Možná přijde i kouzelník (TV pořad)

Komedie / Hudební

Československo, 1982, 16x50 min

František Polák

Petr Čepický

Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Jiří Korn, Zdeněk Srstka, Jiří Wimmer, Miloš Kopecký, Ondřej Havelka, Jaroslava Kretschmerová, Josef Dvořák, Jaroslav Čejka, Luděk Sobota, Michal Nesvadba, Světlana Nálepková, Václav Upír Krejčí, Jana Synková, Jaroslava Hanušová, Bronislav Poloczek, Karel Šíp, Helena Vondráčková, Lucie Vondráčková, Pavel Bobek, Karel Gott, Miroslav Moravec, Karel Černoch, Felix Slováček, Iveta Bartošová, Lucie Bílá, Jaroslav Uhlíř, Petra Janů, Dalibor Janda, Vítězslav Vávra, Petr Rezek, Jitka Zelenková, Eva Asterová, Uršula Kluková, Boris Hybner, Marie Rottrová, Július Satinský, Ivan Mládek, Věra Špinarová, Miloslav Šimek, Petr Haničinec, Naďa Urbánková, Lenka Filipová, Zdenek Merta, Jiří Brabec, Miroslav Kořínek, Karel Zich, Lešek Semelka, Petr Janda, Josef Laufer, Peter Nagy, Hana Zagorová, Petr Kotvald, Otakar Brousek st., Markéta Muchová, Aleš Ulm, Marcela Macáková, Zuzana Bydžovská, Ladislav Gerendáš, Jan Mrázek, Věra Nerušilová, Ivo Jahelka, Michal Tučný, Aťka Janoušková, Arnošt Kavka, Karel Hála, Martha Elefteriadu, Jiří Zeman, Lenka Šindelářová, Rudolf Rokl, Vladimír Žižka, Ferdinand Havlík, Zdeněk Pulec, Václav Zahradník, Denisa Kubová, Pavel Horňák, Věra Martinová, Jan Pohan

I jako člověk, který dobu vzniku tohoto pořadu nezažil a logicky jsem tedy některé narážky a vtípky nemohl bez dodatečného vysvětlení rodičů pochopit (například komentování jednoho dílu jako narážka na "českou verzi" německého Ein Kessel Buntes), považuji Možná přijde i kouzelník za legendu české televizní tvorby. Trojice Lábus, Kaiser a Korn začátkem osmdesátých let společně s ostatními účinkujícími (namátkou Wimmer, Černoch, Srstka, Hanušová a další) zkrátka naprosto dominovala a i dodnes dokáže naprosto převálcovat kterýkoliv novodobý pokus o zábavný pořad.(3.4.2012)

Kromě povětšinou dost děsné dobové hudby velmi kvalitní zábava. Do rodu naprosto nezapomenutelných řadím především Kaiserovu variaci na Boney M, duet Čau Lásko v podání Zdeňka Srstky a "Jaruš" Hanušové, a neselhávající skeče dnes již na pravdě boží pobývajících pánů Wimmera a Černocha. 80% pro Kouzelníka jako takového.(6.7.2008)

Ačkoliv jsem tento pořad viděl jako malý kluk, nejvíc mne pobavili již zmínění tři komici svými humornými vystoupeními, vtipnými hláškami (odjakživa miluju nezapomenutelné hlášky), písničkami a kreativními kousky některých zpěváků a zpěvaček. Opravdu nezapomenutelný zábavný pořad, z něhož to nejlepší najdete na nejrůznějších DVD anebo jiných pořadech uvádějící Česká televize.(19.1.2012)

Dobré a vcelku vydařené, ale jen když tam byl Kaiser & Lábus. Jenže nebyli tam sami a netočilo se všechno kolem téhle dvojky, ale vystřídala se tam také celá řada tehdy populárních bavičů z řad herců a zpěváků, a ti už mě nijak zvláště nepobavili. Legendární výstupy obstarali především Wimmer s Černochem.Taky tam byly trapnosti, které zase nijak směšné nebyly, protože každý nápad nepřekypoval humorem, jako třeba když z Mládka dělali humorného vypravěče anekdot. Neměl zrovna nějaký zvláštní talent podat vtip, ale jeho neherectví ho vlastně do jisté míry proslavilo. A pak celá řada zpěváků, a estrádních vystoupení, kdy něco bylo lepší, a něco bez odezvy. Postupně také docházela invence, přišel nakonec slibovaný kouzelník, změnil se režim, po pádu režimu se odvysílalo jen pár nových dílů bez větší nápaditosti a zlehka provokující zábavný pořad zůstal už jen v archívech televizní zábavy. 60%(18.5.2012)

KOUZELNÍK se stal ve své době pozitivní variantou vůči tradici ztělesněné jmény Vladimíra Dvořáka, Zdeňka Podskalského (jeho režie by neměla mýlit) a nástupem generace kdysi liberecké Ypsilonky. Ohlasy na pořad přesvědčují o tom, že špičkové písně doby (s charakteristikou úrovně tanečních čísel souhlasím) zřejmě neprolomily generační horizont svého časového publika. Vtipy, skeče, gagy však zůstávají, některé zřejmě i zlidověly. Pokud jako pamětník dostanu chuť tento kvalitní seriál kritizovat, vybavím si různé show polistopadové doby a svou potřebu v tom okamžiku ztrácím. Nelze totiž srovnávat nesrovnatelné právě tak jako nemá smysl ronit slzy nad fatálním úpadkem a převažujícím neprofesionálním primitivismem lidové zábavy v polistopadovém období.(27.1.2008)

• - Začátek pořadu s úvodními titulky byl zpravidla uváděn instrumentální verzí písně „Rok, co špičku měl". Naopak konec pořadu je neodmyslitelně spjat s písní „Tak my už jdeme do finále", kterou je možné dodnes slýchat na tanečních zábavách i při různých jiných veřejných představeních. První díl však byl ukončen písní „Kéž Slunce svítí nám", v originále „Let the Sun shine" z muzikálu "Vlasy". (GASTON73)

• - Mezi lety 1982 a 1992 postupně vzniklo 16 dílů, včetně jednoho vánočního a jednoho silvestrovského. (Kmotr76)

• - Fráze: „Cože? Nepřišly gumičky?“ z epizody "Předávání Fanoušů" i mnohé další zlidověly. (Kmotr76)