Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Kanada

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Nejsoučasnější globálně úspěšná pohádka pro děti a dospělé bez rozdílu balancuje na rozhraní vcelku invenčního díla s poměrně slušnou literární předlohou a standardní hollywoodskou produkcí. Syžet sice nese určité prvky racionální spekulace, ale omezovat ho pouze na literární a filmovou rutinu by bylo nespravedlivé. Zřetelnější slabinu vidím v něčem jiném: typickou pohádku - a k ní má POTTER žánrově nejblíž - charakterizuje jasně vymezené černobíle (zřetelně) oddělené dobro a zlo. A věc by vyžadovala jasnější kompozici příběhu směřujícího od úvodu k jednoznačnému závěru. Ale ani pak v současném kvalitativním standardu tvorby pro děti a mládež neztrácí POTTER zcela své kouzlo. Je otázka, nakolik bude přitažlivé či mámivé pro ty, kteří přijdou během času po nás.(17.9.2007)

Knižní předlohy jsou skvělé. Začala jsem je číst díky mladší sestře a dodnes mě nepustily. Mám všechny díly přečtené několikrát a pořád je to napínavé, zajímavé a kouzelné. První film je velmi věrnou adaptací knihy, ale možná až moc věrnou a v tom bude ten problém. Technická stránka filmu je naprosto v pořádku - až na famfrpál, se kterým se v ILM moc nevytáhli, ale budiž. Hudba Johna Williamse je také dost dobrá. Dospělí herci nemají chybu - obzvláště profesor Snape v podání Alana Rickmana je dostatečně slizký, přesně tak, jak má být. I většina dětský představitelů je dobrá - hlavně Hermiona ale teď nastává ten problém ... Harry Potter. Podle mě proste Daniel Radcliffe není moc dobrý herec, je hrozně prkenný a spoustu věcí mu prostě nemůžeme uvěřit. A to je u hlavní postavy podle mě dost velký problém.(15.3.2004)

Nechci být za škarohlída, ale knižní série Harry Potter mě nijak neuchvátila a nic na tom nezměnila ani filmová adaptace prvního dílu. Ta má podle mě hned několik "vad na kráse". Předně jsou postavy až příliš černobílé, mnohdy nudné, nevýrazné, v některých případech naopak až příliš výrazné (tak je potom hlavní postava ztvárněná Danielem Radcliffem zastíněna představitelkou Hermiony či Draca Malfoye). Jedinou pro mě zajímavou postavou byl profesor Snape, takže mě mrzí, že nedostal víc prostoru, ale to snad napraví následující díly. Další velice výraznou chybou je úloha obra Hagrrida, ten je sice skvěle zahrán, jenže je vlastně jediným elementem posunujícím děj dopředu. Navíc je to pokaždé stejné : "To jsem vám taky neměl říkat". Ze začátku je děj vlastně jen sledem jakýchsi epizod, kdy se postupně seznamujeme s postavami a prostředími, jednolitost se dostavuje až v závěrečné půlhodině. Dost nepovedené jsou i některé triky, ono totiž není moc dobré, když jsou poznat, občas to i dost ruší. Na závěr mi také vadily občas triviální dialogy s ponaučením a klasický happy end, kdy Nebelvír získal školní pohár. Kdyby jej vyhrál Zmijozel, mohl by to scénárista využít jako zpestřující dějovou linku v dalším díle. A teď ke kladům : jak jsem již zmínila výše, líbil se mi Snape Alana Rickmana, pak také výprava a hudba. Ústřední motiv je nezapomenutelný (hlavně proto, že se často opakuje :-) Nakonec však dávám 3* s vírou, že následující díly dopadnou přeci jen o něco lépe, zejména díky tomu, že postavy zestárnou a z pohádky pro mladší publikum se vyklube zajímavá fantasy pro zkušenější diváky. Snad...(26.3.2005)

• Dudek

Pokud je nějaká kniha velice oblíbená, musí podle ní být natočen film zaručující výdělek, tak to je logika některých filmových tvůrců. Ne, opravdu ji nechci zpochybňovat, on ten film totiž většinou opravdu hodně vydělá, ale každopádně nepřekoná svou předlohu... většinou. ___ Jako první dostal možnost dostat knihu na plátna kin Chris Columbus, autor rodinných komedií jako je třeba Táta v sukni nebo Sám doma. Hned v zápětí pochopil, že to nebude úkol vůbec snadný. Na zádu mu funěla nejen autorka, ale také spousta fanoušků, kteří byli připraveni rozcupovat filmaře jen při maličkém náznaku nezdaru či zaváhání. Chris Columbus musel přivést k životu jak postavy, tak i samotný svět Harryho Pottera tak, aby nikdo nebyl zklamán. Nakonec se ukázalo, že volba režiséra byla správná. Povedlo se mu diváky ponořit do fantastického světa, který fungoval podobně jako v knihách. Bohužel však příliš lpí na okecávacích pasážích, které ve filmu nemají co dělat. Vysvětlování je nezáživné a ani těch pár flashbacků to nezachraňuje. Kámen mudrců se v mnoha ohledech drží předlohy, možná dokonce více než je třeba, ale zároveň vypouští věci, které jsou docela důležité, jako je například psychologická rovina. Postavy vypadají jako figurky bez duše, nemůžete vidět hrdiny příběhu, ale pouze herce, které jednají podle scénáře. Film sice vcelku dobře slouží jako ilustrace ke knize, ale jejích kvalit vůbec nedosahuje. Samozřejmě, i kniha byla hodně dětská, ale snímek je zbytečně sentimentální podívanou s lechce načrtnutými motivacemi postav. Když k tomu přidám ještě nepříliš přesvědčivé herecké výkony - lepší by možná bylo napsat otřesné - zůstává tak největším kladem hudba. Počáteční okouzlení příjemnými lokacemi brzy opadne a zbývá nám sledovat ne příliš záživnou pohádku, kde se hodně mluví a málo se toho děje. Ale co? To hlavní co se od tohoto filmu čekalo bylo do puntíku splněno. Harry byl přiveden na plátna kin a slavil úspěch.(28.5.2005)

Perfektní zobrazení Potterova kouzelnického světa.. nebýt Chrise Columbuse, bůh ví jak by nynější Harryho království vypadalo. Nikdo už mu neodpáře, že hlavně díky němu Harry Potter vypadá tak jak vypadá. Knižní předlohu jsem nečetl a ani to neplánuji, pochybuji, že změním názor a něco si přečtu (i když celá knižní série u sourozenců v pokoji na mě den za dnem pokukuje).(11.1.2006)

• - Dle fiktivní učebnice "Fantastická zvířata a kde je najít" od Mloka Scamandera, která je ve filmové sérii zmiňována, se u norského ostrohřbetého draka vyvíjí schopnost chrlení ohně mezi prvním a třetím měsícem, zajímco ve filmu chrlí drak oheň bezprostředně po vylíhnutí. (Lasoun)

• - Ve scéně, kdy budoucí žáci prvního ročníku vstupují do velké síně k rozřazení, je vidět, že všechny stoly jsou již plně obsazeny. Když ale Minerva (Maggie Smith) vstupuje na piedestál, jsou už některá místa na koncích stolů prázdná. (kukkik)

• - Pro letecké záběry se používal model Bradavic, sestavený Garym Tomkinsem v měřítku 1:24. (ricky4)