Slavnou legendu o venkovské dívce, která slyšela boží hlasy a dokázala v rozvrácené Francii 15. století vnuknout slabému králi vůli po znovusjednocení země, sama vzburcovat vyčerpané královo vojsko a postavit se do první bojové linie, o dívce, již vítala celá Francie jako vytouženou Pannu orleánskou, není třeba blíže představovat. Známe ji jistě z mnoha literárních i filmových podob. Film, který natočili kanadští tvůrci na přelomu roku 1998/99 - převážně v českých exteriérech a na Barrandově, za velké účasti českého štábu - je dalším, zcela novým zpracováním této nesmrtelné legendy. Jako představitelku titulní role snad vůbec poprvé zvolili dívku téměř stejného věku - teprve sedmnáctiletou Leelee Sobieskiovou. Přestože je tak mladičká a na pohled nenápadná, má už za sebou několik filmových rolí a je doslova vycházející hvězdou. Její nevinná, ještě dětská tvář (která je prý podle dochovaných portrétů skutečné Johance až nápadně podobná) je doprovázena udivující odvahou (téměř všechny scény, včetně jezdeckých a bojových, točila sama) a hereckou suverenitou, takže chvílemi máte pocit, že sledujete skutečnou, historickou postavu Johanky z Arku.

Pro naše diváky je však zajímavá i skutečnost, že film se za podstatné účasti české produkce natáčel téměř celý u nás, v Čechách. Za čtyři měsíce náročného natáčení (často v krutých mrazech) se početný štáb přesouval mezi Křivoklátem, Pernštejnem, Chebem, Loktem, Landštejnem, Žebrákem a Točníkem. Na Barrandově vyrostly kulisy Johančiny rodné vesnice. V komparsu si zahrály stovky českých statistů, ale i našich zkušených, mezinárodně uznávaných kaskadérů, šermířů a jezdců. (oficiální text distributora)

Alqarin

Uvěřitelnější, umírněnější, sympatičtější a vůbec prostě lepší než ta Bessonova. Ale abych jen nesrovnával - Leelee Sobieski (údajně i tváří podobná pravé Johance) mi sem prostě sedla a celé to působí historicky věrně a nepřeplácaně, takže čtyři. ()

Raketka29

Pro mě nejkrásnější zpracování Johanky z Arku. Leelee naprosto věřím její roli mladé nevzdělané dívky. Věřím jí její hlasy, věřím její odvaze a její lásce a navíc věřím "šílenému" králi a la Neil P. Harris. Prostě uvěřitelný film. ()

kinderman

Netuším, jestli skutečná Johanka byla stejně půvabná jako L.Sobieski (zřejmě ne), ale zcela určitě je mi jasné, že když ji vedli k hranici, neměla na sobě moderní teplé zimní boty, jak je patrné z jednoho záběru. Nadstandardní televizní záležitost s příjmně nehysterickou (na rozdíl od M.Jovovich) představitelkou titulní role. Ale kdoví, jak to tenkrát doopravdy bylo? (Teda až na ty boty) ()

danecek24

57. Zlatý Glóbus za rok 1999 - nominace (4) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Leelee Sobieski, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jacqueline Bisset, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Peter O'Toole ()

Juto

Veľkolepý historický televízny film založený na živote Johanky z Arku. Leelee Sobieski podáva svoj najlepší výkon. Aj vďaka nej je film dobrý. 6/10 ()

Šimpy

Sympatická představitelka Johanky, lepší zpracování než Bessonovo a natáčení v českých lokacích..to jsou asi důvody mého hodnocení..... ()

otík

Podle mého soudu dosud nejlépe zpracovaná Johanka, neboť se podařilo obsadit do role mladé slabé dívky, která ale postupně získává velkou duchovní i politickou moc, výborný typ herečky. A navíc je zpracování daleko přijatelnější než Bessonova akční smršť. ()

dr.fish

Těžko točit příběh o ženské, která chtěla změnit věci vírou v Boha. Tak se obvykle točí o těch lidech kolem ní a když se to natočí zajímavě, tak to i s tou světicí vezme dobrý konec. V případě Johanky z Arku ani Besson ani Christian Duquay nedopadli nejlíp.  Každý měl svou vizi a myslím, že ani jeden ji beze zbytku nenaplnil. 60% ()

Fleetguard

Christian Duguay natočil velice zdařilí film, který takřka ve všech bodech zcela přehrává film Luca Bessona (který byl natočen takřka ve stejnou dobu) a to i bez známích jmen. Zejména bych chtěl upozornit na představitelku Johanky Leelee Sobieski, která svou mnohem známější kolegini Millu Jovovich zcela převálcovala. Za poznámku pak určitě stojí, že Johanka CH.Duguaye se natáčela v čechách. ()

Narya89

Příběh sám o sobě mě vždycky hrozně dojímal, protože se dokážu lehce ztotožnit s bojovnicí za dobro, která nenachází tak úplně pochopení. Příklady takového chování najde člověk i v každodenním životě a o to právě jde, o nadčasový rámec celého vyprávění. Jste vyvolení, ale podle lidí jste blázni, chcete zlepšit svět a druzí vás jen využijí...odedávný konflikt dobra a zla, nevinnosti a protřelých intrik se dostane hluboko pod kůži, stejně jako mladičká Leelee Sobieski, které lze věřit každé slovo. Krásné, nespravedlivé, pravdivé, ale stále krásné. ()

mandlova

Tak tato představa o dívce Johance je stoprocentně věrohodnější než Bessonova. Nehonosí se pompézní výpravou, přece jen jde o TV film, přesto tato Johanka strhne a nepustí...příběh jak má být ()

Ravi

Myslím, že velmi dobré zpracování osobního příběhu Jany z Arku na pozadí její epické cesty k předčasné smrti. Vzhledem k tomu, že vím jak film musí skončit, zajímavé a vyvážené. Na rozpočet řekl bych zázračné dílo, hudební doprovod dobrý. 85% = 4/5 ()

Kosmik 1

Všichni porovnávají obě Johanky. Jestli mám i já rozhodnout, zda je lepší Johanka z Arku v čele s LeeLee Sobieski nebo s Millou Jovovich, zvolím tu první možnost. Krásně zfilmováno, snad i s historickou přesností. Film Vám nabídne spoustu emotivních prožitků a scén. Jako příklad mohu uvést první boj o pevnost, korunovace krále, pak návrat Johanky domů, odpuštění otce.....a mohl bych pokračovat dál. Ikdyž je Milla dobrá herečka, tak na tuhle pozici se mi více hodí Leelee, je prostě více sympatičtější. Pro mě ohromný zážitek. A to, že se většina filmu točila u nás, s našimi rekvizitami a v našich ateliérech, jen umocňuje můj celkový dojem. ()

fiLLthe3DD

Když se chystal do kin Cameronův vysokorozpočtový Titanic , tak stanice CBS uvedla na televizních obrazovkách svou vlastní (nízkonákladovou) verzi - a tato „laciná" (rozpočet byl 20 milionů dolarů) Johanka se úplnou shodou okolností v tv objevila ve stejnou dobu, kdy mělo do kin dorazit „hollywoodské" (výroba stála 60 mega) zpracování s Millou Jovovich . Jenže zatímco televizní Titanic nesahal tomu oscarovému ani po kotníky, zde je tomu přesně naopak - rozhodnutí Bessona vyobrazit pannu orleánskou jako schizofreničku sice kvituji, ale rozhodně nesouhlasím s jeho pojetím Johanky coby uřvané hysterky. V tomto snímku jsou zjevení svatých prezentována jako skutečná, což mi nevadilo (existenci nějaké vyšší moci nepopírám), samotná Johanka zde pak působí jako ztělesnění pravé „čistoty" , navíc s úžasnými řečnickými schopnostmi (kterými ta reálná dle historiků dozajista oplývala), Leelee Sobieski navíc tuto roli ztvárnila na jedničku, i to upálení jsem oplakal. Výprava a kostýmy také nejsou nejhorší (samozřejmě v rámci nízorozpočtového tv filmu), hudba pak skvěle podkresluje dané scény. Zhlédnutí vřele doporučuji :) ()

CSSML

Leelee Sobieski zahrála sv. Janu z Arku výtečně, ale ze srovnání s Florence Delay nemůže vyjít vítězně. Nevím přesně, co ji chybělo – snad oduševnělost tváře, vnitřní klid či francouzský původ. Rozhodují drobnosti. Samotný film trpí zvláště z zpočátku snahou obsáhnout celý život světice – postavy jsou na jednom místě, vymění si několik vět a následuje další místo. Od poloviny filmu se místa naštěstí střídají už méně. Na filmu je také znát nižší rozpočet. ()

Davej

Lepší, mnohem lepší zpracování než u Bessona. Leelee Sobieski se tímto dostala na seznam mnou sledovaných hereček:) ()

Sairina

Dobrý film, který docela logicky možná i historicky trochu přesně zachycuje období stoleté války. Mě se velice líbil, i když všechny filmy o Johance z Arku skončí stejně. ()