Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Kanada

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Potterovská série, to nejsou samostatné filmy ani seriál. Jsou to tu více tu méně povedené epizodní ilustrace k příběhu, který byl ještě během natáčení zcela podřízen vrtochům autorky a skutečné scénáristky - J. K. Rowling. První díl je jediným, který funguje jako komplexní samostatný film, nastavil laťku, udal chrakter. Je celkem zajímavé sledovat jeho postupný vývoj a přeji tvůrcům, ať těch deset let ve zdraví doklepou. A ať přes všechen produkční humbuk zůstane Harry Potter především kouzelnou pohádkou pro malé i velké.(11.10.2005)

Rozpočet $125miliónovTržby USA $317,575,550Tržby Celosvetovo $974,733,550║ Je to hravé, roztomilé, kúzelné ale až moc zdĺhavé aby sa to dalo označiť za príjemnú jazdu cez svet začínajúcich kúzelníkov, k tomu miestami aj poslabšie triky zbytočne vyčnievajú z pekného uhladeného vizuálu, ale za to hudba je čarovná, obsadenie na každom poste skvelé, hlavne mladé osadenstvo(Radcliff, Grint, Watson) si dobre počína. A taktiež je veľký rozdiel v tom kde sa to pozerá na TV obrazovke to nie je proste ono, takéto fantasy filmy jednoznačne patria na plátno kín. /videl v kine: 75%/ (videl v kine až v roku 2009) ...a zažitok z filmu videného v kine sa o niečo polepšil(19.9.2005)

Poslat děti v noci do lesa, kde je může sežrat vlkodlak, obří pavouk nebo je kopnout kentaur?? Při pohledu na takové týrání malých dušiček se musí biomatkám ježit chlupy i v nose! A to si ani nedokážu představit, že se kdysi za porušení školního řádu v Bradavicích věšelo ve sklepení za palce u nohou! Takhle se vychovávají děti, Minervo? Šabatovou na Vás!(6.12.2017)

Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale proč tvůrci proboha nevyčarovali lepšího hlavního představitele? Daniel Radcliffe je děsně prkennej, i přesto, že nemůžu od nováčka čekat zázraky. A taky bych čekal, že u takového projektu některé triky nebudou tak okatě digitální. A když už kritizuju, tak i Williamsova hudba nepatří mezi silné stránky. Přijde mi, že se Williams dost opakuje a část hlavního motivu mi nápadně připomíná jeden z motivů v Schindlerově seznamu. Na druhou stranu, fanfrpál se povedl a šachy, obzvláště pěšci se dvěma meči, jsou dost prďácký. Potěší taky párkrát se objevivší John Cleese...Jo a ještě něco. Už jsem se rozhodl. Vykašlu se na auto a pořídím si Nimbus 2000.....(22.6.2003)

„Postaviť sa nepriateľovi chce silu, ale postaviť sa priateľovi ešte väčšiu.“ Boli Vianoce 2001 a čerstvo nabudený pozitívnymi reakciami z Cinemy som vyrazil na predpredaj lístkov na Kameň mudrcov. V za bežných okolností priestrannom vestibule kina bolo v ten studený zimný večer natrieskané. Isté bolo jedno. Toto neboli bežné okolnosti. Každý chcel vidieť Kameň mudrcov. Každý. A najlepšie bolo, že štyri dni po jeho slovenskej premiére mal u nás premiéru aj iný (môjmu srdcu predsa len o čosi viac bližší) úvodný diel do veľkolepej fantasy série, Pán prsteňov. Vtedy som z kina odchádzal zo Spoločenstva Prsteňa nadšený a z Kameňa mudrcov spokojný. Zaujímalo ma, ako film budem vnímať na jar 2016. Dobrou správou je, že sa toho veľa nezmenilo. Iste, efekty dnes už nestíhajú súčasným trendom v oblasti CGI, ale to je samozrejmé. Menej samozrejmé sú nelogické nezrovnalosti v scenári (potrestanie vystrašených prvákov tým, že ich pošlem do temného, nočného lesa, kde niečo vraždí jednorožce a pije ich krv? Tak to som zvedavý, čo na to povedia na rodičovskom.). Columbusova réžia je príliš „americká“, zaliečavá a „jednoduchá“. S nástupom „zahraničných“ režisérov sa to zlepšilo. Detskí herci v niektorých momentoch pôsobia drevene, ale budúcnosť ukázala, že čím boli starší, tým boli vo svojich rolách uvoľnenejší. Dospelákov nie je za čo kritizovať, snáď len dodám, že i po 15. rokoch od premiéry je najslabším kastingovým prvom matný Ian Hart ako profesor Quirrell. Richard Harris fajn, ale po tom, čo od trojky začal predvádzať žoviálny Michael Gambon, je pre mňa zosobnením Dumbledora on, nie Harris. Vtedy som dal 80%, dnes o 10 menej. Je to stále dobré fantasy rodinné dobrodružstvo. Na tejto sérii je ale jedinečné (napriek niekoľkým slabším dielom), že sa zlepšovala a dospievala spolu so svojimi divákmi a tak sa príliš nedá hodnotiť každý diel osamote resp. dá, ale je to (tak trocha) blbosť. Harry Potter je postavou, ktorá ovplyvnila generáciu.(19.12.2004)

• - Pro letecké záběry se používal model Bradavic, sestavený Garym Tomkinsem v měřítku 1:24. (ricky4)

• - Ve scéně, kdy Hagrid (Robbie Coltrane) předává dopis od Brumbála skřítkovi ve skřetí bance, je dopis zmuchlaný a znečištěný, avšak po převzetí je dopis čistý a rovný. (TonoM)

• - Když na začátku padá Dudley (Harry Melling) do terária s hadem, tak na větvi had není. Ale když se změní úhel pohledu kamery, tak had na větvi je. (orkadimenza)