Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Tak tohle jsem si pustil tak po, minimálně, deseti letech, co jsem to viděl naposledy a ono to sakra dobře funguje pořád i když si odmyslím tu nutnou nostalgii, kdy jsem to sledoval jako malá ploutev.. Vlastně je to skvělé - výborně fungující dobrodružný film ve skvělém, magickém prostředí (a magické prostředí je to sakra super, ale to bych se příliš pouštěl do knižního světa, kterej sem nečetl, no, když mi bylo deset, tak jsem holt jel Conanovky ve velkém). A nezestárlo toho mnoho, všechno je pořád stejně dobré a něco i lepší - když jsem si uvědomil, jak málo je v samotném finále použito cgi a atmosféru tvoří reálné věci - např. šachové figurky, které tvoří asi nejsilnější scénu filmu - tak se mu trochu zastesklo po starym dobrym stavění kulis místo zeleného plátna. Zvedám na pět.(4.12.2016)

Ač asi nikdy úplně nepřijmu casting Radcliffa do hlavní role (ksicht), můžu si teď po dlouhých letech přehrát celou ságu od znovu a víc ji užít. Klíčový pohádkový první díl uspěl přetavit knižní předlohu do velmi solidní filmové verze a přidat krásný hudební rozměr v práci Johna Williamse - soundtrack je u mě už tradiční vánoční poslech. Filmy sice nejsou senzační, mají ale své vlastní kouzlo, dopadlo to poctivě a na chvalitebnou.(4.12.2019)

• sud

Je mi to líto, ale fenomén jménem Harry Potter u mě neboduje. Podivná jména, absolutní boření fyzikálních zákonů a některé až moc ujeté postavy. Omlouvám se J. K. Rowlingové, ale mě si prostě do svého fanklubu nezíská. Jinak ale musím říct, že Chris Columbus odvedl solidní práci a vydržel jsem se koukat až do konce.(27.10.2006)

• DaViD´82

Otrocká, nenápaditá a rutinní adaptace, která má nevděčný úkol se celou první polovinu topit v otrockém, nenápaditém (jaká škoda vzhledem k magické povaze) a rutinním představování postav i světa. Není tomu moc co vytknout, ale je to také naprosto bez invence či vlastního nápadu. Ostatně jako většina Columbusových snímků. Jediná originálně natočená scéna, zajímavý úhel kamera; prostě nic. Jak kdyby to točil robot, stránku po stránce. A prodloužená verze je horší o to, že scény navíc jsou nejen úplně zbytečné, ale jsou nemlich tak rutinérské jako všechno ostatní. Obsazení dětských herců se docela vyvedlo, herecky je to horší, ale přeci jen se to pomalu lepší s každým následujícím dílem. Dospělácké "křoví" je bez výjimky skvělé.(21.11.2010)

Dlho som sa vzpierala tak knihe ako aj filmu. Pise sa rok 2007 a ja som sa konecne dala nalomit. Bohuzial músim skonstatovat dve veci. A to, ze z knihy som nadsena a naopak z filmu zufalo sklamana. Mozno keby som necitala kniznu predlohu, tak sa mi filmove spracovanie paci, ale po neuveritelne vypracovanej knihe, co do opisov a vykreslenie postav a vztahov medzi nimi, musim povedat, ze film zaostal na plnej ciare. A Daniel Radcliffe? Uf, veeeeeeeelmi zle. Umelost sama.(4.8.2007)

• - Pro scénu z prodejny hůlek u Ollivandera (John Hurt) bylo vyrobeno 36 tisíc krabiček. (Zdroj: tvguru.cz)

• - Spoiler: Voldemort se rozhodl sdílet svou duši s tělem profesora Quirrella, když se dozvěděl, že dostal místo učitele v Bradavicích, kde mohl pokračovat v pátrání po Kameni mudrců. (Kinofil)

• - Na začátku filmu, když Dudley (Harry Melling) řve, že chce více dárků, sklání se nad ním jeho matka Petunie (Fiona Shaw). Ve většině záběrů jí z podhalenky kouká kus drátu, který je od mikrofonu. (orkadimenza)