Možná přijde i kouzelník (TV pořad)

Komedie / Hudební

Československo, 1982, 16x50 min

František Polák

Petr Čepický

Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Jiří Korn, Zdeněk Srstka, Jiří Wimmer, Miloš Kopecký, Ondřej Havelka, Jaroslava Kretschmerová, Josef Dvořák, Jaroslav Čejka, Luděk Sobota, Michal Nesvadba, Světlana Nálepková, Václav Upír Krejčí, Jana Synková, Jaroslava Hanušová, Bronislav Poloczek, Karel Šíp, Helena Vondráčková, Lucie Vondráčková, Pavel Bobek, Karel Gott, Miroslav Moravec, Karel Černoch, Felix Slováček, Iveta Bartošová, Lucie Bílá, Jaroslav Uhlíř, Petra Janů, Dalibor Janda, Vítězslav Vávra, Petr Rezek, Jitka Zelenková, Eva Asterová, Uršula Kluková, Boris Hybner, Marie Rottrová, Július Satinský, Ivan Mládek, Věra Špinarová, Miloslav Šimek, Petr Haničinec, Naďa Urbánková, Lenka Filipová, Zdenek Merta, Jiří Brabec, Miroslav Kořínek, Karel Zich, Lešek Semelka, Petr Janda, Josef Laufer, Peter Nagy, Hana Zagorová, Petr Kotvald, Otakar Brousek st., Markéta Muchová, Aleš Ulm, Marcela Macáková, Zuzana Bydžovská, Ladislav Gerendáš, Jan Mrázek, Věra Nerušilová, Ivo Jahelka, Michal Tučný, Aťka Janoušková, Arnošt Kavka, Karel Hála, Martha Elefteriadu, Jiří Zeman, Lenka Šindelářová, Rudolf Rokl, Vladimír Žižka, Ferdinand Havlík, Zdeněk Pulec, Václav Zahradník, Denisa Kubová, Pavel Horňák, Věra Martinová, Jan Pohan

Společně se Silvestry Vladimíra Menšíka vrchol socialistické zábavní tvorby u nás. A když říkám vrchol, myslím to v dobrém. Ještě dodnes se bavíme scénkami, jako Čulibrk, Gumičky, Hodina dějepisu v roce.... či Výuka maďarštiny a skvělá recitovaná Ostrava. Ne náhodou tyhle scénky sledují i dnes lidé na YouTube jako šílení.(1.6.2012)

v dnešní době vtipných a častých estrád, už bych neměl šanci hodnotit, neb mi stačí jen zahlédnout jakoukoli taškařici tohoto ražaní a naskakují mi pupeny zvící kachnich vajec, ale tenkrát nic takového nebylo a mi si o každém díle vyprávěli ve škole. jo a taky jsem doufal, že jednou tam bude i ten kouzelník...(28.1.2007)

Mnoho nezapomenutelných scének především s ústřední trojicí Kaiser, Lábus Korn, ale také Wimmer, Černoch. Škoda jen těch písniček, které víceméně jen vyplňovaly onen zábavný a na svou dobu velmi originální program. To nejlepší z "Kouzelníka" a dalších Kaiserovsko-Lábusovských scének je k vidění na dvou DVD Možná přijde i .. Kaiser a Lábus 1,2 http://www.csfd.cz/film/303827-mozna-prijde-i-kaiser-a-labus/. Další výběr scének je k vidění ve střihovém pořadu Kouzelník ještě nepřišel http://www.csfd.cz/film/330061-kouzelnik-jeste-neprisel/. A existuje ještě další střihový pořad z roku 1993 vytvořený klasickým stylem bez jakéhokoliv komentáře - tedy jen čistě ty podařené scénky. Odkaz zde - http://www.ceskatelevize.cz/porady/896861-mozna-prijde-i-kouzelnik/29335717338-takhle-jsme-to-nemysleli/. V archívu ČT se našel také asi půl hodinový střihový pořad Od Folkloru k rokenrolu (http://www.ceskatelevize.cz/porady/896861-mozna-prijde-i-kouzelnik/28732044241-od-folkloru-k-rokenrolu/), kde jsou pouze pěvecké parodické scénky - Išiel Macek do Malacek s Kornem a Kaiserem, balet s Jaruš, opera o kůzlátkách Čejky a Semelky, píseň na hlavě Nadi Urbánkové, Lenka Filipová s kytarou s ucvakanými strunami, Nesvatba, Nálepková a Upír Krejčí parodují prvorepublikové písně, Kaiser si zatančí Abbu a nakonec dědci s babkou zpívají rock and roll. Celkově natočeno 17 dílů - seznam zde: 1 - Takhle jsme to nemysleli (1982, 60%), 2 - Tohle jsme nečekali (poprvé a pak už navždy se na konci zpívala tradiční závěrečná píseň "Tak jdeme do finále", 1983, 40%), 3 - To tady ještě nebylo… (1983, 60%), 4 - Dneska to konečně rozjedeme (poprvé zazněl studiový komentář jako na fotbale, 1984, 60%), 5 - Smršť (poprvé velmi výrazně zasáhla do hereckého ansáblu Jaruš, poprvé také vystoupili Jaroslav Čejka a Zdeněk Srstka, 1984, 40%), 6 - Pomeranč (poprvé bez Černocha, podruhé bez Wimmera, výrazně krátké, 1985, 40%), 7 - Silvestr 1985 (památná písničková scénka čtyř důchodců - Zich, Bobek, Laufer, Janda - a důchodkyně Petry Janů, dále skvělou scénku s Ivanem Mládkem, jeho němčinou a Kurtem Hüblem; jinak nápad se dvěma sály je trapný; opět bez Wimmera i Černocha, i když toho je vidět při závěrečném přípitku, 1985, 60%), 8 - Karneval v Riu v Táboře (památná scénka s Luďou a je to naprosto normální; opět vystoupili Wimmer s Černochem, 1986, 60%), 9 - Vánoce (vše situováno jako rodinné setkání rodiny Lábuse a Jaruš a jejich dětí Korna a Kaisera, jako hosté vystoupí většina pravidelných návštěvníků - Zich, Janda, Bobek, Wimmer, Černoch, Mládek a další, žádný velký zázrak, zásadnější scénka snad jen Kaiser, Lábus, Alan Delon a kravička a hezké písně s Maruškou Rottrovou, 1986, 40 %), 10 - Svatba (Wimmer s Černochem opět v akci, hezké vystoupení Michala Tučného a Ivo Jahelky, 1987, 80%), 11 - Předávání Fanoušů (pořad provází průvodním slovem Miroslav Moravec, originální je příjezd hvězd do divadla v Táboře, slušné vystoupení taneční skupiny UNO, legendární scénka o Kubrtovi; Fanouše dostali: Ivan Mládek - opět výtečné vystoupení s německou překladatelkou, dále Světlana Nálepková a Ondřej Havelka, Šíp a Uhlíř a Petra Janů, Pavel Bobek, Jaroslava Hanušová, Oldřich Kaiser, Kroky Františka Janečka a Děti ráje, 1988, 80%), 12 - Večer plný překvapení (opět originální úvod s komentátorem, poprvé z Jablonce nad Nisou, Čejkova slepice, scénka Luďa s manželkou u doktora Mládka, bez Wimmera a Černocha, 1988, 60%), 13 - Každý má šanci (se zamčeným Kornem v šatně, opět z Jablonce nad Nisou, celkově velmi slabý díl, který drží nad vodou jen Wimmer s Černochem, 1989, 40%), 14 - Předávání Fanoušů za rok 1989 (Tentokrát opět z Tábora, těsně po revoluci. Předávají se Fanouši, tentokrát nominace nejsou z účinkujících v Kouzelníkovi, ale z různých vystoupení. Ceny uděleny: 1. písničkář Vladimír Merta, 2. Ivan Mládek za pohádku o Smolíčkovi, 3. nejmenovaný stranický představitel za výrok roku, 4. Jaruš za herecký výkon, 5. Petr Janda, 6. Kaiser. Dále na programu byla Wimmerova scénka, kdy čte projev jako Gustáv Husák a skvělá scénka Kaisera s Lábusem – zkoušení studentky o listopadových událostech, 1990, 60%), 15 - Otevíráme se světu... (pár trapných parodií na Korna, Kaisera, Luďka Sobotu a zpěváky včetně Karla Gotta, písnička Jaruš a Wimmera, parodie na čarování, lustrování skupiny UNO a houslový výstup maličkého Jakuba Třasáka. Díl spíše podprůměrný, 1990, 40%), 16 - Pražská šestka (jeden z nejlepších dílů, natočeno v divadle v Táboře, baletní výstup dobrý, skvělá scénka s Černochem a Wimmrem, legendární scénka s klíštětem, povedený výstup dvojice mluvící pozadu a nenudil ani Bartoška na večeři s vybraným divákem, 1991, 100%), 17 - Dražba (draží se scénky - Zničení poručíka Pivody, Těžký život tělocvikáře Jaška + spartakiáda, Tajemství proutěného košíku, Výběr parfému, Příchod Davida Caperfielda a jeho zajetí skautským sběratelem bobříků a na závěr liebesbrief Jaroslavy Hanušové. Díl mírně nadprůměrný, 1991, 80%). V roce 2000 se ještě natočil jeden speciál nazvaný Možná přijde i kouzelník aneb Setkání po letech (http://www.ceskatelevize.cz/porady/896861-mozna-prijde-i-kouzelnik/20036816350-mozna-prijde-i-kouzelnik-aneb-setkani-po-letech/). Všichni nám zestárli, ale zábava to byla pořád slušná, bohužel některé scénky byly přeci jen trapné (Srstka, Hron, Mládek).(20.12.2008)

s odstupem jsem viděl dva díly...Silvestr 85 a Vánoce 86...druhý je o něco slabší, má pomalejší tempo a trochu víc tlačí na pilu při klasických hudebních číslech...ale ten první............když člověk vidí v různých archívních pořadech osekané samostatné skeče, tak se možná baví, ale je připravený o celek, kontext...ten pořad se vymykal právě tou komplexností pojetí, celkovou anarchičností zapojenou nejen do dílčích scének, které byly oddělené od "vážných" hudebních vystoupení, ale do širšího rámce...humor průrustal do celkové výstavby pořadu, od základního scénáře, po střihovou skladbu...na velké ploše se tu často uplnatňoval princip gagu ( baba opakovaně hledá Fafejtu) nebo absurdně úsečných výstupů ( Otakar Brousek a poudačka o šroubku...) seřazených za sebe bez většího dramaturgického smyslu ( proto je to taková prdel :))...na svojí dobu neuvěřitelně živý, odvážný a dodnes v kontextu tuzemského televizního vysílání s máločím srovnatelný...(18.11.2011)

• ondrula

Tyhle estrády patřily za komára k vrcholu televizní zábavy, ale dnes už jsou považovány za pokleslý způsob humoru. Stačí se kouknout o Silvestru na nějakou novodobou verzi a uvidíte, jak moc je to už dnes přežité. Plně to hoví mé teorii, že humor se generaci od generace mění a co bylo směšné tehdy, není již směšné dnes (vyjma géniů - Charlie Chaplin, Vlasta Burian aj. - ale génius je vždycky nadčasový). Estrádní křepčení v Kouzelníkovi bylo samo o sobě dost pokleslé už tehdy, mnohdy připomínalo neblaze proslulý Ein Kessel Buntes, ale z nedostatku skutečně kvalitní zábavy to tehdá byla jako největší pecka. A možná taky proto, že se tam občas objevil skutečně nadaný komik (třeba Jiří Wimmer). Anebo proto, že jsme národ buranů a pořád máme radost, že do vsi zavítal cirkus, kde se budou šašci kopat do zadku. Čas trhnul oponou a není jistě pouhá náhoda, že Kaiser s Lábusem se už po roce 89 jako komici neuchytili a Jiří Korn začal provozovat ta nepojmenovatelná zvěrstva, aby se uživil.(4.8.2011)

• - Fráze: „Cože? Nepřišly gumičky?“ z epizody "Předávání Fanoušů" i mnohé další zlidověly. (Kmotr76)

• - Začátek pořadu s úvodními titulky byl zpravidla uváděn instrumentální verzí písně „Rok, co špičku měl". Naopak konec pořadu je neodmyslitelně spjat s písní „Tak my už jdeme do finále", kterou je možné dodnes slýchat na tanečních zábavách i při různých jiných veřejných představeních. První díl však byl ukončen písní „Kéž Slunce svítí nám", v originále „Let the Sun shine" z muzikálu "Vlasy". (GASTON73)

• - Osmnáct let po odvysílání prvního a osm let po odvysílání posledního dílu byl v roce 2000 odvysílán závěrečný sedmnáctý silvestrovský speciál "Dražba". (Kmotr76)