V roce 1953 přijede Katherine Watsonová učit umění na dívčí univerzitu Wellesley. Jako mladá učitelka je šokovaná realitou této prestižní školy, její zkostnatělostí, upjatou morálkou a zastaralými názory. Pro dívky není určeno samostatné myšlení, protože jim poví učebnice, co si mají myslet a dokonce i jaké umění se jim má líbit. Ale co je horší, většina vyučujících i samotné studentky pokládají za nejvyšší životní metu svatbu. Po svatbě se stanou hospodyňkami, budou pečovat o domácnost, připravovat manželovi jídlo, a veškeré vzdělání, kterého dosáhly, je jim pak zcela k ničemu. Katherine má pocit, že dívky na universitě jen zabíjí čas, než se stanou profesionálními manželkami. Nechtějí se svým vzděláním něčeho dosáhnout, nechtějí pracovat, nechtějí dál studovat a budovat si kariéru. Protože žena, která se brzy nevdá, ta je neúspěšná, prohrála, žádná si přeci nepřeje nic jiného… nebo snad ano? A tak začne mladá učitelka studentkám ukazovat, že ne každému se líbí to samé umění, že každý může mít jiný názor i jiné životní cíle. Její počínání popouzí mladou studentku Betty. Ta je ukázkou dokonalé ženy, brojí proti antikoncepci, jejím jediným životním snem je manželství a dům, ve kterém je pračka a sušička. V posledním ročníku studia se provdala a její manželství není šťastné, jenže to si ona nechce přiznat. Jen o to víc poukazuje na nevhodné chování ostatních studentek, školní zdravotnice i učitelek. Zdá se, že když není šťastná Betty, nepřeje štěstí ani druhým. Protože Betty musí být šťastná, dosáhla přeci všeho, co kdy chtěla, má krásný dům, úspěšného muže, i tu pračku se sušičkou. Musí se jen usmívat a dobře reprezentovat ideál ženství. Jako Mona Lisa, vypadá šťastná, protože se usmívá. Znamená ale úsměv vždy štěstí? (TV Prima)

peetriss

Po filmařské a herecké stránce nelze nic vytknout, námět je také zajímavý, i když bojem za vyšší práva žen, než jen postávání u plotny, už se už zabývala hromada filmů. Bohužel celkové vyznění příběhu, dramatická funkčnost, která je omezena jen na minoritní část stopáže, podobně jako konfrontace dvou společenských pohledů a zvyklostí, jsou obrušovány tuctovým přístupem k látce jako k dívčímu románu. Přesto nelze přehlédnout dobré výkony Kirsten Dunst, Maggie Gyllenhaal, Ginnifer Goodwin, a nakonec i Julie Roberts. ()

alenka

extremne uhlazene a v zasade o nicem. jediny vetsi obrat vyvolavajici nejaky pocit byla "zamena" role manzelky a nezavisle studentky u dunst a stiles. ()

lili6

Od filmu s účastí Julie Roberts jsem upřímě čekala trošku víc.Chvílema připomínal film Mezi řádky, který je na podobné téma. Učitelka, která je zprvu nenáviděna,ale nakonec se stane miláčkem studentů. Film byl zajímavý, v 50. létech v nesvobodné Americe bylo asi těžké žít, ale jinak mi přišel vcelku o ničem.50% ()

Lilloos

Fajnové obsazení (i jindy protivná Julia Roberts hezky zapadá), ale to je tak všechno. Minuty svižně odsýpaly a já pořád čekala nějaký zvrat nebo alespoň vývoj, leč zbytečně. ()

arcticsky

Obsazení v ženských rolích luxusní, ale jinak nesmírná nuda. Drama ani komedie to nebyla. Takové téma už bylo mnohokrát zpracováno a podstatně lépe. ()

Chudobka

Film jsem viděla před několika lety a vůbec mě neoslovil. Julia Roberts, která nepatří k mým oblíbeným herečkám, je jako učitelka naprosto  nevěrohodná. Se Společností mrtvých básníků nemá cenu srovnávat. To byl úžasný zážitek, toto je jen nepřesvědčivé a nudné. ()

kaze

Julia Roberts ma veľmi nepresvedčila. Myslím, že tých 20 mil. mala dosť trebárs Maggie Gyllenhaal. Všetky príbehy dievčat mi pršli nedokončené a neprepracované...dosť to bolo povrchné.. ()

Elgin

Krasna hlavna predstavitelka v emancipacne ladenej postave a to je tak vsetko co by sa dalo povedat o tomto pokuse ktory zostal na starte. Takmer dve plne hodiny nudy a nezazivenho klabosenia. Ja len dufam, ze sa konecne Julia spameta a zacne si vyberat role hodne jej kvalit. Zufale 25% ()

P-puma-

Můj favorit na deštivá odpoledne. Nese sebou odkaz na určitou dobu a společenské poměry. Julia Robert i ostatní herečky tu podle mě září. ()

jane1106

Zajímavý námět, řada hereckých hvězd, ale nad konečným výsledkem Mona Lisa zas až takový důvod k úsměvu nemá. Povrchní a sentimentální pohádka o konzervativních dívkách dozrávajících v "sebeuvědomělé" ženy ale určitě nenudí a osobně mě zaujal výkon povětrné Maggie Gyllenhaal a pobavily výstupy staropanenské Marcie Gay Harden. ()

simon84

Zajimavej film o vymejvani mozku, pardon, chtel jsem rict vychove, divek v 50. letech v Americe. Jeste, ze to natocili v roce 2003, dneska by z toho spouste lidi jeblo. :-D 2 hvezdy navic za Usmev Julie Roberts, jako obvykle. (ted koukam, ze to by pak bylo jen 2 pro film... hm, to rozhodne, stoji to za shlednuti). ()

Bozvav

Milý snímek, jenž velmi nudným a škatulkovým způsobem mapuje přístup k ženám střední a vyšší střední třídy v padesátých letech v USA. K diskuzi film nevyzývá, neb kromě romantiky a způsobu myšlení nic nenabízí. Co mě však dojalo, byl způsob učení hodin dějiny umění. Pokud by toto subjektivní tlachání a pár pouček bylo vše, co by si stuentky odnesly, opravdu by bylo užitečnější upéct bábovku a umýt okna. Za mne 50% max. ()

Snape

Feministická studie o údělu ženy v polovině 20. století. Pokud máte rádi jednoduché slaďáčky, přijdete si na své, ale jinak vám Úsměv Mony Lisy bude připadat zbytečně rozvláčný a zdlouhavý. Tvůrcům se nicméně podařilo velmi věrně zachytit dobovou atmosféru. Výkon Julie Roberts je standardně kvalitní, ale mnohem více tentokrát zaujme Kirsten Dunst v zápornější poloze. ()

Judas

Zajímavý film o tom, že není lehké jít proti proudu nebo vybočit ze zajetých kolejí, ale přesto tento film není nikterak úchvatný. Společnost mrtvých básníků je dokonalejší v každém ohledu. ()

Smejdik

Mně se to prostě líbilo. Příjemný film, který vrací do atmosféry 50. let. Já miluju filmy, kde jsou krásně vidět vztahy mezi postavami a jejich charaktery. A tady to bylo vidět. A navíc ten soundtrack... ()

caroleen

Jeden z nejkrásnějších filmů, co znám. Krásná Julia Roberts a všechny ostatní dívky ve vedlejších rolích jsou jenom třešinka na dortu tohoto snímku. Skvělý příběh, který je krásně zpracovaný mi nedává jinou možnost než dát 5*. Možná je to přehnaný, ale na mě tenhle film působí tak zvláštním, krásným a upřímným dojmem, že si získal mé srdce. ()