Slavnou legendu o venkovské dívce, která slyšela boží hlasy a dokázala v rozvrácené Francii 15. století vnuknout slabému králi vůli po znovusjednocení země, sama vzburcovat vyčerpané královo vojsko a postavit se do první bojové linie, o dívce, již vítala celá Francie jako vytouženou Pannu orleánskou, není třeba blíže představovat. Známe ji jistě z mnoha literárních i filmových podob. Film, který natočili kanadští tvůrci na přelomu roku 1998/99 - převážně v českých exteriérech a na Barrandově, za velké účasti českého štábu - je dalším, zcela novým zpracováním této nesmrtelné legendy. Jako představitelku titulní role snad vůbec poprvé zvolili dívku téměř stejného věku - teprve sedmnáctiletou Leelee Sobieskiovou. Přestože je tak mladičká a na pohled nenápadná, má už za sebou několik filmových rolí a je doslova vycházející hvězdou. Její nevinná, ještě dětská tvář (která je prý podle dochovaných portrétů skutečné Johance až nápadně podobná) je doprovázena udivující odvahou (téměř všechny scény, včetně jezdeckých a bojových, točila sama) a hereckou suverenitou, takže chvílemi máte pocit, že sledujete skutečnou, historickou postavu Johanky z Arku.

Pro naše diváky je však zajímavá i skutečnost, že film se za podstatné účasti české produkce natáčel téměř celý u nás, v Čechách. Za čtyři měsíce náročného natáčení (často v krutých mrazech) se početný štáb přesouval mezi Křivoklátem, Pernštejnem, Chebem, Loktem, Landštejnem, Žebrákem a Točníkem. Na Barrandově vyrostly kulisy Johančiny rodné vesnice. V komparsu si zahrály stovky českých statistů, ale i našich zkušených, mezinárodně uznávaných kaskadérů, šermířů a jezdců. (oficiální text distributora)

knihovna

Mnohem, mnohem, mnohem lepší, než Bessonova verze. Více uvěřitelné a hlavní hrdinka si s Mijou Jovovith vytřela p...l ()

DAF1

Leelee Sobieski se na Johanku hodí lépe než Mila. Méně pompéznější, zato kvalitnější pojetí francouzské legendy. Jó, peníze nejsou všechno a znémí herci teprv ne. ()

Chrudoš

Dílo které nakonec dopadlo o něco lépe než Bessonova výpravná verze, hlavně kvůli kouzelné Leelee Sobieski ale i z historického hlediska... ()

Rediik

Neviděla jsem druhou verzi tohoto filmu, ale tahle pro mě byla vynikající. Je to už hodně dávno, co jsem ji poprvé viděla, ale přesně si to pamatuju doteď. Celkově hudba, herci, prostředí.. ráda se na ni podívám znovu a znovu. ()

ZeldaZ

Přesně tak, tohle je LaPucelle za kterou by se do boje šlo! "Konkurenční" film jen ukazuje, že snímek může být sebevětší prázdný humbuk, ale když se kolem udělá dostatečný rozruch s reklamou, tak je návštěnost zajištěna. Bohužel, takto mnohé kvalitní snímky zůstávají v pozadí. ()

marco69h

ale toto hádam nie... vážne si myslíte, že toto napudrované dievča môže byť Johanka??? To skôr je ako princezná Fantagiro....Ani náhodou...! ()

Holusacek

Začněme od první části.Milý a dobrodružný,který ještě více rozšíří obzory a doplní něco o Legendě Johanky,nebo spíše Jany z Arku.Kompletně neznámí herci či herečky závažně nevadily,hlavní role,no...ujdou.Potřeba ještě ocenit režiséra,že se pustil do takového velkolepého celovečerního historického dobrodružáku,bohužel však,když se do tohoto pustí amatér,nedopadne to jinak než špatně,Johanka z Arku první část není zdaleka skvělá,ovšem pobavit stačí dosti.+boje,menší šarvátky,dramatické scénky a ještě jiného,během hodiny a půl nedokáže tak moc uškodit,rychle uběhne -neznámí herci či herečky,zkrátit by neuškodilo ++-=80% vím,je i tak hodně procent,toto hodnotím jen první část.Hodnocení druhé části.To co se mi v první části líbilo je zde v minimu,to co se mi v jedničce nelíbilo bylo zde v hojném počtu.V této části došlo na to nejhorší a to odsouzení Jany.Sakryš proč to neztáhly jen na 45minut a rešily to celou hodinu a půl v nudných pasážich a bezvýrazných vatách,přesně to jsem měl na mysli,když jsem říkal,že tříhodinové filmy se nemají svěřit do rukou amatérů a to Christian Duguy porušil,našel se i lepší moment v boji o Paříž,to je tak vše.+boj o Paříž,s první části se chyby ze dvojky vytratí,pár těch lepších scének -zbytečná vata a nudné pasáže,zkrátit o 45minut a větší spokojení,jen se řeší Janino odsouzení,až příliš se mluví,jak to skončí už všichni známe ++-=50% toto je jen hodnocení druhé části.Hodnocení obou částí=65% vše ostatní jsem popsal,mimochodem chyba,film trvá 3hodiny 3minuty ne 2hodiny 20minut,odkud jste to vzaly? ()

Merenre

Vykastrovaná, nažehlená a mizerně obsazená křesťanská agitka, kterou zachraňuje už jenom (na tv film) solidní výprava a technická úroveň. ()

Ronkar

Poetičtější, výpravnější a celkově reálnější ztvárnění než verze s Millou Jovovich. Historickou přesnost/nepřesnost soudit nemohu, ale svou funkci ikonického příběhu o lidské víře a přesvědčení, které jde proti většinové společnosti splňuje na výbornou. Leelee Sobieski jako panna Orleánská podává kvalitní výkon, působí věrohodně a má skutečné charisma. Kanadská herečka součaně nepostrádá něžnost, která k postavě Johanky neodmyslitelně patří. Stejně výborný je i Peter O'Toole v roli arcibiskupa, který Johanku soudí, ale to u herce tohoto formátu není překvapení. Kvality film vytasí především v poslední třetině u církevního soudu, který dokáže z diváka vyždímat emoce až na dřeň. Dějově výpravnější a zajímavější než Bessonova verze, včetně hereckého obsazení. Prozatím nejlepší filmové ztvárnění, kterému by jen slušel větší rozpočet na bitvy, jinak nevidím výrazné chyby. Silný příběh. ()

jjituska

Kam se hrabe Besson... O Jovovich ani nemluvě. Leelee Sobieski pro me bude už napořád tou pravou Johankou. Film pozvedá také přítomnost Petera O'Toolea a Shirley MacLaine. 90% ()

MariusDee

Samozřejmě se také nevyhnu srovnání s Bessonovou Johankou, ale asi v poněkud jiném světle. Bessonova Johanka měla řadu mínusů, bezesporu. Přesto na mne v konečném důsledku působila mnohem lepším dojmem, než toto televizní zpracování. U tohoto dílka bych ocenil příběh, který je podáván mnohem věrohodněji, bez mysteriózního balastu a pompéznosti Bessonovy verze. Já ale nechtěl vidět historicky věrohodný film, to se raději podívám do literatury nebo na dokumenty. Já chtěl vidět zfilmovanou legendu o Panně Orleánské, a to mi Besson více méně poskytnul. Co mi na tomto snímku vadí, je především jeho skromná typicky televizní výprava. Dále mi vadí české hrady, které byly pro natáčení použity. Na jednu stranu sice patriotsky hřálo, že naše hrady budou známy i v zahraničí, ale divácký prožitek to pro mne dosti sráželo. Prostě mám zafixované, že Pernstějn je jednou Pernštejn a ne nějaký Chinon. Také charakter Johanky byl bezpochyby střízlivěji uchopen, ale tím pro mne ztrácela atraktivitu, navíc Leelee je sice krásná žena, ale její herecký projev mi přišel plochý. Možná trochu nespravedlivě mne toto dílko prostě oslovilo méně. ()

hyde1987

A zase! To samé jako u Robina Hooda - mám raději TV adaptaci s Berginem než mišmaš s Costnerem, u Johanky z Arku zase tahle neokázalá a rozpočtově výýýýýýýrazně skromnější záležitost válcuje Bessonův "velkosnímek" s žehlícím prknem jménem Miuška Jovovičová na všech frontách. Je to prostě uvěřitelnější, tak nějak více středověké, natočené s respektem a zaměřující se na postavy jako takové a ne na superdrahé, klišovité pozlátko s ukvičenou, zhoubovanou hlavní hrdnikou, která mě neirituje. Navíc - Leelee Sobieski to v té zbroji místama neskutečně seklo a ačkoliv mi v období stoleté války byli sympatičtější Angláni, tak tentokrát s klidným srdcem pravím, že za Johanku jako je tato, bych bojovat šel... ()

Agnostik

Opravdu dle mého názoru,nejlepší filmová Johanka.Příběh plný děje a jednoduše podaný scénář vykreslujíc dokonale atmosféru temného středověku v období stoleté války.Dávám rovnou 5 hvězdiček za velmi dobře odvedenou práci v tomto případě snímkem určeným pro TV produkci,čímž možná právě tím si zachovává určité kouzlo. ()

Cassovian

Leelee Sobieski sa ako keby narodila práve na túto rolu. Excellentne po všetkých stránkach. Hádam najvydarenejší film o Johanke, bez zbytočne predimenzovaných scén, ako to bolo v prípade Mily Jovovich. Režisér Duguay si dal záležať i na detailoch. Kostýmy sa vydarili na jedničku, hudba dobre kontrovala s príbehom. ()

Pukancek

Videla som to v TV, film bol rozdeleny na 2 casti ale uputal ma hned prvou :) na Druhu si este cakam no nepochybne bude taka dobra ako predosla :) ()

mirasticha

Skromnější výprava i rozpočet vůči Bessonově Johance, ale desetkát lépe natočené, tady se dalo ději opravdu věřit, nevím čím to je, ale Jovovich u Bessona byla fakt špatná volba ... tady jsem se do Sobieski málem zamiloval ... :-)) ()