Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kameň mudrcov

• Kanada

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

• Cival

Opravdu si nevzpomínám, kdy jses se naposledy v kině tolik nudil. Možná u Smrti v Benátkách. Každopádně mě iritovaly rovnou měrou odpudivé triky, sterilní režie a závěrečný vševysvětlující monolog hlavního záporáka, který měl zařídit, aby i retardovaní pochopili. Samozřejmě kdo ví, jak bych reagoval v 10 letech...(18.5.2002)

Scénář: Steven Kloves .. Kámen mudrců byl první a tím pádem ještě docela originálním, (nad)průměrným filmem a (tohle mám jen z doslechu) doslovnou adaptací, což je možná dobré pro ty co nečetly knihu, ale na druhou stranu nepřináší žádnou inovaci příběhu, nadhled nebo více humoru.. Šílenství kolem adaptace knih Harry Potter and .?. mě nechala naprosto chladným! Je sice pravda, že se to dá bez obtíží shlédnout a je na co se dívat, tj. triky, ale příběh není až moc poutavý a adaptovaný scénář je místy dost děravý a nelogický. Moje hodnocení je převážně za poctivě nebo spíše rutině odvedenou práci Hollywoodu a lépe by tomu odpovídalo 70%.(8.4.2005)

Knihy o Harrym Potterovi jsem přečetl před šesti lety - polovinu z nich v nemocnici, druhou už doma. Líbily se mi, většinu z nich jsem zhltl takřka jedním dechem, ale filmům jsem se dodnes - neúmyslně - vyhýbal. Těžko říct proč vlastně. Zfilmovaný Kámen mudrců na mě dnes přitom zapůsobil úplně stejně jako před lety kniha. Je to pořád ten milý, především dětský příběh, který seznamuje s kouzelnickým světem, představuje ty nejdůležitější postavy, baví i napíná. Pokud se nepletu, zůstalo v něm všechno důležité a filmaři nic nepokroutili, což je malý zázrak. Líbila se mi hudba Johna Williamse, Columbusova režie sice nenabídla nic nezapomenutelného, ale ani nic nezkazila, triky mohly být méně okatě digitální, ale co se dá dělat. Největšími esy filmu jsou totiž dětští herci. Nejen že se je podařilo přesně vybrat, ale oni také umějí hrát - a jak! Obzvlášť tedy Emma Watson, která házi skvěle znechucené pohledy a nejednou mě rozesmála. O skvostné dospělé herecké sestavě se snad ani rozepisovat nemusím - to není plejáda hvězd, to je hvězdná obloha.(6.9.2015)

Zajímavosti: Robbie Coltraine byl vůbec první obsazenou osobou. *** Richard Harris souhlasil vzít roli Albuse Brumbála, protože mu jeho jedenáctiletá vnučka vyhrožovala, že s ním jinak do konce života nepromluví. *** J. K. Rowlingová trvala na tom, aby hlavní obsazení bylo britské, čemuž se vyhovělo s dvěma výjimkami. Richard Harris byl Ir a Zoe Wanamaker je Američkanka. *** Mourovatá kočka, která se používala k filmování utekla a vrátila se až po dvou dnech. *** Mezi portréty na posunovacím schodišti můžete jasně vidět Annu Boleynovou, druhou a popravenou manželku Jindřicha VIII. a matku královny Alžběty I. Anna Boleynová byla známá tím, že věřila na čarodějnice. *** Harry Potter má narozeniny 31. července, stejně jako J. K. Rowlingová a Richard Griffiths (strýc Vernon). Daniel Radcliffe kvůli publicitě tvrdil, že on také, ale ve skutečnosti je má 23. července. *** Tři sovy hrají Hedviku: Gizmo, Ook a Sprout, ale nejvíc Gizmo. *** Velkým fanouškem Harryho Pottera je Drew Barrymore, původně si měla i zahrát. *** Rossie O´Donnell a Robin Williams toužili zahrát si ve filmu i zadarmo. *** Tim Roth byl hlavní uchazeč o roli profesora Snapea. Nakonec však dal přednost v Burtonově Planetě Opic (2001). *** Pro vnitřní scény banky u Gringottových byla použita budova australské ambasády v Londýně. Exteriéry jsou tzv. Stříbrné Sklepy nedaleko. *** Pro roli Harryho byl zvažován Gabriel Thomson. *** Ulice, kterou jdou Harry a Hagrid k Děravému kotli je ta samá, kde Sean Connery čekal na Catherine Zeta-Jones ve filmu Past (1999). *** David Thewlis, který později hrál profesora Lupina v Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004) byl zvažován pro roli profesora Quirrella. *** Steven Spielberg chtěl, aby Harryho hrál Haley Joel Osment. *** Liam Aiken byl nejprve vybrán pro roli Harryho, ale druhý den se přišlo na to, že není Brit a byl vyhozen. *** Steven Spielberg měl nejprve jiné kandidáty na režiséra: Jonathan Demme, Brad Silberg či Terry Gilliam. Gilliam byl největší favorit Rowlingové, avšak studio nakonec vybralo Chrise Columbuse, protože měl zkušenost s dětskými herci.(9.5.2009)

„Postaviť sa nepriateľovi chce silu, ale postaviť sa priateľovi ešte väčšiu.“ Boli Vianoce 2001 a čerstvo nabudený pozitívnymi reakciami z Cinemy som vyrazil na predpredaj lístkov na Kameň mudrcov. V za bežných okolností priestrannom vestibule kina bolo v ten studený zimný večer natrieskané. Isté bolo jedno. Toto neboli bežné okolnosti. Každý chcel vidieť Kameň mudrcov. Každý. A najlepšie bolo, že štyri dni po jeho slovenskej premiére mal u nás premiéru aj iný (môjmu srdcu predsa len o čosi viac bližší) úvodný diel do veľkolepej fantasy série, Pán prsteňov. Vtedy som z kina odchádzal zo Spoločenstva Prsteňa nadšený a z Kameňa mudrcov spokojný. Zaujímalo ma, ako film budem vnímať na jar 2016. Dobrou správou je, že sa toho veľa nezmenilo. Iste, efekty dnes už nestíhajú súčasným trendom v oblasti CGI, ale to je samozrejmé. Menej samozrejmé sú nelogické nezrovnalosti v scenári (potrestanie vystrašených prvákov tým, že ich pošlem do temného, nočného lesa, kde niečo vraždí jednorožce a pije ich krv? Tak to som zvedavý, čo na to povedia na rodičovskom.). Columbusova réžia je príliš „americká“, zaliečavá a „jednoduchá“. S nástupom „zahraničných“ režisérov sa to zlepšilo. Detskí herci v niektorých momentoch pôsobia drevene, ale budúcnosť ukázala, že čím boli starší, tým boli vo svojich rolách uvoľnenejší. Dospelákov nie je za čo kritizovať, snáď len dodám, že i po 15. rokoch od premiéry je najslabším kastingovým prvom matný Ian Hart ako profesor Quirrell. Richard Harris fajn, ale po tom, čo od trojky začal predvádzať žoviálny Michael Gambon, je pre mňa zosobnením Dumbledora on, nie Harris. Vtedy som dal 80%, dnes o 10 menej. Je to stále dobré fantasy rodinné dobrodružstvo. Na tejto sérii je ale jedinečné (napriek niekoľkým slabším dielom), že sa zlepšovala a dospievala spolu so svojimi divákmi a tak sa príliš nedá hodnotiť každý diel osamote resp. dá, ale je to (tak trocha) blbosť. Harry Potter je postavou, ktorá ovplyvnila generáciu.(19.12.2004)

• - Při zařazování do skupin byla Hermiona (Emma Watson) zařazena do Nebelvíru, který se nachází na levo, kam také Hermiona zatočila, avšak Ron (Rupert Grint), který byl také zvolen do Nebelvíru, zatáčel do pravé strany sálu. (TonoM)

• - Velká hala v oxfordském Christ Church byla inspirací pro obrovskou bradavickou jídelnu. [Zdroj: JenCestování.cz] (Bioscop)

• - Pro záběr v trezoru Gringottových bylo vyrobeno 210 000 mincí. (Zdroj: tvguru.cz)