Aaltra

(festivalový název)
všechny plakáty

Príbeh dvoch susedov, ktorých vzájomná nevraživosť dovedie až na invalidný vozík. Nepriaznivý osud ich spojí na netradičnej púti naprieč Európou, pri ktorej na všetkých kašľú, no veľmi radi ich "cicajú" ako otravné komáre. Nekorektný a hlavne čiernohumorný kopanec do všetkých spoločenských a humanistických konvencií. (vojo)

Martin741

Jedine, preco dam priemer je to, ze Europa vyzerala takto aj realne - ako mix asfaltiek, drotov, tepelnych, veternych aneviemakych elektrarni, sem tam nejaka fabrika, kam ludia chodia na rannu, poobednu alebo nocnu. Kaurismaki bol zbytocny, ti dvaja mi boli zase ukradnuti . 55 % ()

Courtemanche

Tento film od začátku pracuje s velmi jemnými kroky, možná se vám bude zdát celý o ničem ale věřte až končí, budete mít pocit že dává to smysl. K těm gagům, opakuji kolikrát je zakryjí, v momentě než kápnete na jejich styl, přetočte celý film a dívejte se znova od začátku. 5/5 /co se týče humoru pro mě oni jsou objevem tohoto desetiletý, jelikož nekopírují a mají hodně silný vlastní jazyk/ ()

pytlik...

Jako komedie mi to v žádném případě nepřišlo. Příliš realisticky zpracované na to, aby se tomu člověk mohl smát. Při sledování filmu jsem pociťoval akorát nechuť a obavy z toho, jaká skličující scéna ještě člověka čeká. Jediná hvězdička je za výtvarné zpracování. Sice se k žánru komedie vůbec nehodilo, ale umělecky dopadlo na jedničku. Připomínalo mi dva klipy od Depeche Mode, Behind the Wheel a Never let me down again. Roztřesenci z Dogma 95 by si měli vzít příklad z nepohyblivé kamery a dlouhotrvajících záběrů, které perfektně vystihovaly neutěšenou realitu života těch dvou vozíčkářů. ()

dANo

Veľmi milé prekvapenie, v ktorom mal prsty jeden mojich obľúbených režisérov Aki Kaurismäki. Dvaja hlavní hrdinovia sú natoľko protivní, že sú až sympatickí a síce pomaly, ale kvalitne hýbu dej smerom k famóznemu koncu. Vrele odporúčam... ()

ghatos

Téměř absurdní počin. Dvě nepěkné existence vyjebávají s lidmi. Kromě scénky u moře to byla čistá deprese. Body tomu lze snad jedině dát za "jinakost" a debilní závěr. Režiséři si udělal legraci z diváků (u Aaltry je to +), proto jim dávám 36%. ()

Composter

Pomalu ubíhající, minimalistická, černá a černobílá "komedie" o údělu dvou čerstvých vozíčkářů. Po počáteční nedůvěře si mně tato roadmovie naprosto získala, a to hlavně díky hlavním postavám. Takoví prevíti se jen tak nepotkají. Ale kdo by to měl "kriplovi" za zlé, že :)). ()

Heraldika

Zbytečně dlouhý úvod, ale pak to sviští po galuskách až do dalekého Finska, do bájné Atlantidy...eee pardon, Aaltry :-) Konec je opravdu výborně absurdní, člověk se neubrání jisté reminiscenci..Aneb asijský prodavač také vždy tvrdí "pravá adidas, suší suší" :-) ()

DannyBoy80

Masakr černá komedie, kde se málo mluví, ale vozíky lítají a jezdí co jim vzorek stačí. Minimalistická komedie tahající věci do absolutna. Jedno ponaučení jsem si vzal, nikdy nepomáhej vozíčkářům, ukradnou ti i motorku před očima :D Parádní nezávislá černá zábava, kde na jednoznačné načrtnutí charakteru hlavní dvojice stačí snad minuta filmu. 92% ()

habinka

Mě tedy tady to belgicko-francozské duo zase moc nepobavilo. Přiznávám, že několik scén bylo opravdu povedených ale mně to nestačilo. Možná, že pro většinu to bylo naservírování notné dávky černého humoru ale jsem asi už tak zvrácená, že v tom nevidím humor ale klasickou realitu. Ani jsem se nad jejich počiny nepozastavila. Asi bych se měla zamyslet v jaké společnosti, že se to vůbec pohybuju :). Každopádně kamera byla super, občas jsem měla pocit, že tam nejsou vozíčkáři dva ale tři při čemž ten třetí má v ruce kameru a jede polehounku za nimi a všechno natáčí. ()

ddf76

Belgicke minimalisticke prekvapeni o putovani dvou svihnutejch vozickaru z Belgie do Finska. V tomto snimku je opravdu dost cernyho humoru, vyplyvajici ze situace vozickaru. Zaver je opravdu k popukani :))) .Kdo ma rad ujety a cerny humor, ten si prijde na sve. ()

Saur.us

Když se snímek asi po hodině konečně dostal k nějakému vtipu a v cameu se objevil legendární finský bard A. Kaurismäki, konečně mi došlo, kde je zakopaný pes. Jasná inspirace finovou tvorbou včetně minimalizmu, černobílé kamery, absence hudebního doprovodu, dlouhých statických záběrů a velmi ale velmi volného tempa. Opět se ale ukázala stará pravda, že když dva dělají totéž, není to totéž. Za vynikající závěr přihazuji bod. ()

Illioplius

Tento snímok ma veľmi nezaujal – možno som príliš veľký buran, aby som naň hľadel ako na umelecké dielo. Ide o putovanie dvoch ľudí, o ktorých skoro nič nevieme, pričom samotné putovanie je urobené akoby naschvál naivne – zrejme aby to bolo vtipné. Čakal som skôr skutočne nekorektný a čierny humor, no dostal som len znôšku nevierohodných divne pozliepaných scén bez širšieho kontextu. Hoci ma to dosť nudilo, ide o celkom zaujímavý a hlavne netradičný film, takže dosť záleží od vkusu. ()

Rockerman

Dva sousedé se nemají rádi a dělají si naschvály. Když v jediném okamžiku, najednou ochrnou a zůstanou na vozíčku, tak si postupem času k sobě nacházejí cestu a v podstatě se spřátelí. Jezdí po různých končinách, až se dostanou do Finska a protože to nejsou žádní svatouškové, ale pěkní hajzlíci, nadělají po cestě spoustu průšvihů. Zpočátku mě to trochu nudilo. Je to jinak pojatý film s dlouhými, zdánlivě zbytečnými záběry. Od silné scény na motokrosu v Nomuru se mi to začalo líbit a nepřestalo až do excelentně absurdního závěru. Hezký hořko až černohumorný tzv. "jiný" film. ()

kilobyte

Lidi by se asi neměli smát postiženým lidem, ale u téhle dvojice by udělala výjimku i Matka Tereza. Velké plus tohoto snímku je neobvyklá kamera, která často zabírá dlouhé a statické záběry, přesto ale nikdy nenudí. Naopak spousty zábavných scén je tímto ještě více umocněno. ()

Joski

Minimal road movie s dvojicou individuí na vozíčkoch. Nízkorozpočtový humor, ktorý nenápadne smeruje do Fínska... A.K. Skvelá zábava pre fanúšikov "suchej komédie". 90% ()

markyzgero

přes počáteční pomalý tempo, připomínající hrabalovský perličky na dně, se aaltra posune do svižný a rychlý road movie napříč osudu. belgie potkává finsko s milou zastávkou v německu a jako deus ex machina se na scéně zjevuje aki kaurismaki. co chcete od evropskýho filmu víc? vozejčkář je stejnej hajzl, jako kdokoliv jinej a politická korektnost ještě ne zcela dobyla "pevnost zvanou evropa" (a. hitler). ()