Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Kanada

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Potterovská série, to nejsou samostatné filmy ani seriál. Jsou to tu více tu méně povedené epizodní ilustrace k příběhu, který byl ještě během natáčení zcela podřízen vrtochům autorky a skutečné scénáristky - J. K. Rowling. První díl je jediným, který funguje jako komplexní samostatný film, nastavil laťku, udal chrakter. Je celkem zajímavé sledovat jeho postupný vývoj a přeji tvůrcům, ať těch deset let ve zdraví doklepou. A ať přes všechen produkční humbuk zůstane Harry Potter především kouzelnou pohádkou pro malé i velké.(11.10.2005)

Tak nám zabili Erbena :-D Ne, teď vážně: to, že k nám přichází cizí umění, neznamená, že se vzdáme vlastního. To můžeme udělat jen sami, nezávisle na jiných...ehm...taky jsem byl potterománií trošku zaskočen, zvlášť, jak děti čtou některé knihy odzadu, fuj :-( ale je to prostě takový normální, trošku komerční, trošku tu či tam vyšperkovaný film, plný kouzel a zajímavé, možná rutinní atmosféry, ale protože se rozhodně nejedná o nějaké převratné dílo, není podle mě potřeba se o něm zbytečně dohadovat a dělat rozbory. P.S. Mnohem víc, než milý Daniel Radcliffe, mi připadla prkenná Ema Watson, zvlášť, jak pořád do všeho kecala byla nesnesitelná, tlačenka netlačenka :-)(28.7.2003)

• Morien

Ach, dnes už to je jen takové nostalgické ohlédnutí, jak byl maličký Daniel tehdy roztomilý. Film samotný je takový starosvětský, přiškrcený a na opravdu působivé scény velice skoupý. Herci nic moc, jako by se teprve rozehřívali, ačkoliv zase to má plus v tom, že nedochází k příšernému karikování, jako se tomu později v sérii bude dít. (To, co dělají Dursleyovi v pětce, to snad nemůže nikdo myslet vážně. Tady to ještě jde skousnout.) Adeptem na pochvalu v mých očích zůstává pouze Alan Rickman alias Srabus, který tady nastavil laťku a tu si drží napříč všemi filmy a je prostě k zulíbání.(7.6.2010)

• sud

Je mi to líto, ale fenomén jménem Harry Potter u mě neboduje. Podivná jména, absolutní boření fyzikálních zákonů a některé až moc ujeté postavy. Omlouvám se J. K. Rowlingové, ale mě si prostě do svého fanklubu nezíská. Jinak ale musím říct, že Chris Columbus odvedl solidní práci a vydržel jsem se koukat až do konce.(27.10.2006)

Skvělý vstup do světa Harryho Pottera. Chris Columbus očividně rozumí dětem a zároveň však umí oslovit dospělé, což dělá z Pottera téměř bezchybný rodinný film. Skvělé jsou jak scény ryzr pohádkové, tak i scény hororově laděné. Za naprosto božské si troufám označit obsazení všech dospělých herců. Ti jsou skvělí a až do toho nejposlednějšího vedlejšáku dávají do role vše. John Williams zse umí vytvořit chytlavé hudební motivy, zejména ty ústřední. Zbytek mi přijde možná zbytečně pompézní, ale i tak dobrá práce.(6.4.2010)

• - Ve scéně, kdy Hagrid (Robbie Coltrane) předává dopis od Brumbála skřítkovi ve skřetí bance, je dopis zmuchlaný a znečištěný, avšak po převzetí je dopis čistý a rovný. (TonoM)

• - Když na začátku padá Dudley (Harry Melling) do terária s hadem, tak na větvi had není. Ale když se změní úhel pohledu kamery, tak had na větvi je. (orkadimenza)

• - Dětští herci psali při filmování skutečně úkoly, ale do své běžné školy. Filmaři chtěli docílit co nejpřesvědčivějšího výkonu. (zuzu1056)