Inženýrská odysea

Československo, 1979, 11 h 42 min (Minutáž: 45–65 min)

Scénář:

Jaroslav Dietl

Kamera:

Eduard Landisch

Hudba:

Otmar Mácha

Jaroslav Satoranský, Petr Kostka, Michal Dočolomanský, Eva Jakoubková, Eliška Balzerová, Ilja Prachař, Jiří Císler, Alois Švehlík, Petr Haničinec, Ota Sklenčka, Jarmila Krulišová, Jiří Holý (více)

Epizody(13)

Třináctidílný televizní seriál zobrazuje osudy tří mladých inženýrů, kteří hledají své uplatnění v různých odvětvích strojírenského průmyslu. Příběh se odehrává v prostředí tkalcovských stavů, ve sférách vyspělé moderní techniky i v zákulisí zahraničního obchodu a ukazuje i palčivé problémy naší ekonomiky v tehdejších dobách. (woody)

Leb_Halabala

Tendle seriál si určitě zaslouží hodnocení ''odpad'' za svou neskutečnou utahanost, hloupost a prázdnost. Jednu hvězdičku dávám z prostého důvodu....vzpomněl sem si na to, že tu byly natočený ještě horší věci jako ''Gottwald'' (to byla řádná abominace) a nebo z dnešní doby ''Ulice''. ()

fooggyy7

Tady asi málokdo ví, že jedni z nejstarších a největších zlodějů patentů a mozků byli Japonci. Pochopitelně až po Američanech. A na tom hodnocení je nejzajímavější to, že seriál jako celek má cca 30% a když udělám průměr hodnocení jednotlivých dílů, tak dojdu k číslu 60%. Zamyslete se, hlavně vy obdivovatele seriálu Beverly Hills ()

Stealth2

Jedna hvězda za naprosto brilantně zahrané postavy, a to 2.... Satoranský a Jakoubková. Tyhle dvě leklé ryby se jen tak nevidí. ()

sarianna

Jaroslav Dietl měl patrně zatmění mozku, když tohle psal,ale na druhou stranu člověk musí pochopit, že v té době se točili seriály z různých prostředí ( snad jen příběh toaletářek z veřejných záchodů natočen nebyl) a ne všechno se dá udělat zábavně nebo dobře. Ale je pravda, že inžanýři nejsou to nejhorší na natočený, to mohl pan Dietl napast lépe. Na druhou stranu já se u toho docela bavím a kamarád tenhle seriál dostal, když se z něj skutečně stal promovaný inženýr. ()

Ochechulak

Seriál byl jednoznačně poplatný době, ale to z něj nedělá odpad. Naopak, při srovnání s kýčem, který je produkován dnes, je to ještě moc dobrý seriál. Postavy jsou zahrané velmi dobře, především exceluje Voženílek :) Nenašel jsem tam žádná laciná gesta, sprostoty, sexuální narážky, urážky apod, tím vším se současná filmová tvorba pyšní. Pan Haničinec když se rozčílil, tak to bylo něco i bez vulgarismů, dnes musí být za každým druhým slovem nějaká sprostota nebo aspoň to ubohé české "vole". ()

Moraldo

Asi jsem se při hodnocení neubránil nostalgii... Na druhou stranu, ve srovnání s Walker, Texas Ranger... Nějaké herecké výkony tu byly. A propos.. Kde asi dnes jsou všechny ty přádelny, textilky.. když jsem projížděl nedávno Podkrkonoším, vše bylo pozavírané a zbourané. Smutný pohled. Kdo ví, jestli ještě fungují Hlubočanské strojírny.. ()

Jara69

Ale jo, na toto se dalo dívat i po letech. Raději moc u toho nepřemýšlet, jak to bylo možný. Mladý inženýr komunista Kostka, bojoval proti starým komunistům, ve funkci, kteří jenom mleli hubou a oháněli se stranickou knížkou (Haničinec). Nakonec vše dobře dopadne, Perpetis zvítězí a i Satoranský se ožení a může na starý kolena ještě dělat policistu na Modravě :-) ()

Kajagogo

Píše sa rok 1979 a jeden nádejný adept strojáriny zápasí v prvom ročníku strojníckej priemyslovky s večne zasychajúcimi lievikovými (trychtýřovými) pierkami Centropen, nekvalitným tušom a mastným pauzákom. Výpočty robí do noci na japonskej kalkulačke Sharp so zeleným displejom. Pritom sníva o ďalekých krajinách, o zahraničných výstavách a montážach v exotickej cudzine. Vtom sa na obrazovke objaví seriál, ktorý ozrejmuje štúdium strojáriny na vysokej škole a následné uplatnenie v konštrukcii, zahraničnom obchode a managemente. Pre mňa (lebo pochopiteľne ja som bol  ten študák) bola samozrejme najpríťažlivejšia činnosť postavy hranej p. Dočolomanským hoci som vedel, že ako nepreverený by som v podobnom odbore nemal šancu. Manažérska činnosť stvárňovaná p. Kostkom ma príliš nelákala (najhoršiu prácu na svete – mladého  majstra – som mal možnosť okúsiť) a na prácu konštruktéra znázorňovanú pánom Satoranským som nemal vlohy. Pri predstave doživotného rysovania na ten nekvalitný socialistický pauzák som skutočne trpel (výpočty mi nevadili, počítal som rád). Takže mi bolo jasné, že skončím ako mechanizátor niekde na JRD (pre mladých jednotné roľnícke družstvo) alebo na montáži ako nejaký majstrík. K celkovému seriálu sa nemá význam vyjadrovať, bola to propaganda, na niektoré zjavné nezmysly nás v dobe premiéry upozorňovali už starí „fotri“ (zahraničné cesty postavy p. Dočolomanského bez jeho členstva v KSČ, strmá kariéra postavy p. Kostku atď. atp.). Často som uvažoval, ako by asi hlavní hrdinovia dopadli po roku 1989, po páde nášho strojárskeho priemyslu. Najlepšiu pozíciu by mala asi postava pána Dočolomanského, to boli výherci transformácie, možno by to dotiahol až na premiéra Českej republiky. Manager (postava pána Kostku) by pravdepodobne tie Hlubočanské strojírny sprivatizoval a následne úspešne rozkradol. Prípadne by na slobodárke tohto podniku mohol otvoriť ubytovňu pre sociálne odkázaných Rómov (obvyklé v Severných Čechách).   No a najhoršie by asi obišiel chudák p. Satoranský. Ten by prišiel o prácu konštruktéra  a nič iné by nevedel. Hádam by sa po nejakej dobe preškolil na nejaký počítačový konštruktérsky program (SolidWorks, Catia atď.) a zmohol by sa aspoň na otrieskanú Felíciu. Už nemám, čo by som napísal, celý seriál som si prehral z Youtube počas obdobia korony (ale iba ako kulisu počas inej užitočnej činnosti)... ()

Hombre8

Další příklad davové psychozy, či spíše nenávisti. V hodnocení. Kdo v té době a prostředí žil nebo s ním měl něco společného, tak ví, že je to vcelku věrný obraz. Dobře natočeno, dobře zahráno. Lidi takoví byli, i když to samozřejmě z dnešního pohledu vypadá úsměvně. A o to snad jde. Aby byl film či seriál obrazem doby a místa. Aby měl nějakou vypovídací či po letech historickou hodnotu. Ale když se někomu spíše líbí vylhaní Rambové či jiné fantasy postavy, tak se nedá nic dělat. Každý má holt k realitě jiný vztah. ()

Bragi66 odpad!

Ostuda těžkoslovenských bolševických seriálů. Horší je už snad jen Muž na zadnici (1976). Zajímavé je to jen jako poučení o prvoplánové totalitní propagandistické masírce ve stopách Josepha Goebbelse, která je až tak hloupá a kontraproduktivní, že vzbuzuje podezření, že ji z pozadí kormidlovali nějací konspirativní chartisté, protože i ta konstruktivně kritická snaha o socialistickou nápravu je snadno rozpoznatelná velká blbost. Mrarazivá realita je ale, že to stálo tolik peněz a hlavně tolik úsilí lidských bytostí. ()

ghoston

Jako chápu, že je ten seriál dneska k smíchu a ideologicky zabarvený. Ale já zde musím vypíchnout genialitu Dietla, jelikož byl asi jediný tvůrce, který dokázal rozehrát zajímavý příběh s peripetiemi a s dialogy posouvající děj kupředu, atd., ale hlavně dokázal diváka strhnout tak, že na konci cítil bolestnou ztrátu z toho, že postavy, na které si během seriálu přivyknul, již neuvidí v dalších příbězích. ()