Výborné zpracování knihy bez větších chybiček. Speciální efekty jsou výborné, hereckým výkonům není co vytknout a scénárista díky kratší délce knihy (oproti pozdějším dílům) ještě zdaleka neměl tak těžkou práci a podařilo se mu ji na filmové plátno převést zcela dokonale. V neposlední řadě ale musím smeknout klobouk před režisérem Chrisem Columbusem, který se nelehkého úkolu zhostil zcela bez problémů a pro mě i nadále (po čtvrtém díle) zůstává nejlepším potterovským režisérem.(16.2.2006)

Nepříliš rozsáhlá kniha nejúspěšnější vykradačky posledních několika desetiletí, nicméně famózní kompilátorky a hlavoložky J. K. Rowlingové se dočkala zjevně nadšeneckého zpracování. Režie Chrise Columbuse (nebo Columba?) působí v dětsky naivním a "světlém" prvním díle ve stejném duchu jako dětská zábavka před spaním Hobit před hexalogií Pán Prstenů, a narozdíl od druhého dílu je to trefa do černého. John Williams vystačí s omíláním hlavního tématu, takže se nedá poznat, že zbytek soundtracku (jak už je u něj obvyklé) toho nemá moc co nabídnout, Danny Radcliffe a ostatní herci skoro i vypadají na svůj knižní věk, a vůbec je to takové příjemné pokoukání. 70% PS: Jak "Snape" začaroval Harryho koště, když je v Rowlingovic světě lidským kouzelníkům zapovězeno čarovat bez hůlky?(4.11.2005)

Uprimne, Potterovska filmova seria si mohola len tazko priat lepsi start. Nieje sice prekvapenim, ale zato splna vsetky polozky, ktore by takyto film mal mat. A to hlavne rozpravkovu-magicku atmosferu, ktorou je film prepleteny od zaciatku az do konca (mnoho krasnych momentov ako napr. Hagridov prichod po Harryho, ci . kupovanie kuzelnickej palicky). Aj s odstupom casu a v porovnani s ostatnymi dielmi velmi podarene. (8/10)(19.1.2008)

S Harrym jsem to všecko prožíval od začátku. Kámen mudrců jsem sice první viděl film, a až pak přečetl knihu, ale od té doby už kniha byla vždycky první, a vždycky jsem se na film neskutečně těšil. Jen mě to časem trošku omrzelo, a já si musel udělat takový menší maratón a podívat se na všecky filmy od jedničky až do pětky pěkně po pořádku, a ejhle....závislost se mi vrátila. Ta velká závislost, jako když jsem doma tenkrát pouštěl právě Kámen mudrců od rána do večera, a miloval jsem to. Od té doby jsem s Harrym byl jedna ruka, i s tím hercem jsem prožil všecko až do teď, dyť je o šest dnů starší jak já. Takže si mě docela podmanil. První díl je základní, počátek velké ságy, trochu ještě dětský, ale zároveň úchvatný. Dětský být musí, protože je mu 12 a čeká se na to, jak se bude jeho život nadále vyvíjet, jeho chování, jeho vlastnosti, jeho všecko. Chris Columbus první díl natočil trošku rodinně, zábavně, famfrpálně, uvedl běh dějin Bradavické školy do pohybu, a za to mu nemálo fanoušků líbá nohy, asi tak jako já. Na Potterovské sérii je jedno velké kouzlo, na filmy se kouknu kdykoliv rád a knihy si přečtu taky hodně rád, snad pořád, protože se fantasticky čtou. Natočit film podle knihy je problém, ale Chris Columbus to zvládnul, no ale kdo to vlastně nezvládnul v další várce režisérů, kteří se na tom všem podíleli. Snad už jen dodám...Vítejte ve světě čar a kouzel, ve světě, který se nikdy neztratí, ve světě, který si prostě zamilujete a bude součástí jeho života, tak důrazně, že byste vše obětovali jenom abyste mohl být Harryho dobrý kamarád. Máš strach? - Tak trochu. - To je normální. Taky jsem se před prvním zápasem bál. - A jak dopadl? - Ani si nevzpomínám. Po dvou minutách jsem dostal Potloukem do hlavy. Probral jsem se až v nemocnici.(23.8.2008)

• Kaka

Neskutečně špatný, obyčejný a tupý snímek, který má děr více, než prošlý ementál. Columbus je hračička, která tak tak zvládá upachtěné infantilní (i když vůbec ne špatné) komedie Sám doma, avšak pokud se mu do ruky dostane rozmáchlý scénář a stomilionový rozpočet, dopadne to přesne takto katastrofálně. Děj je absolutně nezajímavý, herecké výkony mdlé a hlavní představitelé jsou sami o sobě velmi nesympatičtí. Výprava je solidní, avšak výsledný dojem hodně schazují velice špatné efekty. Klišé je na každém metru a předvídatelnost dosahuje gigantických rozměrů. Podobně hloupé a tupé (jak formálně, tak obsahově) jako Narnie s tím rozdílem, že zde mohl být výsledek o několik tříd lepší, neboť kniha je bez debat vynikající. Ke konci mně už i ten odporný britský přízvuk lezl neskutečně na nervy. Trapnost těžkého kalibru.(29.7.2006)

• - "Dumbledore", v českém překladu "Brumbál" (Richard Harris), je ve staré angličtině "Bumblebee", což ve slovníku značí velkou chlupatou včelu, žíjící v koloniích v podzemí. (cihlenka)

• - Maskéři si při tvorbě Harryho (Daniel Radcliffe) jizvy na čele na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohli. Známou jizvu museli ''namaskovat'' 5800krát. (Clarie)

• - V zábere, kde vidíme profesorku McGonaggalovú a levitujúce sviečky, je úplne jasne vidieť drôty, na ktorých tie sviece visia. (martin1m2)