Začátek doslova nejkouzelnějšího příběhu všech dob má velmi těžký úkol. Představení gejzíru nápadů a postav (Nástupiště devět a tři čtvrtě, Bradavický express, Příčná ulice, Olivanderův obchod a hůlky, Gringottova banka, Moudrý klobouk, Famfrpál, Zapovězený les, bradavické koleje, předměty, profesoři, duchové atd.), z nichž někteří navíc prokáží svůj význam až v dalších letech. Prakticky vše důležité svůj prostor v prvním filmu dostane, ovšem jedná se pouze o strohé ukázky, a tak celý film působí hrozně zkratkovitě. Hodně mu pomáhá naprosto fantastický soundtrack. Kniha je lepší než film skoro vždycky, jenže tady to platí dvojnásob. Nic to ale nemění na tom, že se jedná o skvělý film. Převedení geniální knihy na plátno je vždy tvrdý oříšek.(28.8.2009)

Skvělý vstup do světa Harryho Pottera. Chris Columbus očividně rozumí dětem a zároveň však umí oslovit dospělé, což dělá z Pottera téměř bezchybný rodinný film. Skvělé jsou jak scény ryzr pohádkové, tak i scény hororově laděné. Za naprosto božské si troufám označit obsazení všech dospělých herců. Ti jsou skvělí a až do toho nejposlednějšího vedlejšáku dávají do role vše. John Williams zse umí vytvořit chytlavé hudební motivy, zejména ty ústřední. Zbytek mi přijde možná zbytečně pompézní, ale i tak dobrá práce.(6.4.2010)

Po záplavě rozporuplných názorů jsem usoudil, že nejlepší bude od tohoto filmu raději nic moc neočekávat. Takže jsem k němu tak i přistupoval. A asi i díky tomuto faktu mohu konstatovat, že jsem nebyl zklamán. Jistě, film je primárně určen výrazně mladšímu divákovi, než jsem já (i když asi v každém z nás je ještě kus dítěte), takže děj tomu víceméně odpovídal. Nicméně líbily se mi poměrně slušné triky, vydařené interiéry i exteriéry, zápletka je sice jednodušší, ale nijak výrazně to není na škodu. Postupem času filmu malinko dochází dech, leč přesto neklesne až pod snesitelnou úroveň. Myslím, že se u tohoto filmu může pobavit i mnohý dospělý.(15.10.2003)

Zajímavosti: Robbie Coltraine byl vůbec první obsazenou osobou. *** Richard Harris souhlasil vzít roli Albuse Brumbála, protože mu jeho jedenáctiletá vnučka vyhrožovala, že s ním jinak do konce života nepromluví. *** J. K. Rowlingová trvala na tom, aby hlavní obsazení bylo britské, čemuž se vyhovělo s dvěma výjimkami. Richard Harris byl Ir a Zoe Wanamaker je Američkanka. *** Mourovatá kočka, která se používala k filmování utekla a vrátila se až po dvou dnech. *** Mezi portréty na posunovacím schodišti můžete jasně vidět Annu Boleynovou, druhou a popravenou manželku Jindřicha VIII. a matku královny Alžběty I. Anna Boleynová byla známá tím, že věřila na čarodějnice. *** Harry Potter má narozeniny 31. července, stejně jako J. K. Rowlingová a Richard Griffiths (strýc Vernon). Daniel Radcliffe kvůli publicitě tvrdil, že on také, ale ve skutečnosti je má 23. července. *** Tři sovy hrají Hedviku: Gizmo, Ook a Sprout, ale nejvíc Gizmo. *** Velkým fanouškem Harryho Pottera je Drew Barrymore, původně si měla i zahrát. *** Rossie O´Donnell a Robin Williams toužili zahrát si ve filmu i zadarmo. *** Tim Roth byl hlavní uchazeč o roli profesora Snapea. Nakonec však dal přednost v Burtonově Planetě Opic (2001). *** Pro vnitřní scény banky u Gringottových byla použita budova australské ambasády v Londýně. Exteriéry jsou tzv. Stříbrné Sklepy nedaleko. *** Pro roli Harryho byl zvažován Gabriel Thomson. *** Ulice, kterou jdou Harry a Hagrid k Děravému kotli je ta samá, kde Sean Connery čekal na Catherine Zeta-Jones ve filmu Past (1999). *** David Thewlis, který později hrál profesora Lupina v Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004) byl zvažován pro roli profesora Quirrella. *** Steven Spielberg chtěl, aby Harryho hrál Haley Joel Osment. *** Liam Aiken byl nejprve vybrán pro roli Harryho, ale druhý den se přišlo na to, že není Brit a byl vyhozen. *** Steven Spielberg měl nejprve jiné kandidáty na režiséra: Jonathan Demme, Brad Silberg či Terry Gilliam. Gilliam byl největší favorit Rowlingové, avšak studio nakonec vybralo Chrise Columbuse, protože měl zkušenost s dětskými herci.(9.5.2009)

• hirnlego

NE-SKU-TEČ-NÁ SRAČ-KA. Idiotský scénář s nespočtem donebevolajících kravin (šachy, omff!) a se stěží pár jakž takž záživnými scénami (a sexy Alanem Rickmanem). Dětské herecké výkony hlavních postav snad ani nestojí za řeč - hrůza. Nečetla jsem ani jednu knihu o HP a rozhodně na tom nehodlám nic měnit - nicméně filmy o něm nezaberou tolik času, takže nikdy neříkám nikdy... Buď jak buď, HP a Kámen mudrců sux big time.(24.8.2007)

• - Na zařazovacím ceremoniálu je Susan Bones (Eleanor Columbus) zařazena do Mrzimoru. Později, na hodině lektvarů profesora Snapea (Alan Rickman), ji vidíme sedět za Harrym (Daniel Radcliffe). Ale lektvary měli Nebelvír se Zmijozelem a žákyně z Mrzimoru tam neměla co dělat. (orkadimenza)

• - Na hodině létaní jsou Hermioniny (Emma Watson) vlasy zvlněné. Později, když třída pozoruje Nevilla (Matthew Lewis)po jeho pádu, můžete vidět, že je má rovné. A hned v další scéně jsou opět zvlněné. (orkadimenza)

• - Mince v bance u Gringottů byly nejdříve vyrobeny z kovu, mnohé se však ztratily, a tak je později nahradily mince z plastu. (ricky4)