Ti druzí

Les Autres

Tí druhí

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Itálie, 2001, 100 min

Se mou je to těžké. Dokážu zapomenout prakticky na vše, ale pokud mi někdo prozradí, jak skončí nějaký film, tak si to budu pamatovat i za pár let. Stalo se mi to u snímku The Sixth Sense, českého filmu Perníková věž a taky u tohoto. Už nevím, kdo mi to řekl nebo kdy, ale od nějaké doby jsem věděl onu skvělou pointu tohoto jinak parádního filmu. Bohužel, tento film nefunguje, tak jak má, pokud ji víte. To napětí tam už není takové a krom jediné opravdu strašidelné scény (kdo film viděl, tak určitě ví, o které scéně mluvím) tam není nic vyloženě takového na dnešní poměry děsivého. Kdo ví, jak bych tento film hodnotil, kdybych do něj šel bez znalosti pointy… je škoda, že tak parádní atmosféru jsem si nemohl vychutnat jen kvůli tomu, že jsem věděl, co se stane… 80 %.(14.11.2013)

Vynikající, velmi napínavý a překvapivý thriller s hororovými prvky. Fantastická kamera s bezchybnou režií dokáží navodit atmosféru několikanásobně tíživější, než hektolitry krve. Pokud bych mohl přirovnat, pak snad k Šestému smyslu, ale váhy na straně "The Others" ! Nejen kvůli výborné Nicole Kidman. Rozhodně si nenechte ujít !(8.4.2003)

Mé druhé setkání s Amenábarem a opět skvělý filmový zážitek. Stejně jako v Diplomové práci si vystačí s málem a i tady umí mistrně navodit napětí, třeba i při takové banální situaci jako je otevírání a zavírání dveří. Několikrát jsem se opravdu slušně lekl a po celou dobu jsem byl napnutý, co přijde dále. A závěrečná pointa je opravdu velmi překvapivá a pochybuju, že by ji někdo dopředu odhadl. Ti druzí jsou jasným důkazem, že lze natočit kvalitní horor i bez makabrozních scén, stačí "jen" mít kvalitní scenář a být šikovný za kamerou. A to Amenábar je až příliš :o) Navíc to musí být renesanční člověk, nejenom že si napsal i scenář, ale také hudbu (výbornou!) a dokonce byl jedním ze členů orchestru. Už se těším na Váš další film, Mistře. Mohu vám tak říkat, ne?(16.3.2004)

• Subjektiv

Komentář obsahuje SPOILERy... Usedám před obrazovku a již v prvních minutách mi film mezi řádky říká: "Pozór, na konci bude pointa." Dobrá, dobrá, to já znám, to už tak u duchařských hororů bývá, že je tam pointa. Jedem dál. V půlce je film neotřelý tím, že mi říká: "Pozór, na konci bude POINTA." No jistě, to já vím, já už i tuším, jaká bude, ale v tomhle já se většinou pletu. Na konci mi film říká: "Tak teď, připravit, POINTA!" Ty vole, no já to trefil v tý půlce. No tak to teda ne, to mi nemohli říct, že i my jsme občas TI DRUZÍ, nějak stručněji?(9.2.2009)

Film by byl poloviční, kdyby si Amenábar tak zručně nevypomáhal kamerou a hudbou. Právě díky tomu se to nebojím zařadit do kategorie skutečných hororů, kterých jsem zatím viděl sotva deset. Klasické lekačky ve stylu dlouhé ticho a najednou baf už mě nebaví pěkých pár let, ale tady ve mně kvůli temným tónům a statické kameře několikrát nepříjemně hrklo. Nicole na sebe strhává velké množství pozornosti, ale zároveň je tak šílená, že jí těžko můžete věřit, a tak jste v pozoru až do závěrečné pointy.(26.5.2012)

• - Dům, který se měl podle příběhu nacházet na ostrově Jersey, leží ve skutečnosti na severu Španělska u města Santander. (don corleone)

• - Jde o první film, který dostal španělskou filmovou cenu Goya za nejlepší film, aniž by ve filmu zaznělo jediné slovo španělsky. (don corleone)

• - Alakina Mann a James Bentley byli obsazeni po konkurzu, kterého se zúčastnilo přes 5 000 dětí. (don corleone)