Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Scaevola

Stoprocentní pohádka natočená kapánek narychlo a pouze s ohledem na plesající srdéčka dětských fanoušků. Nic vás neohromí a nic nenaštve. ()

Simir79

Jakožto potterovský nefanoušek jsem si udělal HP maraton, kdy jsem během několika dní shlédnul celou ságu. Tu jsem zakončil grandiózní Relikvií smrti 2 v kině ..... vlastně kvůli tomuto dílu jsem to vlastně dělal. Nebudu hodnotit díl po díle. Z mého pohledu to cítím jako celek. Zatím co ty první byli víceméně pohádkové, nebyli zas tak výjimečné. Pokud bych to měl srovnávat s filmy podobného žánru, tak například "Hvězdný prach" by je s přehledem převálcoval. Nicméně zajišťovali velmi dobrou rodinnou zábavu a položili slušný základ fenoménu, který rostl zároveň se svými čtenáři. Od třetího dílu výš jsem začínal pociťovat deficit nečtenáře Potterovských knih. Spoustu věcí mi unikalo, některé věci nedávali tak úplný smysl. Nejvýrazněji je snad znát u "Prince dvojí krve", kdy hlavní dějová linie se jen velmi střídmě dotýkala toho, co, či kdo je takzvaný Princ a čím, je vlastně tak výjimečný. Konečné rozuzlení ve mně nezanechalo vlastně žádný dojem, protože se neměl o co opřít... prostě se řešili věci, které dle mého názoru nebyli zas tak důležité. Co nemůžu upřít, je postupné zkvalitňování digitálních triků a celkové grafice. Díl od dílu jsou filmy "dospělejší" a mířeny vždy na trochu náročnějšího diváka, než ty předcházející. To samé i herecké výhony, kdy paradoxně největší postup vidím zejména u vedlejších postav jak u té hlavní. Pokud budu hodnotit Harryho Pottera jako celek, uděluji mu krásných 80%. Plně zaslouženě, protože udržet si úroveň, diváky a ustát tlak, který je na tvůrce kladen ze strany obdivovatelů Rowlingovských knih nebylo jistě nic jednoduchého. Gratuluji ()

Don Martini

Musel jsem se rozhodnout, jak ohodnotit film, když se plně neztotožňuje s knihou, jejímž jsem fanouškem. Místy velké mezery ve scénáři. Celkový dojem z filmu je velmi dobrý. Atmosféra je pohádková - pro chvíle oddechu ve spojení se sladkým čajem. Nikdy mně tento film dodnes neomrzel. ()

brasek

Prvý Harry Potter bude vždy ten prvý a preto aj keď sú lepšie HP príbehy, tento má svoje úvodné čaro. Kvalitná rodinná dobrodružná fantasy. ()

KeiGe

Kouzlo Harryho Pottera spočívá v tom, že se díl od dílu člověk dozvídá víc a víc a děj je čím dál tím složitější a složitější. Každý si myslí, že ví vše, ale dalším dílem se zápletka zaplete ještě víc. A proto jsou taky první dva díly tak naivní. Musí být naivní. A také záleží na režisérovi, jak to zpracuje a podá. Když si přečtete knížku a shlédnete tohle, tak zjistíte, že Columbus nečerpal z knihy jen děj, ale také mnohé jiné. Na to se režiséři příštích dílů vykašlali a zakomponovali do filmu jen povrchní zápletku. Což je špatně, protože díl od dílu čím dál víc záleží na detailech. Nikdo nemohl vědět, co v příštím díle napíše Rowlingová a jestli nebude důležitý právě ten detail, který teď ošulí. Tento díl je víc pro dětské publikum, než třetí, ale zase třetí díl je víc dětský než šestý. A svůj malý podíl na tom mají i stále pokročilejší efekty. Kdyby se první díl točil teď, bylo by to rozhodně temnější. Yates i jakýkoliv jiný tvůrce by se do toho snažil narvat co nejvíc efektů a vychytávek a chudera chlupatá figurína Aragoga by ani neexistovala. Maximálně na zeleném(?) plátně. ()

Dekovnik

Jelikož jsem tento film viděl poprvé jako dítě tak mne uchvátil a stal se mím evergreenem. Ano po filmařské stránce to mohlo dopadnout mnohem lépe, ale nyní už to nezměníme tak si užívejme stylovou atmosféru Bradavic a to hlavní - Geniální hudbu Johna Williamse ... ()

Movie Maniak

Poprvé, když jsem o filmu slyšel, myslel jsem si, že se jedná o další pohádku pro malé děti. ALE ono to vážně není špatné. Příběh, postavy, prostředí všechno je krásně propracované. Z filmařského hlediska také není co vytknout, režie, střih, hudba i výprava vše na špičkové úrovni. Má to jen jednu malinkatou chybu na kráse, dokoukáte a chcete vědět jak to celé dopadne. Další dílů je spousta, jen se vám nemusí líbit kam celý příběh směřuje. Jako samostatný film i součást celé série dávám za čtyři. ()

till85

Na třetí pokus se mi podařilo zkouknout tohle dílo skoro do konce cca 30 minut před koncem byl ovladač silnější než já. S klidem mohu řící, že Harry se mi absolutně netrefil do noty. Nijak zvlášť dobře natočený proto ta jedna star. Ty stejné pocity mám z dalších dvou pokračování. ()

Muf911

Téměř kompletně převedená kniha do filmové podoby. Je to asi také dáno tím, že ty první knížky byly ještě relativně tenké a proto se nemusely vypouštět postranní příběhy, jako pak u dalších dílů. ()

N0X.

Keď som prvý krát počul o Harrym Potterovi, nemal som ani najmenšiu chuť dať si tú námahu a zohnať tento film. No on si našiel cestu ku mne. Po pozretí sa mi dostala do ruky aj kniha a vtedy začala moja náklonnosť k tomuto chlapcovi. Hltal som knihy aj filmy o ňom jeden za druhým. Príbeh má síce pár trhlín ale prvý diel bol predsa určený pre deti, takže to má u mňa odpustené. Výkony dosial neznámych mladých hercov sú dobré a budú už len lepšie. Chytľavá melódia, vtipné a pri tom nevulgárne hlášky, rozprávková atmosféra. To všetko len zvyšuje počet hviezdičiek na hodnotení. Nenápadný koktavý profesor, z ktorého sa vykľuje sám Temný pán, úhlavný nepriateľ. Na druhej strane strašlivý obor s odporom voči gramatike, no zato dobrým srdcom. Proste rozprávka, ako má byť. Verdikt: 88% ()

Naghavi

První díl, který u mne při shlédnutí i v dospělosti vyvolal radostný úsměv na tváři...Je to kouzelné, rozumím, že můj názor působí infantilně, ale četl jsem všechny knihy od Rowlingové a Harry je zkrátka dokonalý román...Filmově je to krásný zážitek pro celou rodinu. ()

DansteR

Co jiného by si dramaticky končící sága mohla víc přát než vyloženě pohádkový začátek. V čem jiném by taky hlavní hrdinové měli ve 12 letech hrát než v pohádce :-). Jednička má navíc několik pozitiv protože je první, k tomu patří: skvělá hudba, naherná krajina a skvěle zvládnuté veškeré kouzelné efekty. Jakožto nečtenář knižní předlohy jsem s filmem spokojen a zvědav kam až mě svět za nastupištěm 9 a 3/4 zavede. 85% ()

Eeve

Jedným slovom rozprávka pre násťročných (myslím od 10 do 15). Tak by sa dal stručne charakterizovať prvý diel HP. Nevravím, že sa na to nepozrú aj dospelí, no úroveň efektov, scenáru a samozrejme veku hlavných charakterov tomu nasvedčuje. Je to hlavne lopatistický a úprimne zaujímavý úvod do tejto série. Celkom príjemné a nápadité scény, miestami i trochu prízemná zábava, sem tam sa pritrafí i nejaký milý efektík. Neviem či som sama, ale ten soundtrack mi trhal ušné bubienky - nemyslím tú "harrypotterovskú" tému, ale všeobecne hudbu ako takú. ()

Pawouk123

Pohádka hezká, ale na můj vkus zatím ještě příliš dětské (což je určitě s ohledem na žánr v absolutním pořádku) a místy přeplácané - během necelé čtvrt hodiny kámen mudrců, jednorožec, jejich kouzelná krev a ještě kentaur...a takových příkladů by se jistě našlo víc. Podtrženo sečteno lepší průměr, příjemná oddechovka a očekávání, co přinesou další díly, které jsem doposud překvapivě neviděl. ()

brutnikita

Kouzelný svět mladého čaroděje "Jindry Hrnčíře" mě doslova uchvátil a to mi už nějaký ten pátek není -náct. Plný počet * ()

ThePaul

Ťažko uveriť, že je to už 11 rokov. Harry Potter je pre mňa niečím neopakovateľne vzácnym. Keď natočili tento film mal som 7 rokov a odvtedy si HP kedykoľvek rád pozriem - najmä preto, že vniesol už vtedy do môjho života niečo kúzelné. ()

LeePriest

Povedené ztvárnění první slavné knihy. Některé scény, které jsou v knížce a od nichž lidí očekávali, že budou i ve filmu chybí nebo jsou výrazněji zkrácené, podle mě je to ale dobře, jelikož nechybí nic důležitého a kdyby byl film ještě delší, mohl by být až příliš zdlouhavý. Zvuky, herecké výkony, kamera, prostředí to vše se mě líbilo. 4 hvězdy. ()

klapqua

Nemôžem si pomôcť, ale čo sa filmovej série Pottera týka, príde mi to nudné a krom hudby, Emmy Watson a Ruperta Grinta, nič moc. Na knihách som vyrástla a nehanbím sa povedať, že sa k nim veľmi rada vraciam, čo sa nedá povedať o filmoch. Je mi jasné, že pri prenášaní knižky na plátno sa toho musí kopec osekať a vyhodiť, ale spraviť z toho čosi takto nudné... ()

Tsuki003

Rowlingové se tedy podařila úžasná věc! Celý svět Harryho Pottera je tak neuvěřitelně vymakaný, že je zatěžko uvěřit, že si ho vymyslela ;) Přenesením tohohle fantastického příběhu na filmové plátno se podařilo přilákat i tu část obecenstva, co nerada čte. I když z pochopitelných důvodů (aspoň pro mě) nejspíš vždycky upřednostním knihy před filmy, samostatně stojící film je pro mě i tak velký a pěkný zážitek. První Harryho rok ve světě kouzel je ještě krásná, fantaskní pohádka, kde vyvolený porazí zloducha a všechno je zase krásné, jednorožci tančí na duhách a tak vůbec... což jak my samozřejmě víme, nepotrvá navěky. Kdysi jsme s dalšími knihomoly vedli diskuzi, proč je vlastně Harry tak úspěšný. Nehledě na propracovanost světa i příběhu, můj názor je, že díky sedmi rokům v Bradavicích (= 7 knih) dala Rowlingová děckám šanci růst společně s Harrym. Díky tomu, že až do svých 11 let neměl o světě kouzel ani páru, mají zase všichni možnost objevovat ho zároveň s ním. Je celkem jednoduché se s tím vším sžít... Co se týče filmu. Nikdy nepochopím, jak může někomu stačit jen film, a nikdy nepřečetl knihu - přichází o mnoho věcí, které se holt do filmu nenapěchují, i kdyby byl dvojdílný (ano, narážím na Relikvie). Ale to důležité tam samozřejmě je, obohacené o některé fakt krásné zosobnění postav (Robbie Coltrane - Hagrid - jakoby přímo z knihy vylezl !). Myslím, že si tvůrci dali záležet. Atmosféra Bradavic je úžasná, od Williamse se asi jiný než parádní soudtrack ani nečekal... Krásný to je. Viděla jsem obojí, originál i dabing. Jsem zastánce originálu, ale musím přiznat, že dabing se celkem dost povedl, takže jím nic moc nezkazíte. Možná i naopak, protože mi neskutečně dlouho trvalo, než jsem si zvykla na ten britský akcent - ani ve chvíli, kdy by to bylo vhodné, prostě nejsou s to zakřičet nebo zahulákat :D Nu nic... Jsem zvědavá, jestli někoho za pár (možná desítek) let napadne udělat remake, jestli z toho vytřískají víc... Protože nevím, jestli to jde :) ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood