Ti druzí

Les Autres

Tí druhí

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Itálie, 2001, 100 min

Skvělé, strašidelné, překvapivé, námět - scénář / SUPER! Na první shlédnutí famózní, na ta další už "jen" SUPER.(2.6.2008)

Perfektní oldschoolová duchařina, která z mála doluje maximum. Jednou jsem sebou pořádně ucuknul, což je o sto procent vícekrát než u většiny filmů stejného žánru. 80% Zajímavé komentáře: Dadel, genetique, ditechi, Frankie, crozet, Ywec(10.7.2005)

Rozpočet $17miliónovTržby USA $96,522,687Tržby Celosvetovo $209,947,037 ║ prvý krát keď som to videl v TV tak ma to nejak zvlášť nebralo, kdež to už taká blu-ray projekcia cez video projektor z kvalitnou repro sústavou domáceho kina je úplne iné kafe, nakoniec uznávam pôsobivá ducharina /80%/(7.8.2005)

Možno najlepší novodobý horor. Dokonale premyslený, štýlový a na posranie strašidelný. Tá záverečná ľakačka so "škaredou pani" je možno jediná ľakačka v histórii filmu, ktorá funguje aj pri opakovanom pozretí - tak dokonale je načasovaná. Na DVD som si tú scénu pustil niekoľkokrát za sebou - a zakaždým ma myklo. Niečo také sa mi nestalo pri žiadnom inom horore. Jedinou výhradou je, že od návratu manžela je pomerne predvídateľný záverečný zvrat.(28.3.2007)

• Melies

4 / 10 Ach, bože, bože, čo to na nás zas tí Amíci pripravili!!! Takto by som reagoval, keby za tým Amíci skutočne stáli, no teraz je to ešte horšie - autorom filmu je udatný to Európan Amenábar a tento fakt je strašidelnejší a mrazivejší ako celý jeho film. Ten je totiž obyčajnou nastavovanou kašou, plagiátom prvého stupňa, líšiacim sa od typickej hollywoodskej produkcie len pomalším tempom vyprávania a precíznejším budovaním atmosféry. Inak je všetko vopred vykalkulované, bez akejkoľvek logickej spätosti s filmom samotným. Jeden príklad za všetky - smrteľná alergia detí na slnečné žiarenie a svetlo vôbec. Tento fakt je do deja tak 'umelo' vsunutý, že je to až nepekné. Stavím svoju pravú obličku na to, že ho tam Amenábar napchal len preto, aby mohol celý dom nastálo ponoriť do dusivého šera, čo mu umožnilo bez zábran sa pohrávať s atmosférou. Hanba! A pritom stačilo tak málo, len vytvoriť nejakú súvislosť s minulosťou Gracinej rodiny, len takú maličkosť, ktorá by celú vec aspoň trochu opodstatnila. Bohužiaľ sa tak nestalo a mi sme svedkom zatĺkania ďalšieho pomyselného klinca do rakvy s nápisom 'atmosféra'. O záverečnej pointe sa nebudem dlhšie rozpisovať, jednak to nestojí za námahu a jednak nechcem nikomu pokaziť radosť zo sledovania. Kidmanovej vynikajúci herecký výkon sa tak stal tým jediným, čo ma nútilo dopozerať celý film do konca. Dve * dávam iba preto, lebo tupej Gothike som dal * a tento film je predsa len o kus lepší. Pravdu povediac, prvé stretnutie s Amenábarovou tvorbou som si predstavoval trochu inak...(20.2.2005)

• - Scénář byl napsán původně ve španělštině Alejandrem Amenabarem a posléze přeložen do angličtiny. (don corleone)

• - Film v roce 2001 vyhrál cenu Saturn Award pro Nejlepší horor roku (Chatterer)

• - Film je zvláštnym mixom rôznych kultúr, ktoré sa podieľali na produkcii. Austrálska herečka v ňom hrá Angličanku, napísal ho a zrežíroval Španiel s podporou Američanov. Príbeh sa odohráva na anglickom ostrove Jersey, ktorý leží pri francúzskom pobreží, ale film sa točil v Španielsku. (TonyM)