Ti druzí

Les Autres

Tí druhí

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Itálie, 2001, 100 min

Ti druzí jsou prvním snímkem režiséra Amenábara, který jsem měl možnost shlédnout, a udělal na mě velký dojem. Právě režie je to, co tenhle snímek výrazně vyzdvihuje do nadprůměru. Námět připomíná duchařský Šestý smysl, ale je to přece jen jiné, poněkud komornější a pomalejší. O to víc vyniknou detaily a herecké mistrovství Nicole Kidman počínaje a představiteli dětských rolí konče. Otevřeně se přiznám, že tenhle film Šestý smysl v mých očích překonává. Sice jen o chloupek, ale přece jen. Dobrá kamera a nasvícení dotvářejí dokonale ponurou atmosféru. Celkový dojem: 90 %. Příklad filmu, který bez nákladných triků, krvavých stříkanců a lekaček dokáže navodit hororovou atmosféru.(30.6.2007)

Vyděšené obličeje, šero a šramoty, které svou hlasitostí v tichu diváka téměř zabíjejí. Takhle dobře vystupňovaný horor jsem asi ještě neviděl. Od komorního začátku přes zneklidňující průběh až po nervydrásající finiš se zničující pointou. Při prvním zhlédnutí jsem zůstal v naprostém šoku a ze scény "ale já přece jsem tvoje dcera" jsem jeden čas měl zatraceně těžké spaní.(24.5.2006)

Zase po dlouhé době jeden horor, který se obejde bez vizuálních efektů a snaží se vystrašit a zaujmout něčím jiným. Což se tady velmi dobře daří - atmosféra a stylizace jsou naprosto perfektní, Nicole Kidman je úžasná a poměrně komorní a minimalistický (teď si nejsem jistá, jestli jde o správná slova, ale příhodnější mě nenapadají) příběh je promyšlený, napínavý a zajímavý. Překvapení na konci ale celkem (alespoň mě) odrazuje od opakovaného shlédnutí, protože háv tajemna a nevědomosti už bude pryč.(2.3.2005)

Reinkarnace anglického hororu s plnou parádou. A nejzajímavější na tom všem je, že ani minuta filmu nebyla natočena ve Velké Británii a tvůrcem je Španěl Alejandro Amenábar. Ovšem to na věci nic nemění. Atmosféra je úžasně temná, a jemné mrazení snad za celou dobu neustane. Těch pár postav je výtečně napsaných i zahraných. Nicole Kidmanová mě opět pouze utvrdila v tom, že je nejlepší herečka. A pointa? Kam se hrabe Šestý smysl. Paráda. Horor jak má být. 100%.(3.3.2009)

|| Scenár: Alejandro Amenábar | Hudba: Alejandro Amenábar | Produkcia: Fernando Bovaira, José Luis Cuerda, StudioCanal | Distribúcia: Dimension Films (US), Warner Bros. (SPA) | Štúdio: | Rozpočet: 17 miliónov $ | Tržby: 218,947,037 $ || Vynikajúca mysteriodráma, ktorá tvorí svoju atmosféru skoro z ,,ničoho,,. Scéna, kde sa zabuchnú dvere, je jedna z najefektívnejších lakačiek bez akejkoľvek brutálnosti vo filmovej histórii vôbec. Štruktúra deja však zapečatí ten fakt, že na tento film sa oplatí pozrieť len raz. A to je veľká škoda.(9.6.2009)

• - Prvý film Alejandra Amenábara v anglickom jazyku. (TonyM)

• - Film je zvláštnym mixom rôznych kultúr, ktoré sa podieľali na produkcii. Austrálska herečka v ňom hrá Angličanku, napísal ho a zrežíroval Španiel s podporou Američanov. Príbeh sa odohráva na anglickom ostrove Jersey, ktorý leží pri francúzskom pobreží, ale film sa točil v Španielsku. (TonyM)

• - Jde o první film, který dostal španělskou filmovou cenu Goya za nejlepší film, aniž by ve filmu zaznělo jediné slovo španělsky. (don corleone)