Potterovská série, to nejsou samostatné filmy ani seriál. Jsou to tu více tu méně povedené epizodní ilustrace k příběhu, který byl ještě během natáčení zcela podřízen vrtochům autorky a skutečné scénáristky - J. K. Rowling. První díl je jediným, který funguje jako komplexní samostatný film, nastavil laťku, udal chrakter. Je celkem zajímavé sledovat jeho postupný vývoj a přeji tvůrcům, ať těch deset let ve zdraví doklepou. A ať přes všechen produkční humbuk zůstane Harry Potter především kouzelnou pohádkou pro malé i velké.(11.10.2005)

Uprimne, Potterovska filmova seria si mohola len tazko priat lepsi start. Nieje sice prekvapenim, ale zato splna vsetky polozky, ktore by takyto film mal mat. A to hlavne rozpravkovu-magicku atmosferu, ktorou je film prepleteny od zaciatku az do konca (mnoho krasnych momentov ako napr. Hagridov prichod po Harryho, ci . kupovanie kuzelnickej palicky). Aj s odstupom casu a v porovnani s ostatnymi dielmi velmi podarene. (8/10)(19.1.2008)

• Pohrobek

Určitě si neodpustím srovnání s knižní předlohou. Tu jsem přečetl asi za dva dny a je zbytečné připomínat, že v moderní dětské literatuře se už dlouho neobjevilo něco tak úspěšného a lavinový efekt, který toto dílo doprovázel, strhnul i mnohé čtenáře, kteří se naivně domnívali, že mají dětské knížky za sebou. Ale aby se nezdálo, že Pottera považuji za takové veledílo: pro dospělého čtenáře knížka většinou není a navíc obsahově zoufale bruslí na blýskavém, pozlaceném povrchu. No, ale co má, kruci, tenhle film společného se svojí předlohou? Vzniklo nám dost nepohádkové a odfláknuté zpracování, které není nic víc než dalším, spíše průměrným dětským filmem bez špetky imaginace; takže je pochopitelně stopáží zbytečně velkooké a člověka začne nudit asi po deseti minutách, při čemž vlastně neobsahuje ani kloudný, do děje vtahující úvod. Proč? Proč se nemohlo chvíli počkat? A nechat dozrát dobu pro kvalitní zfilmování! Samozřejmě, že důvodem bylo rýžování dolárků, kterého se nyní svými čím dál tím slabšími pokračováními účastní i autorka!(31.3.2005)

Když před pár lety propukla euforie kolem jakéhosi výjimečného díla, které si získává miliony (nejen) dětských srdcí po celém světě, trochu mi ho zprotivila ta přemrštěná reklama. Proto jsem od filmu vůbec nic nečekal, neměl na ty obrázky žádné pocitové pouto a ani srovnání s knižní předlohou. A až teď vidím, jakou chybou bylo shlédnout nejprve druhý díl, který se mi zdál propracovanější. Každý příběh si musí odbýt nějaký úvod a ten Chris Columbus doopravdy jen odbyl. Postupem času už ale děj dostává tu správnou šťávu okořeněnou napětím a sem tam i špetkou humoru. K hodnocení obsazení bych opravdu potřeboval knížku přečíst, abych mohl porovnat fantazii s tvářemi na plátně (obrazovce). Veskrze mi ale přijde adekvátní, hlavně chytrolínka Hermiona Emmy Watson mi tam skvěle zapadá. Daniel Radcliffe je tak pro mě jen ten kluk co se snaží podobat obrázku z přebalů. Efekty velmi slušné a místy přemnožené (bodejť by ne, když právě na nich to tu z velké části sedí), hudební doprovod Johna Williamse sedí jako dobře přilepený příčesek. Možná jde jen o strohé převádění zestručnělé knížky na úkor jejímu vyprávění, ale tohle těžko posoudím. Jako film je to pro mě ucházející rodinná podívaná na podvečer, kterou hodnotím 3&1/2 hvězdičkami.(28.3.2005)

• Kaka

Neskutečně špatný, obyčejný a tupý snímek, který má děr více, než prošlý ementál. Columbus je hračička, která tak tak zvládá upachtěné infantilní (i když vůbec ne špatné) komedie Sám doma, avšak pokud se mu do ruky dostane rozmáchlý scénář a stomilionový rozpočet, dopadne to přesne takto katastrofálně. Děj je absolutně nezajímavý, herecké výkony mdlé a hlavní představitelé jsou sami o sobě velmi nesympatičtí. Výprava je solidní, avšak výsledný dojem hodně schazují velice špatné efekty. Klišé je na každém metru a předvídatelnost dosahuje gigantických rozměrů. Podobně hloupé a tupé (jak formálně, tak obsahově) jako Narnie s tím rozdílem, že zde mohl být výsledek o několik tříd lepší, neboť kniha je bez debat vynikající. Ke konci mně už i ten odporný britský přízvuk lezl neskutečně na nervy. Trapnost těžkého kalibru.(29.7.2006)

• - Dětští herci psali při filmování skutečně úkoly, ale do své běžné školy. Filmaři chtěli docílit co nejpřesvědčivějšího výkonu. (zuzu1056)

• - Na začátku filmu, v momentě kdy profesor pokládá obálku s dopisem na Harryho, nemá Harry na čele jizvu. (orkadimenza)

• - Na zařazovacím ceremoniálu je Susan Bones (Eleanor Columbus) zařazena do Mrzimoru. Později, na hodině lektvarů profesora Snapea (Alan Rickman), ji vidíme sedět za Harrym (Daniel Radcliffe). Ale lektvary měli Nebelvír se Zmijozelem a žákyně z Mrzimoru tam neměla co dělat. (orkadimenza)