Začátek doslova nejkouzelnějšího příběhu všech dob má velmi těžký úkol. Představení gejzíru nápadů a postav (Nástupiště devět a tři čtvrtě, Bradavický express, Příčná ulice, Olivanderův obchod a hůlky, Gringottova banka, Moudrý klobouk, Famfrpál, Zapovězený les, bradavické koleje, předměty, profesoři, duchové atd.), z nichž někteří navíc prokáží svůj význam až v dalších letech. Prakticky vše důležité svůj prostor v prvním filmu dostane, ovšem jedná se pouze o strohé ukázky, a tak celý film působí hrozně zkratkovitě. Hodně mu pomáhá naprosto fantastický soundtrack. Kniha je lepší než film skoro vždycky, jenže tady to platí dvojnásob. Nic to ale nemění na tom, že se jedná o skvělý film. Převedení geniální knihy na plátno je vždy tvrdý oříšek.(28.8.2009)

Výborné zpracování knihy bez větších chybiček. Speciální efekty jsou výborné, hereckým výkonům není co vytknout a scénárista díky kratší délce knihy (oproti pozdějším dílům) ještě zdaleka neměl tak těžkou práci a podařilo se mu ji na filmové plátno převést zcela dokonale. V neposlední řadě ale musím smeknout klobouk před režisérem Chrisem Columbusem, který se nelehkého úkolu zhostil zcela bez problémů a pro mě i nadále (po čtvrtém díle) zůstává nejlepším potterovským režisérem.(16.2.2006)

• Cival

Opravdu si nevzpomínám, kdy jses se naposledy v kině tolik nudil. Možná u Smrti v Benátkách. Každopádně mě iritovaly rovnou měrou odpudivé triky, sterilní režie a závěrečný vševysvětlující monolog hlavního záporáka, který měl zařídit, aby i retardovaní pochopili. Samozřejmě kdo ví, jak bych reagoval v 10 letech...(18.5.2002)

Uprimne, Potterovska filmova seria si mohola len tazko priat lepsi start. Nieje sice prekvapenim, ale zato splna vsetky polozky, ktore by takyto film mal mat. A to hlavne rozpravkovu-magicku atmosferu, ktorou je film prepleteny od zaciatku az do konca (mnoho krasnych momentov ako napr. Hagridov prichod po Harryho, ci . kupovanie kuzelnickej palicky). Aj s odstupom casu a v porovnani s ostatnymi dielmi velmi podarene. (8/10)(19.1.2008)

Po záplavě rozporuplných názorů jsem usoudil, že nejlepší bude od tohoto filmu raději nic moc neočekávat. Takže jsem k němu tak i přistupoval. A asi i díky tomuto faktu mohu konstatovat, že jsem nebyl zklamán. Jistě, film je primárně určen výrazně mladšímu divákovi, než jsem já (i když asi v každém z nás je ještě kus dítěte), takže děj tomu víceméně odpovídal. Nicméně líbily se mi poměrně slušné triky, vydařené interiéry i exteriéry, zápletka je sice jednodušší, ale nijak výrazně to není na škodu. Postupem času filmu malinko dochází dech, leč přesto neklesne až pod snesitelnou úroveň. Myslím, že se u tohoto filmu může pobavit i mnohý dospělý.(15.10.2003)

• - Ve scéně, kdy strýček (Richard Griffiths) vyhrožuje Harrymu (Daniel Radcliffe) u auta, má Harry na sobě tričko a na něm košili, ale v další scéně Harry košili nemá. (Hem.m)

• - Harry Potter (Daniel Radcliffe) za celý film nepoužil jediné kouzlo. Pouze nechal neúmyslně zmizet sklo v zoologické zahradě. (vojtaruzek)

• - Dle fiktivní učebnice "Fantastická zvířata a kde je najít" od Mloka Scamandera, která je ve filmové sérii zmiňována, se u norského ostrohřbetého draka vyvíjí schopnost chrlení ohně mezi prvním a třetím měsícem, zajímco ve filmu chrlí drak oheň bezprostředně po vylíhnutí. (Lasoun)