Charles Bronson v roli, jež jej vynesla ke slávě: zabiják z podsvětí, který vraždu povýšil na umění. V dalších rolích se objevují Jan-Michael Vincent a Jill Ireland.  V akčním snímku, za jehož scénářem stojí Lewis John Carlino, spolupracoval Charles Bronson již podruhé s režisérem Michaelem Winnerem. Jejich prvním společným projektem byl nedoceněný western Chatova země, o dva roky později pak spolu natočili akční drama Přání smrti. Bronson zde ztvárnil Arthura Bishopa, „mechanika“ neboli nájemného vraha, schopného zabijáka pověstného svým chladným přístupem k „práci“. S Bishopem se seznámí mladý a dychtivý Steve McKenna (Jan-Michael Vincent), který doufá, že jej Bishop naučí řemeslu. Ten se tomu nebrání, se Stevem absolvuje nejednu akci a mezi jeho učitelská moudra patří věty typu „vražda je jenom zabíjení bez povolení, a zabíjejí všichni – vojáci, policajti...“. Mezi akčními scénami se ve snímku objeví také Bronsonova manželka Jill Ireland, a to v roli atraktivní prostitutky. (oficiální text distributora)

Autogram

Gangsterka o nájomnom vrahovi a jeho učňovi. Kostrbatý nelogický dej zabíja aj výkony slušných hercov, dnes už motorkárska a automobilová naháňačka s výbuchmi nikoho príliš nenadchne. Film, ktorý zostarol tak veľmi, že aj tri hviezdy sa mi zdajú priveľa. –––– Vidět Neapol a zemřít. ()

Arius

Mechanik je béčko? rozhodne by som to netvrdil. Stretol som sa s jedným z najlepších akčných filmov vôbec. Toto nebol len o nejakom zabijákovi, nebolo to len o nejakej akcii. Za celý ten čas ste mali možnosť študovať osobnosť Arthura Bishopa. Čo ho vyformovalo do takej podoby v akej sa nachádzal, všetky jeho špecifiká, dovednosti,rituály,hlášky. Žil v luxuse, izolovaný od sveta, stál nad všetkým a mal nadhlad. Hneď v úvode mohlo šokovať to že bez mihnutia oka odstránil svojho priateľa. Akčné scény adekvátne dobe, pozastavovať sa nad ich kvalitou by bolo scestné. A ten koniec bola ohromná šachová partia. S tvrdeniami že to bol jeden s najchladnejších filmov vôbec asi môžem súhlasiť. Charles Bronson bol na jednotku. Z remaku však mám obavy,zo Stathamom v hlavnej roli tomu nedávam príliš velké šance. ()

kenkaku

Herecká kombinace Charles Bronson a Jan-Michael Vincent se mi moc líbila. Prakticky už tyto dvě jména v titulcích mě navnadila se na film mrknout. Jakmile ale film spustil přišlo pár "vtipných momentů" které mě rázem nutili si "překalibrovat" měřítko hodnocení filmu na "nebrat tolik vážně". Přece jen pokud hned na začátku (v rámci ukázky co je "pan Mechanik" za machra) když se vycapí celý z okna, aby ho bylo vidět všude okolo + tak trochu naivní předpoklad že se nepřijde na to kde požár začal mě hodně zklamal a táhlo se to celým filmem. Takže mrzí mě to opravdu moc, ale tady jde logika stranou až příliš :(. ()

Sdoom

Tak tohle mi opravdu nesedlo. 100minutová stopáž, ve které se v podstatě 60-70 minut nic neděje a jen kecá celkem o ničem. Kromě Bronsona a solidního závěru tu není nic, co by mě bavilo, akce je opravdu pomálu. Dialogy jsou často toporné a jednání postav ne vždy zcela logické. Slabší 2 hvězdičky. (DVD, orig.) ()

Seti

Role osamělého a chladnokrevného zabijáka sedne Charlesi Bronsonovi jak prdel na hrnec (on je prostě od pohledu takovej osamělej a chladnokrevnej typ :-), ale od filmu jsem čekal víc. Seznamování se s Bishopovým životem a jeho obživou, které přináší první půle, je hodně utahané až nezáživné, a když už se s příchodem Stevea začne něco dít, tak to ve finále není taková pecka jak by člověk očekával (nejvíc mi chyběla nějaká závěrečná face to face konfrontace). Konec mě nejen neuspokojil, ale naprosto zničil po celý film budovaný obraz Bishopa jako zkušeného profesionála (nechápu, jak ho mohl scénárista nechat se takhle vochcat a ještě ke všemu takovym neumětelskym joudou). ()

klukluka

Ani by mi snad tolik nevadilo, že se to vleklo jak soplík, ale hlavně mi unikala ta údajná zabijákova genialita. První vražda byla celkem promyšlená a těžko by ji policajti mohli vyhodnotit jinak než jako nehodu (unikající plyn a následný výbuch). Akorát by Bishop na byt oběti nemusel hodiny a hodiny koukat z protějšího okna. To si toho v LA nikdo nevšiml? Já na té ulici bydlet, tak o něm vím do čtvrt hodiny. Druhá zakázka - vražda kámoše. Bishop ho ne a ne trefit, nakonec nám to podali tak, že to byl záměr, protože oběť postihla srdeční slabost (?). Třetí čistá prácička - zběsilá honička na motorkách přes půl města. Hlavně že mrtvolu hodili do kyseliny, ale že ten hon vidělo X lidí, to je asi v pohodě..? Ten film prověřil čas a podle mě v té zkoušce neobstál. Pro mě by byl ale blbej už v roce 1972. Tedy pokud bych v tom roce zrovna nebyl nemluvnětem, což jsem shodou okolností byl. :-) ()

Han22

Charlesi Bronsonovi trvalo více než 20 let hraní a 50 let života, než po všech těch štěcích, vedlejších či záporných rolích a evropských filmech začal dostávat hlavní role v různých akčních filmech či kriminálkách. Mechanik zabiják je poměrně známý film a já čekal jeden z prvotních akčních filmů. Nedočkal jsem se, naopak film se nese ve velice pomalém tempu a akce je vlastně až na konci. Jinak ale bez výhrad. Námět kdy je profesionální zabiják hlavním hrdinou tu do té doby nebyl, Bronson ho hraje jako pečlivě plánujícího a ledově chladného profíka, který neváhá zabít ani dávného přítele, ale něco lidského v něm ještě zbylo a tak má deprese, hraje si na vztah a obklopuje se krásnými věcmi. No a do "učení" veme mladíka, který je oproti němu absolutní sociopat bez špetky lidskosti. Na tu dobu originální příběh, výborně vymyšlené vraždy, které mě připoměly herní sérii Hitman a naprosto úžasně cynický konec (jinak to v té době asi dopadnout nemohlo). Solidní 4*. ()

Holina

Už jsem to jednou říkal. Největším drsňákem filmového plátna není Schwarzenegger, Stallone, ani Robert Z'Dar. Největším drsňákem filmového plárna je Charles Bronson a jen tak někdo ho nepřekoná. Mechanik je kombinace Leona a Assassins a je to moooc dobrý. Žádný bezhlavý střílení se sniperkou, ale promakaný akce. To vše za 5 ***** i přes předvídatelnou tečku. ()

Brejlil

Sedmdesátky jak vyšité. Ono se to těžko nějak vysvětluje, ale "look" tohoto filmu je tak "kulervoucí", že znamená kvalitu sám o sobě. Na jedné straně omšelé chudší čtvrtě, levné hotely a nájmy, dokonce i Neapol vypadá lacině. Vedle toho luxusní vily, u kterých jen maně vzdychnete, že jste se minuli povoláním a že Mechanikovo "řemeslo" zatraceně vynáší. Winner se opravdu překonal, zvláště na začátku. Úvod, ve kterém Mechanik beze slova naplánuje a provede akci, je opravdu povedený. Winner pak ovšem vklouzne do svých obnošených bot a béčková klišé poctivě naplňuje. Světe div se, ani to příliš nevadí. ()

infected

Skvělá klasika která ani po létech neomrzela ikdyž dneska působí trochu směšně.Stárnoucí nájemný vrah "zaučuje"mladého a je jen otázkou času kdy žák si troufne na mistra.Akce sedmdesátých let s Bronsonem je zárukou příjemně nostalgické zábavy stejně jako závěrečná scéna "zůčtování".Opět jeden z konců na které se nezapomíná!!! ()

Wawer

Thriller ze staré školy: napětí, honičky, překvapivě docela zamotaná zápletka, Charles Bronson a výbroná pointa. Mechanic není strhující, ani nemá nějaké hlubší sdělení, ale je to poctivá filmařina a takových není nikdy dost ()

pipapa

Úvodní zdlouhavá akce je až nevěryhodná a při opakovaném sledování filmu otravná. Potom se téměř hodinu nic neděje. A pak už jen pár honiček, stříleček a výbuchů. Úplný konec filmu je sice exkluzivní a velmi překvapivý, ale to na celý film nestačí. Bronson má opět svůj nenapodobitelný styl, ale celkově působí chladně a uhlazeně. Vincenta nutno brát jako chladnokrevného šaška-zabijáka. ()

sadlokan

Karel Bronson vždycky vymyslí supervychytralý plán,nafotí FOTODALEKOHLEDEM!!! asi tak 150 fotek a pak jdou a všechny skosí vinchestrovkama,což ještě utemujou semtexem přidělanym na minutce,kterých C.B.nosí po kapsách 2-30!nakonec potupně zhyne(??)jedem zvaným ???brusín???Vtipná patka,dobrá koženice a tajemná zabijácká organizace neznámého rázu.Zednáři,UEFA,nebo snad ČČK?Jo,a kopyta na zip,za to bych nejradsi sejmul hvězdu! ()

helloween93

Nejprve jsem viděl nového Mechanika a až poté tohohle starého s Bronsonem. Musím říct, že novější verze má mnohem svižnější tempo, ale zase nemá Bronsona, který tenhle film táhne. Je to chlapácký film jak poleno. Myslím si, že je film na stejné úrovni jako jeho remake. 3* ()

MickeyStuma

Snímek, ve kterém zazářil Charles Bronson, což dokazuje už prvních patnáct minut, kdy beze slova brilantně vykonává svoji zakázku. Jeho typická kamenná tvář je stále uvěřitelná. Na dnešní dobu už je vyprávění příběhu poněkud pomalé, přesto svou dokonalostí předčí mnohé současné filmy. I s ohledem na 70. léta, jsou zde velice povedené honičky, přestřelky, i ty dialogy jsou na úrovni. Nekompromisní konec dává tečku úžasnému příběhu, na jejíž vizualitě je bohužel znát zub času. Přesto je to nepřehlédnutelná klasika, která si zaslouží své pevné místo. ()

papaguy

Vytříbené béčko. Řemeslně vybroušené a sevřené do sebe s ozvěnou sedmdesátek. Trochu časem sešlý hudební doprovod. Tři a půl *. ()

Statham nahradí Bronsona

Statham nahradí Bronsona

23.04.2009

Slyovo krveprolévání neskončilo

Slyovo krveprolévání neskončilo

08.02.2008

Kolem nového Ramba je pořádně rušno. Nebude z toho sice superhit (přece jen, to maso je pouze pro silné žaludky), ale 50-milionová produkce se v pohodě zaplatí a DVD prodeje budou nepochybně vysoké.… (více)