Určitě moc pěkně zpracovaný příběh. Jsem si jistá, že spoutal dušičku malého diváka, který propadl kouzlu magie. Já osobně ve svém dětství taky chtěla umět čarovat nebo jsem chtěla věřit na kouzla. Kdyby tento film vznikl za mého mládí byla bych nadšená a víc než to, byla bych okouzlená magickým světem čar a kouzel. Určitě doporučuji, jako asi jeden jediný film Potterovské ságy je dle mého názoru tento vhodný po děti.(3.8.2011)

Jedna dekáda je pryč a film, kterým to všechno začalo, nezestárnul ani o den. Těžko říct, jestli Chris Columbus věděl, jak obrovský fenomén startuje, ale neskutečně mu za to děkuju. Bez něj bych se nikdy nedostal nejen k filmům, ale hlavně k mojí milované knižní předloze. A nostalgie při sledování "naší nové celebrity" stírané Severusem Snapem je skutečně nezměrná. Není to nejlepší díl, ale je zkrátka první.(17.12.2011)

Prosíme všechny cestující, kteří cestují do Bradavic, ať si pospíší, z koleje devět a tři čtvrtě právě vyjíždí bradavický expres s mašinfírou Chrisem Columbem. Nutno poznamenat, že Columbus tento rychlík ukočíroval se ctí, přestože zrovna u prvního dílu měl nejvíce práce. Od nekonečných castingů, které se náramně povedly, až po výtvarné řešení celého potterovského světa. Stejně tak v prvním díle měli tvůrci poněkud nevděčnou roli, a to představit mudlům kouzelnický svět ve vší komplexnosti. Proto se může zdát, že film postrádá potřebný drajv a obsahuje až příliš nezáživné "vaty". Navíc se tvůrci na konci až příliš drží knihy a oproti papírové verzi tak finále typu "tři děti - tři dveře - tři úkoly" vyznívá značně ledabyle. A aby toho nebylo málo, tak právě na jedničce je nejvíce znát, že Harry Potter je především dětská fantasy, postupem času se toto přídavné jméno ztratí úplně, ale nepředbíhejme. Columbus si s ostře sledovaným startem poradil bez výrazných pochybností.(30.8.2009)

Knihy o Harrym Potterovi jsem přečetl před šesti lety - polovinu z nich v nemocnici, druhou už doma. Líbily se mi, většinu z nich jsem zhltl takřka jedním dechem, ale filmům jsem se dodnes - neúmyslně - vyhýbal. Těžko říct proč vlastně. Zfilmovaný Kámen mudrců na mě dnes přitom zapůsobil úplně stejně jako před lety kniha. Je to pořád ten milý, především dětský příběh, který seznamuje s kouzelnickým světem, představuje ty nejdůležitější postavy, baví i napíná. Pokud se nepletu, zůstalo v něm všechno důležité a filmaři nic nepokroutili, což je malý zázrak. Líbila se mi hudba Johna Williamse, Columbusova režie sice nenabídla nic nezapomenutelného, ale ani nic nezkazila, triky mohly být méně okatě digitální, ale co se dá dělat. Největšími esy filmu jsou totiž dětští herci. Nejen že se je podařilo přesně vybrat, ale oni také umějí hrát - a jak! Obzvlášť tedy Emma Watson, která házi skvěle znechucené pohledy a nejednou mě rozesmála. O skvostné dospělé herecké sestavě se snad ani rozepisovat nemusím - to není plejáda hvězd, to je hvězdná obloha.(6.9.2015)

Podle mě to je jen nafouknutá bublina, která si nezaslouží takovou popularitu jakou to má. Rozhodně nechápu jak to může být tak oblíbený, když je to skoro stejný, jako kterákoliv jiná podobná pohádka. Je to sice strašně dlouhý, aby to vypadalo, že je to něco víc, než ty ostatní pohádky, ale neni a ještě to má dost ubohej konec takzvanej Happyend, ale tak blbě udělanej, že je to trapný. Samozřejmě že to neni tak hrozně špatný, ale po tom humbuku co kolem toho je, jsem čekal něco extra a ne obyčejnou pohádkou s hodnýma na jedný straně a se zlýma na tý druhý a samozřejmě že ty hodný vždycky vyhrajou a ty zlý pak dělaj blbý držky. Je to prostě průměr, sand ty ostatní díly budou opoznání lepší(26.3.2005)

• - Pro záběr v trezoru Gringottových bylo vyrobeno 210 000 mincí. (Zdroj: tvguru.cz)

• - Tom Felton, představitel Draca, se nejprve ucházel o kladné hlavní role, tedy o Harryho a Rona. Když ale viděl, jak Rupertu Grintovi a Danielu Radcliffovi role padly, rozhodl se pro zápornou roli Draca. (LEGACY)

• - Při scéně, kdy strýček (Richard Griffiths) trhá dopisy, které přišly Harrymu (Daniel Radcliffe) z Rockfortu, si je možné všimnout, že jsou nastříhnuté, a to kvůli snadnému trhání. (Pepy)