Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Kanada

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Harryho Pottera buď milujete a nebo nechápete, proč ho všichni kolem vás tak milují. Já se řadím k těm prvním. Myslím, že patřím k té generaci, která si sledování užila ze všech nejvíc. Byla jsem dost malá na to, aby mě všechny ty čáry máry okouzlily a dost velká na to, abych jim rozuměla. Dospívala jsem s Harrym a jednotlivé díly vždycky tak akorát sedly mému věku. A tak je pro mě do dneška Kámen mudrců srdcovkou a pohádkou, co ve mně probouzí malou Peťu, která pevně věří, že Bradavice existují :)(28.10.2010)

Nechci být za škarohlída, ale knižní série Harry Potter mě nijak neuchvátila a nic na tom nezměnila ani filmová adaptace prvního dílu. Ta má podle mě hned několik "vad na kráse". Předně jsou postavy až příliš černobílé, mnohdy nudné, nevýrazné, v některých případech naopak až příliš výrazné (tak je potom hlavní postava ztvárněná Danielem Radcliffem zastíněna představitelkou Hermiony či Draca Malfoye). Jedinou pro mě zajímavou postavou byl profesor Snape, takže mě mrzí, že nedostal víc prostoru, ale to snad napraví následující díly. Další velice výraznou chybou je úloha obra Hagrrida, ten je sice skvěle zahrán, jenže je vlastně jediným elementem posunujícím děj dopředu. Navíc je to pokaždé stejné : "To jsem vám taky neměl říkat". Ze začátku je děj vlastně jen sledem jakýchsi epizod, kdy se postupně seznamujeme s postavami a prostředími, jednolitost se dostavuje až v závěrečné půlhodině. Dost nepovedené jsou i některé triky, ono totiž není moc dobré, když jsou poznat, občas to i dost ruší. Na závěr mi také vadily občas triviální dialogy s ponaučením a klasický happy end, kdy Nebelvír získal školní pohár. Kdyby jej vyhrál Zmijozel, mohl by to scénárista využít jako zpestřující dějovou linku v dalším díle. A teď ke kladům : jak jsem již zmínila výše, líbil se mi Snape Alana Rickmana, pak také výprava a hudba. Ústřední motiv je nezapomenutelný (hlavně proto, že se často opakuje :-) Nakonec však dávám 3* s vírou, že následující díly dopadnou přeci jen o něco lépe, zejména díky tomu, že postavy zestárnou a z pohádky pro mladší publikum se vyklube zajímavá fantasy pro zkušenější diváky. Snad...(26.3.2005)

Potterovská série, to nejsou samostatné filmy ani seriál. Jsou to tu více tu méně povedené epizodní ilustrace k příběhu, který byl ještě během natáčení zcela podřízen vrtochům autorky a skutečné scénáristky - J. K. Rowling. První díl je jediným, který funguje jako komplexní samostatný film, nastavil laťku, udal chrakter. Je celkem zajímavé sledovat jeho postupný vývoj a přeji tvůrcům, ať těch deset let ve zdraví doklepou. A ať přes všechen produkční humbuk zůstane Harry Potter především kouzelnou pohádkou pro malé i velké.(11.10.2005)

No, je to zábavné, plné zajímavých a úchvatných triků, ale co se mi osobně na filmovém zpracování líbí nejvíc je fungující atmosféra pravé anglické školy, kam jsem se chtěl vždycky minimálně podívat (když ne tam studovat). O hereckých výkonech dvanáctiletých capartů nemůže být moc řeč (což není nijak zvlášť na škodu), co však stojí za zmínku je opravdu povedený casting - zejména Richard Harris jako Brumbál a Maggie Smith jako McGonagalová jsou prostě přesní. Výborným Snapem je i Alan Rickman a jako třešnička na dortu John Cleese jako Bezhlavý Nick. Poklona castingu! Bravo! Jinak jak už jsem řekl, jde o oddychový zábavný film, o chlup lepší než Tajemná komnata, o dost slabší než vynikající Vězeň z Azkabanu. 70% Jinak se musím připojit k Meliésovi a postavit se na obranu příběhu Harryho Pottera.Teď už mám přečteno všech sedm dílů a myslím že můžu říct ( jistěže nedosahuje kvalit špiček žánru a nezaslouží si TAKOVOU publicitu a peníze), že jde o úsměvné, lehké čtení, které si zamilujete, pokud je vám do patnácti a skvěle se odreagujete, je-li vám víc. Příjemné propojení dobrodružství mladého kluka se světem plným lehké fantazie.(28.6.2006)

Možno je Harry Potter skôr pre nižšie vekové ročníky, možno sú jeho príbehy postavené v podstate na jednoduchej schéme (ale takých je väčšina a predsa sú úspešné, lebo záleží aj od spracovania) a pri čítaní kníh po prvých troch dieloch viete čo sa bude diať, ale stále tam zostáva to veľké ALE - ale Harry Potter má pre mňa takú očarujúcu atmosféru a tak ma vťahuje do svojho sveta, že mu jednoducho neviem ododlať :-)(16.3.2005)

• - Dle fiktivní učebnice "Fantastická zvířata a kde je najít" od Mloka Scamandera, která je ve filmové sérii zmiňována, se u norského ostrohřbetého draka vyvíjí schopnost chrlení ohně mezi prvním a třetím měsícem, zajímco ve filmu chrlí drak oheň bezprostředně po vylíhnutí. (Lasoun)

• - Na začátku filmu, v momentě kdy profesor pokládá obálku s dopisem na Harryho, nemá Harry na čele jizvu. (orkadimenza)

• - Mince v bance u Gringottů byly nejdříve vyrobeny z kovu, mnohé se však ztratily, a tak je později nahradily mince z plastu. (ricky4)