Upíři

• USA Vampires (více)

Parta Jacka Crowa (James Woods) pracuje jako zvláštní komando na vyhledávání a likvidaci upírů. Po úspěšném zničení jednoho z upířích hnízd se však na oslavu v malém motelu dostaví nezvaný host v podobě vůdce upírů, který vyvraždí většina Crowova týmu. Přežijí pouze Jackův kamarád Montoya (Daniel Baldwin) a Katrina (Sheryl Lee), kterou ale vůdce kousnul do nohy a ona se postupně mění v upíra. Odpověď na obrovskou výdrž a rychlost vůdce upírů dostane Jack na setkání s biskupem, který mu řekne, že se jedná o Jana Valka (Thomas Ian Griffith), kterého církev téměř upálila před několika stoletími. On však přežil a vrátil se jako upír. Jack musí začat rychle jednat, protože Valek chystá vlastní plán, který mu má dopomoci k tomu, aby se mohl pohybovat i ve dne. Dostane k tomu neobvyklého spolupracovníka, kněze Adama Guiteaua (Tim Guinee), ke kterému Jack chová značnou nedůvěru a dává ji chvílemi dost najevo. (Isherwood)

Oktavianus

Kdyby se trochu přeházel casting, mohlo to bejt o chlup lepší. Woodsovi by kníže upírů sedl líp než jejich ultradrsnej zabiják, z Baldwina by byl ideální tlustej kněz a hlavní roli by mohl dostat někdo fakt cool - první mě napadl třeba Jason Statham. Třeba. Nestalo se, ale i tak je to zábavná podívaná se spoustou zábavných vraždiček, šukézní odhalenou štětkou Sheryl Leeovou a dojemně hustým Woodsem, kterýmu se občas ta tvrďácká hláška fakt povede: "Když mám svůj den, tak jsem nehořlavej." ()

honajz

Od těch 90. let to Carpenterovi moc nešlape. Snad jen Šílenství a Útěk z LA ještě mají úroveň předchozích filmů, ale všechno ostatní jsou jen takové nedotažené věci bez původní atmosféry. Upíři jsou mírně nad tento průměr, ale také jim chybí něco víc, co by si člověk zapamatoval jako u Věci, Oni žijí, Mlhy a dalších. ()

Othello

Tyjo ten Carpenter musel bejt v tu dobu nějakej nasranej ne, že z něj vypadla tahle bezprecedentní řezničina, ve který James Woods fackuje ženský, mlátí kněze telefonem a když se dostane k nějakýmu tomu upírovi, tak mu úplně zbytečně vystřílí zásobník ze dvou centimetrů do obličeje. Me gusta! V tom roce navíc do filmového éteru vtrhl další bezskrupulozní lovec upírů a to Blade. Pro zubaté predátory to horší rok být nemohl. ()

d-corso

Takový milý, starosvětský, upírský horůrek, který sice príliš pozornosti nevzbudil a jistě ani nevzbudí, ale přijemně pohladí po duši za temných osamělých nocí strávených u televize a videa. ()

eraserhead666

Já věděl, že mě Carpenter nezklame a když už teda musel natočit film o upírech, natočí ho tak, aby mě bavil a nebyla to totální kravina. Takže, docela mě tenhle film o pražském upírovi Válkovi bavil a na rozdíl od 95% upířin to není kravina, ale docela pohodovej a koukatelnej film. ()

SOLOM.

Carpenter se totiž pokusil diváky zaujmout především samotným příběhem, do kterého hodně investoval. Na rozdíl od nynějších EMO rádoby hororů to totiž moc nepřeháněl s nějakou romantickou zápletkou, přestože i zde se to bez ní neobejde a snažil se vyvarovat zbytečných klišé, kterých se právě v tomto upířím žánru dá nalézt mnohdy dost a dost. Bohužel se mu to místy moc nedařilo a některé pasáže vypadají opravdu hrozně. Hlavní doménou je však akčnost a především pak jednotlivé souboje. V neposlední řadě pak musím samozřejmě pochválit i akční scény, při kterých se Carpenter celkem vyřádil. Za pomoci solidní kamery a speciálních efektů dokázali natočit několik scén na které jen tak nezapomenu. Především pak Válkům příchod na scénu a jeho řádění v motelu. Zde se rozhodně krví nešetřilo a stejně jako tomu bylo i později (pokud tedy nepočítám ukopnutou hlavu), byly jednotlivé efekty docela ucházející. Tedy až na tu bitku s knězi. Ta mi přišla docela dost trapná. Jako plus beru i fakt, že se zde tvůrci rozhodli trochu vybočit ze standartu (vynechali česnek, svěcenou vodu a podobně zažité věci) a uspokojili se především se slunečním světlem. Tento způsob likvidace upírů se později uchytil ve spoustě dalších filmů. 7/10 ()

matestlust

Dva zabijáci upírů vs. nejstarší upír na světě ( s českými kořeny ), nezní to nikterak slibně, avšak, v Carpentrovském hávu to má těžký koule. Krvavá a zábavná jízda, plná známých ksichtů. ()

JASON_X

Nenápadný a pozapomenutý skvost mezi upírskými béčky, v mých očích téměř rovný takovým peckám a srdcovkám, jako jsou třeba Interview With The Vampire, Vampire's Kiss, nebo From Dusk Till Dawn. Woods se v roli kápa upírobijců překonává - šklebí se, xichtí se, machruje, pózuje, hláškuje, při mordování upírů řádí jako černá ruka a neváhá ani krapet zbouchat a zmučit nějakého toho kněze, když si to jeho nemilosrdná vendetta žádá. Hodně furiantský je jeho způsob zabíjení upírů - zaháčkovat a navijákem šup s potvorou na Slunce. Za navijákem stojí jeden z Baldwinů (takový ten dobře narostlý), který není o mnoho horší figurou než Woods. A moc se mi samozřejmě líbila Sheryl Lee, které šla její upírská přeměna vyloženě k duhu - jak postupně bledla, propadaly se jí tváře a rýsovaly se kruhy pod šílenýma očima, tak jsem se do ní úplně nekrofilně zamiloval a chtěl se od ní okamžitě nechat pokousat. Kapitolou sama pro sebe je pak zbrusu nová a originální upírská mytologie. Mysleli jste si třeba, že upíři vznikli kdesi v sedmihradských horách v časech bojů Valachů s Turky? Tak to jste na omylu - první upír byl prosím nějaký Honza Válek z Prahy, a to už téměř sto let před Husem! ()

Morholt

Upírská řezničina, ve které se proti partě amerických hochů vedených Jamese Woodsem postaví Jenda Válek, upír z Čech. Carpenter se vybodl na svůj tradiční rukopis a pojal to tak trošku rodriguezovsky, což se ukázalo jako trefa do černého. Je jen škoda hlavního záporáka, který ve mě spíš než strach vyvolával salvy smíchu, ale vzhledem k tomu, že tenhle zubatec byl "náš", vzal jsem ho na milost. :D 70% ()

Mordenroth

Tento film mám veľmi rád. Má jednoduchý dej (človek nemusí moc premýšľať), skvelé hlášky hlavného hrdinu v podaní výborného Jamesa Woodsa a dobrú hudbu. Problém je možno v tom, že ho natočil John Carpenter, od ktorého by niekto možno čakal viac. Mne osobne ale stačí aj takáto "oddychovka". Ja mám rád tzv. Carpenterove béčka a nevadí mi ich jednoduchosť (nechcel som povedať primitívnosť), i keď existujú výnimky, v ktorých mi to prekáža (napr. Duchovia Marsu). ()

Shaqualyck

Masakrózní upíří punk aneb Jak by vypadal Twilight, kdyby místo Kristen Stewart hrál Edwardovu prcinu Danny Baldwin… Carpenter ozvláštnil krvesajnou tématiku katolickou mytologií, děj situoval na zaprášený americký středozápad a tahounem příběhu o hledání prvního upíra udělal hláškujícího rockera Woodse. Ano, je to až naivně blbé, ale zároveň nesmírně zábavné (nápad s navijákem super!). A pro poetiku à la Od Soumraku do Úsvitu jsem měl vždycky slabost. ()

ScarPoul

Ono sa to snaží byť strašne cool a hype, ale to by tam nemohlo hrať ústredné duo Woods a Danny Baldwin. Film pracuje so zaujímavou premysou a aj prostredie je funkčné. Ale Carpenter nevie točiť akciu. Nevie pracovať s charaktermi. Vie pracovať s atmosférou. A tej tu veľa nie je. Je to béčko ako vyšité a čo je najsmutnejšie, ukazuje tvorcu bez režijného nápadu. Je to spravené veľmi rutinne. Scény typu - idem zbiť kňaza, postrčím prostitutku na ceste nech spomalene spadne - akože na efekt, alebo mám kopec dick jokes, ktoré sú dosť trápne, môže fungovať ak máte dvanásť rokov. O vyspelosti tu nemôže byť ani reč. Ale aj napriek výčitkám som sa celkom bavil. Má to v sebe taký ten guilty pleasure vibe. Asi to už nebudem vyhľadávať, ale ak to niekde uvidím, asi to dokukám. Každopádne s tou upirskou tématikou to pracuje fakt divne. Najviac potešia samotní upíri, ktorý sa pohybuje pomalšie ako dvadsať tučných ľudí idúcich po schodoch. A to bol svojho času Carpenter symbolom desu a hrôzy. , ()

Lacike

Jeden z mála Carpenterových filmov, ktorý ma baví. Upíry sú po zombiekoch mojou druhou obľúbenou hororovou škodnou. Tentokrát tu celkom originálne sledujeme príbeh o komandu, ktoré likviduje upírov. Je to síce v klasickom béčkovom Carpenterovom prevedení a tempo filmu nie je najdynamickejšie, ale akcie je ok a postavy sú celkov vydarené. Woods je cool drsniak ako vždy. Bavil ma aj ten tučný Baldwin. Thomas Ian Griffith si svojho záporáka tiež vychutnáva. Takže celkovo to je príjemný béčkový nadpriemer, ktorý sa dá pozrieť aj viackrát. 6/10. ()

6thSun

Podobný zážitek, jako když si dáte k večeři kroupy. Není to úplně špatný, ale taky se dá najíst mnohonásobně lépe. 50% ()

Tommassi3

"Kolik může mít takováhle díra obyvatel ?? Tak patnáct, dvacet ??" - "Tipuju třicet, třicet dva.. Otázka je, kolik z nich jsou upíři." ;) ()

malylada

Určitě jeden z nejlepších filmů s upíry , které jsem viděl. Pokud od toho čekáte další atmosférický kousek Carpentera, nejspíš budete zklamaní, ale jako upíři akční béčko funguje dokonale. Zápletka není světoborná, ale vytvořená mytologie kolem mě bavila a i když jsem závěr čekal více našlápaný, pořád šlo o slušně zvládnutou práci. Drsňák Woods sype jednu hlášku za druhou, ostatní postavy výborně sekundují a ústřední záporák je jeden z nejlépe ztvárněných upírů vůbec. Motelová scéna, vylézající upíři v poušti, masky, akce, to vše mi nějakou dobu utkví v paměti. Velká spokojenost.......8/10 ()

adamo_znk

Ale jo, celkem sem se bavil, hlavně teda nad suchými hláškami a celkově nad výkonem Jamese Woodse, bez kterého by Upíři nestálý zhola za nic. Plus je taky přítomnost Twin Peaksácké Laury Palmerové alias Sheryl Lee. ()

Nick Tow

Úplný súhlas s MIMICom. Upírska téma napriek nesmrteľnosti upírov predsa len starne. A resuscitačné pokusy tohto typu ukazujú iba ak slepú uličku. ()

corpsy

Snímok má neprehliadnuteľný nádych Rodriguezovho OD SÚMRAKU DO ÚSVITU ( hudba, prostredie ), nieje však až tak komiksový a čiernohumorne odľahčený. Zato sa však podobne neštíti gore scénam. Carpenter tu síce už nieje TÝM Carpenterom, stále však ponúka nadpriemernú žánrovú zábavu. ()