevadí to, protože je to zajímavé. Vůbec jsem nečekal, že to má být o tomto tématu, takže mě to překvapilo - čekal jsem něco orientálního a oni na mě vyjedou s reaktorem. Každopádně předpokládám, že tento film měl působit na diváka jako na odpůrce atomové energie a přestože mám z toho taky strach, nemůžu se ubránit pocitu, že to bylo trochu jednostranné (nevěřím, že by někdo riskoval, že zamoří kontinent a všechny, jenom kvůli vlastnímu zisku - tohohle by snad už nebyli schopní ani největší šílenci, protože jde o krk i jim). No ale ta možnost tady vždycky je. A to je ten strach... ()

Freemind 

všechny recenze uživatele

Jane "Hanoi Bitch" v klasické roli uvědomělé reportérky, Michael Douglas coby živočišný, asertivní kameraman, a hlavně Jack Lemmon - stárnoucí chudák, který až příliš pozdě pochopí, jak nebezpečný ten atom vlastně je. Velmi paranoidní, ale též velmi svižné drama na téma "po nás ať přijde spad". Nejlepší komentář : Faidra ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Ve své době se to téměř rovnalo sci-fi, ale po Černobylu je to faktem, nad kterým se nedá jen tak mávnout rukou. A je a bude stále platný i známý fakt, který pronesl Jack, že "Vy reportéři si myslíte, že dobré zprávy jsou jen špatné zprávy". Jacka Lemonna jsem nikdy neměla nějak výrazně ve svém filmovém hledáčku, ale po roli ve filmu Konkurenti jsem na něj podstatně změnila svůj názor, je to pan herec s velkým H. Ale to neznamená, že Jane Fondová jako Kimberly s reportérským vnímavým čuchem nebyla skvělá. Výborný film z minulého století. ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Kdysi (myslím, že v roce 1980) jsem se dostal do předváděcího sálu Adrie, kde se dávaly filmy o kterých se uvažovalo s uvedením v socialistických kinech. Už ve své tehdejší podobě na mě film velmi zapůsobil a těšil jsem se, že si ho užiju v kině. Do kin ho soudruzi bohužel nepustili a dodnes nechápu proč. Výborný Michael Douglas jako reportér a standartní Jack Lemmon v roli šéfa elektrárny. ()

FFilipCZ 

všechny recenze uživatele

Čínský syndrom (angl. China Syndrome) je metafora, označující strach z určitého druhu jaderné havárie, který se uchytil v americké společnosti v 70. letech. Obecně se jedná o strach z možného přehřátí jaderných reaktorů, konkrétně z možného roztavení reaktoru při poruše chladicího systému, protavení se z prostor elektrárny ven a díky vysoké hustotě uranu protavení se skrze celou planetu, čímž by se vynořil v Číně (ve skutečnosti na „opačné straně“ Země proti USA je Indický oceán). Pouhých 12 dnů po uvedení filmu v kinech došlo v jaderné elektrárně Three Mile Island (Pensylvánie) k havárii, jejíž průběh byl částečně podobný „čínskému syndromu“ - porouchal se chladicí systém reaktoru a ten se roztavil, ale nepropálil se dovnitř. Aneb když se Amíci rozhodnou, že peníze jsou důležitější než lidské životy. ()

Galerie (82)

Zajímavosti (11)

  • Po uvedení do kin byl film odborníky kritizován jako „přitažený za vlasy“ – taková nehoda by se v jaderné elektrárně rozhodně nikdy nemohla stát. O 12 dnů později však přišla nehoda elektrárny Three Mile Island, která se odehrála velmi podobně tomu, jak je popsaná ve filmu. Pokud by natáčeli film jako reakci na nehodu, princip nehody by nejspíš nebyl přesnější. Tato nehoda také zvýšila divácký zájem o film. (Jarek572)
  • Vedoucí směny během nehody v elektrárně Three Miles Island dříve, stejně jako postava Jacka Godella, sloužil na jaderné ponorce. Měl tak zkušenosti s jaderným reaktorem, ale také to přispělo k nehodě samotné – pro malý reaktor na ponorce bylo větší riziko, že se kompenzátor zcela naplní vodou (odkaz na to slyšíme v 15. minutě filmu, kde v originále říká, že je voda téměř u linie páry, tj. na maximální bezpečné úrovni), než že se jádro roztaví při absenci chlazení. Proto při problémech s chladicím okruhem chlazení raději zcela vypnul a zapříčinil tak částečné roztavení jádra. (Jarek572)
  • Film byl po premiéře nevybíravě napaden odborníky na jadernou energii. (Olík)

Související novinky

Zemřel herec Wilford Brimley

Zemřel herec Wilford Brimley

02.08.2020

V sobotu v ranních hodinách zemřel americký herec Wilford Brimley. Bylo mu 85 let. Brimley se údajně dva měsíce potýkal s ledvinovými problémy, informaci o úmrtí potvrdila jeho agentka Lynda Bensky.… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno