Po záplavě rozporuplných názorů jsem usoudil, že nejlepší bude od tohoto filmu raději nic moc neočekávat. Takže jsem k němu tak i přistupoval. A asi i díky tomuto faktu mohu konstatovat, že jsem nebyl zklamán. Jistě, film je primárně určen výrazně mladšímu divákovi, než jsem já (i když asi v každém z nás je ještě kus dítěte), takže děj tomu víceméně odpovídal. Nicméně líbily se mi poměrně slušné triky, vydařené interiéry i exteriéry, zápletka je sice jednodušší, ale nijak výrazně to není na škodu. Postupem času filmu malinko dochází dech, leč přesto neklesne až pod snesitelnou úroveň. Myslím, že se u tohoto filmu může pobavit i mnohý dospělý.(15.10.2003)

U filmových adaptací literárních děl se zjevně vždy budou vyskytovat dva tábory. Ten první bude řvát, když se film příliš podobá své předloze (je to jen filmová ilustrace původní knihy!), ten druhý zas, když se od ní odkloní (jak jste si dovolili změnit nejdůležitější scénu?!). Osobně nesympatizuji ani s jedním táborem, tedy za předpokladu, že výsledek není jen tím nejobyčejnějším blockbusterem pro vytáhnutí co největšího obnosu peněz z kapes fanoušků předlohy. I proto respektuji první a třetí díl této série, ne však ten poslední "chytře" rozdělený na dvě části (přičemž v první části k ničemu nedojde a druhá je jen přehlídkou digitálních efektů). Columbus sestavil z Kamene mudrců film, který stojí sám o sobě, který je nabitý emocemi, který dává prostor všem důležitým postavám bez toho, aby se jejich výstup omezil na směšné cameo. Columbus také narozdíl od pozdějšího Yatese pochopil, že Severus Snape v podání Alana Rickmana je jednou z nejdůležitějších a nejkomplexnějších postav příběhu a že je jeho dějové lince potřeba věnovat adekvátní prostor. (Poznámka na okraj: Úplně jsem zapomněla, jak "kladně" (přání všeho nejlepšího v zápasu, žádné urážky hlavního představitele) Snape v prvním dílu vystupoval.) Ano, Kámen mudrců to pohádka, ale vzhledem k věku cílených diváků, mi žánr přijde pochopitelný. Nikdy se totiž asi nezbavím dojmu, že ačkoliv se všichni následující režiséři snažili filmy přizpůsobit stárnoucí potterovské základně fanoušků, jen málokomu se to podařilo se ctí.(18.7.2011)

Tak nám zabili Erbena :-D Ne, teď vážně: to, že k nám přichází cizí umění, neznamená, že se vzdáme vlastního. To můžeme udělat jen sami, nezávisle na jiných...ehm...taky jsem byl potterománií trošku zaskočen, zvlášť, jak děti čtou některé knihy odzadu, fuj :-( ale je to prostě takový normální, trošku komerční, trošku tu či tam vyšperkovaný film, plný kouzel a zajímavé, možná rutinní atmosféry, ale protože se rozhodně nejedná o nějaké převratné dílo, není podle mě potřeba se o něm zbytečně dohadovat a dělat rozbory. P.S. Mnohem víc, než milý Daniel Radcliffe, mi připadla prkenná Ema Watson, zvlášť, jak pořád do všeho kecala byla nesnesitelná, tlačenka netlačenka :-)(28.7.2003)

„Postaviť sa nepriateľovi chce silu, ale postaviť sa priateľovi ešte väčšiu.“ Boli Vianoce 2001 a čerstvo nabudený pozitívnymi reakciami z Cinemy som vyrazil na predpredaj lístkov na Kameň mudrcov. V za bežných okolností priestrannom vestibule kina bolo v ten studený zimný večer natrieskané. Isté bolo jedno. Toto neboli bežné okolnosti. Každý chcel vidieť Kameň mudrcov. Každý. A najlepšie bolo, že štyri dni po jeho slovenskej premiére mal u nás premiéru aj iný (môjmu srdcu predsa len o čosi viac bližší) úvodný diel do veľkolepej fantasy série, Pán prsteňov. Vtedy som z kina odchádzal zo Spoločenstva Prsteňa nadšený a z Kameňa mudrcov spokojný. Zaujímalo ma, ako film budem vnímať na jar 2016. Dobrou správou je, že sa toho veľa nezmenilo. Iste, efekty dnes už nestíhajú súčasným trendom v oblasti CGI, ale to je samozrejmé. Menej samozrejmé sú nelogické nezrovnalosti v scenári (potrestanie vystrašených prvákov tým, že ich pošlem do temného, nočného lesa, kde niečo vraždí jednorožce a pije ich krv? Tak to som zvedaví, čo by na to povedali rodičia na rodičovskom.). Columbusova réžia je príliš „americká“, zaliečavá a „jednoduchá“. S nástupom „zahraničných“ režisérov sa to zlepšilo. Detskí herci v niektorých momentoch pôsobia drevene, ale budúcnosť ukázala, že čím boli starší, tým boli vo svojich rolách uvoľnenejší. Dospelákov nie je za čo kritizovať, snáď len dodám, že i po 15. rokoch od premiéry je najslabším kastingovým prvom matný Ian Hart ako profesor Quirrell. Richard Harris fajn, ale po tom, čo od trojky začal predvádzať žoviálny Michael Gambon, je pre mňa zosobnením Dumbledora on, nie Harris. Vtedy som dal 80%, dnes o 10 menej. Je to stále dobré fantasy rodinné dobrodružstvo. Na tejto sérii je ale jedinečné (napriek niekoľkým slabším dielom), že sa zlepšovala a dospievala spolu so svojimi divákmi a tak sa príliš nedá hodnotiť každý diel osamote resp. dá, ale je to (tak trocha) blbosť. Harry Potter je postavou, ktorá ovplyvnila generáciu.(19.12.2004)

Rozpočet $125miliónovTržby USA $317,575,550Tržby Celosvetovo $974,733,550║ Je to hravé, roztomilé, kúzelné ale až moc zdĺhavé aby sa to dalo označiť za príjemnú jazdu cez svet začínajúcich kúzelníkov, k tomu miestami aj poslabšie triky zbytočne vyčnievajú z pekného uhladeného vizuálu, ale za to hudba je čarovná, obsadenie na každom poste skvelé, hlavne mladé osadenstvo(Radcliff, Grint, Watson) si dobre počína. A taktiež je veľký rozdiel v tom kde sa to pozerá na TV obrazovke to nie je proste ono, takéto fantasy filmy jednoznačne patria na plátno kín. /videl v kine: 75%/ (videl v kine až v roku 2009) ...a zažitok z filmu videného v kine sa o niečo polepšil(19.9.2005)

• - Když na začátku padá Dudley (Harry Melling) do terária s hadem, tak na větvi had není. Ale když se změní úhel pohledu kamery, tak had na větvi je. (orkadimenza)

• - Keď príde Harry (Daniel Radcliffe) s Hagridom (Robbie Coltrane) do Gringott banky, podáva Hagrid škriatkovi list. V prvom zábere je list dokrčený, v druhom je úplne rovný a v nasledujúcom je opäť pokrčený. (Johanides)

• - Profesoru Brumbálovi (Richard Harris) je zhruba 150 let, profesorce McGonagallové (Maggie Smith) 70. (cihlenka)