Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

První Harryho dobrodružství narušuje hlavně strašně dlouhá stopáž, spousta scén je tu samoúčelně, pravděpodobně kvůli trikům(příkladem budiž fanfrpálový zápas), které s dějem nemají žádnou souvislost. O samotném Kameni mudrců se hovoří a koná až v poslední třičtvrtě hodině, všechno předtím sice plyne, ale hodně pomalu. Celý film v podstatě utáhla dětská trojice, což je obdivuhodné, herec, který mě zaujal nejvíc, byl Alan Rickman a jeho profesor Severus Snape. Vizuální triky - většinou povedené, někdy více, někdy méně, líbily se mi scény s dopisy, některé záběry letů na košťatech a hlavně šachový souboj, ze kterého šlo ale vytěžit ještě více. Celkově hodnotím 70% a protože mě zajímá vývoj Harryho(a samotného Radcliffea) a také to, jak si s jednotlivými díly poradí různí režiséři, zkusím si obstarat pokračování. 125 miliónů dolarů(rozpočet)/976 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(2.3.2007)

Harryho jsem nenáviděl, aniž bych něco četl nebo viděl. Bylo to vše kvůli tomu šílenství, které se kolem něj seběhlo. O to větší překvapení pro mě nachystal film. Téměř dokonalý, zábavný, dobrodružný filmeček, který mi chvilkama přišel jako mix Arabely se Saxánou. Skvěle zvolení herci, úchvatná hudba( tohle se ti Johne fakt povedlo). Snad jen možná zbytečně dlouhé, ale jinak opravdu neni co vytknout. A scény jako šachy a Amfrpál(snad jsem to napsal dobře) berou dech. Dvojku už si rozhodně dám v kině, no a vlastně si možná i něco přečtu.(11.10.2002)

Nepříliš rozsáhlá kniha nejúspěšnější vykradačky posledních několika desetiletí, nicméně famózní kompilátorky a hlavoložky J. K. Rowlingové se dočkala zjevně nadšeneckého zpracování. Režie Chrise Columbuse (nebo Columba?) působí v dětsky naivním a "světlém" prvním díle ve stejném duchu jako dětská zábavka před spaním Hobit před hexalogií Pán Prstenů, a narozdíl od druhého dílu je to trefa do černého. John Williams vystačí s omíláním hlavního tématu, takže se nedá poznat, že zbytek soundtracku (jak už je u něj obvyklé) toho nemá moc co nabídnout, Danny Radcliffe a ostatní herci skoro i vypadají na svůj knižní věk, a vůbec je to takové příjemné pokoukání. 70% PS: Jak "Snape" začaroval Harryho koště, když je v Rowlingovic světě lidským kouzelníkům zapovězeno čarovat bez hůlky?(4.11.2005)

• sud

Je mi to líto, ale fenomén jménem Harry Potter u mě neboduje. Podivná jména, absolutní boření fyzikálních zákonů a některé až moc ujeté postavy. Omlouvám se J. K. Rowlingové, ale mě si prostě do svého fanklubu nezíská. Jinak ale musím říct, že Chris Columbus odvedl solidní práci a vydržel jsem se koukat až do konce.(27.10.2006)

Po všetkých stránkach je film kvalitne zvládnutý, no po stránke vecnej mi proste nesadol. Tak isto ako mi nesadla ani kniha! Ak má byť toto budúcnosť rozprávok, tak pre mňa to bude obrovská strata. Nerád by som však na Harryho zanevrel, takže do ostatných častí mu dávam šance. Len dúfam, že budú menej detské a viac dobrodružnejšie/napínavejšie. 70%.(29.10.2006)

• - Jméno Voldemort bylo převzato z francouzské fráze "Vol de mort.", což znamená "Utéct smrti.". (tb_23)

• - Mince v bance u Gringottů byly nejdříve vyrobeny z kovu, mnohé se však ztratily, a tak je později nahradily mince z plastu. (ricky4)

• - Maskéři si při tvorbě Harryho (Daniel Radcliffe) jizvy na čele na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohli. Známou jizvu museli ''namaskovat'' 5800krát. (Clarie)