Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

Laxik

Proti výměně Bondů žádná, jedinou Mooreovou nevýhodou je, že není Connery. Zato ten voodoo zbytek se moc nevyvedl. Ačkoliv budoucí doktorka Quinnová se nadmíru vyvedla. ()

Pierre

Lepší než šílenost jménem Diamanty jsou věčné, Roger Moore není tak dobrý jako Connery, ale je lepší než Lazenby. Líbilo se mi zajímavé prostředí. Dokonce je tady místy náběh na takovou mýtickou tajemnou atmosféru. Škoda, že se to ve druhé polovině zabije nekonečnou honičkou na člunech, dováděním praštěného šerifa. Ale i to má něco do sebe a je zase v rámci série novinkou. A kvůli skvělé úvodní písničce, kterou jsem si pustil už několikrát, musím přidat čtvrtou hvězdu. DODATEK COVID 2020: Ale jo, s šerifem Pepperem, mladým Rogerem Moorem a tajemným prostředím je tohle docela dobrá exotická dobrodružsná jízda s velkým počtem černochů. AKTULIZACE 2022: Ano, honička na člunech přerušovaná dováděním šerifa Peppera má vážně něco do sebe. Ba, nejenom o to. Ona je přímo kult! AKTUALIZACE 2023: Prostě mě tahle Bondovka baví a to i opakovaně. ()

numi

Velká nudná ojetina, která vykrádá jak předchozí bondovky (navíc většinou také nepříliš kvalitní), tak sebe sama opakujícími se situacemi. Guy Hamilton musel ztratit vážnost, protože ono je sice fascinující natočit dvacetiminutovou akční scénu, ale zapomněl na to, že se také musí něco během té scény dít. Navíc nemění exteriéry a ani interiéry, vše je na jedno brdo, nezáživné. Zůstává tak jen rutinní děj (i když má zajímavý námět), Roger Moore (sice se tváří sebejistě, ale Connery je prostě Connery) a Jane Seymour (jedna z nejhezčích to bondgirl svého druhu). Vrcholem veškeré stupidity pak je naprosto úděsný šerif během honičky se čluny. Jeden a půl. [srpen 2006] ()

Bat55

Dalo by sa povedať, že som túto bondovku videl 2x, ale ani raz nie celú. Prvý raz som videl koniec a druhý raz som videl všetko, iba nie koniec. Takže som to dokopy videl 1x. Je mi jasné, že každý Bond nemôže byť tak skvelý, ale tento diel sa mi zdal čisto priemerný. Bondovské filmy majú vždy nepriateľa, ktorý chce ovládnuť svet alebo trh, vždy majú skvelé akčné sekvencie a vždy majú už notoricky známe zajatie Jamesa Bonda, ktorý sa vždy perfektne zo všetkého dostane, ešte stihne zbaliť nejakú buchtu a pekne zatočiť s každým protivníkom. A o tom to je. Prevažnou väčšinou týchto aspektov disponuje každý diel bondovskej série. Conneryho nahradil Moore, ktorý má najviac bondoviek a ktorý mi ako bond pasuje, ale Connery bol ako agent 007 lepší. Príbeh je klasický, Bond sa zaplatie do Voodoo a stihne sa nám ešte zaľúbiť do veštkyne menom Solitaire. Nechýba akcia, tentoraz bohužial menej výrazná, nechýba hlavný hudobný motív, dominantný hlavne v prvej polovici filmu, nádherná bondgirl a trefné hlášky. Faktom ale zostáva, že ma táto Bondovka trocha nudila, vlastne mi na nej nič zaujimavé neprišlo, aj napriek tomu sa mi napríklad scéna s krokodílmi nesmierne páčila, rovnako ako scéna s motorovými člnmi, respektíve preskočenie policajného auta nemalo chybu. Aj tak zostanem pri priemernom hodnotení. /70%/ ()

kaylin

Nádherná titulní píseň od Paula McCartneyho a krásná Jane Seymour, což je další z mých oblíbených, dnes už trochu starších krásek. Roger Moore je pro mě asi nejoblíbenější herec v bondovské roli, protože mi prostě sedí jeho charisma, jeho šarm a jeho britská suchost, která je taková ještě o něco bezprostřednější než v případě Seana Conneryho. Navíc tenhle film ze starších bondovek ještě před Brosnanem znám asi nejlépe. Ten úvod s úmrtími agentů je prostě povedený. A pak to pokračuje dál. Mr. Big, Tee Hee, běh po krokodýlech, tohle už jsou prostě ikonické scény. ()

slord

Z celkového príbehu sa dalo vyťažiť viac, Roger Moore tápal a nevedel sa rozhodnúť akým Bondom chce byť. Film ako taký ma nejak extra nebavil a chvíľami až nudil. Pochváliť môžem titulnú skladbu (Beatles nesklamú) alebo Jane Seymour ako bond girl. Snáď ma ďalšie Mooreovky potešia viac. 6/10 ()

Desperado

Konečne záporák ako sa patrí a nie karikatúra akou bol už v posledných dieloch Blofeld. A jeho motivácia bola konečne aj uveriteľná. Na Rogera Moorea si však nezvykali len diváci, ale aj sám Moore si zvykal na Bondovu postavu. Chýbal mi tu Conneryho flegmatický humor a nadhľad. Výrazné mínus považujem takmer 20-minutovú naháňačku na člnoch, kde "žiaril" odporný buranský šerif. Zrejme sa časti divákom a hlavne producentom zdala táto postava vtipná, nakoľko sa objavil aj v nasledujúcej časti, no ja som z toho bol úplne znechutený. Nachádzajú sa tu však skvelé a nezabudnuteľné momenty: útek pred krokodýlmi, Yaphet Kotto, étericky záhadná Jane Seymour či titulná pieseň. ()

Damiel

77 % - Roger Moore je ze všech Bondů ten Bond nejbondovatější. Elegantní, šarmantní, prostě splňuje všechna kritéria, co pod slovem Bond představím. Agenta 007 uchopil suverénním stylem hned od svého prvního ze sedmi filmů. A honička na člunech nemá chybu :-) ()

Thomassi

Bond Roger Moore střídá Bonda Seana Conneryho. Jeho první mise je tak trochu jako z jiného světa. Tlupa černochů, kteří mají kontakty snad všude, tentokrát Bondovi celkem dost znepříjemní život. Ovšem až na pár dobrých scén jako epizoda s krokodýli nebo honička ve člunech je tento díl celkem light. Roger Moore jako nástupce obstál, hláškuje tak jak má a je sympatický. Plusový bod také za hlavní bondsong. ()

swed

"Dr. No directed by Guy Hamilton". Rozmanitost a zábava místo stylu. Velmi vydařený start nové bondovské etapy. ()

Colonist

Začátek tak trochu jiného Bonda. Tentokrát tu není megalomanský šílenec s plánem na ovládnutí/zničení světa, ale "obyčejný" šéf obchodu s drogami. Což by mohlo být příjemným osvěžením, kdyby tento film neměl tak slabého záporáka. Ono je vůbec až na výjimky herecké obsazení docela slabé. Baron Samedi byl zajímavý, ale mně k srdci více přirostl ten zabiják s hákem (ne nepodobný pozdějšímu Moorově protivníkovi jménem Jaws). Závěrečné zúčtování s Kanangou ("Vždycky se rád nafukoval") mělo sice vtipnou hlášku, ale působilo to spíše jako z laciné parodie. Také to věštění z karet a následná ztráta schopnosti kvůli souloži...Bond může být sci-fi, ale nějaké záhady a magie se už k němu nehodí. Film se poměrně vleče a střídají se zde dobré momenty (honička na člunech, krokodýli) s těmi nudnými a špatnými. Jane Seymour se pro mě řadí k těm horším bondgirl, konkrétně do kategorie těch nejotravnějších. Ale největším kopancem do zadku tohoto filmu je, že klasického skvělého skladatele hudby Johna Barryho u tohoto dílu zastoupil George Martin. Jiný styl je slyšet úplně všude a vůbec se ta hudba k Bondovi nehodí, atmosféra je rázem pryč. Když si všechny ty mínusy dám dohromady, vychází mi Žít a nechat zemřít jako dost možná úplně nejslabší filmová bondovka vůbec...Edit: Žít a nechat zemřít byla první bondovkou od Fleminga, kterou jsem četl, a ačkoliv se děj knihy od filmu podstatně dost liší, ani tato knižní předloha mi nesedla. ()

Aleee89

Tak mám dalšího Bonda z krku. Budu se muset opakovat: film má opět velice jednoduchý scénář, jenž je podobný těm předchozím, takže vás nic neohromí. Akce tu sice je, jenže to u mě film filmem nedělá. Roger Moore rozhodně není můj oblíbený představitel této role, ale Bondgirl byla zase na druhou stranu hezká. Moc se mi však líbila titulní písnička. Když to všechno shrnu, pořád z toho ale vychází lehce nadprůměrný snímek, který už nechci znovu vidět. ()

higuain

Moje seznámení s Rogerem Moorem v roli Bonda dopadlo na velmi dobrou a nechybělo mnoho, aby dopadlo na výbornou. Moore nikdy nebyl tak přesvědčivým agentem 007 jako Connery, v jeho první Bondovce však ještě nevypadá, jak důchodce a herecky je na tom daleko líp, než Lazenby. Nevadila nakonec ani absence Barryho. ()

kajas

Moore se pro mě novým agentem 007 zatím nestal, Conneryho gentlemanské pojetí nelze jen tak něčím (někým) přebít. Jane "doktorka Quinnová" Seymour byla ovšem úchvatnou Bond girl, půvabná, éterická, přesně ten typ, který musí být zachraňován ze smrtelného nebezpečí. Jo a postava šerifa na odstřel, ale to si tu myslí více lidí :). ()

major.warren

Žít a nechat zemřít nepatří zrovna k mým nejoblíbenějším Bondovkám, a celkově bych ji zařadil mezi ty slabší. Svůj podíl na tom má částečně Roger Moore, poprvé v roli agenta 007. Jeho zdejší pojetí Bonda mě příliš neoslovilo, a nelíbila se mi ani atmosféra, která se táhne celým filmem. Je tu ovšem skvělý záporák, doktor Kananga v podání Yapheta Kotta a také úchvatná Jane Seymour, byť ani ona není zrovna tou nejlepší Bond girl. Pořád je to ale James Bond jak má být a všechny zmíněné výtky jsou pro mě jen jakýmsi vodítkem pro srovnání s dalšími Bondovkami. Žít a nechat zemřít totiž má většinu toho, co má dobrá Bondovka mít, a najde se zde i několik skutečně výjimečných okamžiků (krokodýlí farma, honička na člunech, setkání s výtečným Cliftonem Jamesem v roli šerifa J.W. Peppera). Tajuplnou, chvílemi až strašidelnou atmosféru a přirozené kouzlo Žít a nechat zemřít ale ani po letech rozhodně neztratilo! ()

GILLWANDER

Roger Moore sa mi ako nástupca Seana Conneryho vôbec nepáči. Sean mal pôvab a iskru, ktorá ho robila tak povediac príťažlivým no Roger je len chabý pokračovateľ bez akéhokoľvek náznaku odovzdanosti pre rolu Bonda. Nedám tomu dve hviezdy, už len preto, že akcia bola a dalo sa na to kľudne pozerať. Takže 3*. 65% ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto