Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

albionlady

Knižka 1984 patrí medzi moje obľúbené. Veľmi som bola zvedavá na filmové spracovanie a musím povedať, že nesklamalo. Film je veľmi verný predlohe, ale myslím si, že ľuďom, ktorí ju nečítali, nebude až taký... jasný. Veľa vecí je v knihe zobrazených podrobnejšie, veľa vecí je vysvetlených dôkladnejšie a mrazivejšie (newspeak, doublethink, "Goldsteinova" kniha). Samozrejme, film všetky tieto "kecy" okolo nemá ako zobraziť. Atmosféra však bola dokonalo príšerná, exteriéry a vzhľad postáv takisto. Aj vzťah Winstona a Julie a mučenie na Ministerstve lásky boli vykreslené presne tak, ako som si to predstavila. A nesmiem zabudnúť, John Hurt a Richard Burton boli famózni. V každom prípade, také niečo, čo sa stalo v 1984, sa naozaj NESMIE stať. ()

miawallacova

není třeba chvalozpěvů. Film je prostě dokonalý, skvěle vystihnuta tíživá atmosféra doby, hudba, i hlavní hrdinové. Film jsem si pustila bezprostředně po přečtení knihy a jsem tomu opravdu ráda. Filmu sice chybí dost detailů, a i když má bezmála dvě hodiny asi bych si bez knihy nedokázala vše dát tak jednoduše dohromady. Kniha, je kniha, ale toto zpracování je opravdu bravurní a není mu co vytknout ()

Ozzy2

Knihu jsem nečetl.Proč taky.Prožil jsem půlku života za Husáka, takže si totalitu, kdy je člověl fízlován, šikanován a někdo mu stále něco zakazuje (poslech radia, poslech některých kapel, sledování některých filmů čtení knih) a poslouchali neustálé lži v tisku, v TV a z tribun náměstí. Takže tenhle film mi přijde naprosto zbytečný. A dívat se půl filmu na dva nahé, ošklivé lidi bylo taky něco. ()

Stíba

Ne že by četba knihy byla pro pochopení úplně nezbytná nicméně alespoň základní znalost faktů divákovi plusové body přinese. Jinak je film ve své strohosti sám o sobě výřečný jak jen asi může být. ()

tranquill

"Není tak důležité zůstat na živu, ale důležité je zůstat lidský..." Chápu nadčasový smysl a myšlenku tohoto utopistického dramatu o totalitě a vymývání mozků, ale přes místy honosné projevy jsem čekal víc. "Svoboda je svoboda jako dvě a dvě jsou čtyři!" ()

Biopler

Pre neznalcov knihy musia byť dve tretiny filmu (pred mučením) náročným sústom, lebo len veľmi málo a zľahka je predstavené prostredie a život aký žije Winston Smith. Myslím, že atmosféra poddaného kolektivizmu je tým čo chýba najviac. Len pozorujeme románik dvoch ľudí a nie je nám predostrené, že to je niečo fatálne čoho sa chcú, avšak nemali dopustiť. Výstavba vševidiaceho Veľkého brata je na tejto rovine slabá, chýbajú mi mikrofóny, uchá... všetko čo by navodilo atmosféru stiesnenosti jednotlivca v obludnom systéme. Formálne sa však tvorcovia vyhrali s priestorom a šeď pôsobí ozaj depkovo. Podobne aj kostýmy, obyčajné pracovné uniformy... veď si len zanedbateľné koliesko v stroji. Herecky výborné v podaní Johna Hurta a takisto trýznivého Richarda Burtona v jeho poslednej roli. Burtonov pokoj mučiteľa je precízne zahratý. ()

AxelWers

Od 1984 som čakal viac. Atmosféra pôsobí depresívne a celkom sa do filmu hodí. Totalitná spoločnosť bola načrtnutá dobre. Hodnotenie zráža miestami dosť nudný až mdlý dej. Človek nemá problém zaspať. ()

Vabr

Nechápu, proč jsem se na tento film nepodíval dřív! Je naprosto geniální (jako ta kniha je geniální ovšem přednostně) a pro mě - neznalce knihy - předal myšlenku velmi zřetelně i s pocitem sžíravého strachu a plného obav, aby se tato vize nikdy, ale nikdy nestala skutečností. Takže moc nerozumím takovým nenávistným komentářům typu: No, to se nemůže snad líbit nikomu, kdo nečetl knihu. Ta myšlenka je z toho absolutně nepochopitelná a ztracená v celé té dlouhé, nudné stopáži. A bla bla bla. Blbost, já jsem všemu porozuměl a užil jsem si film na stopro. Hned od začátku mi bylo prostě jasné, že toto je ono, že tohle jsem přesně hledal - číšil z toho filmu strach, bezmoc a 100% melancholie. Z těch slov Velký, velký, velký mi běhal mráz po zádech. A husinu jsem měl až do závěrečných titulků, které jsem zhlédl celé, protože jsem to musel celé zpracovat a nebylo jednoduše možné jen tak film opustit. Velmi bych na filmu pochválil, jak už jsem zmínil, předání hlavní myšlenky, zprávy, které se opravdu vyvedlo. Poté tu atmosféru! - je rok 1984, svět je rozdělen na 3 velké velmoce a zuří válka, obyvatelstvo strádá, všude panuje chudoba, budovy jsou polorozpadlé, všichni lidé žijí jako roboti a MUSÍ poslouchat Stranu, která jim vše nařizuje a především je sleduje na každém kroku - jak už osobně, tak i velkými vestavěnými obrazovkami - je zakázané navazovat vztahy (především milostné!), lidé sebe navzájem udávají (dokonce i děti své rodiče!) a děti jsou vychovávány, aby milovali Velkého bratra, a všichni se obávají místnosti 101 - nejhoršího místa, jaké na světě existuje...jednoduše velmi, velmi depresivní a účinné. Dále za pozornost stojí herecké výkony - miloval jsem jak Johna Hurta, tak i Suzannu Hamilton, oba se do svých rolí náramně hodili! Žasnu nad tím motivem tajné lásky, zatímco musí čelit tvrdému životu a strachu z odhalení Stranou (dokážu si přesně vybavit takový ten plakát, kde se ústřední pár láskyplně objímá a za nimi číhá Strana, Velký Bratr...)!!! Film nenudil a dokázal bych u něj strávit klidně i další hodinu! Škoda, mohli ho natáhnout. Bylo to totiž tím, že tam bylo pořád co objevovat, to se mi děsně líbilo! Jen konec v místnosti 101 byl možná trošilinku slabší než předchozí části filmu, ale to mu odpouštím 😊. Oceňuji také výborný český dabing (zvlášť mě překvapilo, že si dali tu práci u scény v místnosti 101, kdo viděl, ví), fantastickou kameru a finální větu filmu, která mi UTKVĚLA V HLAVĚ a nemůžu se jí absolutně zbavit! Bravo! Povedlo se ti Michaele Radforde vytvořit nejlepší film vůbec!!! Stal se mým novým nejoblíbenějším, vystřídal Megan is Missing! Na závěr chci ještě dodat, že vřele doporučuji, nebudete zklamaní! (Bráchovi se ten film až tak moc nelíbil a vůbec nerozumí mému nadšení.) Vyhodnocení: Je opravdu těžké sledovat jakýkoli film po tomto a neporovnávat tak velký přesah s tak malým, sorry, ale je to tak!!! P.S. Velmi chytré zadaptovat tuto knihu v roce 1984😎🤩🥰😆 ()

Urukhaj98

Orwellova nepopiratelně silná myšlenka z původního díla funguje dobře i na obrazovce. Jinak ale filmová verze příliš povedená není. Hodí se tak maximálně pro študáky líné si knihu přečíst, aby měli představu, o čem to George vlastně psal. 5/10 ()

VerteX

Další film, na který jen tak nezapomenu... Sice ve mě nezanechá tak hluboké šrámy jako kniha, ale vzhledem k tomu, že ji velice věrně kopíruje, zůstává prožitek podobný. Takhle nějak si představuji orwellovskou vizi budoucnosti - depresivní a kruté. Všusypřítomné obrazovky, Vellký bratr, strach.... Několik záběru s Julií a představy otevírající duši Johna Hurta na konci filmu pesimistický pocit ještě posilují, protože přinášjí falešnou naději a touhu. John Hurt a Richard Burton jsou klenoty v 1984, oba dokáží z postavy vyždímat úplné maximum. Jenom mohl scénárista dílo dotáhnout do konce... Strhávám hvězdičku právě za onen šokující moment, který jsem v závěru postrádal. Možná by také neuškodilo trochu více osvětlit onu orwellovskou totalitu. ()

Gardenboy

Po dopozeraní filmu ďakujem Bohu, že som sa nenarodil do takejto šialene totalitnej spoločnosti, oproti ktorej je komunizmus v CSFR pred rokom 1989 niečo nádherne demokratické.. Neviem, či na svete existuje spoločnosť, ktorá by bola až takáako vo filme, ale ja sa obávam, že áno. DPR Korea? Čína (svojho času) ??, alebo Sovietský zväz za Stalina?? Ufff....ani si to nechcem predstaviť, stačilo raz. Čo sa týka filmu, nemám absolútne žiadnu výčitku. Dej ma priklincoval a nepustil až do záverečných titulkov. Herecký koncert Johna Hurta, Richarda Burtona ale aj ostatných hercov. Vrchol filmu je scéna s krysami a predchádzajúce naťahovanie. Preboha, ešte teraz ma kosti bolia. Film je dokonalosť sama o sebe ()

Lenka0064

Dvě hvězdičky jen kvůli skvělé knize G. Orwella, která se dle mého názoru tak dobře jako byla napsána, zfilmovat nedá, a celkové atmosféře. Knihu jsem přečetla za den a kousek, myslím tedy, že se dá film udělat více obsáhlejší - i kdyby měl mít dvě části (více mluveného projevu ze začátku by také nevadilo). Dle mého názoru to celé bylo uchopeno za špatný konec. Pokud divák knihu nečetl, pochybuji, že by film pochopil tak, jak bylo záměrem autora. ()

Sosak

Kniha má skutečně potenciál k natočení strhujícího trháku. 1984 toho ale využilo jenom místy. A co hůř - občas je to fakt docela nuda, nebo se v tom člověk trochu ztrácí. Každopádně prostředí zničeného okolí a totalitního světa vypadá správně "kůl", jak by to mělo být. Taky ta hymna zní moc pěkně :) ()

radeckator

Velice zdařilá adaptace. A i když dávám pět hvězdiček, protože je to opravdu výborný film, tak kráse své knižní předlohy se ani zdaleka nepřibližuje. Ale je to proto, že se jedná opravdu o naprosto skvělý a vyjímečný román. ()

Charpy

Deprsivnost knižní předloha je i zde velmi viditelná, ikdyž ne tak znatelná. Vítejte v absolutním totalitním režimu, kde Velký bratr sleduje každý váš pohyb a vaše myšlenky. Vzpoura proti režimu (ať vědomá nebo nevědomá) končí likvidací a zničením všech důkazů o vaší osobě. Depresivní, špinavé bez špetky naděje. ()

upas

za komunistů byl povolen sex a neexistovala tak kvalitní elektronika :-) jinak podobnost diktátorských režimů velmi nenáhodná... ()

m4xp4yn3

S ohledem na nezfilmovatelnost předlohy dávám pět hvězdiček. Radfordovi se podařilo vystihnout atmosféru i tón knihy, což je u adaptací nejdůležitější. Vynechání valné většiny popisných pasáží, monologů + citací Goldsteinovy knihy odpouštím, přeci jen by film brzdily a především několikanásobně protáhly, čímž by silně urtpěla jeho záživnost. Divák se v ději zorientuje (beztak je většina z nich originálu znalá), neboť film poskytuje právě tolik informací pro jeho pochpení. Pro hlubší pochopení všech souvislostí je však nutné sáhnout po originálu. Zmínku si zaslouží fantastické, byť nikterak nákladné kulisy a vhodně zvolená hudba, jejíž tóny nenápadně podporují atmosféru beznaděje. ()

Trauma

Působivá podívaná. Bohužel si nejsem jistá jestli by to na mě takto zapůsobilo i před přečtením knihy. ()

Vladajsoucna

Poněkud zdlouhavé a nevzrušivé, ale přece jen slušný přepis Orwellova legendárního románu. Ze zobrazení moderní profízlované diktatury jde skutečně hrůza. Popis velmoci zvané Oceánie se hodí na technicky pokročilý fašismus, rozhodně ne beztřídní komunismus, natožpak socialismus, jehož byl Orwell naopak zásadovým stoupencem. Jak jinak lze vysvětlit, že obyvatelstvo Oceánie tvoří z 85 % zbídačovaní proléti (tedy proletariát), opovrhovaní všehoschopnou 2 % menšinou představitelů Strany? Jinak v knize i ve filmu zmapované mechanismy totality přesně sedí i na stalinismus (především závěrečná mučící procedura "ideozločince" se jako vejce vejci podobá vykonstruovaným urválkovinám 50.let). Je to dáno tím, že jakákoliv totalita je zrůdná a má vždy své totožné úkazy. Vznešené ideály jdou stranou, hlavní je neomezená moc. John Hurt si opět zahrál poctivého člověka-oběť (po Vetřelci a Sloním muži), jeho postava je přímým zrcadlovým odrazem dusivé šedivé reality, ve které se nachází a která ho ubíjí (v závěru i doslova a to pěkně nechutně). Bohužel právě jemu škodí ona rozvláčnost filmu, není moc času se s ním ztotožnit a celkový psychologický profil jeho hrdiny není dostatečně vykreslen (prostě se při adaptaci objemné předlohy až příliš škrtalo). Stále ale jde o dobrý herecký výkon, potěší, že Hurt není příliš velký krasavec, takže působí daleko uvěřitelněji než kdyby se jeho role ujal nějaký hollywoodský seladon. Nadchne výkon nepříliš známé Suzanny Hamilton, jež ztvárnila hrdinovu famme fatale jakožto zralou atraktivní ženu s dívčí tváří, svou erotickou oduševnělostí ostře kontrastující uniformovanému okolí. A coby největší herecký magnet filmu zde samozřejmě funguje Richard Burton, který si svého chladnokrevného představitele kruté moci užívá plnými doušky, jako kdyby to byla jeho poslední role (a také bohužel byla). Z herců ještě stojí za zmínku Gregor Fischer, u nás známý jen díky sitkomu Plešoun, laciné australské napodobenině Mr. Beana. Jeho človíček, úslužně se podřizujícímu oceánské totalitě natolik, až se stane její další nevinnou obětí, je rozsahem malá, avšak skvěle zahraná tragikomická etuda. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)