sehe

Majstrovský Coppola a jeho kritika vojny, v tomto prípade vo Vietname.Z toho dusna,vlhka,tepla čo sálala z obrazovky som šalela i ja,takže uveriť americkým vojakom,že vo Vietname všetci prepadli šialenstvu,bolo ľahké.Marlon Brando, hoci iba v závere filmu hrajúci,dokázal podľa mňa zatieniť všetky ostatné známe herecké mená.Hrôze,ktorá išla z Apokalypsy ,napomáhala aj hudba od Wagnera cez Rolling Stones.Jedine mi vadila hudba pri scéne s francúzskou rodinou.Náročný film pre náročného diváka.Treba sa naň pripraviť. ()

Colour

Božemôj, prečo?!! Prečo mám vždy šťastie na director's cuty? Ale poďme postupne. Forme sa nedá čo vytknúť. Perfektný súboj výbuchov, ohňov, farieb. Coppola proste umí, kameraman tiež. Martin Sheen jednoducho výborný. Zobrazenie vojny zo začiatku desivé, no neskôr mi to začalo pripadať mimo reality. No to, kvôli čomu som išla nižšie s hodnotením, je neuveriteľná rozvláčnosť (nezamieňať s nudou, prosím!). Mnoho vecí sa tam mohlo vynechať a výsledok by bol rovnaký (napr. playmate-ky). Ja osobne nedokážem dlho udržať pozornosť, ak sa nemám nad čím zamyslieť alebo sa na čom kochať. A časť, kedy sa plavia na lodi, sem-tam monológ Sheena, sem-tam boj, moja pozornosť upadala až natoľko, že som sa pri konci, kedy konečne nastúpil Brando (152 minúta, vau) už nedokázala ani sústrediť. No, to je môj problém. Z objektívneho hľadiska je to bezpochyby výborná vojnová dráma s vynikajúcim obsadením, subjektívne príliš roztiahle. Ach, prečo som nenarazila na kratšiu verziu? Určite by to šlo i vyššie s hodnotením. 75% ()

Shaleman

Doposud jediný film, u kterého jsem po hodině a půl přemýšlel, jestli ho nemám vypnout. Ne proto, že by se mi nelíbil, ale protože něco tak těžkého jsem zatím neviděl. Doporučuji jako povinný film do školy, ať děcka vidí, co je to válka. I když budou mít těžký spánek plný nočních můr. ()

Lovec prasat

Coppola se nezaměřuje na povrchovou hrůzu války, jak bývá často obvyklé, ale jde spíše až ke kořenům problému a to sice k její absurditě. Tento film vás možná neznechutí, abyste si řekli "válka je humus". Spíš do vás vplíživě zanese červa, abyste si říkali "na válce, jako byla tato, je od její podstaty něco divného, prohnilého... existenciálně hrůzného... nepřirozeného". Celý článek zde. ()

diodoros

Veľmi silný, depresívny, ťažký, temný, protivojnový, surový a filozofický film o najväčšom ľudskom šialenstve. Perfektná hudba Carmina Coppolu (ako aj ostatné cudzie skladby - skladba The End od The Doors sa sem dokonale hodí) iba zvýrazňuje surrealistickú atmosféru filmu a má obrovský vplyv na konečnom výsledku. Film, ktorý sa nebojí zobrazovať hrôzy a šialenstvá vojny a človeka samotného, ale naopak, berie to ako svoj hlavný cieľ. Veľmi významný film, ktorý vás nenechá len tak sedieť a nepremýšľať. Neviem čo k tomu ešte dodať. The horror... the horror... (Videná Redux verzia) ()

Matt007

Celý fim jsem se těšil na Branda a když už se ukázal tak rozhodně nezklamal. Surfař Robert Duvall a jeho hláška s Napalmem je naprosto skvělá, Martin Sheen taky výborný prostě parádní film se vším všudy. Rozhodně válečná klasika pro všechny fanoušky válečných filmů. A že je to dlouhé? no tak je, rozhodně to ale stojí za to. ()

Ceberus

Zjišťuju, že tím, jak se štítím filmů starších než zhruba rok 1980, tak někdy o leccos přicházím. Naposledy jsem u filmu Tenkrát na západě konečně poznal, odkud že je ta slavná harmoniková melodie divokého západu. U tohoto filmu jsem konečně zjistil, odkud že je ta slavná fráze "miluju vůni napalmu po ránu". Taky bylo zvláštní vidět všechny ty známé herecké tváře o dvacet let mladší, než jak si je obvykle vybavuju - Ford, Duvall, Fishburne, Hopper... dnes vypadají rozhodně jinak. ;-) Nakonec mě však úplně neoslnil a jelikož při hodnocení filmů naprosto ignoruji fakt, zda jsou podle skutečné události (nebo jsou do nich zasazeny), na víc než tři a půl hvězdy to u mě není. ()

Kofolacik

Na tento filmovy klenot som sa pripravoval asi 2 roky... Mal som ho v ustrani a stale si vravel ze 'este nie' este niesi ready... A napokon: asi ten najsilnejsi a najtazsi filmovy zazitok aky som v zivote mal... Proste absolutne WOOWW!!! To nespocetne mnozstvo demonov s ktorymi musel Coppola superit aby sa mu podarilo tento neskutocny achievment dokoncit a vypdrodukovat tu je citit, a vysledok je vsetkej tej namahe primerany. Marlon Brando... opity,tlsty, a aj tak tu dokazuje ze to bola najvacsia filmova presence aka kedy na platne bola... Inac kamera a niektore tie existencionalne dialogy su absolutne bezkonkurecne. Toto je Coppolov pravy masterpiece, nie Godfather. Klobuk dolu. 10/10 ()

danny_21

Víc než tříhodiný bizarní epos o hledání šíleného plukovníka Kurtze, kterýmu ruplo v kouli a vede zvrácenou válku proti všem v bohem zapomenuté Vietnamské džungli. Do cca poloviny se to ještě dalo s jasně nejlepším momentem vesnického náletu, ale ta vatová druhá s tím idiotským zakončením to bylo utrpení srovantelné s Ciminovým Lovcem jelenů. U mě se ani náhodou nemůže měřit s Četou, Olověnou vestou, tahle akademická nuda sice nabízí zase jiný pohled na vietnamský konflikt, ale z Coppoly, Sheena, Duvalla a Branda na titulcích se nepodělám, to bych musel být kompletně sjetej stejným shitem jako tvůrci - 25 % ()

Tamten

První dvě třetiny filmu jsou vynikajícím nahlédnutím na vietnamskou válku - netradičním pohledem ukazující šílence, která válka plodila, a zároveň s náhledem černého humoru, pomocí kterého se někteří snažili přes válku dostat. Bohužel poslední část filmu už se dostává za hranici rozumného vnímání (což je asi režisérův záměr) a bez dávky drog nelze "fylozofické" myšlenky a umělecká ztvárnění nějak rozumně pochytit. Možná to má ukazovat, kam až válka může lidské myšlení dovést, ale když už je takto přehnané, ztrácí to tu správnou vypovídací schopnost. ()

kratina

Depresivní filmy nemá člověk důvod zhlédnout opakovaně. Zvláštní ovšem je, že Apokalypsou, naprostým válečným zmarem, rozkladem osobnosti a depresí par excellence, jsem prošel už několikrát. Nevím proč, asi že je to tak šíleně dobře natočené... ()

Pavel82

Tříhodinový utrpení a jsem obohacen pouze o jednu objasněnou scénu ze Žhavých výstřelů... To je trošku málo. ()

kwaicheng

Příběh o šílenství v lidech. Mě to ale nesedlo. Ani si vlastně nedokážu představit, jak to působilo v době svého vzniku v Emerice, které je to nejspíš určeno. Nic moc no. ()

deLaFere

Apokalypsu jsem viděl poprvé před mnoha lety, měl jsem rád válečné snímky a tohle nedokoukal, chyběla mi tam akčnost a vůbec jsem to nepochopil. Nedalo mi to a před asi pěti lety jsem to shlédl podruhé, to už jsem to hltal. Teď nedávno potřetí a rozhodl jsem se napsat komentář. Mám moc rád Četu, Olověnou vestu či Lovce jelenů. Ale čím dál víc cítím, že tomuhle se nic nevyrovná. Vím toho o válce ve Vietnamu dost, abych mohl říct, že toto byla realita, které nedosahuje ani Četa. Dívám se na to v anglickém originále a často mi v uších rezonuje Brandovo slovo horror, vystihuje celý film a hrůzu války a hrůzu ještě tak zbytečné války jako byl Vietnam (všechny další války USA byly zbytečné a jen plnily a plní kapsu vojenskoprůmyslovému komlexu, před kterým tak úpěnlivě varoval Eisenhower). Jak napsal Paul Johnson, prokletím 20. století byli profesionální politici, kteří rozhodují i o válkách. Totálně demoralizovaní, pološílení a již v té době velmi rozmazlení Američané vstoupili do pekla, kde neměli co dělat. Jak to asi mohlo dopadnout? Stejně jako všechny následující americké konflikty až po Irák a Afghánistán, totálně rozvrácené země a ještě rozvrácenější duše amerických máminých mazlíčků (ano, to je Landa). Ten snímek je fascinující, připodobnil bych ho k pohledu anakondy, která prý svou obět dokáže silou vůle hypnotizovat, jako u jednoho z mála filmů cítím, že jsem se jeho hloubky ještě nedobral, ale vnímám v něm první jiskry nastupujícího marasmu současné civilizace, která se současnými mocipány a kulturou nemůže přežít. Scéna kdy Brando hovoří třech divizích Vietminhu, se kterými by tuto válku vyhrál je dechberoucí. Musím skončit, je to moc dlouhé a stejně nic nevyjádřím. ()

Axarus

Nejlepší film o Vietnamské válce, Apocalypse>Platoon>Full metal jacket, dobrá akce i když o ní to není. i love the smell of napalm in the morning. ()

mirra66

Bezesporu zajímavý film. Působí téměř surrealisticky nebo psychedelicky, jakoby se odehrával mimo realitu, někde v mysli pod vlivem LSD. Je to nezvyklý snímek a válka ve Vietnamu zde působí téměř jako náhodná kulisa, opravdu podivné. Vůbec jsem nečekal, že to bude až takto jiné. Hodnotím 75%. ()

Gardenboy

Ako dej plynie, film je viac a viac artový. Zobrazuje šialenstvo vojny. Filmarična, ktorá je právom kultovou, no mne to nesadlo až tak dokonale. Miestami som preklikával, takže plný počet napariť nemôžem. ()

Likan7

Tohle prostě ne. Nechápu a nerozumím zdejšímu hodnocení. Obvykle nejsem takhle mimo od zbytku světa, ale tady jdu totálně proti proudu, protože jsem na mamutím prostoru tří (!) hodiny viděl parádní nálet helikoptér a to je tak všechno. Naprosto artový drama o lidské psychice během války, které bych měl asi docenit a které by ve mě mělo ještě dlouho rezonovat. Jenže mě to totálně minulo. Je to podmanivé, kamera je skvělá, ale jako film to je pro mě megafail. Duvall je skvělý, Sheen přesvědčivý, ale všechno ostatní totálně mimo veškeré moje chápání. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu