Ti druzí

Les Autres

Tí druhí

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Itálie, 2001, 100 min

Po tomto zimomriavkovom počine by som mal všetkým doterajším duchárskym hororom, s výnimkou The Sixth Sense ubrať po hviezdičke. To som si hovoril prvé dve tretiny filmu. Ale čím bližšie bol záver, tým viac som mal vo filme jasnejšie. Proste záver ma trošku sklamal. Ale inak hrobové dielo! Ozaj husto nahodená atmosféra, Nicole hrá matku tak presvedčivo, akoby už vychovala celý detský domov a k tomu mrazivá hudba mi často rozbúchala srdce a prebudila nervy! 90%.(23.11.2006)

• Subjektiv

Komentář obsahuje SPOILERy... Usedám před obrazovku a již v prvních minutách mi film mezi řádky říká: "Pozór, na konci bude pointa." Dobrá, dobrá, to já znám, to už tak u duchařských hororů bývá, že je tam pointa. Jedem dál. V půlce je film neotřelý tím, že mi říká: "Pozór, na konci bude POINTA." No jistě, to já vím, já už i tuším, jaká bude, ale v tomhle já se většinou pletu. Na konci mi film říká: "Tak teď, připravit, POINTA!" Ty vole, no já to trefil v tý půlce. No tak to teda ne, to mi nemohli říct, že i my jsme občas TI DRUZÍ, nějak stručněji?(9.2.2009)

Pakliže někdo srovnává Šestý smysl a Ti druzí, pak je to srovnání liché. Ti druzí jsou v tomto souboji totiž Ti první. Amenábar totiž vytvořil skutečně hutnou atmosféru s opravdu překvapivým koncem. Závěrečných dvacet minut je tak lahůdkou pro filmové fajnšmekry toho nejtěžšího kalibru. A nesouhlasím s tím, že příprava na finále byla pomalá. Herecky mne zaskočily dětští představitelé i samotná Nicole Kidman. Její křik mi způsoboval opravdové mrazení zad, čímž nemyslím žádné frázovité přirovnání, ale skutečný stav věci. Tleskám!(12.10.2010)

Film ničím nepreháňa, prekvapivý záver, presvedčivé herecké výkony. Celý film som sa vlastne bála niečoho čoho som sa vôbec báť nemusela úplne ma to doplietlo a to obdivujem na tomto filme, nič nie je tak ako vyzerá. A je to vôbec prvý film, pri ktorom som sa tak zľakla až mi slzy vyhŕkli, samozrejme o všetko sa postarala desivá ale veľmi super hudba, a možno aj to, že tak som zvreskla a mykla som sa, že to nenechalo ani priateľa chladným a tak mi strašne stisol plece (evidentne sa viac zľakol mňa ako toho čo bolo vo filme), že možno to bol dôvod tých sĺz :) A navyše všetko som na konci pochopila aj s tým mojím kuracím mozočkom.(16.4.2012)

They're everywhere - they say this house is theirs. Nejatmosféričtější horror, co jsem za posledních několik měsíců viděl. Téměř bezchybná filmařina, herecký koncert Nicole Kidman a bravurně vystupňované napětí s každou další sekundou. Co mne ale zaráží je konec, který není ani tak šokující, jako spíše "divný". Bez debat se ale určitě jedná o jednu z nejlepších žánrovek dekády.(13.12.2009)

• - Film v roce 2001 vyhrál cenu Saturn Award pro Nejlepší horor roku (Chatterer)

• - Mateo Gil, scenárista Amenábarova předchozího filmu Otevři oči (1997), se objeví ve filmu jako mrtvý muž na jedné z fotografií v albu. (HappySmile)

• - Prvý film Alejandra Amenábara v anglickom jazyku. (TonyM)