Poslední dny

USA, 2005, 97 min

Harris Savides

Kostýmy:

Michelle Matland

Vyborny film do duse jedneho talentovaneho muzikanta /Kurt Cobain/, ktory reziroval Gus Van Sant /Good Will Hunting...../. Perfektny uhol pohladu na cloveka, ktory sa psychicky zrutil pod navalom slavy, popularity a izolacie. A ze film to je o frontmanovi mojej milovanej Nirvany, tak musim ist na 95 %(5.6.2013)

Gus Van Sant znovu potvrdil svoj nekonformný štýl. Príbeh vám podá neupravený, taký, aký je sám život. Vidíme osamelého hudobníka, ktorý už nevie ako ďalej. Celý čas vám niekoho pripomína. Na konci sa dozviete koho, teda tí, ktorí o rockových muzikantoch toho veľa nevedia. Ale je to pekná pakáreň a napriek solídnej minutáži je ťažké vydržať predlhé pasáže vnútorného prežívania hudobníka.(24.8.2010)

Dotyk temného pasažéra, který se skrývá i v nás, jen nesmíme zvolit špatnou cestu. Cesta z které není návratu. Hlouběji a hlouběji se dostávám pod kůži Blakea (Kurta) i druhý den po projekci. Vynikající statická kamera, která nutí diváka zamyslet se nad peklem uvnitř Blakea. Závěrečný odchod z těla je nezapomenutelná záležitost.(21.11.2015)

Gus Van Sant sa (čiastočne úspešne) pokúsil dať tú tenkú čiaru medzi genialitou a šialenstvom na plátno, zasekol sa však niekde na polceste medzi "normálnym" a čisto experimentálnym filmom a skončil s týmto obojstranne neuspokojivým výsledkom. Určite zaujímavé, no nie tak psychicky vyčerpávajúce ako to mohlo byť. Film mal byť sústredený na postavu Blakea a jeho interakciu s ľuďmi - väčšina postáv je tu úplne zbytočná a slúži asi len na natiahnutie stopáže a snímok je z tohto dôvodu viac nudný ako hypnotický. Ale nápad isto chválitebný a hudobné vsuvky skvelé.(13.4.2014)

• jojinecko

Na tento film ma zlákal podtitul „posledné dni Kurta Cobaina“, no po dopozeraní som trpko oľutoval tú hodinu a pol zabitého času. Dlhé nudné zábery a pár dialógov, ktore sú aj tak o ničom. Tento film sa mi nezdal ani umelecký, ani experimentálny, ani psychologický, dokonca aj hudba je nanič.Tento film si druhý krát pustím iba ak nebudem môcť zaspať(22.1.2006)

• - Píseň "Last Days", kterou si Blake pobrukuje, složil sám Michael Pitt. (Taja.S)

• - Ve filmu se měla původně objevit herečka Selma Blair v roli Nicole. (lucius789)

• - Ve filmu jednu z rolí ztvárnila i Kim Gordon, basistka a zpěvačka z kapely Sonic Youth, kterou pojilo se členy kapely Nirvana přátelské pouto. (Zdroj: ČSFD.cz)