Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

První Harryho dobrodružství narušuje hlavně strašně dlouhá stopáž, spousta scén je tu samoúčelně, pravděpodobně kvůli trikům(příkladem budiž fanfrpálový zápas), které s dějem nemají žádnou souvislost. O samotném Kameni mudrců se hovoří a koná až v poslední třičtvrtě hodině, všechno předtím sice plyne, ale hodně pomalu. Celý film v podstatě utáhla dětská trojice, což je obdivuhodné, herec, který mě zaujal nejvíc, byl Alan Rickman a jeho profesor Severus Snape. Vizuální triky - většinou povedené, někdy více, někdy méně, líbily se mi scény s dopisy, některé záběry letů na košťatech a hlavně šachový souboj, ze kterého šlo ale vytěžit ještě více. Celkově hodnotím 70% a protože mě zajímá vývoj Harryho(a samotného Radcliffea) a také to, jak si s jednotlivými díly poradí různí režiséři, zkusím si obstarat pokračování. 125 miliónů dolarů(rozpočet)/976 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(2.3.2007)

• Dudek

Pokud je nějaká kniha velice oblíbená, musí podle ní být natočen film zaručující výdělek, tak to je logika některých filmových tvůrců. Ne, opravdu ji nechci zpochybňovat, on ten film totiž většinou opravdu hodně vydělá, ale každopádně nepřekoná svou předlohu... většinou. ___ Jako první dostal možnost dostat knihu na plátna kin Chris Columbus, autor rodinných komedií jako je třeba Táta v sukni nebo Sám doma. Hned v zápětí pochopil, že to nebude úkol vůbec snadný. Na zádu mu funěla nejen autorka, ale také spousta fanoušků, kteří byli připraveni rozcupovat filmaře jen při maličkém náznaku nezdaru či zaváhání. Chris Columbus musel přivést k životu jak postavy, tak i samotný svět Harryho Pottera tak, aby nikdo nebyl zklamán. Nakonec se ukázalo, že volba režiséra byla správná. Povedlo se mu diváky ponořit do fantastického světa, který fungoval podobně jako v knihách. Bohužel však příliš lpí na okecávacích pasážích, které ve filmu nemají co dělat. Vysvětlování je nezáživné a ani těch pár flashbacků to nezachraňuje. Kámen mudrců se v mnoha ohledech drží předlohy, možná dokonce více než je třeba, ale zároveň vypouští věci, které jsou docela důležité, jako je například psychologická rovina. Postavy vypadají jako figurky bez duše, nemůžete vidět hrdiny příběhu, ale pouze herce, které jednají podle scénáře. Film sice vcelku dobře slouží jako ilustrace ke knize, ale jejích kvalit vůbec nedosahuje. Samozřejmě, i kniha byla hodně dětská, ale snímek je zbytečně sentimentální podívanou s lechce načrtnutými motivacemi postav. Když k tomu přidám ještě nepříliš přesvědčivé herecké výkony - lepší by možná bylo napsat otřesné - zůstává tak největším kladem hudba. Počáteční okouzlení příjemnými lokacemi brzy opadne a zbývá nám sledovat ne příliš záživnou pohádku, kde se hodně mluví a málo se toho děje. Ale co? To hlavní co se od tohoto filmu čekalo bylo do puntíku splněno. Harry byl přiveden na plátna kin a slavil úspěch.(28.5.2005)

• Morien

Ach, dnes už to je jen takové nostalgické ohlédnutí, jak byl maličký Daniel tehdy roztomilý. Film samotný je takový starosvětský, přiškrcený a na opravdu působivé scény velice skoupý. Herci nic moc, jako by se teprve rozehřívali, ačkoliv zase to má plus v tom, že nedochází k příšernému karikování, jako se tomu později v sérii bude dít. (To, co dělají Dursleyovi v pětce, to snad nemůže nikdo myslet vážně. Tady to ještě jde skousnout.) Adeptem na pochvalu v mých očích zůstává pouze Alan Rickman alias Srabus, který tady nastavil laťku a tu si drží napříč všemi filmy a je prostě k zulíbání.(7.6.2010)

Nejsoučasnější globálně úspěšná pohádka pro děti a dospělé bez rozdílu balancuje na rozhraní vcelku invenčního díla s poměrně slušnou literární předlohou a standardní hollywoodskou produkcí. Syžet sice nese určité prvky racionální spekulace, ale omezovat ho pouze na literární a filmovou rutinu by bylo nespravedlivé. Zřetelnější slabinu vidím v něčem jiném: typickou pohádku - a k ní má POTTER žánrově nejblíž - charakterizuje jasně vymezené černobíle (zřetelně) oddělené dobro a zlo. A věc by vyžadovala jasnější kompozici příběhu směřujícího od úvodu k jednoznačnému závěru. Ale ani pak v současném kvalitativním standardu tvorby pro děti a mládež neztrácí POTTER zcela své kouzlo. Je otázka, nakolik bude přitažlivé či mámivé pro ty, kteří přijdou během času po nás.(17.9.2007)

Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale proč tvůrci proboha nevyčarovali lepšího hlavního představitele? Daniel Radcliffe je děsně prkennej, i přesto, že nemůžu od nováčka čekat zázraky. A taky bych čekal, že u takového projektu některé triky nebudou tak okatě digitální. A když už kritizuju, tak i Williamsova hudba nepatří mezi silné stránky. Přijde mi, že se Williams dost opakuje a část hlavního motivu mi nápadně připomíná jeden z motivů v Schindlerově seznamu. Na druhou stranu, fanfrpál se povedl a šachy, obzvláště pěšci se dvěma meči, jsou dost prďácký. Potěší taky párkrát se objevivší John Cleese...Jo a ještě něco. Už jsem se rozhodl. Vykašlu se na auto a pořídím si Nimbus 2000.....(22.6.2003)

• - Na úvodní slavnostní večeři si Harry (Daniel Radcliffe) po zařazení do Nebelvíru sedne na pravou stranu stolu vedle Rona (Rupert Grint). Jenže když začínají jíst, Harry sedí na druhé straně vedle Hermiony (Emma Watson). (orkadimenza)

• - Maskéři si při tvorbě Harryho (Daniel Radcliffe) jizvy na čele na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohli. Známou jizvu museli ''namaskovat'' 5800krát. (Clarie)

• - Jméno Voldemort bylo převzato z francouzské fráze "Vol de mort.", což znamená "Utéct smrti.". (tb_23)