Ti druzí

Les Autres

Tí druhí

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Itálie, 2001, 100 min

Dnes už není příliš zvykem natáčet horory bez jediného speciálního efektu, postavené pouze na tíživé, postupně gradované atmosféře strachu, úzkosti a ohrožení. A pokud ano, pak pouze pod taktovkou „exotického“ režiséra, nezkaženého hollywoodským pohledem na věc. Po M.Nightu Shyamalanovi ( Šestý smysl ) tak přichází Španěl Alejandro Amenábar se svou elegantní variací na strašidelný dům. Skromnému hereckému obsazení jednoznačně dominuje Nicole Kidman, jejíž Grace je dokonalou negací kurtizány Satine z Moulin Rouge. Milující matka a pravověrná katolička vyzařuje odhodlání porvat se s osudem, ovšem brzy vytušíme její vnitřní nejistotu a jedno strašlivé tajemství. Pokud vás nechávají chladnými všelijaké digitální zrůdičky a chcete se v kině opravdu bát, pak jsou Ti druzí filmem pro vás. Až se budete vracet potemnělým parkem domů, budete mít o čem přemýšlet.(22.5.2002)

V tomhle žánru vysoké hodnocení dávám zřídka, ale u Others v čele s výbornou Nicole Kidman jsem nemusel o nízkém hodnocení přemýšlet. Nejen vynikající režie a hudba, o kterou se postaral Alejandro Amenábar, ale i výborně herecky ztvárněný řemeslo, které se velmi přiblížilo duchařskému Sixth Sense. ČISTÁ kamera, žádné kulisy - žádné triky.(5.5.2012)

Není ten Šestý smysl svého druhu prokletím nejen M.N. Shyamalana, ale také Těch druhých? Nebýt toho, že jsem Smysl viděla dřív, byla bych nadšením bez sebe, takhle jsem "šokující vyvrcholení" podvědomě tušila a od poloviny víceméně najisto čekala. Ale setsakra dobře vymyšlené, setsakra strašidelné a setsakra dobře zahrané. A Grace/Nicole bych teda za matku fakt nechtěla.(24.7.2007)

Ať žijí duchové 2 aneb každý den, každý den, k svačině, jedině, Amenábarův horor s Pyrenejí.. Šestý smysl naruby je tvořen jednoduchými prostředky, potemnělou atmosférou a překvapivou pointou postrádající však vzhledem k předchozímu ději lehkost. Já, jakožto další místní všeznalý odhalovač point, jsem již asi po deseti minutách bez problémů poznal, že dávno mrtvý je…, ten vzor okenních závěsu a nedivím se, že je ti druzí pořád odtahovali. Kidman jako lehce šáhlá maminka přesvědčivá a já bych jako ochranu před ní asi zaminoval vstup k dětem do pokojíčku..(19.4.2010)

Spoiler v komentáři! Nicole se mi sem vůbec nehodí, ani charakter postavy, kterou reprezentuje se mi nezdál. Vsadil bych na klasiku milujícího člověka, který rozdává radost kolem sebe a né takovou semetriku. Rozzuzlení je sice parádní (něco jako Šestý smysl, takže originální to není), ale právě ten charakter Grace to tak nějak zazdil.(24.8.2014)

• - Horor byl parodován ve snímcích Scary Movie 3 (2003) a Spanish Movie (2009). (don corleone)

• - Režisér filmu se objeví na jedné z fotografií mrtvých lidí, kde jsou zachyceni tři muži. Alejandro Amenábar je ten napravo s knírkem. (don corleone)

• - V jedné scéně vyděšený Nicholas prosí Anne, aby něco řekla a ona odpoví: "Jmenuju se Anne a jdu. Jdu a jmenuju se Anne." Tato věta odkazuje na režisérův první film Diplomová práce (1996), ve kterém Angela prosí o stejnou věc Chemu a dostane podobnou odpověď. (HappySmile)