Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Po záplavě rozporuplných názorů jsem usoudil, že nejlepší bude od tohoto filmu raději nic moc neočekávat. Takže jsem k němu tak i přistupoval. A asi i díky tomuto faktu mohu konstatovat, že jsem nebyl zklamán. Jistě, film je primárně určen výrazně mladšímu divákovi, než jsem já (i když asi v každém z nás je ještě kus dítěte), takže děj tomu víceméně odpovídal. Nicméně líbily se mi poměrně slušné triky, vydařené interiéry i exteriéry, zápletka je sice jednodušší, ale nijak výrazně to není na škodu. Postupem času filmu malinko dochází dech, leč přesto neklesne až pod snesitelnou úroveň. Myslím, že se u tohoto filmu může pobavit i mnohý dospělý.(15.10.2003)

S Harrym jsem to všecko prožíval od začátku. Kámen mudrců jsem sice první viděl film, a až pak přečetl knihu, ale od té doby už kniha byla vždycky první, a vždycky jsem se na film neskutečně těšil. Jen mě to časem trošku omrzelo, a já si musel udělat takový menší maratón a podívat se na všecky filmy od jedničky až do pětky pěkně po pořádku, a ejhle....závislost se mi vrátila. Ta velká závislost, jako když jsem doma tenkrát pouštěl právě Kámen mudrců od rána do večera, a miloval jsem to. Od té doby jsem s Harrym byl jedna ruka, i s tím hercem jsem prožil všecko až do teď, dyť je o šest dnů starší jak já. Takže si mě docela podmanil. První díl je základní, počátek velké ságy, trochu ještě dětský, ale zároveň úchvatný. Dětský být musí, protože je mu 12 a čeká se na to, jak se bude jeho život nadále vyvíjet, jeho chování, jeho vlastnosti, jeho všecko. Chris Columbus první díl natočil trošku rodinně, zábavně, famfrpálně, uvedl běh dějin Bradavické školy do pohybu, a za to mu nemálo fanoušků líbá nohy, asi tak jako já. Na Potterovské sérii je jedno velké kouzlo, na filmy se kouknu kdykoliv rád a knihy si přečtu taky hodně rád, snad pořád, protože se fantasticky čtou. Natočit film podle knihy je problém, ale Chris Columbus to zvládnul, no ale kdo to vlastně nezvládnul v další várce režisérů, kteří se na tom všem podíleli. Snad už jen dodám...Vítejte ve světě čar a kouzel, ve světě, který se nikdy neztratí, ve světě, který si prostě zamilujete a bude součástí jeho života, tak důrazně, že byste vše obětovali jenom abyste mohl být Harryho dobrý kamarád. Máš strach? - Tak trochu. - To je normální. Taky jsem se před prvním zápasem bál. - A jak dopadl? - Ani si nevzpomínám. Po dvou minutách jsem dostal Potloukem do hlavy. Probral jsem se až v nemocnici.(23.8.2008)

Poslat děti v noci do lesa, kde je může sežrat vlkodlak, obří pavouk nebo je kopnout kentaur?? Při pohledu na takové týrání malých dušiček se musí biomatkám ježit chlupy i v nose! A to si ani nedokážu představit, že se kdysi za porušení školního řádu v Bradavicích věšelo ve sklepení za palce u nohou! Takhle se vychovávají děti, Minervo? Šabatovou na Vás!(6.12.2017)

• xxmartinxx

Harryho Pottera jsem jako mladší samozřejmě žral. Knížky jsem měl moc rád až do čtvrtého dílu. Co se filmů týče, to ale žádná sláva není. Narychlo spíchnutý, nezajímavý počin naprosto neschopného režiséra. Nulová atmosféra, vše je dětské, čisté, legrační, příjemné, rozhodně ale za hranou snesitelnosti.(9.9.2008)

Knižní předlohy jsou skvělé. Začala jsem je číst díky mladší sestře a dodnes mě nepustily. Mám všechny díly přečtené několikrát a pořád je to napínavé, zajímavé a kouzelné. První film je velmi věrnou adaptací knihy, ale možná až moc věrnou a v tom bude ten problém. Technická stránka filmu je naprosto v pořádku - až na famfrpál, se kterým se v ILM moc nevytáhli, ale budiž. Hudba Johna Williamse je také dost dobrá. Dospělí herci nemají chybu - obzvláště profesor Snape v podání Alana Rickmana je dostatečně slizký, přesně tak, jak má být. I většina dětský představitelů je dobrá - hlavně Hermiona ale teď nastává ten problém ... Harry Potter. Podle mě proste Daniel Radcliffe není moc dobrý herec, je hrozně prkenný a spoustu věcí mu prostě nemůžeme uvěřit. A to je u hlavní postavy podle mě dost velký problém.(15.3.2004)

• - Latinský nápis na erbu Bradavic znamená "Nikdy nedráždi spícího draka!". J. K. Rowling si zřejmě upravila anglickou frázi "Let sleeping dogs lie!", podobnou u nás známému "Nehas, co tě nepálí!". (tb_23)

• - Když je hodina levitace, tak sedí nad Hermionou (Emma Watson) zrzavá dívka. Ale když se Hermioně podaří její pero vznést, tak nad ní sedí kluk. (orkadimenza)

• - Keď príde Harry (Daniel Radcliffe) s Hagridom (Robbie Coltrane) do Gringott banky, podáva Hagrid škriatkovi list. V prvom zábere je list dokrčený, v druhom je úplne rovný a v nasledujúcom je opäť pokrčený. (Johanides)