Ti druzí

The Others

Tí druhí

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama

Španělsko / USA / Francie / Itálie, 2001, 100 min

Upjatá pizda v obrovském temném baráku terorizuje služebnictvo, vlastní děti i ty druhé, co dům obývají proti vůli majitelky. Nikolka mi vskutku pila krev, ale to holt vyžadovala její role, nelze to považovat za zápor. Atmosférický horůrek šíří spíše pocity zmatku, než že by vzbuzoval vyloženě strach. Ba dokonce ani s lekačkami nepracuje, tím pádem jsem si pro jednou mohla vychutnávat tísnivou temnotu bez nutnosti přeprat si po skončení filmu spodní prádlo. Pointa je fajnová, i když zdaleka ne tak překvapivá, jak by si tvůrci asi přáli. Španělé holt umí, dokazují to opakovaně, a pro jednou jim to ani ostatní národy ničím nepotrtkaly, i český dabing se celkem povedl. "Ti druzí" mi padli do noty: 80%(4.7.2013)

Se mou je to těžké. Dokážu zapomenout prakticky na vše, ale pokud mi někdo prozradí, jak skončí nějaký film, tak si to budu pamatovat i za pár let. Stalo se mi to u snímku The Sixth Sense, českého filmu Perníková věž a taky u tohoto. Už nevím, kdo mi to řekl nebo kdy, ale od nějaké doby jsem věděl onu skvělou pointu tohoto jinak parádního filmu. Bohužel, tento film nefunguje, tak jak má, pokud ji víte. To napětí tam už není takové a krom jediné opravdu strašidelné scény (kdo film viděl, tak určitě ví, o které scéně mluvím) tam není nic vyloženě takového na dnešní poměry děsivého. Kdo ví, jak bych tento film hodnotil, kdybych do něj šel bez znalosti pointy… je škoda, že tak parádní atmosféru jsem si nemohl vychutnat jen kvůli tomu, že jsem věděl, co se stane… 80 %.(14.11.2013)

Ta velká hacienda, ve které se celý film odehrává už se předemnou ve filmu někdy objevila, nemůžu vystát tu myšlenku, že jsem jí už někde viděl..jenže kde. Každopádně i tak jsou Ti druzí výborná duchařina, pro někoho, respektive pro tiskaře obalů na dvdčka je to gotický horor, i když nevím co je na tom gotického, ale budiž, i tak je to nářez nevídaný, kterých by mohlo být jen víc a víc, protože přesně takovéhle filmy já mám rád. Nic nervydrásajícího, se zvláštním příběhem, a opravdu hodně povedeným závěrem. Právě ty závěry se mi na těchto filmech velice líbí, jsou nápadité a hlavně když už se film podobného ražení natočí, tak se většinou závěr nezkazí a vždycky dokáže překvapit. Je dost možné, že mě chvíli rozčilovala Nicole Kidman, ale později jsem s ní docela v tom domě žil, a věřil jsem jí i ty nervíky, které ke konci filmu z ní tekly proudem, a nebylo se čemu divit, ze mě tekly taky.(16.2.2009)

"Tvoja mama isté veci odmieta pochopiť." Ustráchaná cholerická matka (vynikajúca Austrálčanka Nicole Kidman s brokovnicou), pochmúrny obrovský dom na samote pri lese (večne zahalený v hmle), tajnostkárske služobníctvo, staré zažltnuté fotografie, manžel padnutý vo vojne (Christopher Eccleston napráva svoj trápny hriech zo 60 SEKÚND), svetloplaché deti, čudné zvuky na povale, večne zatiahnuté závesy, kľúčová veta „Mami, nechoď preč, bojím sa duchov“ - a oni. Tí druhí. Kto sú? Odkiaľ prišli, koľko ich je a čo chcú? TÍ DRUHÍ sú napriek všetkým prítomným klišé výborný hororový počin, ktorý vďaka šokujúcej záverečnej pointe získava úplne iný rozmer. Réžie sa skvele chopil talentovaný čílsky režisér Alejandro Amenábar (DIPLOMOVÁ PRÁCA), ktorého mysterióznu drámu z roku 1997 OTVOR OČI v roku 2001 zremakoval Tom Cruise pod názvom VANILKOVÉ NEBO. Tom následne produkoval i TÝCH DRUHÝCH, čo je zaujímavé, lebo presne v roku 2001 sa s Nicole Kidman rozviedol. Kino Považan NMnV 2002(10.11.2004)

Vyděšené obličeje, šero a šramoty, které svou hlasitostí v tichu diváka téměř zabíjejí. Takhle dobře vystupňovaný horor jsem asi ještě neviděl. Od komorního začátku přes zneklidňující průběh až po nervydrásající finiš se zničující pointou. Při prvním zhlédnutí jsem zůstal v naprostém šoku a ze scény "ale já přece jsem tvoje dcera" jsem jeden čas měl zatraceně těžké spaní.(24.5.2006)

• - Film v roce 2001 vyhrál cenu Saturn Award pro Nejlepší horor roku (Chatterer)

• - Děti mají nemoc, která se jmenuje "xeroderma pigmentosum", která je velmi raritní. Na světě ji má pouze několik tisíc lidí. (don corleone)

• - Film začíná tak, že Nicole Kidman čte dětem pohádku a slyšíme její hlas, jak říká: "... sedíte pohodlně? Tak tedy začnu." Těmito slovy začínal pořad v rádiu BBC "Listen With Mother" (Poslouchejte s mámou), který byl vysílán od roku 1950 do 1982. Úvodní znělka začínala slovy:" Tak děti, sedíte pohodlně? Tak tedy začnu." (HappySmile)