Uprimne, Potterovska filmova seria si mohola len tazko priat lepsi start. Nieje sice prekvapenim, ale zato splna vsetky polozky, ktore by takyto film mal mat. A to hlavne rozpravkovu-magicku atmosferu, ktorou je film prepleteny od zaciatku az do konca (mnoho krasnych momentov ako napr. Hagridov prichod po Harryho, ci . kupovanie kuzelnickej palicky). Aj s odstupom casu a v porovnani s ostatnymi dielmi velmi podarene. (8/10)(19.1.2008)

Začátek doslova nejkouzelnějšího příběhu všech dob má velmi těžký úkol. Představení gejzíru nápadů a postav (Nástupiště devět a tři čtvrtě, Bradavický express, Příčná ulice, Olivanderův obchod a hůlky, Gringottova banka, Moudrý klobouk, Famfrpál, Zapovězený les, bradavické koleje, předměty, profesoři, duchové atd.), z nichž někteří navíc prokáží svůj význam až v dalších letech. Prakticky vše důležité svůj prostor v prvním filmu dostane, ovšem jedná se pouze o strohé ukázky, a tak celý film působí hrozně zkratkovitě. Hodně mu pomáhá naprosto fantastický soundtrack. Kniha je lepší než film skoro vždycky, jenže tady to platí dvojnásob. Nic to ale nemění na tom, že se jedná o skvělý film. Převedení geniální knihy na plátno je vždy tvrdý oříšek.(28.8.2009)

Knihy o Harrym Potterovi jsem přečetl před šesti lety - polovinu z nich v nemocnici, druhou už doma. Líbily se mi, většinu z nich jsem zhltl takřka jedním dechem, ale filmům jsem se dodnes - neúmyslně - vyhýbal. Těžko říct proč vlastně. Zfilmovaný Kámen mudrců na mě dnes přitom zapůsobil úplně stejně jako před lety kniha. Je to pořád ten milý, především dětský příběh, který seznamuje s kouzelnickým světem, představuje ty nejdůležitější postavy, baví i napíná. Pokud se nepletu, zůstalo v něm všechno důležité a filmaři nic nepokroutili, což je malý zázrak. Líbila se mi hudba Johna Williamse, Columbusova režie sice nenabídla nic nezapomenutelného, ale ani nic nezkazila, triky mohly být méně okatě digitální, ale co se dá dělat. Největšími esy filmu jsou totiž dětští herci. Nejen že se je podařilo přesně vybrat, ale oni také umějí hrát - a jak! Obzvlášť tedy Emma Watson, která házi skvěle znechucené pohledy a nejednou mě rozesmála. O skvostné dospělé herecké sestavě se snad ani rozepisovat nemusím - to není plejáda hvězd, to je hvězdná obloha.(6.9.2015)

65% - Z původních dvou hvězdiček musím své hodnocení zvýšit. Důvodem je skutečnost, že jsem konečně poznal knižní předlohu. Po této zkušenosti jsem musel film vidět ještě jednou, abych se přesvědčil, zda-li to bylo skutečně tak špatné. Nebylo. Uvědomil jsem si, že v knize (která nebyla vůbec tak špatná, jak jsem očákaval a mile mě překvapila) je vše jasné díky VYPRAVĚČI. Ten ve filmu chybí, a tak divák spoléhá jen na Columbuse, který se snažil seč mohl, ale vypravěče nenahradil, a díky tomu se film odcizil jak sám sobě, tak i své předloze. To je kámen úrazu Kamene mudrců... Mnoho scén a dialogů se snažilo citovat z knihy, leč ve filmu to působilo většinou infantilně a přihlouple, a výsledek pak krásně popsal kolega Marigold. Když však od toho odlhlédnu, vizuální, i hudební stránky filmu jsou fantastické, a ať si říká kdo chce co chce, herci jsou skvělí...(8.7.2006)

Prosíme všechny cestující, kteří cestují do Bradavic, ať si pospíší, z koleje devět a tři čtvrtě právě vyjíždí bradavický expres s mašinfírou Chrisem Columbem. Nutno poznamenat, že Columbus tento rychlík ukočíroval se ctí, přestože zrovna u prvního dílu měl nejvíce práce. Od nekonečných castingů, které se náramně povedly, až po výtvarné řešení celého potterovského světa. Stejně tak v prvním díle měli tvůrci poněkud nevděčnou roli, a to představit mudlům kouzelnický svět ve vší komplexnosti. Proto se může zdát, že film postrádá potřebný drajv a obsahuje až příliš nezáživné "vaty". Navíc se tvůrci na konci až příliš drží knihy a oproti papírové verzi tak finále typu "tři děti - tři dveře - tři úkoly" vyznívá značně ledabyle. A aby toho nebylo málo, tak právě na jedničce je nejvíce znát, že Harry Potter je především dětská fantasy, postupem času se toto přídavné jméno ztratí úplně, ale nepředbíhejme. Columbus si s ostře sledovaným startem poradil bez výrazných pochybností.(30.8.2009)

• - V přepočtu je 1 galleon zhruba 90 českých korun, 1 srpec se rovná necelých 5,5 kč a 1 srvšek se počítá jako náš bývalý dvacetník. (cihlenka)

• - Hedviku si zahrálo 7 sov. Většina z nich byli soví pánové, kteří jsou bělejší než samičky. (Clarie)

• - V zábere, kde vidíme profesorku McGonaggalovú a levitujúce sviečky, je úplne jasne vidieť drôty, na ktorých tie sviece visia. (martin1m2)