Kaučuk03

Naprosto odlišný pohled na válku. Z řady snímků, zabývajících se válkou ve Vietnamu určitě vyčnívá. Vůbec nevadí, že tento film nenabízí pouze čistou akci, mohutné výbuchy granátů atd... Naopak je velmi důležité shlédnout film, který se zabývá hlavně pocity člověka v prostorách valečných vřav i mimou ně. Hudba vás naprosto pohltí. Jen se mi zdálo, že je to až zbytečně složité pojmuté. Ale spíše jsem to asi úplně správně nepochopil... ()

Yojimbo

Těžko stravitelný film, který útočí na diváka drsnými obrazy války a psychedelickou hudbou. Cesta za splněním mise je přehlídkou šílenství, které infikuje každého bez výjimky. Není tedy divu, že po kanonádě pravidelně dávkovaných hrůz člověk s překvapením zjišťuje, že skutečné peklo již tak šíleně nepůsobí. Možná je to tím, že i divák se během té cesty musel nějakým způsobem odlidštit... Zkrátka jde o velmi silný a sugestivní film. Některé výjevy asi do smrti nezapomenu. Nemám co vytýkat, snad krom té neúnosné délky (prodlouženou verzi by si asi neměli pouštět začátečníci) a hudby, která byla v některých momentech téměř nesnesitelná (ale možná to byl záměr, dostat člověka ještě víc na psychické dno). ()

Jeand´Boa

Loď plující proti proudu řeky v hrozném a hnusném prostředí...to není pouze zestručněný obsah filmu, to je film samotný - film, který se skutečně vydává proti proudu obvyklého trendu filmů o válce v prostředí penězždímajícího Hollywoodu. Je to tak, film, v ekterém se jeden voják vydává na misi, jejímž cílem je zabít jiného vojáka, který e označen za smyslůzbaveného, kdesi uprostřed bojů ve vietnamském konfliktu, by mohl vypadat klidně jinak (model není upraven dle poměrů v Hollywoodu v roce 1979, ale do poněkud novějších, omlouvám se): Úplně vidím, jak na obrněném člunu stojí hrdinný The Rock - opálené muskulatorní tělo, drsný výraz v obličeji, muž bez emocí, stroj na zabíjení - zbývající členové posádky jsou pouhou vatou, nějací chudáčci, o které tu zjevně vůbec nejde; hlavní hrdina je ozbrojen na každém rameni zavěšenou M16 a z lodního kanónu pálí do stromového porostu obou břehů sotva se tam - byť jen větrem - hne lísteček; nábojů má na to dost, zřejmě si jich vleče tajnou zásobu v pytli po dně řeky, kdo ví, zbraň se mu nepřehřívá, takže ani to jej neomezuje; sotva se takto prostřílí všemi překážkami, kde padne asi tolik nepřátel, že ani v Číně s Indií dohromady není tolik vojáků, a osouloží prsatou krásku, která se na loď prostě nějak dostane, což scénárista zařídí klidně přes veškerou nelogičnost, objeví se před ním a zbývající osádkou lodi, která prořídla dík dramatickým scénám, komplex rozbořených chrámů, které zjevně architektonicky patří spíše do jižní Ameriky; na schodech největší budovy šíleně poskakuje, kroutí se, vrávorá, motá, šklebí, pokřikuje, jiné zvuky vydává, apod. Seann William Scott k potěšení svých ozbrojených nohsledů, dalších prsatic, které jsou samozřejmě uprostřed džungle výborně upravené, a jednoho svého nejbližšího ochránce, který je zjevně neporazitelný, neb má něco přes dva metry a svaly, že by mohl polovinu prodat a ještě by byl mistrem světa v kulturistice; už to vypadá, že The Rock to nezvládne - ach, Bože, on snad zahyne - bum, zvedá se ze dna svých možností a krev teče proudem, masakr, hlavního bodyguarda přemůže v poslední možné chvilce, kdy už je zraněn a není to dobré, a pak konečně zabije i cíl své mise - nemá sice už žádnou zbraň, ale nějaký ten oblázek se nakonec najde, by mu vyříznul srdce z těla; do zapadajícího slunce odjíždí hrdina a ta prsatice z lodi, která se opět v příběhu dostala ku slovu; happy end...Tak přesně proti tomuto proudu tento film jde...Vše toto poráží - je jiný, je lepší, je silný...Přiznávám, že verze 202min už je moc dlouhá, ale i tak jednou za čas vydá za zážitek...Sheen je perfektní, ale Brando vám zanechá plnou hlavu... ()

Shona

Apocalypsa, Olověná vesta, Četa - každý film má něco do sebe, ale žádný výrazně nevyčnívá nad ostatní. Očekával jsem dramatičtější a hlavně depresivnější představení. Výborné herecké výkony trojky Brando, Duvall, Sheen. U posledně jmenovaného se asi hraní ve filmech o Vietnamu dědí z generace na generaci :) Nemůžu prozatím hodnotit objektivně, protože jsem neviděl Director´s cut verzi, která by mohla můj názor změnit. Závěrečné Brandovo blábolení v podstatě o ničem - zajímavý, možná lehce nepochopený konec. ()

LANSA

Určitě lepší než Lovec jelenů nebo Mariňák, ale na mě obzvláště v druhé půlce moc velký psycho. ()

mi-ib

Vysoké hodnocení dávám hlavně kvůli jejich odysee za tim bláznem. Samotné setkání s ním a jeho smrt mě už celkem nudila. Nechápal jsem co tam přesně dělá, co ho k tomu přesně vedlo, zkrátka postavu Kurtze jsem úplně nepochopil. Zdálo se mi, že za vším je něco skrytého, ale nějak mi nebylo sděleno co. Nebo jsem to nepochytil. Kdyby tam jen přijel a odpráskl ho dal bych možná i 5*. Já jsem prostej divák a takovýhle filosofický konce nemám rád. ()

Stíba

Apokalypsa je po Četě druhým filmem z Vietnamu, který mě zklamal. Hodnoty, které jsou na filmu vyzdvihovány mě bohužel jaksi minuly a v závěru jsem se už poněkud ztrácel. Proto jsem překvapen, že jsem se vlastně po celou dobu Director´s Cut verze nenudil, ono se alespoň pořád něco dělo a tak jsem dokázal udržet pozornost a nepřemehál jsem se, jako nedávno u Vesmírné Odysey. ()

Pesosek

Člen velké „Vietnamské trojky“ (Platoon, Full Metal Jacket, Apocalypse Now). Další film o válce ve Vietnamu a opět přináší naprosto odlišný úhel pohledu. A opět kvalitní podívaná, i když závěr filmu se již začíná Coppolovi trošku vymykat kontrole, přesto dávám plný počet, jelikož tento snímek opravdu přináší nové (jiné) svědectví o tomto válečném konfliktu. ()

Mr.FreeZer

Apokalypsa - to je hodně příhodný název tohoto snímku, z různých úhlů pohledu... Viděl jsem určitě lepší válečné filmy. ()

Lucas87

Skvělý film z Vietnamu, trochu z jiného soudku než Četa, patří mezi oblíbené, zejména mám rád ten začátek, který můžeme vidět ve filmu Mariňák, a ta hláška "Miluju vůni napalmu, takhle po ránu." je fakt hustá. Hodně psychologický je tento film, bohatě by mu stačily 2 hodiny. ()

FOCKE_WULF

Ústředním tématem filmu, inspirovaným novelou Josepha Conrada Srdce temnoty, je ŠÍLENSTVÍ. "S hrůzou se musíme spřátelit. Hrůza a morální teror musí být naši přátelé. Jinak jsou to obávaní nepřátelé." Je šílenější plukovník Kurtz, který se kdesi v džungli na pomezí Vietnamu a Kambodže stal pro sebe a pro domorodce Bohem, nebo generálové, kteří vedou tuhle absurdní válku a kteří chtějí Kurtze odstranit? "Uvažoval jste někdy o skutečné svobodě? O svobodě od názorů ostatních? Dokonce i od svých vlastních názorů?" ()

kuces

Něco neuvěřitelného. Čekal jsem silný film, ale tohle ne... Ta dřina při tvorbě filmu jde prostě poznat. Nemám slov... WOW (Director's cut) ()

LokiZombie

Čím blíž byli vojáci plukovníku Kurtzovi, tím blíže byli svému vlastnímu šílenství. Stanoviska hlouběji a hlouběji v lesích byla víc a víc plná chaosu a beznaděje. Společně s kapitánem Willardem se šíleném Kurtzovi divíme méně a méně. Tenhle film má všechno, co bych čekal od válečného filmu, který mě má bavit. Nemůžu si stěžovat. Jen ho teď nějakou dobu nebudu chtít vidět znovu. ()

zipoo

Až se na Apocalypse now podívám znovu, možná zvýším své hodnocení. Po shlédnutí mi vyvolal divnou pachuť v puse, kterou nevím jak popsat. Možná to už název za mě udělal. Každopádně s tímhle snímkem přišly pocity, které mi brání se na to podívat znovu. Ale já chci a někdy se musím odhodlat. ()

Biopler

Pravdepodobne najťažší film čo som videl. Chce to byť filozofický opus, avšak naplno to cítiť až v závere. Nemôžem si pomocť, no Coppola režisérsky ničím neprekvapil, skrátka nezaujal. Legendou ostane úvodné snímanie zeleného ohnivého pekla a Sheena za tónov top songu od The Doors. ()

Schlierkamp

Legendární americký válečný film, odehrávající se v roce 1969 v pekle Vietnamské války. Ústřední postava kapitán Willard má za úkol najít a poté zneškodnit plukovníka Kurtze, údajně postihlého duševní chorobou, jenž odmítl poslušnost americké armádě, přemístil se na neznámé místo, pravděpodobně do Kambodži. Na tuto tajnou misi je vyslán se svými vojáky lodí a cestou ho čeká mnoho nepříjemných až mrazivých situací. Během plavby proti proudu řeky do divokého vnitrozemí jihovýchodní Asie na posádku (i na diváka) začíná psychologicky působit negativní efekt válečných událostí, jenž mimojiné probudí ve Willardovi k rebelujícímu důstojníkovi sympatie. Pro hlavní postavu kapitána Willarda byl vybrán M. Sheen a jeho výkon zejména v závěru snímku byl přímo omračující. M. Brando, jenž se zhostil klíčové postavy charismatického plukovníka Kurtze, byl neméně pozoruhodný, avšak ve filmu se objevuje pouze v závěru. Onen zmíněný závěr snímku, plný mystiky a okultismu, je natočený tak impozantně, že se divákovi může zdát, že zešílel nebo v lepším případě že je pod vlivem drog. Brutálně šílený konec výpravy a nalezení Kurtze, podpořený psychedelickým The End od Doors má vskutku omamné účinky. Jako velmi zajímavou hodnotím reflexi amerického režiséra, kdy porovnává válečné pohnutky v případě francouzských koloniálních výbojů a současného amerického válečného stavu. Za zmínku stojí, že ve snímku se objevili budoucí herecké hvězdy L. Fishburne či H. Ford. Přestože o skutečný válečný film se jedná pouze v první polovině snímku, neboť druhá se nese v těžkém depresivním psychologickém duchu, domnívám se, že pro toto veledílo, filmařsky geniálně pojaté, je pět hvězd málo. ()

kersten

Nie nie nie. Vždy som taká hlúpa, že si pozriem filmy, aj keď viem že ma nebudú baviť, ako napríklad tento. Stiahla som ho hlavne kvôli dobrému hodnoteniu a kvôli tomu že bol zaradený medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť že zomriete. Asi by som sa mala držať svojho žánru a zbytočne nekaziť priemer. Pre mňa to bola trojhodinová nuda o ničom, úplne zbytočná, ako celá tá ich vojna vo Vietname. Takto to dopadne vo svete kde vládnu výhradne muži. Smrť, krv, utrpenie, nariekanie, premárnenie života nad niečom zbytočným . A najväčším utrpením bolo sa na tento film pozerať ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu